Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 12-03-11, 19:56
Το avatar του χρήστη ttjohn
ttjohn Ο χρήστης ttjohn δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2011
Μηνύματα: 300
ttjohn will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχάς, το νόημα των καιρών (λίγα κυβικά-τουρμπο) το δημιούργησε η VW (και μπράβο της). Αν και βασίζεται σε ανακριβή στοιχεία (μέτρηση κατανάλωσης-CO2 σε τυποποιημένο κύκλο). Το αν σε κάποιο κράτος υπάρχει ανόητη φορολόγηση αυτό δεν μειώνει τα αυτοκίνητα μιας εταιρείας που προγραμματίζει με άλλη φιλοσοφία.

Μιλάνε πολλοί για αξιοπιστία (η οποία έχει πληγεί στο σύνολο της αυτοκινητοβιομηχανίας) με σιγουριά για τη μάρκα που συμπαθούν.

Η πραγματικότητα πάντως είναι διαφορετική.

Το αν σταμάτησε η VW tο 170 (GT) είναι ένα εύλογο ερώτημα και δε νομίζω ότι έχει σχέση με τον εσωτερικό ανταγωνισμό αφού παρουσίασε άλλο μοτέρ με αντίστοιχη ισχύ (160, 170 στην πράξη) και δυνατότερο (180 σε Polo-Ibiza-Fabia).
Εκείνη την εποχή είχαν κυκλοφορήσει άπειρα Golf GT...Τώρα δε βλέπω κανένα. Και δε νομίζω ότι κατέθεσαν πινακίδες όλοι λόγω τελών σε 1.4 λίτρα.

Τα 6αρια σασμάν είναι γυάλινα (από ότι μου είπε παθών...συνήθης ζημιά σε κάτω των 100.000χλμ και 4000 σχεδόν κόστος).
Τα DSG (τα πρώτα τα 6αρια) επίσης γυάλινα. Τα 7αρια έχουν όριο τα 26 κιλά ροπής από ότι γράφανε στα δελτία τύπου.

Το κόστος στο συνεργείο είναι μεγαλύτερο των BMW και όχι απλά των μικρών...Μιλάμε για μεγαλύτερα και ακριβότερα σερβις από 3λιτρες Ζ4...

Καλά αυτοκίνητα και θελκτικά είναι για πολλούς λόγους και για πολύ κόσμο. Αλλά αυτή την ποιότητα-αξιοπιστία που την αναδυκνείουν με σιγουριά οι φανατικοί του γκρουπ είναι ανυπόφορη.

Ούτε για Ιαπωνικά αυτοκίνητα να μίλαγαν.

Η BMW υστερεί συγκριτικά στα βασικά μοντέλα. Τα entry level. Και υστερεί αποκλειστικά στην ισχύ και το νεύρο των βασικών μοτέρ. Αλλά προσφέρει μια ευχαρίστηση στην οδήγηση (άσχετη με πλαγιολισθήσεις, δεν είναι εκεί η απόλαυση) που δε συναντάται εύκολα.

Το μεγάλο πρόβλημα εστιάζεται στις δυσλειτουργίες σε συγκεκριμένα μοντέλα και δυστυχώς είναι τα βασικά (4 κύλινδρα) που έχει ο περισσότερος κόσμος και τα πήρε εν γνώση του ότι θα υστερούν σε επιδόσεις. Τουλάχιστον η εταιρεία (BMW) θα έπρεπε να φροντίσει καλύτερα την εξυπηρέτηση αυτού του κοινού που υποτίθεται η BMW θέλει να το ξανακάνει να πάρει ακόμα μεγαλύτερο και ακριβότερο μοντέλο στο μέλλον.

Αυτό έκανε στο παρελθόν. Όποιος έπαιρνε 316-318-518 παλιά το μόνο, ΤΟ ΜΟΝΟ που ονειρεύοταν αργότερα να πάρει είναι μεγαλύτερο και ακριβότερο BMW. Τίποτα άλλο.

Το αν φταίνε οι πολλαπλασιαστές ή ο Nox sensor ή κάτι άλλο δεν έχει σημασία. Αυτά τα προβλήματα τελικά είναι της ''μόδας'' σε όλα τα νέα αυτοκίνητα σχεδόν όλων των εταιρειών(μάλλον λόγω δύστροπης λειτουργίας για να επιτευχθούν οι νόρμες Euro 4-5).

Το θέμα είναι πως ξαναπείθεις τον άνθρωπο που έδωσε 25000 για να πάρει ένα καλύτερο αυτοκίνητο από τα υπόλοιπα της κατηγορίας αλλά με επιδόσεις στο μέσο όρο της κατηγορίας να ξαναπάρει και μάλιστα να πάρει και ακριβότερο-μεγαλύτερο μοντέλο.

Σε αυτό το φόρουμ δεν κρύβουμε τα προβλήματα των αυτοκινήτων της εταιρείας που συμπαθούμε. Αντίθετα τα αναδυκνείουμε και προσπαθούμε να βοηθάμε ο ένας τον άλλο στα κοινά μας προβλήματα αν υπάρχουν.
Το να ''νομίζουμε'' ξαφνικά ότι τα BMW είναι χρέπια και ''τσιγκοπάφιλες'' και όλα τα άλλα αυτοκίνητα άλλων εταιρειών, μετατράπηκαν ξαφνικά σε ''βράχους αξιοπιστίας'' είναι τραγικό.
Φιλεμου εισαι γεματος παραπληροφορηση και υποθεσεις.Σου ξαναλεω το 170αρι σταματησε γιατι χτυπαγε το 2λιτρο με τα 200 αλογα .Θελει πολυ μυαλο να το καταλαβεις οτι για 30 αλογα δεν επαιρνε ο αλλος το διλιτρο??Η VΑG εχει φτιαξει 4-5 μοτερ οπου τα βαζει σε ολα τα μοντελατης με διαφορες παραλαγες.Π.Χ το 1400 μοτερ στο ιμπιζα κουπρα βγαζει 180αλογα στο σιροκο ομως 160.To DSG το βλεπεις παντου ακομα και στα μικρα μοντελα κατι που στην BMW ειναι ονειρο ολιγων.Αν τα αφησεις ΜΑΜΑ δεν βγαζουν ζημιες παραμονο υπηρχε θεμα και κει με τους πολλαπλασιαστες καοια μοντελα.
Για το σερβις που λες οτι ειναι πιο ακριβα στο VAG απο την BMW εγω θα σου πω ειναι τα ιδια και γενικως ολες οι μαρκες βαρανε στα σερβις ας ειναι και κουκουρουκου μαρκα.
Δεν ειπα ουτε κανεις ειπε οτι ειναι χρεπια η BMW.πρεπει νασαι ασχετος για το πεις αυτο αλλα γνωμημου τα τελευταια χρονια εχει κανει κοιλια η εταιρια οπως ηταν καποτε ta VAG.
Ετσι ειναι αυτα μια εχεις τα πανωσου και μια τα κατωσου.
Γνωμημου ειναι οτι αυτη η κακη περιοδος θα περασει συντομα για την BMW και απο οτι διαβαζω εχει παρει το μυνημα και αρχιζει να σχεδιαζει και αυτη ευελικτους οικονομικους και δυνατους κινιτηρες για ολα τα γουστα και πορτοφολια.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 12-03-11, 20:14
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
παιδία ούτε τα nox φταίνε΄ούτε οι πολλαπλασιαστές , ούτε τίποτα από αυτά που ακούμε.
στα vag ξέρουμε, έσπαγε το μοτέρ. (τελεία)-μαμά ή όχι έσπαγε το μοτέρ).αλλα το βρήκαν τι έφταιγε.
εδώ ας μου πει τι φταίει να τον κάνω χρυσό. ουτε η bmw γερμανίας δεν ξέρει ή δεν τολμάει να παραδεχτεί ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΡΜΑ ΜΑΣ.....
μην αλλάζετε τσάμπα εξαρτήματα...
τα αλλάζουν για να πουν ότι κάτι κάνουν. κανείς δεν έχει λύσει το θέμα του με αλλαγή nox,μπουζί , πολλαπλασιαστών. αλλού είναι το θέμα και ακόμη ψάχνουν...Οι ρόμπες...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 12-03-11, 21:47
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ttjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλεμου εισαι γεματος παραπληροφορηση και υποθεσεις.Σου ξαναλεω το 170αρι σταματησε γιατι χτυπαγε το 2λιτρο με τα 200 αλογα .Θελει πολυ μυαλο να το καταλαβεις οτι για 30 αλογα δεν επαιρνε ο αλλος το διλιτρο??Η VΑG εχει φτιαξει 4-5 μοτερ οπου τα βαζει σε ολα τα μοντελατης με διαφορες παραλαγες.Π.Χ το 1400 μοτερ στο ιμπιζα κουπρα βγαζει 180αλογα στο σιροκο ομως 160.To DSG το βλεπεις παντου ακομα και στα μικρα μοντελα κατι που στην BMW ειναι ονειρο ολιγων.Αν τα αφησεις ΜΑΜΑ δεν βγαζουν ζημιες παραμονο υπηρχε θεμα και κει με τους πολλαπλασιαστες καοια μοντελα.
Για το σερβις που λες οτι ειναι πιο ακριβα στο VAG απο την BMW εγω θα σου πω ειναι τα ιδια και γενικως ολες οι μαρκες βαρανε στα σερβις ας ειναι και κουκουρουκου μαρκα.
Δεν ειπα ουτε κανεις ειπε οτι ειναι χρεπια η BMW.πρεπει νασαι ασχετος για το πεις αυτο αλλα γνωμημου τα τελευταια χρονια εχει κανει κοιλια η εταιρια οπως ηταν καποτε ta VAG.
Ετσι ειναι αυτα μια εχεις τα πανωσου και μια τα κατωσου.
Γνωμημου ειναι οτι αυτη η κακη περιοδος θα περασει συντομα για την BMW και απο οτι διαβαζω εχει παρει το μυνημα και αρχιζει να σχεδιαζει και αυτη ευελικτους οικονομικους και δυνατους κινιτηρες για ολα τα γουστα και πορτοφολια.
Σε ευχαριστώ πολύ για τους χαρακτηρισμούς περί παραπληροφόρησης και ασχετοσύνης.

Προφανώς εσύ τα ξέρεις καλύτερα τα πράγματα. Γιαυτό και τα Σιροκο των 160 (175 πραγματικών ίππων) δεν συναγωνίζονται καθόλου τα Σιρόκο των 2.0 λίτρων με 200ps.

Για τα ''μαμά'' VAG που είναι αλεξίσφαιρα θα σε αφήσω να συνεχίσεις μόνος σου το παραλήρημα. Είναι το τελευταίο ποστ που κάνω σε αυτό το θέμα.

Ο καθένας άλλωστε έχει τις γνώσεις του...και την άποψη του. Μένει να την αναφέρουμε και να κρίνουν οι ...υπόλοιποι.

Πάντως η BMW δε φτιάχνει αυτοκίνητα για όλα τα γούστα και ειδικά όχι για όλα τα πορτοφόλια. Αυτά τα κάνει η VW-Audi-Seat-Skoda και λοποί συνεργάτες.

Επίσης.
Πες μου ποιά άλλη εταιρεία ΑΦΗΝΕΙ τόσο εσωτερικό ανταγωνισμό.
1.2 - 105 ps (120 πραγματικά)
1.4 - 122 (130)
1.4 - 140
1.4 - 160 (170+)
1.8 - 160 (170+)
2.0 - 180
2.0 - 200
2.0 - 211
κλπ....

κατά τα άλλα το Golf GT κανιβάλιζε τα 2λιτρα.

Το που έχουν εξαφανιστεί από τους δρόμους όλα τα GT πάντως δε μου το εξηγεί κανείς. Την έχω μήνες αυτή την απορία.

Τελοσπαντων. Ένα ακόμα θρεντ πάει για βρούβες αντί να συζητάμε για τον Nox αποκλειστικά, συζητάμε για το πόσο χαζή είναι η BMW που δε βγάζει TSi σαν την φοβερή VW-Audi-Seat-skoda-Porsche-Buggati-Lamborghini κλπ...και πως τα BMW είναι τόσο μα τόσο προβληματικά και όχι σαν τα rock solid VAG...

Καλά κρασιά παιδιά.

Είμαι βέβαιος ότι και στα άλλα φόρουμ των άλλων εταιρειών κάθονται και απαντάνε με ολόκληρες σελίδες ποστ καλογραμμένων για να ακούνε κιόλας τι άσχετοι που είναι και πως παραπληροφορούν.


Επειδή όμως χαρακτηρίστικα από τον ttjohn ως παραπληροφορητής, ας σας βοηθήσω να παραπληροφορηθείτε μόνοι σας μιας και το παράδειγμα με φίλο μου με σπασμένο σασμάν σε κάτω από 100.000χλμ (που του είπαν στην αντιπροσωπεία...''μην ανυσηχείς όλα το παθαίνουν'') δεν πείθει κανέναν.

Google it λοιπόν.

http://autocarnet.blogspot.com/2010/...-tsi-14lt.html
http://www.gtcclub.com/forum/viewtopic.php?p=264716
http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtop...sd=a&start=330

εδώ υπάρχει και το θεϊκό σχόλιο αναγνώστη
Παράθεση:
Όπως σωστά λέει και ο Μάκης είναι σφάλματα της γραμμής παραγωγής, μόνο που στην VW δεχόμαστε τα σφάλματα της παραγωγής, ενώ για τα ίδια σφάλματα ( της παραγωγής ) βγάζουμε άχρηστα όλα τα άλλα αυτοκίνητα που δεν είχαν την θεϊκή τύχη να ανήκουν στο VAG GROUP,
Μην ανυσηχείτε πάντως...τα περισσότερα λινκ είναι σε κλειδωμένα site.
Το πρόβλημα των πολλαπλασιαστών και η απόδοση ευθύνης στην ''κακή'' βενζίνη είναι σύνηθες και στην Audi...από το φόρουμ (όσοι δε βαριούνται να διαβάσουν cached pages από το google γιατί είναι κλειδωμένο το φόρουμ).

Κάθε φορά που κάνω περιήγηση είτε από έρευνα είτε τυχαία στο ίντερνετ όλο τέτοια βλέπω.
(Το θεϊκό Group VAG και οι μιαρές άλλες εταιρείες).
Βαρέθηκα να ακούω για τα προβληματικά BMW παιδιά. Πραγματικά.

Η αυτοκινητοβιομηχανία παγκοσμίως έχει πρόβλημα πια. Τα αυτοκίνητα είναι μηχανολογικώς πολύπλοκα με εγκεφάλους που μπαίνουν σε safe mode αμέσως.
Ότι η BMW θα μπορούσε να αντιμετωπίσει καλύτερα το πρόβλημα ναι.

Τώρα γιατι δεν έβγαλε TSi....καλά κρασιά.

Τούρμπο μοτέρ θα βγάλει. Αλλά η εξέλιξη κινητήρων δεν βασίζεται στην αγορά της Ελλάδας....
Η οποία στα αυτοκίνητα πλέον....δεν έχει καμμιά δυναμική.
Το VAG τα έβγαλε πολύ νωρίτερα γιατί πρώτον έχει μάρκες φτηνές και απευθύνεται σε άλλο κοινό. Η VW για παράδειγμα έχει για αντίπαλο την Opel και όχι τη BMW. Για τη BMW ήταν η Audi.

Η παραπληροφόρηση πάντως έχει και τα όρια της. Και παραπληροφόρηση αγαπητέ ttjohn δεν είναι ότι τα BMW δε χαλάνε και δεν έχουν προβλήματα. Είναι όμως παραπληροφόρηση ότι τα VAG έχουν λιγότερα.
Από administrator του φόρουμ εδώ πάντως που έχει και Ζ4 3.0 και Jetta TSi 140...το τζετα είναι πιο ακριβό στη συντήρηση του όσον αφορά ότι είναι τα ίδια.

Τεσπα μη σου χαλάω το όνειρο της Group VAG. O καθένας κάνει ότι προτιμάει και θεωρεί καλύτερο για τον εαυτό του.

Ελπίζουμε ΟΛΟΙ πάντως ότι θα δωθεί κάποια επίσημη λύση για το πρόβλημα που παρατηρείται σε κάποια αυτοκίνητα ΕΠΙΜΟΝΑ και ότι και να αλλάξουν, το πρόβλημα επανέρχεται.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 12-03-11, 22:46
Το avatar του χρήστη antonis7_10
antonis7_10 Ο χρήστης antonis7_10 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2007
Μηνύματα: 143
antonis7_10 is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστώ πολύ για τους χαρακτηρισμούς περί παραπληροφόρησης και ασχετοσύνης.

Προφανώς εσύ τα ξέρεις καλύτερα τα πράγματα. Γιαυτό και τα Σιροκο των 160 (175 πραγματικών ίππων) δεν συναγωνίζονται καθόλου τα Σιρόκο των 2.0 λίτρων με 200ps.

Για τα ''μαμά'' VAG που είναι αλεξίσφαιρα θα σε αφήσω να συνεχίσεις μόνος σου το παραλήρημα. Είναι το τελευταίο ποστ που κάνω σε αυτό το θέμα.

Ο καθένας άλλωστε έχει τις γνώσεις του...και την άποψη του. Μένει να την αναφέρουμε και να κρίνουν οι ...υπόλοιποι.

Πάντως η BMW δε φτιάχνει αυτοκίνητα για όλα τα γούστα και ειδικά όχι για όλα τα πορτοφόλια. Αυτά τα κάνει η VW-Audi-Seat-Skoda και λοποί συνεργάτες.

Επίσης.
Πες μου ποιά άλλη εταιρεία ΑΦΗΝΕΙ τόσο εσωτερικό ανταγωνισμό.
1.2 - 105 ps (120 πραγματικά)
1.4 - 122 (130)
1.4 - 140
1.4 - 160 (170+)
1.8 - 160 (170+)
2.0 - 180
2.0 - 200
2.0 - 211
κλπ....

κατά τα άλλα το Golf GT κανιβάλιζε τα 2λιτρα.

Το που έχουν εξαφανιστεί από τους δρόμους όλα τα GT πάντως δε μου το εξηγεί κανείς. Την έχω μήνες αυτή την απορία.

Τελοσπαντων. Ένα ακόμα θρεντ πάει για βρούβες αντί να συζητάμε για τον Nox αποκλειστικά, συζητάμε για το πόσο χαζή είναι η BMW που δε βγάζει TSi σαν την φοβερή VW-Audi-Seat-skoda-Porsche-Buggati-Lamborghini κλπ...και πως τα BMW είναι τόσο μα τόσο προβληματικά και όχι σαν τα rock solid VAG...

Καλά κρασιά παιδιά.

Είμαι βέβαιος ότι και στα άλλα φόρουμ των άλλων εταιρειών κάθονται και απαντάνε με ολόκληρες σελίδες ποστ καλογραμμένων για να ακούνε κιόλας τι άσχετοι που είναι και πως παραπληροφορούν.


Επειδή όμως χαρακτηρίστικα από τον ttjohn ως παραπληροφορητής, ας σας βοηθήσω να παραπληροφορηθείτε μόνοι σας μιας και το παράδειγμα με φίλο μου με σπασμένο σασμάν σε κάτω από 100.000χλμ (που του είπαν στην αντιπροσωπεία...''μην ανυσηχείς όλα το παθαίνουν'') δεν πείθει κανέναν.

Google it λοιπόν.

http://autocarnet.blogspot.com/2010/...-tsi-14lt.html
http://www.gtcclub.com/forum/viewtopic.php?p=264716
http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtop...sd=a&start=330

εδώ υπάρχει και το θεϊκό σχόλιο αναγνώστη

Μην ανυσηχείτε πάντως...τα περισσότερα λινκ είναι σε κλειδωμένα site.
Το πρόβλημα των πολλαπλασιαστών και η απόδοση ευθύνης στην ''κακή'' βενζίνη είναι σύνηθες και στην Audi...από το φόρουμ (όσοι δε βαριούνται να διαβάσουν cached pages από το google γιατί είναι κλειδωμένο το φόρουμ).

Κάθε φορά που κάνω περιήγηση είτε από έρευνα είτε τυχαία στο ίντερνετ όλο τέτοια βλέπω.
(Το θεϊκό Group VAG και οι μιαρές άλλες εταιρείες).
Βαρέθηκα να ακούω για τα προβληματικά BMW παιδιά. Πραγματικά.

Η αυτοκινητοβιομηχανία παγκοσμίως έχει πρόβλημα πια. Τα αυτοκίνητα είναι μηχανολογικώς πολύπλοκα με εγκεφάλους που μπαίνουν σε safe mode αμέσως.
Ότι η BMW θα μπορούσε να αντιμετωπίσει καλύτερα το πρόβλημα ναι.

Τώρα γιατι δεν έβγαλε TSi....καλά κρασιά.

Τούρμπο μοτέρ θα βγάλει. Αλλά η εξέλιξη κινητήρων δεν βασίζεται στην αγορά της Ελλάδας....
Η οποία στα αυτοκίνητα πλέον....δεν έχει καμμιά δυναμική.
Το VAG τα έβγαλε πολύ νωρίτερα γιατί πρώτον έχει μάρκες φτηνές και απευθύνεται σε άλλο κοινό. Η VW για παράδειγμα έχει για αντίπαλο την Opel και όχι τη BMW. Για τη BMW ήταν η Audi.

Η παραπληροφόρηση πάντως έχει και τα όρια της. Και παραπληροφόρηση αγαπητέ ttjohn δεν είναι ότι τα BMW δε χαλάνε και δεν έχουν προβλήματα. Είναι όμως παραπληροφόρηση ότι τα VAG έχουν λιγότερα.
Από administrator του φόρουμ εδώ πάντως που έχει και Ζ4 3.0 και Jetta TSi 140...το τζετα είναι πιο ακριβό στη συντήρηση του όσον αφορά ότι είναι τα ίδια.

Τεσπα μη σου χαλάω το όνειρο της Group VAG. O καθένας κάνει ότι προτιμάει και θεωρεί καλύτερο για τον εαυτό του.

Ελπίζουμε ΟΛΟΙ πάντως ότι θα δωθεί κάποια επίσημη λύση για το πρόβλημα που παρατηρείται σε κάποια αυτοκίνητα ΕΠΙΜΟΝΑ και ότι και να αλλάξουν, το πρόβλημα επανέρχεται.
Καλέ μου φίλε. Όσα λες πολύ σωστά είναι και κανένας δεν νομίζω ότι μπορεί να πει οτι έχεις άδικο. Εμένα ένα ειναι το ερώτημα που με καίει. H Vw (μιας και μιλάμε για Vw) μέσω αντιπροσώπου και δεν ξέρω εγώ τι σου δίνει το δικαίωμα να παρατασης της εγγύσης άλλα 2 χρόνια (2 +2) με 600 ευρώ το πολύ. Η BMW γιατι ζητάει 4000 χιλιάρικα? Και 4000 χιλιαρικα όχι για Μ3 αλλα για το 116i.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 12-03-11, 22:50
Το avatar του χρήστη TAZ118!
TAZ118! Ο χρήστης TAZ118! δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Μηνύματα: 684
TAZ118! has a spectacular aura aboutTAZ118! has a spectacular aura about
Seat Ibiza II 1.4 latino αγοραστηκε απο κολλητο μου μεταχειρσμενο με 70κατι χιλιαδες χιλιομετρα εναντι 2.000.000 δρχ το 2002....Μεσα σε 4 χρονια πληρωσε τουλαχιστον αλλο ενα αυτοκινητο σε κιβωτια (3 φορες)-ψυγειο (2 φορες)-κεντρικο κλειδωμα και αλλες τετοιες @@@...
Ibiza ΙΙΙ παλι αλλου κολλητου καινουργιο το 2001 εχει βλαστημισει την ωρα και την στιγμη που το πηρε.....Πριν 1μιση μηνα εμεινε στο Πορτο Ραφτη απο πολλαπλασιαστη επειδη περασε με την ιλιγγιωδη ταχυτητα των 30χαω μεσ απο 10 ποντους νερο....200+ ευρω ζημια...
Ξανα Ibiza IV FR του 1ου κολλητου πηδηξε δοντι η καδενα στα 1480χλμ με αποτελεσμα ο κινητηρας να παει στα μπαζα....Περιμενε 1μιση μηνα να ερθει απο Ισπανια....

BMW E36 316i mont 1991 αγοραστηκε μεταχειρισμενο με 121325 χλμ το 2004....
Σκισιμο-παντιλια-ανοιγματα-ταξιδια με τα οσα...Μοναδικη ζημια πετσικαρισμενο μπλοκ λογω δυσλειτουργιας του θερμοστατη...κοστος ζημιας 500 ευρω....
Πουληθηκε το 2007 με 164000χλμ...εχει ξεπερασει τα 200000χλμ με βασικη συντηρηση και προχωραει ακαθεκτο....
BMW 118i E81 μοντ 2007 με 65000 χλμ μεχρι τωρα.....Σκισιμο-ανοιγματα-ταξιδια κοντα στην τελικη-γενικα καψιμο...Ευλαβικη συντηρηση και ζεσταμα....
Αθηνα -Θεσσαλονικη πριν 2μιση χρονια.....400χλμ χωρις σταση με μεση 180...δεν εκανε κιχ με μεση καταναλωση 9.3....
Ζημιες μεχρι τωρα 2 πισω βασεις αμορτισερ και αισθητηρας ΝοΧ....

Συμπερασμα: ''Τα'' πενβε δεν πανε βημα και ειναι ζημιαρικα..Παρτε κουVAG να δειτε μια ασπρη μερα.....

Σαφως και ειναι γελοια και αντιεπαγγελματικη η αντιμετωπιση της εταιρειας σε αυτο το ζητημα αλλα οχι ''τα'' πενβε δεν ειναι ζημιαρικα....
__________________
SIX TURNING,FOUR BURNING...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TAZ118! : 12-03-11 στις 23:03
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 12-03-11, 22:55
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antonis7_10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλέ μου φίλε. Όσα λες πολύ σωστά είναι και κανένας δεν νομίζω ότι μπορεί να πει οτι έχεις άδικο. Εμένα ένα ειναι το ερώτημα που με καίει. H Vw (μιας και μιλάμε για Vw) μέσω αντιπροσώπου και δεν ξέρω εγώ τι σου δίνει το δικαίωμα να παρατασης της εγγύσης άλλα 2 χρόνια (2 +2) με 600 ευρώ το πολύ. Η BMW γιατι ζητάει 4000 χιλιάρικα? Και 4000 χιλιαρικα όχι για Μ3 αλλα για το 116i.
Ωραίο ερώτημα. Σε αυτές τις επεκτάσεις πρέπει να δούμε τι καλύπτουν οι εγγυήσεις (και οι επεκτάσεις τους).

Είναι πλήρεις? Είναι με μειωμένα ποσοστά? Έχουν εξαιρέσεις? Καλύτπουν τα πάντα?
Πρέπει να δείς αναλυτικά τι προσφέρουν αυτά τα πακέτα γιατί περί αυτού πρόκειται και όχι για ''ότι συμβεί''.

Αν έχουν ίδιες παροχές και κοστίζουν 600 με 4000 τότε η διαφορά είναι μεγάλη και ενδεχομένως αδικαιολόγητη (αν και αυτά τα κοστολογεί ο καθένας όπως θέλει).

Αν πάρεις Audi και κάνεις την επέκταση είναι πάλι 600 euro?
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-03-11, 00:13
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίο ερώτημα. Σε αυτές τις επεκτάσεις πρέπει να δούμε τι καλύπτουν οι εγγυήσεις (και οι επεκτάσεις τους).

Είναι πλήρεις? Είναι με μειωμένα ποσοστά? Έχουν εξαιρέσεις? Καλύτπουν τα πάντα?
Πρέπει να δείς αναλυτικά τι προσφέρουν αυτά τα πακέτα γιατί περί αυτού πρόκειται και όχι για ''ότι συμβεί''.

Αν έχουν ίδιες παροχές και κοστίζουν 600 με 4000 τότε η διαφορά είναι μεγάλη και ενδεχομένως αδικαιολόγητη (αν και αυτά τα κοστολογεί ο καθένας όπως θέλει).

Αν πάρεις Audi και κάνεις την επέκταση είναι πάλι 600 euro?
Σωστος!! +1

Σιγουρα απο πισω ειναι αλλα και δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οσο.. φαινονται.. Η καθε εταιρεια-μαρκα κοιταει τί την συμφερει..

Δυστυχως τα αυτοκινητα δεν ειναι οπως παλια, γενικα μιλαω..

Οσον αφορα τη BMW ακουω πολλα προβληματα με τους ασσους και τις 3αρες Ε9Χ...
(Εδω στο νησι ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα που ΔΕΝ υπαρχει αντιπροσωπεια.. Φιλος ηλεκτρολογος, αλλαξε μηχανισμο παραθυρου σε Ε90 και ηθελε ΠΡΟΓΡΑΜΜΤΙΣΜΟ για να δουλεψει.. οπου εγκεφαλος+διαγνωστικο δεν υπαρχει, το κοντυνοτερο ειναι 3 ωρες με το καραβι, στη Μυτιληνη!!)

Οσον αφορα τη VW.. Εχω 2 φιλους στη παρεα, ο ενας με Golf tsi 140 αλογα (απο τα πρωτα).. Κλειδωνουν ολες οι κλειδαριες εκτος απο του οδηγου απο τα Χριστουγεννα.. Μεχρι και στην αντιπροσωπεια εχουν αλλαξει ΟΛΑ τα πιθανα ελαττωματικα εξαρτηματα και μεχρι και τωρα που μιλαμε το αμαξι ειναι ετσι.. Ο 2ος με polo 1,2 του 2002 της κοπελας του, εχει γινει ο καλυτερος πελατης της αντιπροσωπειας.. Ολο το φτιαξανε του λενε και την επομενη μερα τα ιδια.. Και αυτος θεμα με τη κλειδαρια αλλα του τιμονιου..
Ειχα βαρεθει να ακουω τοτε με τα Golf που επεφταν τα παραθυρα!!

Πιστευω οτι η BMW ειναι πιο αξιοπιστη ΓΕΝΙΚΑ.. Τα τελευταια 2-3 χρονια τα σκ@τωσε..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 13-03-11, 07:56
Το avatar του χρήστη ttjohn
ttjohn Ο χρήστης ttjohn δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2011
Μηνύματα: 300
ttjohn will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστώ πολύ για τους χαρακτηρισμούς περί παραπληροφόρησης και ασχετοσύνης.

Προφανώς εσύ τα ξέρεις καλύτερα τα πράγματα. Γιαυτό και τα Σιροκο των 160 (175 πραγματικών ίππων) δεν συναγωνίζονται καθόλου τα Σιρόκο των 2.0 λίτρων με 200ps.

Για τα ''μαμά'' VAG που είναι αλεξίσφαιρα θα σε αφήσω να συνεχίσεις μόνος σου το παραλήρημα. Είναι το τελευταίο ποστ που κάνω σε αυτό το θέμα.

Ο καθένας άλλωστε έχει τις γνώσεις του...και την άποψη του. Μένει να την αναφέρουμε και να κρίνουν οι ...υπόλοιποι.

Πάντως η BMW δε φτιάχνει αυτοκίνητα για όλα τα γούστα και ειδικά όχι για όλα τα πορτοφόλια. Αυτά τα κάνει η VW-Audi-Seat-Skoda και λοποί συνεργάτες.

Επίσης.
Πες μου ποιά άλλη εταιρεία ΑΦΗΝΕΙ τόσο εσωτερικό ανταγωνισμό.
1.2 - 105 ps (120 πραγματικά)
1.4 - 122 (130)
1.4 - 140
1.4 - 160 (170+)
1.8 - 160 (170+)
2.0 - 180
2.0 - 200
2.0 - 211
κλπ....

κατά τα άλλα το Golf GT κανιβάλιζε τα 2λιτρα.

Το που έχουν εξαφανιστεί από τους δρόμους όλα τα GT πάντως δε μου το εξηγεί κανείς. Την έχω μήνες αυτή την απορία.

Τελοσπαντων. Ένα ακόμα θρεντ πάει για βρούβες αντί να συζητάμε για τον Nox αποκλειστικά, συζητάμε για το πόσο χαζή είναι η BMW που δε βγάζει TSi σαν την φοβερή VW-Audi-Seat-skoda-Porsche-Buggati-Lamborghini κλπ...και πως τα BMW είναι τόσο μα τόσο προβληματικά και όχι σαν τα rock solid VAG...

Καλά κρασιά παιδιά.

Είμαι βέβαιος ότι και στα άλλα φόρουμ των άλλων εταιρειών κάθονται και απαντάνε με ολόκληρες σελίδες ποστ καλογραμμένων για να ακούνε κιόλας τι άσχετοι που είναι και πως παραπληροφορούν.


Επειδή όμως χαρακτηρίστικα από τον ttjohn ως παραπληροφορητής, ας σας βοηθήσω να παραπληροφορηθείτε μόνοι σας μιας και το παράδειγμα με φίλο μου με σπασμένο σασμάν σε κάτω από 100.000χλμ (που του είπαν στην αντιπροσωπεία...''μην ανυσηχείς όλα το παθαίνουν'') δεν πείθει κανέναν.

Google it λοιπόν.

http://autocarnet.blogspot.com/2010/...-tsi-14lt.html
http://www.gtcclub.com/forum/viewtopic.php?p=264716
http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtop...sd=a&start=330

εδώ υπάρχει και το θεϊκό σχόλιο αναγνώστη

Μην ανυσηχείτε πάντως...τα περισσότερα λινκ είναι σε κλειδωμένα site.
Το πρόβλημα των πολλαπλασιαστών και η απόδοση ευθύνης στην ''κακή'' βενζίνη είναι σύνηθες και στην Audi...από το φόρουμ (όσοι δε βαριούνται να διαβάσουν cached pages από το google γιατί είναι κλειδωμένο το φόρουμ).

Κάθε φορά που κάνω περιήγηση είτε από έρευνα είτε τυχαία στο ίντερνετ όλο τέτοια βλέπω.
(Το θεϊκό Group VAG και οι μιαρές άλλες εταιρείες).
Βαρέθηκα να ακούω για τα προβληματικά BMW παιδιά. Πραγματικά.

Η αυτοκινητοβιομηχανία παγκοσμίως έχει πρόβλημα πια. Τα αυτοκίνητα είναι μηχανολογικώς πολύπλοκα με εγκεφάλους που μπαίνουν σε safe mode αμέσως.
Ότι η BMW θα μπορούσε να αντιμετωπίσει καλύτερα το πρόβλημα ναι.

Τώρα γιατι δεν έβγαλε TSi....καλά κρασιά.

Τούρμπο μοτέρ θα βγάλει. Αλλά η εξέλιξη κινητήρων δεν βασίζεται στην αγορά της Ελλάδας....
Η οποία στα αυτοκίνητα πλέον....δεν έχει καμμιά δυναμική.
Το VAG τα έβγαλε πολύ νωρίτερα γιατί πρώτον έχει μάρκες φτηνές και απευθύνεται σε άλλο κοινό. Η VW για παράδειγμα έχει για αντίπαλο την Opel και όχι τη BMW. Για τη BMW ήταν η Audi.

Η παραπληροφόρηση πάντως έχει και τα όρια της. Και παραπληροφόρηση αγαπητέ ttjohn δεν είναι ότι τα BMW δε χαλάνε και δεν έχουν προβλήματα. Είναι όμως παραπληροφόρηση ότι τα VAG έχουν λιγότερα.
Από administrator του φόρουμ εδώ πάντως που έχει και Ζ4 3.0 και Jetta TSi 140...το τζετα είναι πιο ακριβό στη συντήρηση του όσον αφορά ότι είναι τα ίδια.

Τεσπα μη σου χαλάω το όνειρο της Group VAG. O καθένας κάνει ότι προτιμάει και θεωρεί καλύτερο για τον εαυτό του.

Ελπίζουμε ΟΛΟΙ πάντως ότι θα δωθεί κάποια επίσημη λύση για το πρόβλημα που παρατηρείται σε κάποια αυτοκίνητα ΕΠΙΜΟΝΑ και ότι και να αλλάξουν, το πρόβλημα επανέρχεται.
Φιλεμου ουτε ο βασικος μετοχος της BMW δεν θα εκανε ετσι χαχαχα.
Τι εγινε ολη μερα καθοσουνε και εψαχνες ,ανοιγες βιβλια ,επερνες τηλεφωνα για να μου απαντησεις???Ωραιος Σιγα μην κατσω τωρα να κανω copy paste απο τα χιλιαδες προβληματα που υπαρχουν στο νετ για BMW.Ουτος η αλλως υπαρχουν στα ποδιασου μεσα στο φορουμ.
Φιλεμουεχω πιο βασικα πραματα να ασχοληθω απο την BMW και τα VAG και βασικα στα π@@@@@ μου δεν με πληρωνει κανειστους.
Καποιος μεγαλος απο δω μεσα ονοματα δεν λεμε με Μ3 το αμεσως προηγουμενο, καινουριο κουτα που ειχε πριν 7 χρονια κατεβαινε την κιφησιας χαλαρα και το μοτερ του εκανε κραου μπουμ!!! και εσπασε.Και απο οτι ειχε μαθει ειχαν σπασει αρκετα ανα τον κοσμο
Επιδη βαριεμαι να γραφω γιατι η συζητηση με κολημενους σαν και εσενα δεν βγαζει πουθενα κατσε με το BMW σου δεν θα σου χαλασω το ονειρο .Οταν ομως σε λιγο καιρο η BMW θα βγαζει τουρμπο κινητηρες ελα να μου πεις.Κατσε μην δουμε σε λιγα χρονια η VAG να αγοραζει και την BMW xaxaxaxaa

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ttjohn : 13-03-11 στις 08:07
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 13-03-11, 09:31
Το avatar του χρήστη M_enzo
M_enzo Ο χρήστης M_enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-04-2010
Μηνύματα: 402
M_enzo will become famous soon enoughM_enzo will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων

C U out there
epic post!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.