Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 23-11-09, 13:12
Το avatar του χρήστη Chalyps
Chalyps Ο χρήστης Chalyps δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Μηνύματα: 903
Chalyps will become famous soon enoughChalyps will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanblan Εμφάνιση μηνυμάτων
και μία ακόμη παρατήρηση.
ο αισθητήρας nox στην 5αρα ίδιας χρονολογίας κατασκευής, με το ίδιο μοτέρ ν43 είναι άλλος από αυτόν που έχει το δικό μου, ενώ η βαλβίδα egr έχει το ίδιο νούμερο και στα δύο, ως ανταλλακτικό.
Επίσης και το maf έχει διαφορετικό κωδικό ως ανταλλακτικό στα συγκεκριμένα 2 αυτοκίνητα.
Αρα πιθανολογώντας μεγάλη πιθανότητα ένα από τα δύο αυτά να προκαλεί το πρόβλημα.
Λιγότερες πiθανότητες το egr, άσχετα αν η συμπτωματολογία κολλάει πιο καλά στο egr. Κατα σειρά egr-nox-maf.
Υπάρχει συμφορουμίτης που έχει λύσει το θέμα με αισθητήρα nox.
χμμ περίμενε να βρώ ένα μεταφραστή....
Χεχε πλάκα κάνω δηλαδή οτι δεν καταλαβαίνω είναι σίγουρις αλλά μου ακούγεται πολύ καλο αυτό που λες ! έχεις +1 anyway...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 23-11-09, 13:12
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
αυτά είναι ακριβά αν θέλει κάποιος χωρίς εγγύηση να τα αλλάξει?
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 23-11-09, 14:00
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
όπως τα βλέπω στο real oem μιλάμε για 250 ευρώ περίπου το ένα.
Στα τυφλά δεν νομίζω ότι πρέπει να μπει κανείς σε δαπάνη. πρέπει να έχει κάποια ένδειξη.
Στον geobas είχαν πει για βαλβίδα καυσαερίων ή σε κάποιον άλλον.
Επίσης υπάρχει και o nick7837 νομίζω που έλυσε το θέμα με nox.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 22-04-10, 16:42
costase93 Ο χρήστης costase93 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 20-06-2007
Μηνύματα: 13
costase93 is on a distinguished road
πολλαπλασιαστής και μπουζί

Είχα το ίδιο πρόβλημα ρεταρίσματος σε e93 320i και η διαγνωση έβγαλε αφλογηστία στον 3ο κύλινδρο. Μου άλλαξαν πολλαπλασιαστή και μπουζί και όλα επανήλθαν στα φυσιολογικά τους. Μου είπαν οτι πρεπει να αλλαχθούν μαζί γιατι καποιο απο τα δύο είναι βραχυκυκλωμένο. Η τιμή τους με την έκπτωση 140 ευρώ.

Οσον αφορά το πως εννοώ το ρετάρισμα....
Στις χαμηλομεσαίες στροφές με το που πάταγα γκάζι με 2α ή 3η πχ απανωτά κομπιάσματα λες και κάποιος σαν να το κρατάγε και να το αφηνε, εννοείτε στο καντραν συμβολάκι μηχανής με χρώμα κίτρινο.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 22-04-10, 18:29
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από costase93 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχα το ίδιο πρόβλημα ρεταρίσματος σε e93 320i και η διαγνωση έβγαλε αφλογηστία στον 3ο κύλινδρο. Μου άλλαξαν πολλαπλασιαστή και μπουζί και όλα επανήλθαν στα φυσιολογικά τους. Μου είπαν οτι πρεπει να αλλαχθούν μαζί γιατι καποιο απο τα δύο είναι βραχυκυκλωμένο. Η τιμή τους με την έκπτωση 140 ευρώ.

Οσον αφορά το πως εννοώ το ρετάρισμα....
Στις χαμηλομεσαίες στροφές με το που πάταγα γκάζι με 2α ή 3η πχ απανωτά κομπιάσματα λες και κάποιος σαν να το κρατάγε και να το αφηνε, εννοείτε στο καντραν συμβολάκι μηχανής με χρώμα κίτρινο.
χιλιόμετρα που έχεις κάνει φίλε?
έχεις αυτό με τα 150 ή τα 170 άλογα?
νομίζω έχεις ακριβώς τα συμπτώματα που έχουμε όσοι μιλάμε για αυτά τα ( περίεργα κομπιάσματα)....
πότε ξεκίνησε το πρόβλημα?στα πόσα χιλιόμετρα εννοώ.
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 25-04-10, 18:33
geonazo Ο χρήστης geonazo δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-01-2010
Μηνύματα: 54
geonazo is on a distinguished road
thanblan εσενα σου εχει αναψει ποτε λαμπακι κινητηρα η απλως εχεις εντοπισει μικροκομπιασματα?προφανως παντως συζητατμε για ενα πολυ μεγαλο προβλημα που συστυχως δεν νομιζω οτι μπορει να αντιμετωπιστει.απο μια ερευνα που εκανα το προβλημα ειναι εγκεφαλικο και για να λυθει πρεπει να πας σε νεο εγκεφαλο με διαφορετικη χαρογραφηση η αλλιως σε υγραεριο κινηση που λειτουργει με δικο της εγκεφαλο.εγω με ε46 αντιμετωπιζω τα ιδια προβλήματα και σε μοντελα ε90-93 εμφανιζονται ακριβως τα ιδια πραγματα. περεπιπτοντως σημερα αφαιρεσα τον πολο της μπαταριας για κανα τριωρο και τα κομπιασματα για καμια 100αρια χλμ εξαφανιστηκαν.πως εξηγηται αυτο? Γι αυτο και η bmw προτεινει επαναπρογραμματισμο , προκειμενου να μπαλωσουν το προβλημα.πως ειναι δυνατον να μην το εχει λυσει κανεις το προβλημα? τα ιδια ακριβως προβληματα παρουσιαστηκαν και σε peugeot.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 25-04-10, 20:17
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geonazo Εμφάνιση μηνυμάτων
thanblan εσενα σου εχει αναψει ποτε λαμπακι κινητηρα η απλως εχεις εντοπισει μικροκομπιασματα?προφανως παντως συζητατμε για ενα πολυ μεγαλο προβλημα που συστυχως δεν νομιζω οτι μπορει να αντιμετωπιστει.απο μια ερευνα που εκανα το προβλημα ειναι εγκεφαλικο και για να λυθει πρεπει να πας σε νεο εγκεφαλο με διαφορετικη χαρογραφηση η αλλιως σε υγραεριο κινηση που λειτουργει με δικο της εγκεφαλο.εγω με ε46 αντιμετωπιζω τα ιδια προβλήματα και σε μοντελα ε90-93 εμφανιζονται ακριβως τα ιδια πραγματα. περεπιπτοντως σημερα αφαιρεσα τον πολο της μπαταριας για κανα τριωρο και τα κομπιασματα για καμια 100αρια χλμ εξαφανιστηκαν.πως εξηγηται αυτο? Γι αυτο και η bmw προτεινει επαναπρογραμματισμο , προκειμενου να μπαλωσουν το προβλημα.πως ειναι δυνατον να μην το εχει λυσει κανεις το προβλημα? τα ιδια ακριβως προβληματα παρουσιαστηκαν και σε peugeot.
μου έχει ανάψει λαμπάκι σε εκκίνηση, και τρικυλινδρισμός που όταν έσβησα και ξαναάναψα όλα καλά. άλλη μία φορά τα ίδια χωρίς λαμπάκι. κατά τα άλλα μόνο κομπιάσματα όπως ακριβώς τα περιέγραψε ο costas93 πριν 3 πόστ. κάπου υπάρχει θέμα που δεν έχει εντοπιστεί. παραθέτω ποστ .
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 31-05-10, 09:52
costase93 Ο χρήστης costase93 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 20-06-2007
Μηνύματα: 13
costase93 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanblan Εμφάνιση μηνυμάτων
χιλιόμετρα που έχεις κάνει φίλε?
έχεις αυτό με τα 150 ή τα 170 άλογα?
νομίζω έχεις ακριβώς τα συμπτώματα που έχουμε όσοι μιλάμε για αυτά τα ( περίεργα κομπιάσματα)....
πότε ξεκίνησε το πρόβλημα?στα πόσα χιλιόμετρα εννοώ.
Χιλιόμετρα που συνέβει 44.000
320i 170hp
χιλιόμετρα τώρα 46.000
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 31-05-10, 10:05
costase93 Ο χρήστης costase93 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 20-06-2007
Μηνύματα: 13
costase93 is on a distinguished road
Οσον αφορά τον επαναπρογραμματισμό, τον οποίο και αυτόν τον έχω κάνει, γιατι υπήρχε στιγμιαία απώλεια απόδοσης κινητήρα (αυτό σημάινει πατάς γκάζι και δεν ανεβάζει στροφές και μετά απο λίγο σβήνει). Ημερολογιακά είχε συμβεί πολύ πιο πριν την αλλαγή μπουζί-πολλαπλασιαστή και χωρίς κάποια ένδειξη βλάβης στο καντραν είτε πχ κομπιασμα. Μην τρέξετε να κάνετε επαναπρογραματισμό εγκεφάλου κλπ γιατι αφορούσε 15 οχήματα παραγωγής 2007-2008 E93 για τα οποία έστειλε η bmw επιστολή.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 31-05-10, 13:21
niksim Ο χρήστης niksim δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-10-2009
Μηνύματα: 46
niksim is on a distinguished road
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω 3.20i εντός εγγύησης με 19,000km και μερικές φορές (σπάνια αλλά όταν γίνεται αισθητά) έχω αυτα τα κοπιάσματα. Να ζητήσω επαναπρογραμματισμό? να μην πειράξω τίποτα? Τι προτείνεται?
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.