Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-05-11, 00:21
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
Κλοτσάει απο 2α σε 1η με χαμηλή ταχύτητα, το 116i?

έχει παρατηρήσει κανείς τρέμουλο στο κινητήρα/ απόδοση (σκορτσαρίσματα) όταν: κατεβάζει εν κινείσει και με χαμηλές στροφές, απο 2α σε 1η ταχύτητα και χωρίς να σταματήσει αλλά με περίπου 10 χλμ/ωρα ξαναπατάει το γκάζι (σε στροφές λίγο πάνω απο το ρελαντί - πολύ σημαντικό αυτό)?? όταν το κάνω αυτό, συνεχίζει με 1η ρολλαριστά με περίπυ 20 χλμ/ώρα και "κλωτσάει". όταν ανεβάζω στροφές πιο ψηλά δεν το κάνει. σημειώνω ότι δεν πατάω το γκάζι τόσο όσο να είναι κοντά στο να σβήσει σε καμία περίπτωση. μου φαίνεται κουφό. τι λέτε?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-05-11, 00:36
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Εγω πιστευω οτι ειναι απ'το συμπλεκτη,μεχρι να πιασει καλα ο δισκος πανω στο πλατω...
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-05-11, 00:45
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
ευχαριστώ για την απάντηση, είναι φυσιολογικό?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-05-11, 10:09
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Αν το κανουν ολα τα 116,ναι...αν το κανει μονο το δικο σου τοτε καποια βλαβη στο πλατω και στα χτενια του εχεις...Παιζει να'ναι και πολυ μαλακες οι βασεις μοτερ και σασμαν γι'αυτο και σκορτσαρει ετσι..Παντως γιατι να κατεβασεις 1η ενω κινεισαι??Συνεχισε με 2α.Γιατι ταλαιπωρεις τ'αμαξακι σου?Και σε περιπτωση που δεν σου τραβαει η 2α,σταματα,βαλε 1η και ξεκινα ομαλα.
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-05-11, 13:31
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MikeT328E36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το κανουν ολα τα 116,ναι...αν το κανει μονο το δικο σου τοτε καποια βλαβη στο πλατω και στα χτενια του εχεις...Παιζει να'ναι και πολυ μαλακες οι βασεις μοτερ και σασμαν γι'αυτο και σκορτσαρει ετσι..Παντως γιατι να κατεβασεις 1η ενω κινεισαι??Συνεχισε με 2α.Γιατι ταλαιπωρεις τ'αμαξακι σου?Και σε περιπτωση που δεν σου τραβαει η 2α,σταματα,βαλε 1η και ξεκινα ομαλα.
έχεις δίκιο απλά δεν νομίζω ότι ταλαιπωρείται (αλλά αν ισχύει αλλάζω τρόπο!). δηλαδή ας πύμε έχω δευτέρα χαμηλές στροφές και φτάνω σε στοπ. συχνά δεν σταματάμε τελείως στο στοπ και΄πάμε ρολλαριστά μέχρι να ελένξουμε. άρα με λιγότερο απο 10 χλμ/ωρα ακριβώς πριν το στοπ, αν αφήσω 2α δεν θα τραβήξει όταν ξαναπατήσω γκάζι να φύγω, οπότε βάζω την πρώτη με πολύ χαμηλές στροφές 2-3 μέτρα πριν το στοπ. δεν νπμίζω ΄΄οτι υπάρχει άλλος τρόπος να γίνει αυτή η κίνηση... το κάνει σε άλλους ? thanks mike!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη advanced : 08-05-11 στις 13:36
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-05-11, 14:11
Το avatar του χρήστη panos90
panos90 Ο χρήστης panos90 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-12-2007
Μηνύματα: 212
panos90 is on a distinguished road
σε αυτες τις περιπτωσεις καλυτερα ασε 2α, πατα συμπλεκτη , ανεβασε στροφες (~3Κ - και πολλες λεω..) και ασε σιγα σιγα μεχρι να περασεις την διασταυρωση (συμπλεκταρισμα)..

μετα θα εχεις παρει φορα και αφηνεις εντελως τον συμπλεκτη..

αν δεν θες να καταπονεις καθολου δισκο πλατο , τοτε σταματα εντελως , και ξεκινα απο την αρχη...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-05-11, 15:57
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Μην κατεβάζεις πρώτη.. Άσε δευτέρα και λίγο συμπλεκτάρισμα.. Πολύ πιο ομαλό και σίγουρα καταπονεί λιγότερο τον δίσκο..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-05-11, 17:19
Το avatar του χρήστη halkida116mpack
halkida116mpack Ο χρήστης halkida116mpack δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 366
halkida116mpack will become famous soon enoughhalkida116mpack will become famous soon enough
αυτο το κανει και εμενα αλλα και του nick bmwlover γιατι το εχουμε κουβεντιασει το θεμα αλλα οταν πριν τα εχουμε μπαρουτιασει στο παντιλικι...δηλαδη οσες φορες βρεθηκαμε μαζι επειδη καναμε μ@λ@κιες μετα μας το εκανε αλλα για λιγο ,μολις κρυωσει λιγο μετα ειναι παλι μια χαρα.
__________________
ντί μπέστεν κουαλιτάτ (μα'ι' ας)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-05-11, 15:44
sdrala Ο χρήστης sdrala δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-12-2006
Μηνύματα: 57
sdrala is on a distinguished road
καλά στο μυαλό μου είστε?
σήμερα μου το ξεκίνησε και εμένα. έχω κάνει 170.000 χλμ βέβαια χωρίς αλλαγή δισκου-πλατώ.
τι να κάνω λέτε? είναι εκνευριστικότατο. μου το κάνει με όλες τις ταχύτητες με φορτίο στις χαμηλές στροφές.εσείς τι κάνατε?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-05-11, 17:08
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Κι εμενα το κανει κι εχω επιβαρυμενο σετ συμπλεκτη. Καπου ειχα διαβασει πως υπαρχει τροπος να ελεγχθει εαν θελει αλλαγη ο συμπλεκτης, βαζοντας μεγαλυτερη ταχυτητα μεσα και προσπαθωντας να ξεκινησουμε εαν σβησει τοτε θελει αλλαγη, μπορει καποιος να πει με σιγουρια ακριβως τη διαδικασια γιατι δε τη θυμαμαι ακριβως?..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.