Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-08-09, 09:46
Το avatar του χρήστη Thanasis13
Thanasis13 Ο χρήστης Thanasis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 29-11-2007
Μηνύματα: 19
Thanasis13 is on a distinguished road
Ποτέ ξανά BMW

Από αρχές του 2008 χρυσοπληρώνω μια 320i Exclusive Ε90.
Το αποτέλεσμα:

- χάλασε το υδραυλικό τιμόνι μέσα σε 2 μήνες - μετά από 4 επισκέψεις σε συνεργεία, η Κορφιάτης μου αντικατέστησε όλη την κρεμαγιέρα και το...ραδιοCD γιατί "εμπόδιζε τον προγραμματισμό της κρεμαγιέρας"

- Μετά από συννενόηση με την Κορφιάτης για αυτοκίνητο αντικατάστασης σε μία από τις επισκέψεις, έπρεπε με τα χίλια ζόρια να τους πείσω ότι έπρεπε όντως να μου το δώσουνε, αφού, όταν πήγα εκεί...άλλαξαν γνώμη και μου είπανε "συγγνώμη, δεν έχουμε πλέον αυτοκίνητο". Κι εγώ πως θα πήγαινα από την Κορφιάτης στο Γέρακα; Με ταξί και χρέωση δική μου;

- Τις προάλλες έσπασε εν κινήσει το παρπρίζ από πετραδάκι. OK, καμία μομφή για την ποιότητα...συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες. Στο συνεργείο, μου αρνήθηκαν την έκπτωση του bmw-motorsport.gr γιατί "θα πληρώσει η ασφαλιστική". ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ! Και αν δεν πληρώσει;; Επίσης, και τι με αυτό; Εγώ είμαι ο πελάτης, όχι η ασφαλιστική! Τέλος, και επειδή πληρώενει η ασφαλιστική; Ας τους γδάρουμε;; Για να γδέρνουν μετά εμάς αυτοί;

- Όταν ήμουν στις διαπραγματεύσεις αγοράς, 3 υποκαταστήματα 2 επίσημων εμπόρων (Σπανός, Κουλούρης) δεν ήξεραν να υπολογίσουν το Balloon Options (μου το υπολόγισαν ως άτοκο), ανακοινώνοντάς μια "μικροδιαφορά" προς τα πάνω των 2000+ ευρώ τη στιγμή που πήγα να υπογράψω το χρηματοδοτικό. Επίσης, δεν ήξεραν εάν το το τότε 9% επιτόκιο ήταν με ή χωρίς την εισφορά του 0,6%. Μάλλον το εμφάνιζαν στους πελάτες κατά το δοκούν.

- Η Κορφιάτης εγκατέστησε και συναγερμό στο αυτοκίνητο. Με την πρώτη βροχή, το αυτοκίνητο έγινε μούσκεμα και ΕΣΤΑΖΕ από την οροφή λόγω κακής στεγανοποίησης που προκλήθηκε από τον συναγερμό - η υγρασία έκανε μούσκεμα τον χώρο κάτω από τα πεντάλ και συσσωρευόταν στην οροφή κάθε φορά που είχε ήλιο. Η Κουλούρης αρχικά αρνήθηκε να το επισκευάσει δωρεάν με την δικαιολογία ότι "ο συναγερμός δεν είναι εργοστασιακός και δεν καλύπτεται από εγγύηση". Για μια ακόμα φορά, και με τα χίλια ζόρια, τους έπεισα με το εξωφρενικό( επιχείρημα ότι οτιδήποτε γίνεται σε επίσημο έμπορο πρέπει να καλύπτεται από εγγύηση.

- Καθ' όλη τη διάρκεια αυτής της ιστορίας, έχω γράψει γράμματα διαμαρτυρίας σε BMW Hellas, (μιλούσα με κάποιον κο. Ευαγγελίδη), σε BMW Γερμανίας, σε όλες τις εμπλεκόμενες αντιπροσωπείες. Τα γράματα είναι πάνω από 20 σελίδες, με όλες τις αποδείξεις και τα παρασταστικά που με δικαιώνουν. Απλά σας σέβομαι και δεν θέλω να σας βάλω σε κόπο να τα διαβάσετε όλα αυτά και σας λέω την ουσία. ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν ασχολήθηκε κανείς μαζί μου, παρά μόνο ο κος. Ευαγγελίδης, ο οποίος με πήρε τηλέφωνο και μου ζήτησε διορία λίγων ημερών για να ερευνήσει το θέμα (τότε ήταν της υγρασίας). Μετά από περίπου ένα μήνα, χωρίς να με ξαναπάρει τηλέφωνο, μόνο που δεν μου επιτέθηκε φραστικά επειδή τον ξαναενόχλησα αφού "ό,τι πρόβλημα είχε το αυτοκίνητο διορθώθηκε." Εάν γνώριζε τόσο καλά το ιστορικό του αυτοκινήτου, τί ήθελε να ερευνήσει και γιατί ζήτησε διορία; Διορία για να μην ξαναπάρει τηλέφωνο;;; Για να μην σας κουράζω, εν τέλει μου προσέφερε έκπτωση 25% στο Service Inclusive 5 ετών, κάτι το οποίο εγώ απαιτώ να μου δοθεί δωρεάν. Όταν το αυτοκίνητο είναι μούσκεμα για 3-4 μήνες, ακόμα και μετά την επίσκεψη στον Κουλούρη όπου "διορθώθηκε"(, όπως πληροφόρησαν τον κο. Ευαγγελίδη, και βγάζει υγρασία κάθε φορά που βγαίνει στον ήλιο, τότε ποιος μπορεί να μου εγγυθεί για οτιδήποτε σε αυτό το αμάξι;

Το καλύτερο για το τέλος:

- Η Κορφιάτης, από όπου αγόρασα το αυτοκίνητο, μου κάνει δώρο 2 χρόνια δωρεάν ασφάλεια. Πάνω στον χρόνο, αμφισβητούν την προσφορά τους και μου ζητούν να τους περάσω με fax την ίδια τους την προσφορά τους για να πειστούν!!! Επίσης με ρωτούν κάτι του στυλ "ποιος πωλητής σας το είπε αυτό" κτλ. Μετά από περίπου 40 τηλέφωνα, καταφέρνω να τους πείσω ότι δεν είμαι ελέφαντας. ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν επέστρεψε η Κορφιάτης ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ. Το τελευταίο ασφαλιστήριο συμβόλαιο έχει λήξει από τις 10 Ιουλίου. Έχω ήδη πάρει 10 τηλέφωνα για αυτή την ιστορία και τους παρακαλάω (και πάλι), εδώ και 1,5 μήνα να μου στείλουν την τελευταία δωρεάν ανανέωση.

Αυτό ήταν, το ποτήρι ξεχείλισε, τους έχω σιχαθεί όλους. Μετάνοιωσα που αγόρασα BMW και είδα το ελληνικό σύστημα "έλα να στα πάρουμε και μετά σε έχουμε γραμμένο" σε όλο του το μεγαλείο. Η εγγύηση του αυτοκινήτου λήγει τον Γενάρη και δεν υπαρχει περίπτωση 1 στο εκατομμύριο να πατήσω ξανά σε εξουσιοδοτημένο. Είδα την γλύκα τους από πολύ κοντά. Άγνοια, κοροιδία, ασέβεια, κλεψιά, εμπαιγμός, εξευτελισμός.

Γιατί σας τα λέω όλα αυτά; Για να έχετε το νου σας...μην εμπιστεύεστε κανέναν. Όλοι κολλητοί και φιλαράκια είναι μέχρι να τους τα ακουμπήσετε. Και εν πάσει περιπτώσει, βλέποντας και καμαρώνοντας όλες τις λαμογιές τους, ίσως ιδρώσει και κάποιου το αυτί - προσωπικά δεν το πιστεύω, αλλά επλίζω, άρα ζω.

ΥΣ: περί κανόνων του forum, τα στοιχεία μου το bmw-motorsport.gr τα έχει. Εάν όχι, παρακαλώ στείλτε μου ένα pm.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-08-09, 13:41
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
φιλε μου ετσι οπως τα περιγραφεις εχεις δικιο .
εχω ακουσει για επαναπρογραμματισμους στις καινουριες σειρες μετα απο προβληματα στο τιμονι.
αυτο με τον συναγερμο ειναι ενδεικτικο της υποκρισιας καποιων που τοποθετουν μεν οι ιδιοι αλλα "δεν ειναι εργοστασιακο οποτε δεν καλυπτεται".(μιλαω για πολλες μαρκες αυτοκινητων)

ειμαι κατα της αγορας καινουριου αυτοκινητου εδω και 12 χρονια ,καθως εζησα και εγω παρομοιες καταστασεις ,οχι με BMW ομως.

υπομονη και τωρα ξερεις τον δρομο για την μετεπειτα συντηρηση του αυτοκινητου σου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-08-09, 14:48
yodas Ο χρήστης yodas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-04-2009
Μηνύματα: 327
yodas will become famous soon enough
Από ότι βλέπω το θέμα σου ξεπερνάει τα όρια του "συνεργείου" που συνήθως βλέπουμε στο forum. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν κουνήθηκαν καν οι γερμανοί οι οποίοι σε αντίστοιχες περιπτώσεις και μάλιστα λιγότερης σημασίας έχουνε αντιδράσει άμεσα. Τι να πω. Μακάρι τα προβλήματά σου να σταματήσουν εδώ και το αυτοκίνητο να σου αποδείξει πως η επιλογή που έκανες τουλάχιστον στο οδηγικό κομμάτι άξιζε.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-08-09, 02:36
Το avatar του χρήστη spirosg
spirosg Ο χρήστης spirosg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-02-2006
Μηνύματα: 598
spirosg will become famous soon enoughspirosg will become famous soon enough
Μάλιστα.... περιμένω να δώ απαντήσεις αρμοδίων !!!
__________________
drugstore-onlinecatalog.com
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-08-09, 08:07
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
- κανονικά πρέπει να ακουστεί και η γνώμη της άλλης πλευράς
-Τι να πούμε εμείς στα νησιά που όχι απλά δεν υπάρχει αντιπροσωπεία αλλά αυτά για αμάξι αντικατάστασης και εκπτώσεις BMW-MOTORSPORT με κάνουν να γελάω
-ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ after sales service και προσοχή στα τυχόν προβλήματα απο τη BMW Hellas. Αυτό είναι κανόνας και εδώ το ξέρουμε καλά αυτό
-Άποψη μου είναι ότι αν αρχίσει να χαλάει όσο σκαλίζεις (και τι να κάνεις θα μου πεις) τόσο χαλάει. Οι μισοί δεν έχουν πάθει τίποτα και οι άλλοι μισοί με τα ίδια αμάξια έχουν φρίξει
-Ότι καλύτερο σου εύχομαι...
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-08-09, 08:58
Το avatar του χρήστη KiNG
KiNG Ο χρήστης KiNG δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2008
Μηνύματα: 121
KiNG is on a distinguished road
Θα ήθελα να προσθέσω ότι αυτό δεν συμβαίνει μόνο στα καινούρια αλλά και στα μεταχειρισμένα, εκτός ότι είναι άσχετοι και άμα δεν τους βγάλει κάποια βλάβη το PC πρέπει να είσαι πολύ τυχερός για να την βρούν, αλλάζουν ανταλλακτικά που δεν χρειάζεται με μόνο σκοπό την υπερχρέωση και το κέρδος.
Σε ανάλογα παράπονά μου στην BMW Hellas μου είπαν ότι δεν θέλουν να κάνουν καμία επίπληξη στον απατεώνα αντιπρόσωπό τους στην Καλαμάτα για να μην χαλάσουν την επαγγελματική σχέση που έχουνε, δηλαδή σαν να μου λένε φίλε στα @@ μας, γιαυτό και δεν με ξαναείδανε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-08-09, 09:00
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Δεν ξέρω τι να πώ...πραγματικά κρίμα για την ταλαιπωρία σου και για την αντιμετώπιση που είχες. Αρχίζω να πιστεύω ότι τελικά είναι με τις μέρες τους όλοι οι εξουσιοδοτημένοι και η BMW Hellas. Όποτε είχα πρόβλημα με κάτι στο αυτοκίνητο, πάντα με εξυπηρετούσαν και όποτε χρειάστηκε να απευθυνθώ στην BMW Hellas (γραπτά πάντα), μου απάντησαν άμεσα. Τι να πώ...μάλλον τελικά είναι σε ποιόν θα πέσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-08-09, 09:32
Το avatar του χρήστη Thanasis13
Thanasis13 Ο χρήστης Thanasis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 29-11-2007
Μηνύματα: 19
Thanasis13 is on a distinguished road
Τί να πω...πραγματικά έχω αηδιάσει. Κι έχω ένα ενδιαφέρον update:
Χθες τελικά ήρθε το ασφαλιστήριο συμβόλαιο (στις 26/8, ληγμένο από τις 10/7). Ενώ πάντα το στέλνανε δωρεάν με courier, τώρα το στείλανε με απλό ταχυδρομείο, με πάνω από ένα μήνα καθυστέρηση, και αφού είχα πάρει τουλάχιστον 10 τηλέφωνα. Μετά με πήραν από την Κορφιάτης και είχαν το απίστευτο θράσος και αναίδεια να...κατηγορήσουν και να κάνουν συστάσεις(!!!) για την reception της εταιρείας όπου δουλεύω επειδή - ενδεχομένως - να καθυστέρησαν 1-2 μέρες να μου το παραδώσουν - όταν αυτοί το είχαν καθυστερήσει ήδη ένα μήνα!! Επίσης, "έκπληκτη" η υπάλληλος της Κορφιάτης, απόρησε με την ιδέα μου ότι έπρεπε να είχε σταλεί με courier το συμβόλαιο - πόσο μάλλον όταν το έχουν καθυστερήσει! "Και ποιός θα πλήρωνε την αποστολή;" με ρώτησε εντυπωσιακά απορημένη. Καταλάβατε παίδες; Καταλάβατε service, εξυπηρέτηση και σεβασμό; Να με ρωτάνε ποιος θα πληρώσει το courier!! Σε κοροιδεύουν ευθέως και σου πουλάνε και συστάσεις μετά, ενώ σε έχουν φέρει στα όρια σου!

Μετά από αυτό, θα ένοιωθα άσχημα με τον εαυτό μου εάν τους άφηνα έτσι: έχω μιλήσει ήδη με δικηγόρο και ενημέρωσα και την BMW Hellas. Εάν δεν δοθεί επέκταση εγγύησης στο αυτοκίνητο και Service Inclusive 5 ετών, θα το διεκδικήσω δικαστικά. Από ότι μου είπε η δικηγόρος, οι λέξεις κλειδιά σε αυτή την υπόθεση είναι "εύλογη αποζημίωση", "μείωση τιμήματος" και "ηθική βλάβη". Συγγνώμη, ας μη γινόμαστε άλλο κορόιδα. Αν δεν κάνουμε κάτι, δεν αλλάζει τίποτα!! Εάν βλέπετε κάπου τον εαυτό σας σε ό,τι λέω, σας προσκαλώ να καταθέσουμε από κοινού αγωγή. Στείλτε μου ένα pm και το συζητάμε.

Να σημειωθεί ότι η BMW Hellas μου έχει προφέρει ήδη έκπτωση 25% στο Service Inclusive. Σας ευχαριστώ πολύ κύριοι, αλλά, όχι, δεν θα πληρώσω υλικά και υπηρεσίες που η ίδια η Κορφιάτης κατέστρεψε.

Τέλος, όσον αφορά στη BMW Γερμανίας, η αλήθεια είναι ότι επικοινώνησα με απλό email μαζί τους. Δεν είμαι καν σίγουρος αν το έχουν διαβάσει. Πάντως, πολλά από τα email του Κορφιάτη ήρθαν πίσω λόγω mailbox overflow - καταλαβαίνετε πόσο συχνά τα κοιτάνε και πόσο τα παίρνουν υπ όψιν τους! Η δικηγόρος, λοιπόν, μου συνέστησε κανονικές επιστολές υπ' όψιν του διοικητικού συμβουλίου της BMW AG. Θα την ετοιμάσουμε μαζί, την στέλνω και βλέπουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-08-09, 10:59
Το avatar του χρήστη ankor
ankor Ο χρήστης ankor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Μηνύματα: 203
ankor is on a distinguished road
Kυνηγησε τουs νομικα.Μην κανειs πισω.Ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.Μονο τιs ασπρεs ποδιεs σαν τουs "σεφ" ξερουν να φορανε και να ταλαιπωρουν κατοχουs Β.Μ.W. οπωs εσενα.
Συμφωνω απολυτα και με τον συμφορουμιτη ΚΙΝG αν δεν βρεθει η βλαβη με το διαγνωστικο μπορει και να σου πουν "ξεφουσκωσε η αλυσιδα" και παραλληλα εσυ να πληρωνειs και να πληρωνειs και αποτελεσμα μηδεν.

Καλο κουραγιο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-08-09, 11:30
Το avatar του χρήστη Speedy
Speedy Ο χρήστης Speedy δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-02-2006
Μηνύματα: 2.080
Speedy has a spectacular aura aboutSpeedy has a spectacular aura about
Πραγματικα ειναι κριμα αυτα που σου εχουν συμβει!
Τι να πω...Παντως πιστευω οτι ησουν ατυχος γιατι δεν εχουν ακουστει πολλα για Ε90.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.