Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 18-08-08, 21:31
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannis2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνωμη κύριοι που παρεμβαίνω στην συζήτηση, αλλά οι αφορισμοί γενικώς δεν οδηγουν πουθενά.
Το να πείς ότι τα γιαπωνέζικα, δεν αξίζουν τα λεφτά τους, εμένα δεν μου λέει τίποτα. Θα προτιμούσα ν ακούσω ότι το τάδε ή το δείνα, δεν αξίζει τα λεφτά του για τους ταδε λόγους.
Τα γενικά πλαίσια είναι για συζήτηση καφενείου με φραπέ και τάβλι, όσο ειδήμων και να είναι αυτός που το είπε.
Είμαι μπεμβεδάκιας από κούνια, μεγάλωσα μεσα στα μπεεμβε, τα έμαθα, τα αγαπησα και θα τ αγαπάω, αλλά από σπόντα είχα και γιαπωνέζικο και μάλιστα αρκετά low profile που ήτανε απείρως καλύτερο από το Bmw που μπορουσα να πάρω στ αντιστοιχα λεφτά, και που ητανε εκπληκτικά αξιόπιστο παρόλο το σκίσιμο που έτρωγε ολη μέρα.
Η αυτοκίνηση δεν έχει πρόσωπο, και οι "εθνικές σχολές" πεθάνανε από την δεκαετία του 90.
Ας ακούσουμε λοιπόν κάποια από τ απειρα επιχειρήματα για το ότι τα ιαπωνικά δεν αξίζουν.
Ά ψ ο γ ο ς ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 20-08-08, 20:30
Το avatar του χρήστη thanassis
thanassis Ο χρήστης thanassis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 24-01-2006
Μηνύματα: 1.974
thanassis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Marioz Εμφάνιση μηνυμάτων
φεραρι με γατάκια στο καπό?
λογικό το βρίσκω, μιας και τα γατάκια κάθονται όπου είναι ζεστά, αλλά η φεράρι έχει κινητήρα πίσω (μη βαράτε ρε παιδιά)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stallion3.2 Εμφάνιση μηνυμάτων
πχ εγώ θαυμάζω μία m3 CLS αλλά πιστέυω ότι και ένας σώφρον bmwδάκιας δεν θα έμενε ασυγκίνητος απο την εμφάνιση και τον ήχο μία GTA η μιας 8C Competizione, αυτά
φιλικά πάντα, θα εννοείς CSL (Coupe Sport Lightweight), προς αποφυγή παρεξηγήσεων!!!



και ας μπούμε στο θέμα, εγώ έχω ένα Ε36 316 και ένας φίλος ένα άθλιο Toyota Aygo, το οποίο δεν έχει ηλεκτρικά παράθυρα, ηλεκτρικούς καθρέπτες, ντουλαπάκι, κεντρικό κλείδωμα,ABS,στροφόμετρο και πολλά πολλά άλλα ενώ το δικό μου το γερμανικό και τέλειο όχημα τα έχει.... το "παρτάλι" λοιπόν του παιδιού είναι 1000cc και το δικό μου 1600cc και για να τον φτάσω πρέπει να ξεκινήσω με 1->5000rpm, καρφωτή δευτέρα,καρφωτή τρίτη και να φάω τον συμπλέκτη μου ενώ εκείνος πηγαίνει κανονικά.....
επίσης το άχρηστο και κακοσχεδιασμένο αυτοκίνητο έχει ελάχιστη ασφάλεια, τέλη κυκλοφορείας, ελάχιστο κόστος service ενώ το δικό μου γκουχ γκουχ γκουχ, σε κάθε γκουχ που κάνει κάθε δίμηνο θέλει και 200ευρω.....όχι ψαλίδι, όχι συνεμπλόκ, όχι σωληνάκι από δω, όχι μαρκούτσια από κει......
ακόμη το Aygo με ένα ντεπόζιτο βγάζει γύρω στα 500-600χλμ ενώ το δικό μου γύρω στα 500....με τη διαφορά ότι εμένα έχει 65λίτρα ντεπόζιτο και εκείνο 30λίτρα, και σ εκείνο βάζεις μια φορά την εβδομάδα 20 ευρώ και πάει ενώ στο δικό μου 20 ευρώ σε κάθε βόλτα....
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 20-08-08, 20:53
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanassis Εμφάνιση μηνυμάτων
λογικό το βρίσκω, μιας και τα γατάκια κάθονται όπου είναι ζεστά, αλλά η φεράρι έχει κινητήρα πίσω (μη βαράτε ρε παιδιά)



φιλικά πάντα, θα εννοείς CSL (Coupe Sport Lightweight), προς αποφυγή παρεξηγήσεων!!!



και ας μπούμε στο θέμα, εγώ έχω ένα Ε36 316 και ένας φίλος ένα άθλιο Toyota Aygo, το οποίο δεν έχει ηλεκτρικά παράθυρα, ηλεκτρικούς καθρέπτες, ντουλαπάκι, κεντρικό κλείδωμα,ABS,στροφόμετρο και πολλά πολλά άλλα ενώ το δικό μου το γερμανικό και τέλειο όχημα τα έχει.... το "παρτάλι" λοιπόν του παιδιού είναι 1000cc και το δικό μου 1600cc και για να τον φτάσω πρέπει να ξεκινήσω με 1->5000rpm, καρφωτή δευτέρα,καρφωτή τρίτη και να φάω τον συμπλέκτη μου ενώ εκείνος πηγαίνει κανονικά.....
επίσης το άχρηστο και κακοσχεδιασμένο αυτοκίνητο έχει ελάχιστη ασφάλεια, τέλη κυκλοφορείας, ελάχιστο κόστος service ενώ το δικό μου γκουχ γκουχ γκουχ, σε κάθε γκουχ που κάνει κάθε δίμηνο θέλει και 200ευρω.....όχι ψαλίδι, όχι συνεμπλόκ, όχι σωληνάκι από δω, όχι μαρκούτσια από κει......
ακόμη το Aygo με ένα ντεπόζιτο βγάζει γύρω στα 500-600χλμ ενώ το δικό μου γύρω στα 500....με τη διαφορά ότι εμένα έχει 65λίτρα ντεπόζιτο και εκείνο 30λίτρα, και σ εκείνο βάζεις μια φορά την εβδομάδα 20 ευρώ και πάει ενώ στο δικό μου 20 ευρώ σε κάθε βόλτα....
Φίλε Θανάση,

καλά τα λες...και υπάρχουν κι άλλα πολλά μείον σε σχέση με το "άθλιο"...

Αλήθεια γιατί δεν το πουλάς και να βάλεις και 3-4 χιλ. ευρώ και να πάρεις το άθλιο;;

λέμε τώρα!

Πλάκα κάνω ...και ελπίζω να την δέχεσαι!!!

Καλό το Aygo...αλλά για 2ο αμάξι!!!

Είχα και γω μια ε36 318 και το σκυλομετάνιωσα που την έδωσα!!!!!!

Φιλικά,

Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 20-08-08, 21:13
Το avatar του χρήστη thanassis
thanassis Ο χρήστης thanassis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 24-01-2006
Μηνύματα: 1.974
thanassis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefanos_cool Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Θανάση,

καλά τα λες...και υπάρχουν κι άλλα πολλά μείον σε σχέση με το "άθλιο"...

Αλήθεια γιατί δεν το πουλάς και να βάλεις και 3-4 χιλ. ευρώ και να πάρεις το άθλιο;;

λέμε τώρα!

Πλάκα κάνω ...και ελπίζω να την δέχεσαι!!!

Καλό το Aygo...αλλά για 2ο αμάξι!!!

Είχα και γω μια ε36 318 και το σκυλομετάνιωσα που την έδωσα!!!!!!

Φιλικά,

Στέφανος
Στέφανε εννοείται ότι δέχομαι την πλάκα!!! και δέχομαι και πως εχουν τα πράγματα, αλλά κάποια στιγμή φτάνεις σε κάποιο σημείο να λες γιατί να καίει και να μην πηγαίνει, και όταν βγαίνεις βόλτα καταντάει βαρετό να σκέφτεσαι το πόσα θα κάψεις ενώ ο άλλος να μην το σκέφτεται ποτέ....
τουλάχιστον αν κάποια στιγμή βάλω κανένα is ή κανένα 2άρι μοτέρ θα καίει αλλά θα πηγαίνει κάπως καλύτερα....

επίσης δέχομαι ότι τα ιαπωνικά δεν πρόκειται να μου βγάλουν τίποτα, και θα ξεχνάω πως λέγεται αυτός που έχει το συνεργείο.....

πίστεψέ με, αν ήταν στο χέρι μου να το πουλήσω και να πάρω κάτι άλλο θα το έκανα, γιατί βλέπω ότι είναι ασύμφορο για ένα φοιτητή.... όχι όμως ότι δεν θα το μετανιώσω αν το κάνω... αλλά τα γούστα πληρώνονται και ισχύει πάντα αυτό.....

Φιλικά,
Θανάσης
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 20-08-08, 21:33
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanassis Εμφάνιση μηνυμάτων
Στέφανε εννοείται ότι δέχομαι την πλάκα!!! και δέχομαι και πως εχουν τα πράγματα, αλλά κάποια στιγμή φτάνεις σε κάποιο σημείο να λες γιατί να καίει και να μην πηγαίνει, και όταν βγαίνεις βόλτα καταντάει βαρετό να σκέφτεσαι το πόσα θα κάψεις ενώ ο άλλος να μην το σκέφτεται ποτέ....
τουλάχιστον αν κάποια στιγμή βάλω κανένα is ή κανένα 2άρι μοτέρ θα καίει αλλά θα πηγαίνει κάπως καλύτερα....

επίσης δέχομαι ότι τα ιαπωνικά δεν πρόκειται να μου βγάλουν τίποτα, και θα ξεχνάω πως λέγεται αυτός που έχει το συνεργείο.....

πίστεψέ με, αν ήταν στο χέρι μου να το πουλήσω και να πάρω κάτι άλλο θα το έκανα, γιατί βλέπω ότι είναι ασύμφορο για ένα φοιτητή.... όχι όμως ότι δεν θα το μετανιώσω αν το κάνω... αλλά τα γούστα πληρώνονται και ισχύει πάντα αυτό.....

Φιλικά,
Θανάσης
Αν θέλεις άκουσε την γνώμη μου (χωρίς να σημαίνει ότι είναι και σωστή), βάλε ένα μεγαλύτερο κινητήρα με τα παρελκόμενά του (φρένα,αναρ/σεις) ίσως ενα δίλυτρο 6κίλυνδρο και πάρε για την δουλειά σου ένα 1000ράκι και θα είσαι κούκλος!

Εγώ έχω την μπέμπα για τις βόλτες μου και ένα μικρούλη(πεζω 106 κιντ) για τις αστικές μετακινήσεις και πίστεψέ με ότι είμαι οκ και μάλιστα ψάχνομαι να την κάνω τρίλυτρη ή μ5!

Όσο μου καίει το μικρό σε μια βδομάδα, θέλω με την μπέμπα πήγαινε έλα για μπάνιο.. αλλά είναι επιλογή μου και δεν το μετανιώνω...κάθε άλλο!!!

Σχετικά τώρα με τις βλάβες , είναι και πόσο ψάχνεσαι, αν τα θέλεις όλα στην εντέλεια όλο και κάτι θα βρίσκεις!
Έχω ένα συνάδελφο με το ίδιο αμάξι με το δικό μου, όλα μαμά, και συνέχεια μου την λέει ότι είμαι γκαντέμης που έχω συχνά προβλήματα κλπ. ενώ το δικό του δεν του παρουσιάζει τίποτα εδώ και χρόνια! Πάει συνεργείο μόνο για λάδια κλπ.
Προχτές που την οδήγησα ανακάλυψα ότι έχει τα ίδια ίσως και περισσότερα προβλήματα από την δική μου, απλά τον τύπο δεν τον ενδιαφέρει και ούτε κάθεται να το ψειρίζει κάθε μέρα όπως κάνω εγώ.
Οπότε για μένα όλα είναι σχετικά. Και εγώ όταν δεν ασχολούμαι δεν μου βγάζει τίποτα, κάθε Αύγουστο όμως που δεν έχω άλλη ασχολία παρά μόνο την μπέμπα μου... κοντεύω να κάνω διακοπές μαζί με τον μηχανικό μου!!!!

Με φιλικούς χαιρετισμούς,

Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 21-08-08, 11:22
Το avatar του χρήστη Marioz
Marioz Ο χρήστης Marioz δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-10-2006
Μηνύματα: 284
Marioz is on a distinguished road
[quote=thanassis;212052]λογικό το βρίσκω, μιας και τα γατάκια κάθονται όπου είναι ζεστά, αλλά η φεράρι έχει κινητήρα πίσω (μη βαράτε ρε παιδιά)

χαχαχαχαχαχαχαχα

άρα φιλαράκο η φερράρι έχει το ΚΑΠΟ ΠΙΣΩ και το Πορτ μπαγκάζ ΜΠΡΟΣΤΑ....σωστά?

και το ΚΑΠΟ είναι πάντα ζεστό ...... και το γατάκι?
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
βασιλιας, αξιοπιστια, γερμανικη, bmw


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.