Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 14-02-07, 12:46
Το avatar του χρήστη veliopou
veliopou Ο χρήστης veliopou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 243
veliopou is an unknown quantity at this point
Κοιτα να δεις οτι και το δικο μου "κομπιαζει" καποιες φορες στις 4 με 4.5 χιλ στροφες.Δεν ειναι απο βενζινη!Το κανει που και που.Δειχνει να ειναι το ιδιο προβλημα αλλα χωρις λαμπακι.(Λετε να χαλασε και το λαμπακι; )
Δε θα τα παμε καλααααααα.....Σε κανενα μηνα ειναι να παει για σερβις.Αντε να δουμε!!!


Eίναι τα πρώτα συμπτώματα, εμένα το λαμπάκι μου το άναψε για πρώτη φορά κοντά στα 37.000 χλμ. στο συνεργείο δεν θα βρουν τίποτα στο διαγνωστικό. θα πρέπει να ανάψει το λαμπάκι και μετά. εμένα άναβε το λαμπάκι αλλά έδειχνε συνέχεια αισθητήρα λ που δεν ήταν σωστό. έτσι κάναμε επανπρογραμματισμό εγκεφάλου και την επόμενη φορά που άναψε πάλι το λαμπάκι του κινητήρα το διαγνωστικό έδειξε πρόβλημα στην καλωδίωση του κινητήρα. περιμένω το ανταλακτικό και θα σας ενημερώσω αν λύθηκε το πρόβλημα ή οχι.
το θέμα της λακούβας είναι φυσιολογικό και είναι απο το dtc δεν υπάρχει πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-02-07, 17:23
Το avatar του χρήστη Alf_116i
Alf_116i Ο χρήστης Alf_116i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-12-2005
Μηνύματα: 173
Alf_116i is on a distinguished road
εχω παρατηρήσει και εγώ ότι κομπιάζει εκει ακριβώς. Στις 4000-4800. και να τρέμει το τιμόνι αισθητά. Είναι πιο αισθητό με 5η ταχύτητα.Μετά από κει νιώθω να δουλεύει καλά και μετά τα 180 χλμ/ώρα τέλεια. Όπως σαν καινούργιο.
Θεωρησα μήπως το κόμπιασμα δεν οφείλεται στον κινητήρα αλλά στα ζαντολάστιχα που είναι τραυματισμένα
Του έχω κάνει και μια ζυγοστάθμιση αλλά τπτ. (μου είπαν ότι ένα λάστιχο έχει καρουμπαλάκι και ότι δεν θα διορθωθεί τελείως το τρέμουλο)
μήπως είμαι και εγώ στο ίδιο πρόβλημα με εσάς?
ή το δικό μου οφείλεται στα τραυματισμένα λάστιχα?
ή και τα δύο?
ή τίποτα άλλο?
(ή μήπως ανυσηχώ άδικα και είναι όλα ιδέα μου? δεν νομίζω)
Το αμάξι βρίσκεται στην εγγύηση μέχρι 24/5/2007. Τι να κάνω?
Τα φώτα σας παρακαλώ.
__________________
Πού είναι ο Αλέξης? Ο_Ε_Ο....
Έχει πέσει επιδημία. Όλοι παντρεύονται. Ακόμη και οι γατούληδες!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-02-07, 18:17
Το avatar του χρήστη compact e46
compact e46 Ο χρήστης compact e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Μηνύματα: 38
compact e46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από veliopou Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα να δεις οτι και το δικο μου "κομπιαζει" καποιες φορες στις 4 με 4.5 χιλ στροφες.Δεν ειναι απο βενζινη!Το κανει που και που.Δειχνει να ειναι το ιδιο προβλημα αλλα χωρις λαμπακι.(Λετε να χαλασε και το λαμπακι; )
Δε θα τα παμε καλααααααα.....Σε κανενα μηνα ειναι να παει για σερβις.Αντε να δουμε!!!


Eίναι τα πρώτα συμπτώματα, εμένα το λαμπάκι μου το άναψε για πρώτη φορά κοντά στα 37.000 χλμ. στο συνεργείο δεν θα βρουν τίποτα στο διαγνωστικό. θα πρέπει να ανάψει το λαμπάκι και μετά. εμένα άναβε το λαμπάκι αλλά έδειχνε συνέχεια αισθητήρα λ που δεν ήταν σωστό. έτσι κάναμε επανπρογραμματισμό εγκεφάλου και την επόμενη φορά που άναψε πάλι το λαμπάκι του κινητήρα το διαγνωστικό έδειξε πρόβλημα στην καλωδίωση του κινητήρα. περιμένω το ανταλακτικό και θα σας ενημερώσω αν λύθηκε το πρόβλημα ή οχι.
το θέμα της λακούβας είναι φυσιολογικό και είναι απο το dtc δεν υπάρχει πρόβλημα.
φιλε μου μια ερωτηση. Το λαμπακι παραμενει συνεχεια ανοιχτο η αμα κλεισεις το κινητηρα δηλ γυρισεις το κλειδι και μετα ξανανοιξεις το λαμπακι εχει σβησει?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-02-07, 16:08
Το avatar του χρήστη veliopou
veliopou Ο χρήστης veliopou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 243
veliopou is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από compact e46 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου μια ερωτηση. Το λαμπακι παραμενει συνεχεια ανοιχτο η αμα κλεισεις το κινητηρα δηλ γυρισεις το κλειδι και μετα ξανανοιξεις το λαμπακι εχει σβησει?
Το λαμπάκι αν ανάψει μένει συνέχεια ανοιχτό. πρέπει να πας στο συνεργείο να μηδενίσουν τη βλάβη και μετά να σβήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-02-07, 20:55
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Unhappy λαμπακι κινητηρα κιτρινο...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από veliopou Εμφάνιση μηνυμάτων
έχω μια 116 μοντέλο 07/05. το αυτοκίνητο ήταν οκ μεχρι τα 43.000 χλμ που μου άναψε πρώτη φορά το λαμπάκι του κινητήρα. το πάω στο συνεργείο μου λένε θέλει επαναπρογραμματισμό εγκεφάλου. το κάνουμε δεν προλαβαίνω να φύγω καίγεται ο ένας πολλαπλασιαστής και γυρίζω πίσω. μου βάζουν πολλαπλασιαστή και φεύγω. μετά από 5.000 μου ανάβει πάλι το λαμπάκι. αισθητήρας λ μου λένε και το αλλάζουν. μετά από 3.000 ανάβει πάλι το λαμπάκι πάλι αισθητήρας λ , πάλι τον αλλάζουν. (δεν ξέρω κατά πόσο όταν λένε το άλλαξα ισχύει ή όχι).
περιμένω να δω πότε θα ανάψει πάλι το λαμπάκι. κάτι πάντως που έχω παρατηρήσει είναι ότι το λαμπάκι το ανάβει πάντα όταν είμαι σε πορεία κ όχι μέσα στην πόλη. κάτι άλλο που ίσως να είναι σχετικό είναι ότι με 5η μεταξύ 3.500 και 4.000 στροφές πολλές φορές αισθάνομαι ένα κόμπιασμα στον κινητήρα που δεν δικαιολογείται. δεν είναι θέμα βενζίνης. πιστεύω ότι είναι από τον μετρητή αέρα, αλλά όταν τους το λέω μου λένε ότι το διαγνωστικό δεν βγάζει πρόβλημα εκεί, οπότε δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.
please please τα φώτα σας...

αποψε αναψε το λαμπακι της μπεμπας...το ειχε η γυναικα μου και εκανε δεξια ,σταματησε και με πηρε τηλ.Της ειπα να ανοιξει το βιβλιαρακι και να δει τι σχημα και τι χρωμα ειχε....ηταν κιτρινο το συμβολο της μηχανης... το βιβλιαρακι ελεγε πως ο κινητηρας δεν εχει διαθεσιμη ολη του την ισχυ,ειναι εφικτη η οδηγηση με χαμηλη ταχυτητα.Τη Δευτερα θα ξερουμε..το μονο που ξερω τωρα ειναι οτι εχω σπαστει ασχημα....αυτες οι βλαβες δεν ειναι για BMW...
το καλο ειναι οτι το προβλημα το "εβγαλε"νωρις,(12000μ) και ας ελπισω να ειναι η τελευταια φορα...διοτι η επομενη φορα που θα το βγαλει θα ειναι και η τελευταια...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nassosbmw1 : 24-02-07 στις 21:01
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-02-07, 21:22
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
τι ενοεις οτι θα ειναι και η τελευτεα??

παντος η ψηχρεμια κανει καλο δεν ειναι αναγκη να χαλιομαστε τοσο πολη για μια ενδηξη σε λαμπακη ημαρτον.. γιαυτο υπαρχει και το σερβις για να μας ληνη τετοια προβληματα
cool!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-02-07, 21:36
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι ενοεις οτι θα ειναι και η τελευτεα??

παντος η ψηχρεμια κανει καλο δεν ειναι αναγκη να χαλιομαστε τοσο πολη για μια ενδηξη σε λαμπακη ημαρτον.. γιαυτο υπαρχει και το σερβις για να μας ληνη τετοια προβληματα
cool!
κοιτα ειναι πως θα σου "κατσει"κι επειδη δεν εχω τη διαθεση ουτε να τσακωνομαι ουτε να περναω τις λιγες μου ελευθερες ωρες στα σερβις,λειτουργω οπως κι ο διαιτητης:1η καρτα κιτρινη,2η κοκκινη...ητοι πουλημα....απλα πραματα...
οσο για ψυχραιμια...οση θες!ειπαμε δε χαλιεμαι!
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-02-07, 22:51
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από veliopou Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα να δεις οτι και το δικο μου "κομπιαζει" καποιες φορες στις 4 με 4.5 χιλ στροφες.Δεν ειναι απο βενζινη!Το κανει που και που.Δειχνει να ειναι το ιδιο προβλημα αλλα χωρις λαμπακι.(Λετε να χαλασε και το λαμπακι; )
Δε θα τα παμε καλααααααα.....Σε κανενα μηνα ειναι να παει για σερβις.Αντε να δουμε!!!


Eίναι τα πρώτα συμπτώματα, εμένα το λαμπάκι μου το άναψε για πρώτη φορά κοντά στα 37.000 χλμ. στο συνεργείο δεν θα βρουν τίποτα στο διαγνωστικό. θα πρέπει να ανάψει το λαμπάκι και μετά. εμένα άναβε το λαμπάκι αλλά έδειχνε συνέχεια αισθητήρα λ που δεν ήταν σωστό. έτσι κάναμε επανπρογραμματισμό εγκεφάλου και την επόμενη φορά που άναψε πάλι το λαμπάκι του κινητήρα το διαγνωστικό έδειξε πρόβλημα στην καλωδίωση του κινητήρα. περιμένω το ανταλακτικό και θα σας ενημερώσω αν λύθηκε το πρόβλημα ή οχι.
το θέμα της λακούβας είναι φυσιολογικό και είναι απο το dtc δεν υπάρχει πρόβλημα.
διαβαζοντας ξανα ολα τα ποστ ξανακατεβηκα γκαραζ (ειχε σχεδον κρυωσει) και το πηγα μια κοντινη βολτα...το κιτρινο κινητηρακι ειναι αναμενο συνεχεια,θερμοκρασιες κινητηρα φυσιολογικες (εχω το κρυφο μενου και τσεκαρω)δοκιμασα να τσεκαρω για το κομπιασμα,αλλα τιποτα δεν εχει εκει...ουτε πτωση δυναμης παρατηρησα,αν και δε το πιεσα ιδιαιτερα...γυρισα πισω πιο σπασμενος...Δευτερα νεωτερα...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-02-07, 23:41
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από veliopou Εμφάνιση μηνυμάτων
είχαμε νεα όσο αφορά το πρόβλημα. χτες λοιπόν πάλι στην εθνική με 5η και 120 χλμ ξαφνικά ανάβει πάλι το λαμπάκι του κινητήρα. ωραία λέω πάμε πάλι από την αρχή. το παω στο συνεργείο το βάζουν στο διαγνωστικό και μου λένε ότι πρέπει να αλλάξουμε όλη την πλεξούδα καλωδίωσης του κινητήρα γιατί έχει πρόβλημα. δεν μεταφέρει καλά τις μετρήσεις του μετρητή αέρα.
περιμένω το ανταλακτικό τώρα να πάω να το βάλω.
από το συνεργείο μου είπαν ότι η βλάβη αυτή με το λαμπάκι του κινητήρα είναι πολύ συχνή.
προσοχή όσοι έχετε τον άσσο ειδικά με το 5αρι σασμάν.
οταν λες "πλεξούδα καλωδίωσης του κινητήρα"ολη την αντερια η μονο το κομματι που συνδεει αισθητηρες με εγκεφαλο;γιατι αν ειναι να τα αλλαξεις ολα αυτα,μιλαμε για να το αφησεις μεσα μια μερα και αν εχει ευχερια να το κανει η αν εχει πολλους μηχανικους...
ρεεε τι παθαμαν....
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-02-07, 12:04
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από veliopou Εμφάνιση μηνυμάτων
είχαμε νεα όσο αφορά το πρόβλημα. χτες λοιπόν πάλι στην εθνική με 5η και 120 χλμ ξαφνικά ανάβει πάλι το λαμπάκι του κινητήρα. ωραία λέω πάμε πάλι από την αρχή. το παω στο συνεργείο το βάζουν στο διαγνωστικό και μου λένε ότι πρέπει να αλλάξουμε όλη την πλεξούδα καλωδίωσης του κινητήρα γιατί έχει πρόβλημα. δεν μεταφέρει καλά τις μετρήσεις του μετρητή αέρα.
περιμένω το ανταλακτικό τώρα να πάω να το βάλω.
από το συνεργείο μου είπαν ότι η βλάβη αυτή με το λαμπάκι του κινητήρα είναι πολύ συχνή.
προσοχή όσοι έχετε τον άσσο ειδικά με το 5αρι σασμάν.
παρατηρησες καμια πτωση στην αποδοση;(κατεβασμα-προσπερασμα-ανηφορα κλπ)

δεν πτοουμαι,αλλα εχω σπαστει....
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.