Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 17-11-09, 11:11
Το avatar του χρήστη ΓΙΑΝΝΗΣ
ΓΙΑΝΝΗΣ Ο χρήστης ΓΙΑΝΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Μηνύματα: 860
ΓΙΑΝΝΗΣ will become famous soon enoughΓΙΑΝΝΗΣ will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
καλή ερωτηση αφού τα 520 facelift έχουν τον ίδιο κινητήρα
δεν εχω δει να εχει κανεις απο εδω μεσα 520 με το νεο μοτερ
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 17-11-09, 12:02
Το avatar του χρήστη Konstantinos e60
Konstantinos e60 Ο χρήστης Konstantinos e60 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-09-2009
Μηνύματα: 75
Konstantinos e60 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εχω δει να εχει κανεις απο εδω μεσα 520 με το νεο μοτερ
Αν δεν κάνω λάθος ο GEORGEMM έχει 520 με το νέο μοτέρ.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 17-11-09, 20:57
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παιδιά μετά από πολύ ψάξιμο και αρκετό βασάνισμα, έχω καταλήξει στα ακόλουθα συμπεράσματα:
1)Το δικό μου μοτέρ είναι το Ν43. το ίδιο νομίζω φοράει και η 5άρα. Στα φόρουμ της 5άρας δεν έχω εντοπίσει να συζητάνε με τέτοια έκταση το ζήτημα. Επίσης φαντάζομαι ακριβώς επειδή το πρόβλημα είναι γνωστό από τον 11/2007 τουλάχιστον, αφορά περισσότερα του ενός τύπου μοτέρ. ¨Αρα το μοτέρ ως μοτέρ ίσως να μην είναι το πρόβλημα.

2) Με δεδομένο ότι εμένα λαμπάκι δεν έχει ανάψει ακόμη αλλά άλλαξα πολλαπλασιαστή με ελάττωμα και έλέχθησαν και οι υπόλοιποι οι οποίοι δεν έιχαν πρόβλημα μάλλον αποκλειω και το θέμα πολλαπλασιαστή.( στην τύχη γίνονται και οι αλλάγές από την BMW-αρχικά αλλάζαν μπεκ μετά πολλαπλασιαστές, θα συνεχίσουν μετά σε μπουζί, σύστημα παροχής αέρα και τελικά θα φτάσουν στον εγκέφαλο( σύμφωνα με το πρωτοκολλό που ακολουθεί η εταιρεία για αφλογιστία κυλίνδρου)ΑΝΤΕ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΝΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ !!! Μόνο με γνωστό στην αντιπροσωπεία!!!!!

3) Αυτό ίσως να είναι λίγο αυθαίρετο, αλλά εγώ είχα καρβουνιασμένο πολλαπλασιαστή στον κύλινδρο νο 2. αν θυμούνται όσοι έχουν πάει ΄και έχουν αλλάξει μπεκ-πολλαπλασιαστές ή δεν ξέρω εγώ τι ας το αναφέρουν σε ποιον κύλινδρο είχαν αφλογιστία.

4) Παρόλη την αλλαγή του πολλαπλασιαστή, πάλι ο κύλινδρος νο 2 παρουσιάζει όταν είναι το αυτοκίνητο σε ρελαντί και στον εγκέφαλο, νούμερα συγκριτικά χαμηλότερα από τους άλλους 3.( Αν κάποιος γνωρίζει τι είναι αυτά τα νούμερα που ανεβοκατεβαίνουν όταν κάποιος ελέγχει την λειτουργεία των κυλίνδρων στον εγκέφαλο, ευπρόσδεκτο)

5) Με αυτά και με αυτά τείνω να πιστέψω πψς το πρόβλημα βρίσκεται είτε στον εγκέφαλο, και για αυτό σε κάποιους τσουρουφλίζονται λάμπες-πολλαπλασιαστές κτλ, είτε στο valvetronic πάλι κάποιου κυλίνδρου.

6) Για να το γνωρίζει το πρόβλημα η bmw από το 2007 και να προτέινει επαναπρογραμματισμό εγκεφάλου( αυτή ήταν η οδηγία που είδα με τα μάτια μου) μάλλον πρέπει να φταίει ο εγκέφαλος. Υποπτέυομαι όμως ότι απλώς ο επαναπρογραμματισμός επί ενός προβληματικού εγκεφάλου δεν λύνει το πρόβλημα, απλώς το τρενάρει.

Συγγνώμη για το μεγάλο post.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 18-11-09, 07:27
Το avatar του χρήστη Chalyps
Chalyps Ο χρήστης Chalyps δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Μηνύματα: 903
Chalyps will become famous soon enoughChalyps will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanblan Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά μετά από πολύ ψάξιμο και αρκετό βασάνισμα, έχω καταλήξει στα ακόλουθα συμπεράσματα:
1)Το δικό μου μοτέρ είναι το Ν43. το ίδιο νομίζω φοράει και η 5άρα. Στα φόρουμ της 5άρας δεν έχω εντοπίσει να συζητάνε με τέτοια έκταση το ζήτημα. Επίσης φαντάζομαι ακριβώς επειδή το πρόβλημα είναι γνωστό από τον 11/2007 τουλάχιστον, αφορά περισσότερα του ενός τύπου μοτέρ. ¨Αρα το μοτέρ ως μοτέρ ίσως να μην είναι το πρόβλημα.

2) Με δεδομένο ότι εμένα λαμπάκι δεν έχει ανάψει ακόμη αλλά άλλαξα πολλαπλασιαστή με ελάττωμα και έλέχθησαν και οι υπόλοιποι οι οποίοι δεν έιχαν πρόβλημα μάλλον αποκλειω και το θέμα πολλαπλασιαστή.( στην τύχη γίνονται και οι αλλάγές από την BMW-αρχικά αλλάζαν μπεκ μετά πολλαπλασιαστές, θα συνεχίσουν μετά σε μπουζί, σύστημα παροχής αέρα και τελικά θα φτάσουν στον εγκέφαλο( σύμφωνα με το πρωτοκολλό που ακολουθεί η εταιρεία για αφλογιστία κυλίνδρου)ΑΝΤΕ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΝΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ !!! Μόνο με γνωστό στην αντιπροσωπεία!!!!!

3) Αυτό ίσως να είναι λίγο αυθαίρετο, αλλά εγώ είχα καρβουνιασμένο πολλαπλασιαστή στον κύλινδρο νο 2. αν θυμούνται όσοι έχουν πάει ΄και έχουν αλλάξει μπεκ-πολλαπλασιαστές ή δεν ξέρω εγώ τι ας το αναφέρουν σε ποιον κύλινδρο είχαν αφλογιστία.

4) Παρόλη την αλλαγή του πολλαπλασιαστή, πάλι ο κύλινδρος νο 2 παρουσιάζει όταν είναι το αυτοκίνητο σε ρελαντί και στον εγκέφαλο, νούμερα συγκριτικά χαμηλότερα από τους άλλους 3.( Αν κάποιος γνωρίζει τι είναι αυτά τα νούμερα που ανεβοκατεβαίνουν όταν κάποιος ελέγχει την λειτουργεία των κυλίνδρων στον εγκέφαλο, ευπρόσδεκτο)

5) Με αυτά και με αυτά τείνω να πιστέψω πψς το πρόβλημα βρίσκεται είτε στον εγκέφαλο, και για αυτό σε κάποιους τσουρουφλίζονται λάμπες-πολλαπλασιαστές κτλ, είτε στο valvetronic πάλι κάποιου κυλίνδρου.

6) Για να το γνωρίζει το πρόβλημα η bmw από το 2007 και να προτέινει επαναπρογραμματισμό εγκεφάλου( αυτή ήταν η οδηγία που είδα με τα μάτια μου) μάλλον πρέπει να φταίει ο εγκέφαλος. Υποπτέυομαι όμως ότι απλώς ο επαναπρογραμματισμός επί ενός προβληματικού εγκεφάλου δεν λύνει το πρόβλημα, απλώς το τρενάρει.

Συγγνώμη για το μεγάλο post.
Γιατί συγγνώμη?
Είναι ένα χρήσιμο post που αναλύει καλά το θέμα με το ρετάρισμα.Μέσα απο ένα σύνολο τέτοιων post μπορεί να βγει ένα καλό συμπέρασμα , και τέλος να το κοινοποίησουμε σε όλα τα service , μπας και τους ενημερώσουμε για 5 πράγματα και συντονίσουν τις εργασίες τους κ κανουν ολοκληρωμένη εργασία .....εκεί που καταντήσαμε....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 18-11-09, 13:08
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
είναι πολύ πιθανό να είναι έτσι τα πραγματα....
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 20-11-09, 17:55
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Θέματος συνέχεια:
Σήμερα η επαγγελματική μου ιδιότητα με έφερε σε μία επαρχιακή πόλη. Τοπικά κυκλοφορούν φήμες ότι συζητάμε για την καλύτερη αντιπροσωπεία BMW της χώρας ύστερα από έρευνα της BMW ΕΛΛΑΣ, και φυσικά καμάρι των κατοίκων.
Πράγματι εξαιρετική αντιμετώπιση. Εγινε σήμερα επικαιροποίηση λογισμικού ως πρώτο βήμα, μάλλον V35 έκδοση, η οποία και μετρίασε το πρόβληβα άνω του 75%, ταυτόχρονα μπορώ να καταθέσω πως το αυτοκίνητο φάινεται εμφανώς πιο ζωντανό( μάλλον η νέα χαρτογραφηση δουλεύει προπορεία δυνατή) και περιμένω στο γύρνα να μετρήσω και κατανάλωση. Επίσης σε δεύτερη επίσκεψη την ίδια μέρα μου αλλάζουν και το μπουζί του 2 ου κυλίνδρου αφού βέβαια τα κοιτάξαν όλα( έτσι για να μου φύγει η έννοια, διότι δεν υπήρχε καμμία σοβαρή ένδειξη αλλαγής.)
Αποτέλεσμα μέχρι στιγμής καλό, αλλά επιφυλάσομαι να πω ότι είναι όλα οκ, μέχρι να γυρίσω αύριο αθήνα ξανά. Σίγουρα πάντως η νέα χαρτογράφηση μειώνει αισθητά το πρόβλημα. Είμαι σχεδόν βέβαιως πως συζητάμε για μπάλωμα και όχι έπί της ουσίας λύση, δίοτι πρώτον το λένε και οι ίδιοι( θα μειωθεί το πρόβλημα δεν θα λυθεί, και επίσης αν ήταν τόσο απλό θα βάζαν την χαρτογράφηση της 5αρας και θα τελείωνε το ζήτημα) αλλά στο φινάλε υπάρχει βελτίωση.

Επίσης αυτό που ανέφερε κάποιος για τα ωστήρια και την πίεση του λαδιού δεν είναι άσχετο διότο πρέπει να γνωρίζουμε όλοι πως η πίεση από τα ωστήρια στις βαλβίδες εξαρτάται και από την πίεση του λαδιού(valvetronic), σε σημείο που να μην δουλεύει αν δεν υπάρχει κάποια πίεση και πάνω( νομίζω 5 Bar). Και φυσικά είναι λογικό να τοποθετούνται καλύτερα υλικά στην 5αρα από ότι στις 3άρες. Τώρα αν ένα ελλατωματικό ωστήριο μπορεί να προκάλεί βραχυκυκλώματα, και λοιπά ρεταρίσματα, εγω δεν το αποκλείω αλλά υπάρχουν και πιο ειδικοί να τοιποθετηθούν.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 22-11-09, 08:41
Το avatar του χρήστη dkaralis
dkaralis Ο χρήστης dkaralis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Μηνύματα: 112
dkaralis is on a distinguished road
Σε ποια πολη ειναι αυτη η αντιπροσωπεια ρε φιλε thanblan;Πες μας κι εμας.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 22-11-09, 14:27
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
είναι σε νομό της θεσσαλίας και είναι καινούρια αντιπροσωπεία. Δεν ξέρω αν πρέπει πω συγκεκριμένα. Αν μπορεί κάποιος moderator του φόρουμ ας με συμβουλέψει.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 22-11-09, 14:45
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Γύρισα αθήνα. 335 χιλιόμετρα με αναβαθμισμένο πρόγραμμα στον εγκέφαλο. Επιστροφή μέσω Δομοκού. Κατανάλωση σχεδόν ίδια με πριν. 96χλμ/ώρα μέση ταχ. στο τέλος του ταξιδιού 3ώρες ταξίδι και κάτι. κατανάλωση 6,4λ/100χλμ.
ικανοποιημένος.
από συμπεριφορά το αυτοκίνητο είναι πολύ καλύτερο από πριν. δείχνει πολύ καλύτερη απόκριση στο γκάζι και νομίζεις πως είναι πιο δυνατό και στις πιο χαμηλές στροφές.( για τις υψηλές στροφές δε λέω- δεν έχω και μεγάλη εμπειρία!!)
Μάλλον η νέα χαρτογράφηση δίνει μεγαλύτερη προπορεία και έτσι το πρόβλημα μας-που συνεχίζει βεβαίως- δεν γίνεται τόσο αντιληπτό. Εχω την βεβαιότητα πλέον πως μιλάμε για συμπτωματική και όχι αιτιολογική αντιμετώπιση του προβλήματος.

Συμπερασμάτων συνέχεια:
1) αφού ξαναελέγχθηκαν όλοι οι πολλαπλασιαστές και τα μπουζί εντοπίστηκε ότι όλα τα μπουζί είχαν ενδείξεις φτωχού μίγματος καυσίμου και μου πρότειναν να πατάω πιο πολύ το γκάζι. Απλώς το αναφέρω μήπως και αυτό δώσει σε κάποιον κάποια ιδέα, πέραν της δικιάς μου.( Μήπως η βαλβίδα egr-(agr στο δικό μου) παραμένει περισσότερο από ότι πρέπει ανοιχτή και έτσι αραιώνει το μείγμα περισσότερο? σε κάποιον από το΄φόρουμ του είχαν αναφέρει δυσλειτουργεία στην βαλβίδα egr....
2) κάποιος φίλος έλυσε το πρόβλημα με αλλαγή αισθητήρα nox....
3) μάλλον πρέπει να κινηθούμε προς καυσαέρια και άερα παρά με ηλεκτρικά και τροφοδοσία πριν πάμε για ρελέ και εγκέφαλο.
¨οποιο σχόλιο ευπρόσδεκτο.
και τέλος μία απορία. Αν για 50 χιλιόμετρα εντός Αττικής οδού, ξεσυνδέσω το ρεύμα από την egr, θα πάθει τίποτα η μηχανή, ή είναι τελείως ανώδυνο. Νομίζω το δεύτερο αλλά κάποιος που είναι ή νοιώθει πιο ειδικός ας τοποθετηθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 23-11-09, 13:06
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
και μία ακόμη παρατήρηση.
ο αισθητήρας nox στην 5αρα ίδιας χρονολογίας κατασκευής, με το ίδιο μοτέρ ν43 είναι άλλος από αυτόν που έχει το δικό μου, ενώ η βαλβίδα egr έχει το ίδιο νούμερο και στα δύο, ως ανταλλακτικό.
Επίσης και το maf έχει διαφορετικό κωδικό ως ανταλλακτικό στα συγκεκριμένα 2 αυτοκίνητα.
Αρα πιθανολογώντας μεγάλη πιθανότητα ένα από τα δύο αυτά να προκαλεί το πρόβλημα.
Λιγότερες πiθανότητες το egr, άσχετα αν η συμπτωματολογία κολλάει πιο καλά στο egr. Κατα σειρά egr-nox-maf.
Υπάρχει συμφορουμίτης που έχει λύσει το θέμα με αισθητήρα nox.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.