Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #421  
Παλιά 12-01-14, 15:37
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petross90 Εμφάνιση μηνυμάτων
25 του αερα
Επ!!
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #422  
Παλιά 12-01-14, 15:40
petross90 Ο χρήστης petross90 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Μηνύματα: 5
petross90 is on a distinguished road
Πηγα εκει γτ ηταν γνωστος ενος φιλου.. Ειχα παει πριν κανα 2μηνο γτ ειχα προβλημα μ τ δυναμο κ μ τ ελυσε αλλαξε καρβουνακια κ εκανε κ μια πατεντα εκει για ν μην αλλαξω δυναμο κ μ πηρε 45 κ λεω οκ ας ξαναπαω ... Αλλα τ μετανιωσα .....
Απάντηση με παράθεση
  #423  
Παλιά 31-01-14, 22:11
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
2 μπροστινα αμορτισερ sachs απο ebay 160ευρω (τα αγορασα εγω και τα μετεφερα οδικως απο αγγλια)
2 bump stops+dust covers boge απο ελλαδα 30ευρω (τα αγορασα εγω)
2 control arm bushes meyle heavy duty απο ebay 30ευρω (τα αγορασα εγω και τα μετεφερα οδικως απο αγγλια)
1 δεξιο ακρομπαρο-ημιμπαρο της κρεμαγιερας, μαρκας lemforder απο ελλαδα 80ευρω (το πηρα απο τον μαστορα μεσω παραγγελιας επιτοπου οταν το λυσαμε)
εργατικα 80ευρω (τοποθετηση τον προαναφερθεντων και ευθυγραμμιση. εμπρος χρειαστηκε μονο, πισω ειπε δεν χρειαζοταν ηταν ολες οι γωνιες κομπλε αλλα ειδα οτι το καμπερ στον πισω αξονα ηταν 1 26" και 1 06" και δεν ξερω αν ειναι μεγαλη η διαφορα του, παρακαλω τις αποψεις σας)

συνολο 380 ευρω...το καλο ειναι οτι τα μαζευα λιγα λιγα και δεν τα εδωσα ολα μαζι να λυποθυμισω...
αυτο που με χαλασε ηταν το κουστουμακι για το ακρομπαρο-ημιμπαρο μιας κ δεν το υπολογιζα και εκει που προσπαθησα να κανω οικονομια με τα αλλα ανταλλακτικα μου ηρθε αυτο που το ακριβοπληρωσα. επισης, θεμα ειχε μονο το ημιμπαρο και στο τηλ του ειπε ο προμηθευτης του οτι δεν πωλειται μονο του το ημιμπαρο αλλα παει πακετο με το ακρομπαρο ενω το ακρομπαρο ειπε οτι πωλειται και μονο του. εγω μετα που το εψαξα βρηκα οτι το ημιμπαρο πωλειται και μονο του απο την lemforder, επομενως αγορασα το ακρομπαρο χωρις λογο. ιντερνετικη τιμη εχει ημιμπαρο lemforder 30ευρω και ολο μαζι 55 περιπου παλι απο τη lemforder.
τα μανισια ειναι της TRW συμφωνα με το realoem.
τελος, τα bump stop κακως τα αλλαξα, ειχα διαβασει στο realoem σημειωση οτι η bmw λεει οτι πρεπει να αλλαζονται καθε φορα που αλλαζεις τα αμορτισερ και απο εκει παρασυρμενος ειπα να κανω σωστα τη δουλεια απλα τελικα βγαζοντας τα παλια ειδα οτι δεν χρειαζονταν αλλαγη.
αυτα και συγγνωμη αν κουρασα

σημειωση: τα control arm bushes που αναφερω οτι αλλαξα ειναι το Νο 10 εδω http://www.realoem.com/bmw/showparts...15&hg=31&fg=05
ειχα πολυ θεμα οταν εβρεχε ή ειχε πολυ υγρασια, ετριζαν σε καθε σαμαρακι πολυ ασχημα. κ η bmw τα αλλαξε τελικα το 2010 με αλλο κωδικο που το ονομαζει hydrobearing . αγγλια ολοι εχουν θεμα με τον θορυβο που κανουν κυριως στα pre-lci
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LefterisK : 31-01-14 στις 22:21
Απάντηση με παράθεση
  #424  
Παλιά 31-01-14, 22:23
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
2 μπροστινα αμορτισερ sachs απο ebay 160ευρω (τα αγορασα εγω και τα μετεφερα οδικως απο αγγλια)
2 bump stops+dust covers boge απο ελλαδα 30ευρω (τα αγορασα εγω)
2 control arm bushes meyle heavy duty απο ebay 30ευρω (τα αγορασα εγω και τα μετεφερα οδικως απο αγγλια)
1 δεξιο ακρομπαρο-ημιμπαρο της κρεμαγιερας, μαρκας lemforder απο ελλαδα 80ευρω (το πηρα απο τον μαστορα μεσω παραγγελιας επιτοπου οταν το λυσαμε)
εργατικα 80ευρω (τοποθετηση τον προαναφερθεντων και ευθυγραμμιση. εμπρος χρειαστηκε μονο, πισω ειπε δεν χρειαζοταν ηταν ολες οι γωνιες κομπλε αλλα ειδα οτι το καμπερ στον πισω αξονα ηταν 1 26" και 1 06" και δεν ξερω αν ειναι μεγαλη η διαφορα του, παρακαλω τις αποψεις σας)

συνολο 380 ευρω...το καλο ειναι οτι τα μαζευα λιγα λιγα και δεν τα εδωσα ολα μαζι να λυποθυμισω...
αυτο που με χαλασε ηταν το κουστουμακι για το ακρομπαρο-ημιμπαρο μιας κ δεν το υπολογιζα και εκει που προσπαθησα να κανω οικονομια με τα αλλα ανταλλακτικα μου ηρθε αυτο που το ακριβοπληρωσα. επισης, θεμα ειχε μονο το ημιμπαρο και στο τηλ του ειπε ο προμηθευτης του οτι δεν πωλειται μονο του το ημιμπαρο αλλα παει πακετο με το ακρομπαρο ενω το ακρομπαρο ειπε οτι πωλειται και μονο του. εγω μετα που το εψαξα βρηκα οτι το ημιμπαρο πωλειται και μονο του απο την lemforder, επομενως αγορασα το ακρομπαρο χωρις λογο. ιντερνετικη τιμη εχει ημιμπαρο lemforder 30ευρω και ολο μαζι 55 περιπου παλι απο τη lemforder.
τα μανισια ειναι της TRW συμφωνα με το realoem.
τελος, τα bump stop κακως τα αλλαξα, ειχα διαβασει στο realoem σημειωση οτι η bmw λεει οτι πρεπει να αλλαζονται καθε φορα που αλλαζεις τα αμορτισερ και απο εκει παρασυρμενος ειπα να κανω σωστα τη δουλεια απλα τελικα βγαζοντας τα παλια ειδα οτι δεν χρειαζονταν αλλαγη.
αυτα και συγγνωμη αν κουρασα
Καλησπέρα,

ενδιαφέροντα αυτά που ανέρεφες.....μερικές ερωτήσεις έχω:

1) Πόσα ΚΜ είχες με τα μανίσια αμορτισέρ?
2) Τι ποσοστό απόσβεσης είχαν πριν τα αλλάξεις?
3) Γιατί άλλαξες μόνο τα μπροστινά και όχι τα πίσω?
4) Τα Sachs που έβαλες, είναι τα εργοστασιακά που φοράει το δικό σου μοντέλο?
5) Τα control arm bushes meyle heavy duty, γιατί τα έβαλες? Είχαν πρόβλημα τα παλιά ή μήπως πήγαιναν πακέτο με τα αμορτισέρ και έπρεπε να αλλαχθούν?

Ευχαριστώ
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #425  
Παλιά 01-02-14, 12:03
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
καλημερα,
1) 71300χλμ
2)+3) το ποσοστο αποσβεσης ηταν μια χαρα, εμενα δεν μου αρεσε οπως ανεφερα και σε αλλη ενοτητα εδω μεσα. τα πισω τα νιωθω μια χαρα ακομα αλλα θα τα αλλαξω οταν μαζεψω λεφτα, τωρα προηγουνται αλλα μιας και ακουω εναν περιεργο θορυβο σαν να συντονιζει κατι οταν ξεκιναει το αμαξι (με πολυ χαλαρη εκκινηση) περιπου μεχρι τις 1200rpm. (τα αγγλακια τα αλλαζουν 1-1 ευτυχως δεν κολλησα απο δαυτους :P )
4) ναι ειναι αυτα που δινει η ZF για το αμαξι μου, κωδικοι 311403 και 311404 και ειναι για τη στανταρ αναρτηση.
εαν εχεις μ-σπορτ η οικονομικη διαφορα ηταν πολυ μικρη κατω απο 10ευρω, απλα ειναι κοντυτερα και θες και τα αντιστοιχα ελατηρια. οι κωδικοι των sachs για την μ-σπορτ ειναι ειτε 405 και 406 ή αλλιως 407 και 408
5) αλλαξα τα μανισια με της meyle την σειρα HD γιατι ειχα ενα "ακουστικο" θεματακι που εδω ελλαδα δεν πρεπει να το εχει κανενας. μεχρι πριν 1 βδομαδα, ζουσα για περιπου 2 χρονια αγγλια οπου λογω της υγρασιας, των συχνων βροχων και των απειρων speed bumps που εχουν εκει, ακουγα ενα τριξιμο απο την μπροστινη αναρτηση καθε φορα που εβρεχε (δλδ σχεδον καθε μερα) οταν περνουσα πανω απο ενα σαμαρακι. μετα απο ψαξιμο κλπ και απο το Ε90ποστ φορουμ ολοι μιλουσαν για αλλαγη τους. κ η ιδια η bmw το σταματησε το συγκεκριμενο ανταλλακτικο και το αλλαξε με ενα αλλο. εδω ελλαδα δεν προκειται να ξανακουσω αυτον τον θορυβο αλλα ειπα μιας και ειχα την εμπειρια του και μιας και αγορασα το ανταλλακτικο να μην το αφησω ετσι. επισης ολοι προτειναν αυτο που στο αγγλικο ebay παιζει στην τιμη που αναγραφω
ευχαριστω
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #426  
Παλιά 06-02-14, 14:45
Mpampis781 Ο χρήστης Mpampis781 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 06-03-2013
Μηνύματα: 11
Mpampis781 is on a distinguished road
ΣΕΡΒΙΣ

Καλησπέρα παιδιά...Σήμερα έκανα σέρβις(bmw 316 e36) λάδια-φίλτρο λαδιού-φίλτρο βενζίνης-φίλτρο αέρα-σετ δίσκο πλατό μαζί με βαλβολίνες....Ολα μαζί με εργασία 370..Είναι καλά???
Απάντηση με παράθεση
  #427  
Παλιά 06-02-14, 14:55
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Εάν δεν μας πεις:
- Εάν έβαλες ανταλλακτικά αγορασμένα από την BMW και
- εάν έκανες το σέρβις σου σε εξουσιοδοτημενο ή εξειδικευμένο ή γενικό συνεργείο,

πιστεύω κανείς δεν μπορεί να πάρει θέση...
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #428  
Παλιά 06-02-14, 15:04
Mpampis781 Ο χρήστης Mpampis781 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 06-03-2013
Μηνύματα: 11
Mpampis781 is on a distinguished road
ΣΕ εξωτερικο συνεργειο..Λαδια castrol..Δισκο πλατο της bmw
Απάντηση με παράθεση
  #429  
Παλιά 20-02-14, 22:38
bolos Ο χρήστης bolos δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 20-02-2014
Μηνύματα: 5
bolos is on a distinguished road
INSPECTION 1

Καλησπέρα σημερα πηγα κ γω το x3 2.0d στα 120.000 km για καθιερωμενο ελεγχο λαδια φιλτρα κλπ .ειναι εξουσιοδοτημενος επισκευαστης bmw και εχει αυθεντικα ανταλλακτικα κ λαδια κλπ.Τωρα τι να σας πω το χερι μου στην φωτια δεν βαζω για κανενα αλλα αυτος ειναι ο επισημος στην πολη μας.Το λοιπον οπως μου ειπε μαζι με την εκπτωση κλπ αλλαξα λαδια φιλτρο λαδιου ,αερος, καμπινας,φιλτρο diesel με εργατικα λαδια φτασαμε στα 314€ (α ξεχασα ενα λαμπακι ομιχλης κα πλυσιμο κινητηρα).Δεν ειναι υπερβολικο το ποσο;
Απάντηση με παράθεση
  #430  
Παλιά 20-02-14, 23:37
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Ρε παιδιά...πώς στο διάολο ανέχεστε να σας παίρνουν τόσα λεφτά γι' αυτά τα πράγματα;;; Ειλικρινά, τον όποιο κόπο κάνατε να τα βγάλετε δεν τον σκέφτεστε;;; Και 314€ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ;;;
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
316i, bmw, e30, e36, service


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.