Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-07-11, 15:58
Panos Rodrig Ο χρήστης Panos Rodrig δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Μηνύματα: 2
Panos Rodrig is on a distinguished road
Πρόβλημα με αλλαγή ταχύτητας

Καλησπέρα παιδιά.Είμαι κάτοχος ενός 116i/5d (ημ/νία παραγ.:12/09') από τον Γενάρη.Στα 4.000klm που έχω κάνει έχω παρατηρήσει τα εξής προβλήματα:

1.O λεβιές "βρίσκει" όταν πάω να βάλω 2α ή 4η με αποτέλεσμα να μη μπαίνει εύκολα η ταχύτητα.Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι απλά είναι σκληρός ο λεβιές και ότι θα μαλακώσει.

2.Μετά τα 120χλμ ακούγεται πολύ έντονα η μηχανή στο εσωτερικό.

3.Θέλει τουλάχιστον 3 λεπτά να βγάλει αρκετά κρύο αέρα το AC και πάλι δεν πιάνει καλή απόδοση.

Θα ήθελα να μάθω κατά πόσο αυτά τα προβλήματα είναι συνήθη χαρακτηριστικά του 116 ή αν τα παρουσιάζει μόνο το δικό μου οπότε θα πρέπει να το ψάξω.

Ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-07-11, 00:00
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Έχω το προηγούμενο 116...

1. Και μένα ο λεβιές ήταν πάντα σκληρός και ποτέ δεν μαλάκωσε (πλέον έχω 95.000km)

2. Η μηχανή δεν ακούγεται.. Αλλά ο θόρυβος όπως τον εννοεί ο καθένας είναι υποκειμενικός.. Εμένα στα 210 κάνει θόρυβο αλλά ελάχιστα περισσότερο από mercedes φίλου που εκείνο το αμάξι πραγματικά και στα 200 είναι τελείως αθόρυβο..

3. Το AC δουλεύει σχετικά κατευθείαν.. Σήμερα παράδειγμα το αμάξι όλη μέρα παρκαρισμένο το χτύπαγε ο ήλιος (35-40 βαθμοί) και όταν το χρησιμοποίησα, μέσα σε λιγότερο από λεπτό έβγαλε κρύο αέρα, μετά το ζεστό ντουμάνι των 20 δευτερολέπτων στην αρχή..

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα αλλά το μόνο που θα έψαχνα στην θέση σου θα ήταν το AC.. Μπορείς να μετρήσεις πίεση κυκλώματος μπας και χάνει από πουθενά και να αντικαταστήσεις το παλιό φρέον με καινούριο μπας και δεις βελτίωση..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-07-11, 10:56
Dimitrisch Ο χρήστης Dimitrisch δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 02-05-2011
Μηνύματα: 13
Dimitrisch is on a distinguished road
1. Έτσι είναι το κιβώτιο και μένα μου ειχε κανει εντύπωση αλλα δεν ειναι και γιαπωνέζικα να μπαίνουν αέρα οι ταχύτητες. Δες το μήπως θέλει αλλαγή βαλβολινες αλλά δεν υπάρχει περίπτωση στα 4.000χλ

2. πιστεύω είναι η ιδέα σου.. (αλλα δεν θα επιμεινω κιόλας) απλα δεν βλέπω κάποια λογική εξήγηση ακτος αν δεν στο έκανε πιο πριν

3. Με το ac έχω και γω ένα θεματακι και καθυστερεί κανα 3λεπτο. Αν δεις πολλές εταιρίες εχουν προσφορές gia service εγώ αυτό σκέφτομαι.

Δες εδώ http://www.dealissimo.gr/index.php?cat_id=4
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-07-11, 16:28
Panos Rodrig Ο χρήστης Panos Rodrig δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Μηνύματα: 2
Panos Rodrig is on a distinguished road
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Όσον αφορά τη μηχανή πάντως κάπου πήρε το μάτι μου ένα post στο site όπου κάποιο παιδί είχε το ίδιο πρόβλημα και του αλλάξανε τη μόνωση στο παρμπρίζ αν δεν κάνω λάθος.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-11-11, 23:16
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
φιλε πανος
α) για το κιβωτιο εχεις δικιο αλλα αποτι ακουσα απο πολλους ετσι ειναι και μπορει να αλλαξει στο μελλον ελαχιστα

β) ε και δεν τρελαινεσαι να ακους ενα τοσο ωραιο θορυβο?

γ) εμενα παλι δεν αργει στην εκιννηση αλλα καμια φορα κατα την διαρκεια του ταξιδιου για καποιο διαστημα δεν νιωθω κρυο αερα, ειδικα οταν ανεβαζω ταχυτητα .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.