Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 30-07-14, 08:07
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από performance Εμφάνιση μηνυμάτων
Θελω να πιστευω πως τα μηχανηματα ζυγοσταθμισης ειναι σωστα καλιμπραρισμενα και πως ο ανθρωπος που κανει αυτη τη δουλεια δεν τοποθετει τα αντιβαρα με μια σχετικη προσεγγιση.
Η ταχυτητα διεκπαιρεωσης της ζυγοσταθμισης παντα με εβαζε σε σκεψεις οσον αφορα την ακριβεια αυτης.
Είναι όλα στο περίπου δυστυχώς και κατά 99% δεν γίνεται δουλειά ακριβείας. Εννοείται πως δεν είναι δυνατό να έχουν την ίδια φθορά το αριστερό με το δεξί λάστιχο αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα δημιουργηθεί τρέμουλο.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-07-14, 22:33
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
ειναι ενα θεμα το καλιμπραρισμα του μηχανηματος, το ανθρωπινο λαθος που παντα υπαρχει καθως επισης κ το μερακι του μαστορα να βαζει στο μηχανημα μικρη ακριβεια σε γραμμαρια. προσωπικα εχω δει τυπο που ειχε πλαστικο νυχι για να μην ξυνει τις ζαντες του πελατη του και επισης αφου εβαζε ακριβεια 5γρ -που βαζουν ολοι στο μηχανημα τους- και εκανε τη δουλεια, μετα το γυρνουσε κ στο 1γρ για να δει ποσο καλα εχει τοποθετησει τα αντιβαρα.
εαν κανεις ζυγοσταθμιση πανω στο αμαξι τοτε ναι πρεπει να μπουν οι ζαντες στο ιδιο ακριβως σημειο απο οπου βγηκαν
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 31-07-14, 02:28
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από performance Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αποψη πως η καθε ζαντα πρεπει να "επιστρεφει" εκει απο που αφαιρεθηκε εχει αρκετους υποστηρικτες.Με βασικο επιχειρημα οτι με το περασμα του χρονου δημιουργητε μια επιφανεια επαφης μοναδικη για καθε ζαντα.Γνωστος μου σημαδευει με κιμωλια ακριβως το σημειο που ηταν βιδωμενη η καθε ζαντα!
Ομολογω πως ζηταω απο το βουλκανιζατερ να τοποθετει την καθε ζαντα εκει που ηταν αρχικα.
Τεχνικα ομως μια σωστα ζυγοσταθμισμενη ζαντα θα πρεπει να ειναι οκ οπου και αν τοποθετηθει.
Παρολαυτα αυτα,εχω 2 παραδειγματα που η αλλαγη ελαστικων-με σωστη ζυγοσταθμιση-εβγαλε τρεμουλο που πριν ΔΕΝ υπηρχε.(Χωρις βεβαιως να εχει μεσολαβησει καμια απολυτως αλλαγη-βλαβη-χτυπημα στο αυτοκινητο.)
Θελω να πιστευω πως τα μηχανηματα ζυγοσταθμισης ειναι σωστα καλιμπραρισμενα και πως ο ανθρωπος που κανει αυτη τη δουλεια δεν τοποθετει τα αντιβαρα με μια σχετικη προσεγγιση.
Η ταχυτητα διεκπαιρεωσης της ζυγοσταθμισης παντα με εβαζε σε σκεψεις οσον αφορα την ακριβεια αυτης.

με αυτη την λογικη δεν θα αγοραζε κανεις μεταχειρισμενη ζάντα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-07-14, 02:32
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paris320ci Εμφάνιση μηνυμάτων
Έκανα επιδιώρθωση ζαντών, ζυγοστάθμιση, και επίσης 4-wheel alignment. Όταν ρώτησα σε μαγαζί μου είπαν ότι είναι σημαντικό ο τροχός να μπεί στην πλευρά που βγήκε.

Όλα τα σχετικά είναι καινούρια: endlinks, control arms, control arm bushes, struts, strut bearings, steering rack, lower/upper steering wheel u-joint (δεξιοτίμονο, έχει 2), ρουλεμά τροχών.

Το μόνο που σκέφτομαι είναι οι ζάντες να μην επιδιορθωθήκαν σωστά.

μηπως να τσεκαρεις αν δεν εχεις, η για καποιο λογο τα πεταξε κανεις η χαλασανε, να βαλεις δακτυλιδια που υποχρεονουν να κατσει η ζαντα ακριβως στο κεντρο και οχι στο περιπου πριν μπουνε τα μπουλονια?
τα φτιαχνουν οι λαστιχαδες αυτα

και κατι αλλο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι οι δισκοι αν δεν εχουν προβλημα να βγούνε να καθαριστή με γυαλοχαρτο ολοι η πατουρα που καθετε ο δισκος και να ξαναμπει πάνω
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MZ3 : 31-07-14 στις 02:35
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-07-14, 07:32
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Τα περισσότερα μηχανήματα ζυγοστάθμισης σήμερα,υποδεικνύουν στους λαστιχάδες αυτόματα σε ποιο σημείο της ζάντας χρειάζεται αντίβαρο και πόσα γραμμάρια ακριβώς.
Το ανθρώπινο λάθος βρίσκεται στο ότι κάποιες φορές λόγω σχεδίασης του τροχού ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο,ενώ το μηχάνημα είναι καλιμπραρισμένο για πχ 17άρα ζάντα,το σημείο που τοποθετεί κάποιος λαστιχάς τα αντίβαρα είναι πχ 16 ίντσες(στη μέσα μεριά του τροχού) με αποτέλεσμα η ζυγοστάθμιση να μην είναι 0.
Φίλε mz3 τα δαχτυλιδάκια που αναφέρεις,τα προμηθεύτηκα κάποια φορά που χρειάστηκα από τον schnitzer(φοράω ζάντα της εταιρείας και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο σε σύγκριση με άλλες ζάντες).Πήρα 2 και δε μου πήραν καν χρήματα...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-07-14, 07:58
paris320ci Ο χρήστης paris320ci δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-10-2007
Μηνύματα: 701
paris320ci is a jewel in the roughparis320ci is a jewel in the roughparis320ci is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
μηπως να τσεκαρεις αν δεν εχεις, η για καποιο λογο τα πεταξε κανεις η χαλασανε, να βαλεις δακτυλιδια που υποχρεονουν να κατσει η ζαντα ακριβως στο κεντρο και οχι στο περιπου πριν μπουνε τα μπουλονια?
τα φτιαχνουν οι λαστιχαδες αυτα

και κατι αλλο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι οι δισκοι αν δεν εχουν προβλημα να βγούνε να καθαριστή με γυαλοχαρτο ολοι η πατουρα που καθετε ο δισκος και να ξαναμπει πάνω
Το δακτυλίδι είναι μέρος της φλάντζας/ρουλεμά, δεν φευγει και η ζάντα εφαρμόζει πάνω του (hybcentric) για να κεντράρει. Φλάντζες είναι καινούριες επίσης (λόγω της αλλαγής ρουλεμά) γνήσιες. Τα είχα καθαρίσει όλα πριν τα βάλω στη θέση τους. Οδηγούμαι στο συμπέρασμα ότι ενδέχεται να έχω στραβή ζάντα ή λάστιχο ελαττωματικό
__________________
http://www.argyrides.eu/e46.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-08-14, 21:20
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
παρη δεν θυμαμαι να διαβασα εαν εχεις κανει ζυγοσταθμιση με τα ελαστικα-ζαντες πανω στο αμαξι σου..εαν οχι προσπαθησε το..(θυμαμαι οτι αναφερεις πως εχεις αλλαξει τα παντα εκει μπροστα οποτε δεν τιθεται -μαλλον- καποιο θεμα μηχανολογικης φθορας σε καποιο παρτ. με προβληματικο λαστιχο μην περιμενεις να βρεις ακρη. μπορουν καλλιστα να σου πουν οτι εκανες τρελο φρεναρισμα πανικου κ το στραβωσες
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-08-14, 00:16
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
ειχα κακη εμπειρια με την συγκεκριμενη μαρκα
ειχαν μπει τετοια λαστιχα καινουρια πανω σε βαρυ/γρήγορο αμαξη και τι κανανε..

ολα καλα εκανες μια γρηγορη βολτα και σταματουσες για ενα καφεδακι στο δρομο
εμπενες στο αμαξη μεσα και χοροπηδουσε ολοκληρο μεχρη να κανει μερικα χιλιομετρα
να στρώσουν πάλι μόνα τους
συμπερασμα: για μισμιτζηδες δεν ειναι η μαρκα αυτη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-08-14, 11:53
paris320ci Ο χρήστης paris320ci δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-10-2007
Μηνύματα: 701
paris320ci is a jewel in the roughparis320ci is a jewel in the roughparis320ci is a jewel in the rough
Πήγα ξανα για ζυγοστάθμιση, έψαξα αρκετά και βρήκα ένα μαγαζί που απότι φαίνεται μου έλυσε το πρόβλημα. Ο υπεύθυνος εκεί μου είπε ότι είχε πολλές παρόμοιες περιπτώσεις, και το πρόβλημα μπορεί να πρόερχεται και από τα πίσω ελαστικά, ιδιαίτερα όταν είναι αρκετά φαγωμένα. Τα πίσω ήτανε τελείως εκτός από θέμα ζυγοστάθμισης, και τα μπροστά, είχανε υπερβολικά βαράκια και πάλι σε λάθος θέση. Το μηχάνημα του φάνηκε καλύτερο από τα άλλα, (τουλάχιστο έδειχνε με laser που ακριβώς να κολλήσει το βάρος.).

€30 αργότερα, βγήκα στο αυτοκινητόδρομο, και ναι αγαπητοί. δεν υπάρχει τρέμουλο πλέον.
__________________
http://www.argyrides.eu/e46.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-08-14, 14:40
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paris320ci Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήγα ξανα για ζυγοστάθμιση, έψαξα αρκετά και βρήκα ένα μαγαζί που απότι φαίνεται μου έλυσε το πρόβλημα. Ο υπεύθυνος εκεί μου είπε ότι είχε πολλές παρόμοιες περιπτώσεις, και το πρόβλημα μπορεί να πρόερχεται και από τα πίσω ελαστικά, ιδιαίτερα όταν είναι αρκετά φαγωμένα. Τα πίσω ήτανε τελείως εκτός από θέμα ζυγοστάθμισης, και τα μπροστά, είχανε υπερβολικά βαράκια και πάλι σε λάθος θέση. Το μηχάνημα του φάνηκε καλύτερο από τα άλλα, (τουλάχιστο έδειχνε με laser που ακριβώς να κολλήσει το βάρος.).

€30 αργότερα, βγήκα στο αυτοκινητόδρομο, και ναι αγαπητοί. δεν υπάρχει τρέμουλο πλέον.
μπραβο!! ωραιος! με'γειες λοιπον τα καινουρια σου βαρακια
κριμα που οι προηγουμενοι που απευθυνθηκες δεν σου εκαναν σωστη δουλεια απο την αρχη
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.