Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 14-11-10, 17:53
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Μου λύθηκαν αρκετές απορίες κι αυτό γιατί μέσα στο μήνα βάζω κι εγώ ανάρτηση...

Ωστόσο υπάρχει ένα θέμα... Το αμάξι το πήρα τώρα και δε ξέρω τι φοράει. Είναι μαλακό με κόκκινα αμορτισέρ μπροστά και μαύρα πίσω. Το χαμήλωμα που έχω τώρα μ'αρέσει κ μου έχουν πεί ότι είναι πάνω από 3,5cm τα ελατήρια. Το χρώμα τους είναι μάυρο. Ξέρει κανείς τι μάρκα μπορεί να είναι?? Η&R μήπως???

Σκέφτομαι να τα κρατήσω τα ελατήρια και να βάλω τα Bilstein Sprint τα χοντροκάλαμα και υπολογίζω ότι θα σηκωθεί λίγο το αμάξι. Ή δεν αληθέυει αυτό και ότι όσο πεσμένα να είναι τα αμορτισέρ το ύψος το ορίζουν τα ελατήρια?? Η αλήθεια είναι ότι βρίσκει πολύ εύκολα τώρα...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 14-11-10, 18:26
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Και σχετικά με το υπάρχον ύψος δείτε την υπογραφή! Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 15-11-10, 18:06
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από teo21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου λύθηκαν αρκετές απορίες κι αυτό γιατί μέσα στο μήνα βάζω κι εγώ ανάρτηση...

Ωστόσο υπάρχει ένα θέμα... Το αμάξι το πήρα τώρα και δε ξέρω τι φοράει. Είναι μαλακό με κόκκινα αμορτισέρ μπροστά και μαύρα πίσω. Το χαμήλωμα που έχω τώρα μ'αρέσει κ μου έχουν πεί ότι είναι πάνω από 3,5cm τα ελατήρια. Το χρώμα τους είναι μάυρο. Ξέρει κανείς τι μάρκα μπορεί να είναι?? Η&R μήπως???

Σκέφτομαι να τα κρατήσω τα ελατήρια και να βάλω τα Bilstein Sprint τα χοντροκάλαμα και υπολογίζω ότι θα σηκωθεί λίγο το αμάξι. Ή δεν αληθέυει αυτό και ότι όσο πεσμένα να είναι τα αμορτισέρ το ύψος το ορίζουν τα ελατήρια?? Η αλήθεια είναι ότι βρίσκει πολύ εύκολα τώρα...
κόκκινα εννοείς τα ελατηρια μήπως?γιατί μπουκάλες κόκκινα αμορτισέρ δεν μπορώ να καταλάβω τι μάρκα είναι.
Αν εννοείς ελατήρια κόκκινα τότε πολύ πιθανόν να είναι μάρκας H&R άλλα αυτό μπορείς να το δεις γιατί τα ελατήρια θα γράφουν επάνω στις σπείρες με άσπρα γράμματα την μάρκα τους.
Για τα πίσω τώρα που ει[πες ότι είναι μαύρα τοτα αυτά σίγουρα είναι τα εργοστασιακά οπότε πίσω δεν έχεις καθόλου χαμήλωμα.
Σχετικά με το χαμήλωμα σίγουρα το αμάξι το κρατάνε τα ελατήρια του και όχι τα αμορτισέρ.Και πεθαμενες να είναι οι μπουκάλες δεν παίζουν κανένα ρολό.Όσοι έχουμε δει να σηκώνεται αμάξι απ αμορτισέρ αυτό ήταν γιατί είχε άλλο μήκος το καλάμι(πχ bilstein μαύρα)
Για τα sprint χοντροκαλαμα που θέλεις να βάλεις είναι μια ακριβή λύση γιατί θα χρειαστείς και ελατήρια μπροστά και πίσω.Πίσω θα χρειαστείς γιατί με τα μαμά ελατήρια δεν κυομπωνουν τα κοντύτερα καλάμια των sprint και μπροστά θα χρειαστείς αν τυχόν έχεις ελατήρια που χαμηλώνουν πιο πολύ από 3.5cm διότι επειση η bilstein δέχεται χαμήλωμα μέχρι 3.5cm για τις μπουκάλες στης έτσι ώστε να μην καταπονουντε παραπάνω και να μην βγεις και έκτος εγγύησης.
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 15-11-10, 23:20
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Όπως είπα φίλε μου τα ελατήρια είναι μαύρα και τα αμορτισέρ μπροστά κόκκινα και πίσω μαύρα... Και όπως βλέπεις στην υπογραφή δε γίνεται να είναι τα μαμά ελατήρια πίσω καθώς το αμάξι είναι σαύρα και στο ιδιο ύψος μπρος πισω... Νομίζω η H&R βγάζει μάυρα ελατήρια τα οποία είναι πάνω από 3,5cm... Γνωρίζει κάποιος?? Αν είναι αυτά θα έχουν πρόβλημα τα bilstein sprint??
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 15-11-10, 23:38
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Πολύ περίεργος συνδυασμός <χρωμάτων> και ύψους και τα αποτέλεσμα είναι εμφανή.Αν δεν μετρησω όμως από τα σημεία που πρέπει να μετρηθεί το αμάξι δεν λένε τιπτα οι φωτογράφιες
Άμα δεν έχει πρόβλημα τώρα που είναι σαύρα με τα <κόκκινα> τι πρόβλημα να έχεις με τα σωστά αμορτισέρ της Bilstein?
Τι θέλεις να κάνεις δεν μας εξηγείς.

Για πάνω από 3.5cm χαμήλωμα ελατηριου Ναι η bilstein έχει πρόβλημα σαν κατασκευαστής.
__________________
FOLDING TOP......... CART1

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη κυριακος : 15-11-10 στις 23:41
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 16-11-10, 15:16
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Είπα ότι είναι μαλακό γι'αυτό και θα βάλω τα sprint... Σαύρα το είπα από άποψη ύψους αν δεν κατάλαβες γιατί από την αρχή λέω ότι είναι μαλακό... Θέλω να το σκληρύνω με τα sprint και δε 8α με χαλούσε ένα ελάχιστο ύψος παραπάνω... Γι'αυτό το ψάχνω! Να αλλάξω ελατήρια ή όχι? Κι αν κάποιος ήξερε για τα ελατήρια θα βοηθούσε. Μην κολλάμε στο κόκκινο των αμορτισέρ!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 16-11-10, 16:14
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Για τα ελατήρια σου έχω απάντηση οτι δε δέχεται η bilstein κοντύτερο ελατήριο από 3.5cm αρα αφού είσαι σίγουρος ότι είναι κοντύτερα των 3.5cm, αν την λάβεις υπόψη σου πρέπει να τα αλλάξεις τα ελατήρια και να επιβαρυνθείς επιπλέον ο κόστος τους.
http://bilstein.gr/bilstein/
Αυτό τέλειωσε.

Ασφαλώς και θα μιλάμε για το χρώμα των αμορτισέρ αν θέλεις να καταλάβεις πια ανάρτηση έχεις ετσι ωστε να σου προτείνουμε κάποια καλύτερη.
Μαλοκο αμορτισέρ με τόσο χαμηλωμένα ελατήρια δεν έχω ξαναδεί.
Αυτό ουτε εγώ δεν το έχω κάνει.
Μάλλον δεν θα είναι ασφαλές το αμάξι σου έτσι οπότε χρίζεις επειγόντως αλλαγών.

Συμπέρασμα:
χρειάζονται έξοδα αμορτισέρ B8 χοντρά+ελατήρια=750~850e και όλες οι απορίες σου θα λυθούν.
Όταν και αν την τοποθετήσεις πεσ μας εντυπώσεις.
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 17-11-10, 17:56
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Β8 χοντροκάλαμα σε συνδυασμό με Η&R (πιο μαλακά από eibach και λίγο πιο ακριβά) 500 ευρώ από φίλο χωρίς τοποθέτηση-ευθυγράμμιση. Πρέπει να είναι καλά για να μου λες 750 τουλάχιστον... Μόλις τα βάλω θα σου πω διαφορά!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 17-11-10, 19:08
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Για καινούργια μιλάμε?
Καλή είναι η τιμή άλλα δεν βγαίνει με τίποτα τόσο χαμηλή.
Στο 500αρικο πουλάνε τα Β6 χοντρά χωρίς ελατήρια και χωρίς τοποθέτηση.
Τι να πω μπορεί να έχουν πολύ κοντινή τιμή με τα Β8.

Δεν του λες να προμηθεύσει το forum ο φιλο σου? Κερδισμένος θα βγεις γιατί έτσι και αλλιώς στις κανονικές τιμές δεν πουλάνε που δεν πουλάνε
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 17-11-10, 21:15
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Η τιμή πρέπει να είναι ίδια για Β6-Β8 και μου ανέφερε ότι είναι χονδρική...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.