Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 25-02-11, 12:39
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Βαγγέλη, πρωτη φορά πηγαινα στον δρόμο αυτό.

Ειναι μεσα σε ερημιά, ουτε φωτα εχει ουτε ψυχη υπηρχε εκει. Εκτος του οτι επρεπε να εχω τα ματια μου δεκατεσσερα γιατι ηταν ο δρόμος στενός, την ωρα που ημουν ετοιμος να στηθω πρόσεξα ενα αδεσποτο σκυλο να περιφέρετε μες την ερημια και ειχα και το μυαλό μου εκει αντι για το στροφόμετρο.
Αν όντος έκανα λάθη θα φανούν απ τα διαγραμματα.


Με του Στρατου δεν μπορουμε να βγαλουμε συμπερασματα και ουτε υπάρχει λόγος.

Επειδη όμως, την ωρα που μετρούσα με το vbox ειχα και δευτερο οργανο μέσα στο αμάξι που δεν είναι δορυφόρικό αλλα μετράει με διαφορετικό τρόπο (ΑΡ 22 λέγεται) , το οργανο αυτό εργαψε τα 200 χιλιομετρα σε 15,8 και σε 552 μέτρα.
. Με το ίδιο όργανο μετρησης μετρησε φίλος μου ενα φ.π.ε 335i και έγραψε τα 200 χιλιομετρα σε 17,28 και σε 587 μέτρα.
Φυσικά αυτό το οργανο δεν ειναι αξιοπιστο όσο το vbox και οι μετρησεις εγιναν σε διαφορετικό δρόμο, οποταν το δείγμα δεν ειναι για συγκριση.
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 25-02-11, 15:38
Το avatar του χρήστη Nikos M5
Nikos M5 Ο χρήστης Nikos M5 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2006
Μηνύματα: 986
Nikos M5 is a jewel in the roughNikos M5 is a jewel in the roughNikos M5 is a jewel in the rough
Μιλωντας για μπαταριες, ειχα ενδιαφερθει για ενα group buy στο M5Board για Ε39, το κοστος της οποιας ηταν USD 600 αλλα ακουστε διαφορα βαρους......εργοστασιακη varta 22-23 κιλα, η αλλη 3 κιλα και με διπλασια αμπερ εκκινησης.......
Μαζι με τα δυο τελικα που ειχα αλλαξει (-18 κιλα) θα υπηρχε ενα saving 37 κιλα απ το πισω μερος του αυτοκινητου.
Αυτο που αναρωτιομουν ομως ειναι κατα ποσο μπορει να επηρεαζε τη συμπεριφορα του αυτοκινητου στην εξοδο των στροφων αλλα και στο δυνατο φρεναρισμα κατα την εισοδο, η αφαιρεση ενος τετοιου αρκετα σημαντικου βαρους, η μηπως δε θα παρατηρουσα τιποτα λογο του μεγαλου βαρους του αυτοκινητου anyway ....?? (η ερωτηση πλεον ειναι καθαρα θεωρητικη ).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikos M5 : 25-02-11 στις 15:42
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 25-02-11, 17:30
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Kοίτα Νικόλα ... εγώ είμαι πλέον 100 κιλά περίπου κάτω από το μαμά Μ3 ... με περισσότερη μείωση πίσω ... πλέον η κατανομή είναι 52,15% μπροστά 47,85% πίσω ...

με καλής ποιότητας ελαστικό και σωστή ευθυγράμμιση (μετά την αφαίρεση του βάρους) το αμάξι συμπεριφέρεται ΠΟΛΥ καλύτερα ...

για μένα είναι σημαντικότερο ΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΕΛΑΦΡΥΤΕΡΟ από την κατανομή (εννοώ πάντα ΜΙΚΡΕΣ αποκλίσεις ... δε λέω να πας στο 40-60)

το μόνο που νομίζω ότι θέλουν ΟΛΑ τα Μ λόγω της υποστροφικής γεωμετρίας που τους δίνει το division είναι ελαφρά ΑΠΟΚΛΙΣΗ μπροστά !!! ώστε να ενισχύσεις την ενεργό Ackermann και να κόψεις την υποστροφή σε μικρές γωνίες

Πάντως στο δικό σου νομίζω ότι έτσι και αλλιώς η διαφορά θα ήταν ανεπαίσθητη !!!
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 25-02-11, 19:58
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Κάποτε στην παρουσίαση του 350Ζ...ναι του Nissan, οι τεχνικοί του σπορ τμήματος της εταιρείας υποστήριζαν ότι ήθελαν 53-47 κατανομή για καλύτερη φόρτιση της ανάρτησης στο turn-in και καλύτερη και ταχύτερη έξοδο λόγω της μεταφοράς μικρού ποσοστού στο πίσω μέρος κατά την επιτάχυνση.

Δηλαδή....με 53-47 πατάς πιο νωρίς (σύμφωνα με αυτούς) γκάζι.
Ίσως σε πιο αδύναμα αυτοκίνητα να είναι προτιμότερο το 50-50, και σε δυνατότερα αυτοκίνητα να είναι λίγο προς τα εμπρός (52-48, 53-47) who knows.

Είναι πιο πολύ θεωρητικό μάλλον και μόνο με εκτεταμένες δοκιμές από αγωνιστικές ομάδες που έχουν δεδομένα από τηλεμετρία θα παίρναμε ποτέ απάντηση.

Εγώ νομίζω ότι στα 900-900 κιλά μπρος πίσω τα 900-870 δεν έχουν διαφορά (50.8-49.2 %)....πιθανότατα είναι και μέσα στα όρια λειτουργείας του αυτοκινήτου με γεμάτο ρεζερβουάρ, με μισό ρεζερβουάρ και με άδειο ρεζερβουάρ (στην περίπτωση της Ε39 είναι περισσότερα τα κιλά του γεμάτου ρεζερβουάρ από το άδειο με αυτά που αφαίρεσες)
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 25-02-11, 21:58
Το avatar του χρήστη Nikos M5
Nikos M5 Ο χρήστης Nikos M5 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2006
Μηνύματα: 986
Nikos M5 is a jewel in the roughNikos M5 is a jewel in the roughNikos M5 is a jewel in the rough
Με μείον 100 κιλά στο Ε46 Βαγγελη η διαφορά όντως θα είναι εντυπωσιακή ειδικά αν έχει αφαιρεθεί απ τα σωστά σημεία .... Στο δικό μου έχει δίκιο ο Δημητρης θα είναι σα να εδιωξες τις μύγες πάνω από ένα ελέφαντα.
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 08-03-11, 13:02
Nikos-bmw m3 competition Ο χρήστης Nikos-bmw m3 competition δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-10-2009
Μηνύματα: 70
Nikos-bmw m3 competition is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
ποια 12 ρε από το τελικό ???? ... 4 σου λέω από μένα ... και ΟΛΑ τα άλλα να είναι άλλα 5 το πολύ ... συν του ότι εγώ φοράω μπαταρία 2,5 κιλά που δε νομίζω να φοράει ο Μάνος ... ΣΥΝ το βάρος του smg ... δε γίνεται το νούμερο που λες ...
πεσ μου τη μπαταρια φορασ να παρω και εγω. μονο 2.5 κιλα?!!! με ενδιαφερει και μενα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 08-03-11, 14:43
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos-bmw m3 competition Εμφάνιση μηνυμάτων
πεσ μου τη μπαταρια φορασ να παρω και εγω. μονο 2.5 κιλα?!!! με ενδιαφερει και μενα!!!
H απάντηση σου είναι μερικά post πιο πάνω
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
η μπαταρία αγοράστηκε από voltphreaks πριν πολύ καιρό όταν κάνανε ένα group buy στο fanatics 300 $ τότε ... μετά μου έκαναν ΤΣΑΜΠΑ αναβάθμιση στο νέο μοντέλο πριν κανά χρόνο ... αυτή που έχω τώρα σήμερα πουλιέται 1300$

https://p10.secure.hostingprod.com/@...products_id=81
ξεφεύγει "λίγο" από την τιμή μιας μπαταρίας !!!
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 08-03-11, 16:38
Nikos-bmw m3 competition Ο χρήστης Nikos-bmw m3 competition δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-10-2009
Μηνύματα: 70
Nikos-bmw m3 competition is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
H απάντηση σου είναι μερικά post πιο πάνω ξεφεύγει "λίγο" από την τιμή μιας μπαταρίας !!!
C U out there
ευχαριστω πολυ φίλε. να εισαι καλα. το θεμα ειναι πως τοποθετεισ μια τετοια μπαταρια που οι διαστασεισ ειναι διαφορετικεσ απο την μαμα? πως την στερεωνεις? φανταζομαι θελει πατεντα...
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 09-03-11, 13:39
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
xexexe
βρηκα αυτο το βιντεο και στο τελος εχει και το αμαξακι μου.
κουκλα ειναι.
φτου, φτου, φτου, μην με ματιάσω
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 09-03-11, 17:27
thomelef Ο χρήστης thomelef δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-08-2008
Μηνύματα: 1.056
thomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the rough
για σου ρε συμπέθερε με το άρμα σου...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.