Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-11-15, 14:07
Το avatar του χρήστη andreas e46
andreas e46 Ο χρήστης andreas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2014
Μηνύματα: 241
andreas e46 is on a distinguished road
λάδια αυτόματου σασμάν σε ε93 325

καλημέρα παιδιά επιτέλους έγινα και εγώ εξακύλινδρος αγόρασε ο πατέρας μου μία ε93 325 με ν53β30 αν το λέω σωστά (φυσικά θα την οδηγάω και εγώ ). την 46αρα την έχω βάλει αγγελία και στο φόρουμ να την δει όποιος ενδιαφέρεται ή να το πει σε κάποιον γνωστό του γιατί το αμάξι είναι χαρτί και είναι κρίμα να πάει σε ξένα χεριά ( http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=32950 ).
Η 93αρα είναι με αυτόματο σασμάν και έχει γύρω στα 90χλμ η ερώτησή μου είναι η έξης μιας και έχω πάρει 2 εντελώς διαφορετικές απαντήσεις κάθε πότε πρέπει να αλλάζονται τα υγρά του κιβωτίου η bmw (στην αντιπροσωπεία λέει να μην αλλάζονται ποτέ ) και στο εξουσιοδοτημένο κάθε 90-100χλμ τα υγρά μαζί με το κάρτερ του κιβωτίου ( κάτι τέτοιο μ είπαν).
τελικά τι ισχύει και τι θα είναι καλύτερο να κάνω; σόρρυ αν σας κούρασα με το μακροσκελές ποστ
__________________
bmw e93 325i
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-11-15, 14:34
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Καλησπέρα Ανδρέα και καλές βόλτες με το νέο cabrio.

Βάλε καμιά φωτογραφία!!!

Εγώ προτείνω να αλλάξεις όλα τα υγρά του αυτοκινήτου μιας και τα 90.000 χλμ. μπορεί να είναι και Χ2. Σε γενικές γραμμές με ανώτατο όριο τα 100.000 χλμ πρέπει να αλλάζονται τα υγρά του κιβωτίου (και το φίλτρο στα αυτόματα) όπως και του διαφορικού.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-11-15, 14:39
Το avatar του χρήστη andreas e46
andreas e46 Ο χρήστης andreas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2014
Μηνύματα: 241
andreas e46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα Ανδρέα και καλές βόλτες με το νέο cabrio.

Βάλε καμιά φωτογραφία!!!

Εγώ προτείνω να αλλάξεις όλα τα υγρά του αυτοκινήτου μιας και τα 90.000 χλμ. μπορεί να είναι και Χ2. Σε γενικές γραμμές με ανώτατο όριο τα 100.000 χλμ πρέπει να αλλάζονται τα υγρά του κιβωτίου (και το φίλτρο στα αυτόματα) όπως και του διαφορικού.
ααα φίλτρο αυτόματου ( δεν έχει καμία σχέση με κάρτερ αυτόματου ) λογικά θα θέλει και φίλτρο βενζίνης δεν έχει αλλάξει και ποτέ σύμφωνα με το book service .
πάντως η μαμά bmw σε ερώτηση μας είπε πως να μην βάζουμε χέρι εκεί γιατί υπάρχει κίνδυνος με την στεγανότητα τι να πρωτοπιστέψεις τώρα ...
__________________
bmw e93 325i
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-11-15, 16:15
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreas e46 Εμφάνιση μηνυμάτων
ααα φίλτρο αυτόματου ( δεν έχει καμία σχέση με κάρτερ αυτόματου ) λογικά θα θέλει και φίλτρο βενζίνης δεν έχει αλλάξει και ποτέ σύμφωνα με το book service .
πάντως η μαμά bmw σε ερώτηση μας είπε πως να μην βάζουμε χέρι εκεί γιατί υπάρχει κίνδυνος με την στεγανότητα τι να πρωτοπιστέψεις τώρα ...
καλησπέρα και καλοτάξιδο...Σύμφωνα με το συνεργείο που πάω το αυτοκίνητο μου και το οποίο επισκευάζει παντός τύπου αυτόματα σασμάν καλό είναι να αλλάζονται υγρά και φίλτρο αυτόματου σασμάν κάθε 60000 χλμ...Εξειδικευμένος ΒΜW-MINI και επισκευαστής αυτόματων από οποιοδήποτε αυτοκίνητο...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-11-15, 16:36
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Κάθε 100-120.000χλμ καλό είναι να αλλάζεις λάδια μαζί με φίλτρο και σίτα στο αυτόματο κιβώτιο.
__________________
Alpina....πέφτει πείνα!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-11-15, 17:43
Το avatar του χρήστη andreas e46
andreas e46 Ο χρήστης andreas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2014
Μηνύματα: 241
andreas e46 is on a distinguished road
οκ ευχαριστώ πολύ παιδιά θα το έχω υπόψιν μου. αυτή είναι η συντήρηση που θέλει δηλαδή ένα αυτόματο κιβώτιο ;
όσο για το κάρτερ κιβωτίου υπάρχει κάτι τέτοιο και χρειάζεται αλλαγή ;
λογικά θα θέλει αλλαγή και το φίλτρο βενζίνης μιας που δεν έχει αλλάξει και ποτέ;
__________________
bmw e93 325i
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-11-15, 21:36
Το avatar του χρήστη stauros772000
stauros772000 Ο χρήστης stauros772000 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2006
Μηνύματα: 801
stauros772000 has a spectacular aura aboutstauros772000 has a spectacular aura about
αν το κιβωτιο ειναι το ga6hp ,που ειχαν και τα 90αρια,τοτενες το φιλτρο ειναι ενιαιο με το καρτερ κιβωτιου,το οποιο και υπαρχει.το αυτοματο κιβωτιο ειναι πληρες εργοστασιο.....η ζφ συστηνει αλλαγες λαδοξυδων στα 160.000χλμ.αν αλλαξεις στα 100.000 χλμ κακο δεν κανεις.σοβαρα τωρα,ξερεις οτι δεν εχει αλλαχτει ποτες το φιλτρο βενζινης,και ρωτας αν πρεπει;;;;;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-11-15, 22:06
Το avatar του χρήστη andreas e46
andreas e46 Ο χρήστης andreas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2014
Μηνύματα: 241
andreas e46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stauros772000 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν το κιβωτιο ειναι το ga6hp ,που ειχαν και τα 90αρια,τοτενες το φιλτρο ειναι ενιαιο με το καρτερ κιβωτιου,το οποιο και υπαρχει.το αυτοματο κιβωτιο ειναι πληρες εργοστασιο.....η ζφ συστηνει αλλαγες λαδοξυδων στα 160.000χλμ.αν αλλαξεις στα 100.000 χλμ κακο δεν κανεις.σοβαρα τωρα,ξερεις οτι δεν εχει αλλαχτει ποτες το φιλτρο βενζινης,και ρωτας αν πρεπει;;;;;;;;;
δεν ξέρω πιο σασμάν φοράει αυτό πως μπορώ να το μάθω από το vin δεν βλέπω κάτι. το φίλτρο βενζίνης κάθε πότε πρέπει να αλλάζεται;
__________________
bmw e93 325i
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-12-15, 13:57
Το avatar του χρήστη andreas e46
andreas e46 Ο χρήστης andreas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2014
Μηνύματα: 241
andreas e46 is on a distinguished road
ξέρει κάποιος πόσο περίπου πάει η αλλαγή του φίλτρου με τα υγρά του σασμάν?
έχει και τίποτα φλάντζες που αλλάζονται μαζί ?
__________________
bmw e93 325i
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-12-15, 14:49
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
http://bmwfans.info/parts-catalog/E9..._transmission/
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.