Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-10-11, 18:50
orest Ο χρήστης orest δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 13-09-2011
Μηνύματα: 12
orest is on a distinguished road
Lightbulb αλλαγή xenon-bulb Ζ4 E85

Καλησπέρα,

Είμαι νέος κάτοχος μιας Ζ4 (από τον σεπτέμβρη) και μου παρουσιάστηκαν τα εξής προβληματάκια :

1.
Το πρώτο αφορά στα φώτα xenon τα οποία ήταν εγκατεστημένα όταν αγόρασα το αυτοκίνητο. Έχω παρατηρήσει ότι το δεξί φως φέγγει λιγότερο από το αριστερό πράγμα παράδοξο καθώς θα έπρεπε να ήταν το αντίθετο (δεν έχει μεγάλη διαφορά το κατάλαβε ένας φίλος μου που του το είπα να το παρατηρήσει) και φαντάζομαι ότι η λάμπα θα σιγοπεθαίνει, επίσης στο εσωτερικό του θόλου έχω παρατηρήσει λίγη σκόνη και ένα βράδυ με πολύ υγρασία μπήκαν και στα δύο φώτα υγρασία. Υπάρχει περίπτωση να ανοιχτεί και να καθαριστεί από μέσα ο θόλος; Κάτι ανάλογο είχα κάνει στο παλιό μου smart για να βάψω τα φώτα μαύρα (look brabus).
Ψάχνω λοιπόν για καινούργια xenon bulbs χωρίς να χρειαστεί να αλλάξω μετασχηματιστές κλπ. Τα xenon που φοράει είναι aftermarket και οι μετασχηματιστές δεν λένε κάποια μάρκα άλλα η ποιότητα είναι πολύ καλή αν εξαιρέσει κανείς τα γεγονότα που προαναφέρω.

2.
Το δεύτερο πρόβλημα είναι λίγο πιο απλό μου χάλασαν και οι δύο ποτηροθήκες (η μια ήταν χαλασμένη για την άλλη φταίει ότι είμαι λίγο ατσούμπαλος ξέρει κανείς πόσο κοστίζει περίπου να μου τα φτιάξουν γιατί δεν πρόλαβα να ρωτήσω και αν είναι εύκολο να φτιάξει κανείς μόνος του με ποτηροθήκες από ebay.

Ευχαριστώ εξ'αρχής φοβερό site
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-10-11, 19:25
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Βασικα καλως ηρθες.. και να χαιρεσαι τη Ζετα σου..

Πρεπει να βρεις απο πού μπαινει η υγρασια στα φαναρια σου και να το φτιαξεις.. (δεν ξερω αν ανοιγουν τα φαναρια στα Ζ4 οπως στα Ε46 για να τα καθαρισεις, επισης θελουν πολυ προσοχη τα κατοπτρα στο καθαρισμα.. ισως να τους εριχνες απλα ενα καλο φυσιγμα).. πιθανον να ειναι και αυτος ο λογος που μειωνεται η ζωη της λαμπας.. Πρεπει να βγαλεις τις λαμπες να δεις ποσα Kelvin ειναι και καλο θα ηταν να τις αλλαξεις και τις 2 για να μην εχεις διαφορά στο φωτισμο μεταξυ τους.. (πχ η παλια μπορει να φεγγει ασπρο και η καινουργια να μπλεδιζει).. Για τα υπολοιπα θα σε βοηθησουν οι Ζετακηδες διοτι δεν γνωριζω..

Και παλι καλως ηρθες..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-10-11, 21:36
orest Ο χρήστης orest δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 13-09-2011
Μηνύματα: 12
orest is on a distinguished road
Σ'ευχαριστώ πολύ Ζαχαρία για τις ενδείξεις σου

απλά θα ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε κάποιες ενδείξεις για κάποια μάρκα-μοντέλο για λάμπες xenon στα 6000Κ που να έχει δοκιμάσει κάποιος άν είναι να αγόραζα από ebay η από κάποιο μαγαζί

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 29-10-11 στις 08:38
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-10-11, 22:19
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orest Εμφάνιση μηνυμάτων
απλά θα ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε κάποιες ενδείξεις για κάποια μάρκα-μοντέλο για λάμπες xenon στα 6000Κ που να έχει δοκιμάσει κάποιος άν είναι να αγόραζα από ebay η από κάποιο μαγαζί
Απο το ebay λες οι ίδιες ειναι. Εχω παρει για πολλους γνωστούς μου και ολα ειναι ακριβως το ιδιο προϊών. Προτιμησε εναν με το μαγαλυτερο positive feedback.
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-10-11, 22:40
orest Ο χρήστης orest δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 13-09-2011
Μηνύματα: 12
orest is on a distinguished road
απ'ότι συζήτησα με ένα παιδί που βάζει xenon μου λέει ότι υπάρχουν δύο κατηγορίες : τα κινέζικα και τα κορεάτικα και ότι τα δικά μου πρέπει νάνε κινέζικα και δεν ξέρω ακριβώς πού να ψάξω :S έχουν καμία διαφορά από τα ελληνικά εκτός από τιμή;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-11-11, 10:34
djkostas20 Ο χρήστης djkostas20 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2008
Μηνύματα: 368
djkostas20 is on a distinguished road
Κοντά στα 45€/τεμ έχουν οι ποτηροθήκες από την αντιπροσωπεία!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.