Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 18-05-15, 16:14
amunt Ο χρήστης amunt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Μηνύματα: 19
amunt is on a distinguished road
Τελικα οντως υπαρχει ελλατωματικη παρτιδα της Bosch με αριθμο που τελιωνει σε 007


π.χ. αυτη εδω

http://www.cartechelectronics.com/0261209005-dme7519592


δεν σηκωνει επισκευη, αγορασα μεταχειρησμενο εγκεφαλο με 250 ευρω.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 26-05-15, 10:57
ΑΝΤΩΝΗΣ Ε46 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ Ε46 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 24-05-2015
Μηνύματα: 3
ΑΝΤΩΝΗΣ Ε46 is on a distinguished road
Καλησπερα σε ολους.
Ισως να μην εχει καμια σχεση αλλα κανα χρονο πριν ειχα τα ιδια προβληματα...
Ειχε παρει νερα ο εγκεφαλος.
Απ εξω δεν φαινοντανε.μολις τον ανοιξα ηταν πρασινος μεσα απο το νερο που ειχε στεγνωσει.
Με μεταχειρισμενο εγκεφαλο που βρηκα μου εφτασε τα 400ευρω μεχρι να ξαναδουλεψει.
Ελπιζω να μην ειναι αυτο και να ειναι κατι απλο.
Κουνησε και τσεκαρε τα καλωδια οχι μονο απο την μερια του εγκεφαλου αλλα και εκει που καταληγουν απο την αλλη πλευρα
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 27-05-15, 15:52
amunt Ο χρήστης amunt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Μηνύματα: 19
amunt is on a distinguished road
Αδερφε ηταν ελλατωματικος ο εγκεφαλος, δεν ειχε ουτε νερα μεσα ουτε τιποτα ισα ισα που ηταν σαν καινουριος. Πλεον εχω βαλει μεταχειρησμενο και δουλευει μια χαρα.

Ο παλιος ειναι πλεον για πεταμα, ελλατωματικη παρτιδα της Bosch με αριθμο που τελιωνει σε 007
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 01-07-16, 19:00
reytr Ο χρήστης reytr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 21-05-2011
Μηνύματα: 22
reytr is on a distinguished road
Καλησπέρα παιδιά, έχω τόν κινητήτα Ν42Β18Α και θα προσπαθήσω εν ολίγοις να σας περιγράψω και την δική μου εμπειρία και φυσικά να ζητήσω τίς συμβουλές σας. Αρχικά πρίν μία εβδομάδα και ενώ το αμάξι ήταν σε λειτουργία τα έφτυσε κάποιος πολλάπλασιαστής βρισκόμουν στήν Αθήνα ενώ είμαι απο επαρχία και το μόνο συνεργείο για bmw που ήξερα ήταν καποιο στήν ηρακλείου(εξειδικευμένο) το βάλαμε στο διαγνωστικό και βγάζει αφλογιστία στον Νο:3 κύλινδρο μέχρι εδώ όλα καλά, το ίδιο σκεφτόμουν και εγώ πρίν το πάω αλλάζουμε τον πολλαπλασιαστή και το αμάξι είχε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με πρίν ,το ξαναβάζουμε στό διαγνωστίκο και πάλιέβγαζε τον Νο:3 κύλινδρο δοκιμάζουμε και άλλον και πάλι τα ίδια.Με τα πολλά εγώ κάποια στιγμή έφυγα από το συνεργείο γιατί είχα δουλειά και μου είπε ο μάστορας ότι θα το δεί.Μετά από κανά δίωρομε πήρε και μου είπε ότι τελικά έχει κάψει και τόν Νο:2 πολλαπλασιαστή του λέω να τούς αλλάξει μαζί με μπουζιά.Στήν συνέχεια παίρνω το αμάξι για να φύγω για την πόλη μου,στόν δρόμο όλα καλά δεν παρατήρησα κάποια ανωμαλία,την επόμενη μέρα που κυκλοφόρησα το αμάξι σε καποιά φάση το σβήνω και το αμάξι δεν ξαναπήρε ποτέ και εδώ αρχίζει ο γολγοθάς.Να σημειώσω ότι η μίζα γύρναγε κανονικά και τα όργανα έιχαν τρελαθεί δείχνανε ότι να ναι.Ο μηχανικός μου μου είπε ότι είναι συμπτώματα τρόμπας βενζίνης αλλά θα το κοιτάξουμε και πραγματικά επειδή και εγώ είμαι μηχανικός όχι αυτοκινήτων φυσικά, τσεκάραμε μαζί την τρόμπα και είδαμε ότι δουλεύει άν και με βγάλμένες φύσες καταλήξαμε ότι κάπου κάνει βραχηκύκλωμα εδώ να σημειώσω ότι το διαγνωστικό δέν το αναγνώριζε έβγαζε σφάλμα,με τα πολλά ήρθε ηλεκτρολόγος και βγάζοντας τόν εγκέφαλο είδαμε ότι κατά 99% ο εγκέφαλος είχε ανοιχτει στήν Αθήνα και η πλακέτα κάπου έκανς σώμα με τα καπάκια που έχει.Η ερώτηση μου είναι ότι η πλακέτα και απο τίς δύο μεριές έχει κάποια ειδική κόλλα χρώματος γκρί ακριβώς γι αυτόν το λόγο για να μήν βρίσκει πάνω στα προστατευτικά καπάκια,μπορώ να βρώ κάπου αυτήν την κόλλα γιατί τώρα για να δουλέψει του έχουμε κάνει κάποια ψιλομαιμουδιά και δέν είμαι σιγουρος.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 02-07-16, 15:57
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Η κολλα αυτη που λες ειναι θερμομονωτικη. Ψαξτο μεσω της 3Μ-Scotch, αν δεν κανω λαθος βγαζει ενα προιον ιδιο.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 13-07-16, 12:22
reytr Ο χρήστης reytr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 21-05-2011
Μηνύματα: 22
reytr is on a distinguished road
Λοιπόν παιδιά επανέρχομαι στο θέμα γιατί ενω νόμιζα ότι βγάλαμε άκρη,τελικά φτού και από την αρχή και εξηγούμαι αμέσως. Η πάστα που ανέφερα παραπάνω αλλάχτηκε και το αυτοκίνητο έδειχνε ότι είναι κομπλέ δηλαδη έκανα μία απόσταση από Λιβαδειά-Αθήνα και πίσω σύν κάποια χλμ εντός πόλης και έδειχναν όλα φυσιολογικά.Μέχρι την επόμενη μέρα όπου πάρκαρα κάπου και το αμάξι πάλι δέν ξεκινούσε ενώ γύριζε κανονικά η μίζα και τα όργανα πάλι έδειχναν τρελά.Εβγαλα πάλι τις φύσες του εγκεφάλου και μετά απο κανά εικοσάλεπτο πήρε,την άλλη μέρα το πρωί πάλι τα ίδια χώρις όμως επιτυχία παρόλο που ξαναέβγαλα τίς φύσες.Στήν συνέχεια το παράτησα και μετα από κανά τρίωρο το αμάξι πήρε κανονικά.Τώρα έχω χαωθέι στο τι να ψάξω...
Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 13-07-16, 15:00
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από reytr Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν παιδιά επανέρχομαι στο θέμα γιατί ενω νόμιζα ότι βγάλαμε άκρη,τελικά φτού και από την αρχή και εξηγούμαι αμέσως. Η πάστα που ανέφερα παραπάνω αλλάχτηκε και το αυτοκίνητο έδειχνε ότι είναι κομπλέ δηλαδη έκανα μία απόσταση από Λιβαδειά-Αθήνα και πίσω σύν κάποια χλμ εντός πόλης και έδειχναν όλα φυσιολογικά.Μέχρι την επόμενη μέρα όπου πάρκαρα κάπου και το αμάξι πάλι δέν ξεκινούσε ενώ γύριζε κανονικά η μίζα και τα όργανα πάλι έδειχναν τρελά.Εβγαλα πάλι τις φύσες του εγκεφάλου και μετά απο κανά εικοσάλεπτο πήρε,την άλλη μέρα το πρωί πάλι τα ίδια χώρις όμως επιτυχία παρόλο που ξαναέβγαλα τίς φύσες.Στήν συνέχεια το παράτησα και μετα από κανά τρίωρο το αμάξι πήρε κανονικά.Τώρα έχω χαωθέι στο τι να ψάξω...
Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη.
Αν ο εγκέφαλος έχει βλάβη, τι μπορείς να ψάξεις πέρα απο άλλο εγκέφαλο?
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 13-07-16, 17:47
reytr Ο χρήστης reytr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 21-05-2011
Μηνύματα: 22
reytr is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ο εγκέφαλος έχει βλάβη, τι μπορείς να ψάξεις πέρα απο άλλο εγκέφαλο?
Συμφωνώ μαζί σου, το θέμα είναι πως σιγουρεύεις ότι είναι όντως ο εγκέφαλος. Έχω ακούσει ιστορίες για αλλαγή εγκεφάλου που τελικά δέν χρειαζόταν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 13-07-16 στις 20:59
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 13-07-16, 22:48
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από reytr Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ μαζί σου, το θέμα είναι πως σιγουρεύεις ότι είναι όντως ο εγκέφαλος. Έχω ακούσει ιστορίες για αλλαγή εγκεφάλου που τελικά δέν χρειαζόταν.
Νομίζω αυτό είναι ευθύνη του συνεργείου...
Θεωρώ αδιανόητο ας πούμε, να πει το συνεργείο "ισως να είναι ο εγκέφαλος, ας δοκιμάσουμε αγαπητέ πελάτη πειραματόζωο να δούμε"
Αυτό βέβαια σε κάποιο εξειδικευμένο σε BMW συνεργείο, γιατί δεν περιμένω ποτέ
απο απλο συνοικιακό να έχει την εμπειρία ή την γνώση να καταλάβει και να αναλάβει
την ευθύνη μιας τέτοιας αλλαγής.....
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 14-07-16, 12:10
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Ευτυχώς, το δικό μου συνοικιακό, εξειδικευμένο όμως, έκανε αλλαγή εγκεφάλου με άλλον μεταχειρισμένο που δανείστηκε, για να εξακριβώσει την πηγή ενός προβλήματος που είχα πριν χρόνια. Φυσικά χωρίς χρέωση για μένα για εγκέφαλο.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.