Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 14-02-13, 14:42
kmilioris Ο χρήστης kmilioris δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-02-2010
Μηνύματα: 47
kmilioris is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lefterishatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Η BMW από εμένα όσο κι αν φτιάχνει οδηγικά απίστευτα αμάξια έχει φάει ένα τεράστιο Χ.
Πόσο μα πόσο δίκιο έχεις!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 14-02-13, 15:45
Το avatar του χρήστη GEORGE 1974
GEORGE 1974 Ο χρήστης GEORGE 1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 195
GEORGE 1974 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αλήθεια είναι ότι όταν απογοητεύεις τους φανατικούς σου πελάτες, τότε θα δυσκολευτείς πολύ στο μέλλον.

Πιστεύω πως τα προβλήματα σε ανταγωνιστικές εταιρείες είναι τα ίδια αν όχι χειρότερα, αλλά άντε πείσε τον φανατικό BMWδάκια να πάρει 320 E92 ή κάτι άλλο όταν ο φόβος ότι το όνειρο θα γίνει εφιάλτης ήταν τεράστιος.

Πόσοι πριν από 4 χρόνια θα άλλαζαν το Ε36 τους ή το Ε46 τους με Ε92 320 ας πούμε αλλά φοβήθηκαν?
Τελικά θα πειστούν να πάρουν F20-30-40? Όχι.

Το λέω το παράδειγμα γιατί και εγώ το σκέφτηκα κάποια στιγμή (το Ε92).

Τώρα ποιός θα ρισκάρει 30-40 χιλιάρικα για Fxx.....1.6Τ? Και ας είναι άψογα τα αυτοκίνητα?

Αυτά είναι τα λάθη που είναι πολύ δύσκολα αναστρέψιμα...

+ 1000000000
__________________
ΒΜW E46 N42B18A
LPG VSI 2
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 14-02-13, 16:32
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Συμφωνώ στα λεγόμενά σας ότι η BMW σαν εταιρεία έχει χάσει σε αξιοπιστία, αλλά μην ξεχνάμε την σημαντικότατη ΥΠΟΓΡΑΦΗ του φίλτατου Rapid Fast..... "τα μαστόρια χαλάνε τα αυτοκίνητά μας"...
Για εμένα φέρουν ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ποσοστό ευθύνης και οι αντιπροσωπείες που στο βωμό του "κέρδους" δεν κάνουν τις κινήσεις - επισκευές που πρέπει χωρίς να "ληστεύουν" τους πελάτες τους....
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 14-02-13, 16:34
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Ρε παιδιά, να ρωτήσω και εγώ κάτι. Είναι γνήσια απορία άγνοιας, όχι επίθεσης.
Τα 6κύλινδρα έχουν τέτοια προβλήματα που λέτε ή μόνο τα 4κύλινδρα; Μότέρ N46 κτλ...

Και νομίζετε ότι νοιάζεται η BMW για την αγορά της Ελλαδίτσας και αν θα ξαναπάρουμε 4κύλινδρο BMW όταν παγκόσμια πουλά 6κύλινδρα με το τσουβάλι;
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 14-02-13, 16:40
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Δεν υπάρχουν πια 6 κύλινδρα πλην του twin turbo. Όλα είναι 4 κύλινδρα πια.

Ακόμα και στις ΗΠΑ, 520-528i πουλάνε κυρίως(2.0 4κύλινδρο turbo).
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 14-02-13, 17:23
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παιδιά, όπως είπε και ο Dim, είναι θέμα τύχης. Και μαθηματικών. Το πρόβλημα δεν το έχει μόνο η BMW αλλά όλες οι εταιρίες. Όμως το πρόβλημα γίνεται πιο έντονο όσο πιο πολυτελές (και πολύπλοκο) είναι ένα αυτοκίνητο. Γιατί αυτό;

Έστω πως έχουμε ένα Χ αυτοκίνητο εικοσαετίας, χωρίς ηλεκτρονικά, χωρίς αξεσουάρ, ένα κουτί με τέσσερις ρόδες και μία μηχανή κοινώς. Έστω πως η πιθανότητα να παρουσιάσει βλάβη ο κινητήρας του εντός 100.000χλμ είναι το αστρονομικό ποσοστό του 20%.

Έστω πως απέναντί του έχουμε ένα υπερπολυτελές όχημα με 2000 αξεσουάρ, αισθητήρες, ηλεκτρονικά και άλλα συστήματα. Όλα εξαιρετικής ποιότητας, με πιθανότητα να παρουσιάσουν βλάβη εντός 100.000χλμ κατά 0.01% το καθένα.

Ποιό από τα 2 παραπάνω οχήματα είναι πιο αξιόπιστο; Οι περισσότεροι θα έλεγαν το δεύτερο ή και πως είναι ίδια, αφού 2000 επί 0.01% μας κάνει πάλι 20%. Αλλά δυστυχώς δεν υπολογίζεται έτσι. Και μόλις υπολογιστεί η πραγματική πιθανότητα έστω μίας βλάβης εντός 100.000χλμ, θα δει κάποιος ότι είναι δραματικά μεγαλύτερη του δεύτερου από αυτή του πρώτου (μάλιστα αν δεν κάνω λάθος θα ξεπερνά το 70%). Και αυτός ο ρυθμός μεγαλώνει δραματικά στο βάθος του χρόνου.

Εν ολίγοις, είναι φυσικό αποτέλεσμα της εξέλιξης. Όσο πιο πολύπλοκο είναι οτιδήποτε, τόσο χαμηλώνει η αξιοπιστία του. Χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι αυτομάτως έγιναν όλα τα BMW για τα "μπάζα". Απλά πλέον δεν νομίζω πως τα αυτοκίνητα είναι "για μία ζωή".
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 14-02-13, 17:58
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Συμφωνω σε οτι εγραψε ο Θεος απο πανω και απλα προσθετω το ερωτημα,τι εστι βλαβη τελικα για τον καθενα μας???
Oκ,συμφωνω και επαυξανω οτι δεν χτυπαει ωραια να εχεις τετοια χαζα θεματα συνεχεια,αλλά μιας και πλεον την σημερινη εποχη ειναι ΔΕΔΟΜΕΝΑ προβληματα ολων των καινουργιων αυτοκινητων,τιθεται με βαση τα δεδομενα η εξης απορια...

4 πολ/στες στη χαση και στην φεξη ή καθε βδομαδα να ερχεται με αεροπορικη σε αντιπροσωπεια καινουργιο μοτερ και τουλαχιστον 5 πιστονια (!!!!! ναι καλα διαβασατε πιστονια) την εβδομαδα για αλλαγη????

****Αυτα που αναφερω,καθε αλλο παρα τυχαια ειναι...
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 14-02-13, 18:17
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
συμφωνω,αυτο πιστευω και εγω.πανε πλεον τα καρμπυρατερ...εδω εχουμε εγκεφαλους,ηλεκτρονικες πλακετες που ελεγχουν καυσιμακ.λ.π. ολοι ξερουμε οτι ειναι πολυ πιο ευαισθητα.παρομοια με τα υπολοιπα ηλεκτρονικα. πχ. τις τηλεορασεις.οι παλιες κρατουν 10 χρονια(οποιος εχει ακομα) ,οι καινουριες με το ζορι 5-6...συατο συμβαλει και η μαζικοποιηση των μοντελλων...παλια ηταν εντελως τα αντιθετα..
ρε παιδια το μονο που χρειαζεται να καταλαβουμε ειναι οτι και η BMW ειναι πλεον μια εταιρεια που πουλαει πολυ παγκοσμιως.θα επρεπε να διατηρησει το κυρος της και να προσεξει την εξυπηρετηση της ?ναι..αυτο ειναι το μονο στο οποιο μπορουμε ολοι να συμφωνησουμε οτι δεν ειναι ανταξια του ονοματος της.
οχι στην κατασκευη αλλα στην εξυπηρετηση,εκει διαφερει απο αλλες εταιρειες.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 14-02-13, 20:46
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kmilioris Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδεία είναι αστεία αυτά που λέμε. Τα λεφτά δεν τα βρίσκεις στο δρόμο, εγώ και ο κάθε εγώ για να μαζέψει τόσα χρήματα και να αγοράσει ένα τέτοιο αμάξι έχει κοπιάσει. Δεν δέχομαι καμία εταιρεία να με εκμεταλλεύεται. Αν μια εταιρεία θέλει να κρατήσει την φήμη της θα πρέπει να αναγνωρίζει τα προβλήματα και να στέκεται δίπλα στον πελάτη της…
Δεν γίνεται πχ. Η Toyota να με παίρνει 200 τηλέφωνα και να μου στέλνει επιστολές στο σπίτι για ανάκληση και η BMW να περιμένει να πάω για service….
Δεν γίνεται η Toyota να μου αλλάζει με καινούργιο αμάξι!!!!!! το Auris Diesel όταν διαπιστώνει ότι είχε εργοστασιακό ελάττωμα και η BMW να σου λέει «ε να έχουν κάποια προβλήματα»… και τι με νοιάζει εμένα δώσε λύση.
Προσωπικά σκέφτομαι να μην το φτιάξω και να το παρατήσω έτσι μέχρι να σπάσει..
H TOYOTA σε παίρνει τηλέφωνο.Για μπλέξε με μάρκες που αντιπροσωπεύει ο Σαρακάκης και θα δεις τρις χειρότερη αντιμετώπιση προς τον πελάτη.Τις ανακλήσεις τις ψάχνεις στο ίντερνετ αν τύχει.
Οπως και να έχει τα προβλήματα που έχετε αντιμετωπίσει με τους άσσους σας είναι τραγικά.Ουτε εγώ θα ξαναέπαιρνα BMW αν είχα βρεθεί σε παρόμοια θέση.
Σε κάποιο ποστ,έγραψε ο Δημήτρης πως πολλοί κάτοχοι Ε36 και Ε46 σκέφτηκαν να τα αλλάξουν με ένα Ε92.Ανήκω και εγώ μέσα σε αυτούς και το έψαξα να το κάνω όταν μπορούσα.Απογοητεύτηκα τόσο πολύ όμως από μια ψιλοέρευνα που έκανα που προτίμησα να κρατήσω τη γριά μου που είναι τίμια τουλάχιστον.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 15-02-13, 00:52
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά, να ρωτήσω και εγώ κάτι. Είναι γνήσια απορία άγνοιας, όχι επίθεσης.
Τα 6κύλινδρα έχουν τέτοια προβλήματα που λέτε ή μόνο τα 4κύλινδρα; Μότέρ N46 κτλ...

Και νομίζετε ότι νοιάζεται η BMW για την αγορά της Ελλαδίτσας και αν θα ξαναπάρουμε 4κύλινδρο BMW όταν παγκόσμια πουλά 6κύλινδρα με το τσουβάλι;
Όχι, τα 6κυλινδρα δεν έχουν τέτοια θέματα.
Ούτε τα 4κύλινδρα σαν τον ν46 που αναφέρεις.
Μόνο οι e.d. κινητήρες που χρησιμοποιούνται πάνω κάτω απ'το 2008 και μετά.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.