Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Άλλες Σειρές > Άλλες Σειρές - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-10-14, 09:00
Το avatar του χρήστη drmdtsap
drmdtsap Ο χρήστης drmdtsap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Μηνύματα: 188
drmdtsap is on a distinguished road
Ψαχνω το εξης...

Παιδια καλημερα. Ψαχνω να βρω το εργαλειακι που βγαζεις το καπακι απο τις ζαντες crown spoke r104. Μεσα στο κουτακι των εργαλειων εχω ενα αλλα δεν ειναι για το καπακι της συγκεκριμενης ζαντας... Εγω εχω ενα σαν συρμα λυγισμενο το οποιο δεν μπανει στη εγκοπη του καπακιου. Απο οτι ειδα οταν ειχα παει για βαψιμο ζαντων μου τα αφαιρεσαν με ενα εργαλειο που ειχε ενα πλαστικο "Τ" σαν λαβη και ενα γατζο λεπτο και πλακε που εμπαινε στη σχισμη-εγκοπη μεταξυ καπακου ζαντας και το τραβαγε εξω. Το αυτοκινητο θα το παω για ζυγοσταθμιση σε λιγα χιλιομετρα και μου ειπαν οτι ο λαστιχας που θα παω να εχει οπωσδηποτε παρομοιο εργαλειο γιατι αλλιως θα μου κανει ζημια ηλ στο καπακι ή θα μου γρατζουνισει καμια ζαντα... Με κατσαβιδι μου ειπε ουτε για αστειο μη δοκιμασει. Ψαχνω στο ιντερνετ και το μοναδικο που βρισκω ειναι ενα centre hub puller για mini αλλα αυτο εχω και εγω και δεν μπαινει στην εγκοπη γιατι αυτο που εχω ειναι στρογγυλο ενω αυτο που χρειαζομαι πρεπει να ειναι πλακε και λεπτο στο τελειωμα... Εχει κανεις ιδεα που μπορω να βρω κατι τετοιο ή αν υπαρχει καποιος κωδικος ανταλακτικου; Ευχαριστω εκ των προταιρων
__________________
Love my Mini
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-10-14, 09:18
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Εδώ πάντως ένα εργαλείο δίνει, το #6
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-10-14, 09:22
Το avatar του χρήστη drmdtsap
drmdtsap Ο χρήστης drmdtsap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Μηνύματα: 188
drmdtsap is on a distinguished road
ναι αυτο εχω αλλα δυστυχως αυτο μπαινει στα καπακια που εχουν στογγυκη τρυπουλα για να μπει αυτο το εργαλειο. η crown spoke 104 δεν εχει στρογγυλη τρυπα αλλα μια πλακε σχισμη... τι στο καλο;;;

Κοιτα λιγο τη σχισμη στην πρωτη φωτο...

Κοιτα και τη δευτερη φωτο. Εφτιαξα μονος μου μολις ενα εργαλειο σαν και αυτο που χρησιμοποιησαν αλλα δεν το εχω δοκιμασει ακομη. Παντως καπως ετσι ηταν, δηλαδη σαν γατζος πλακε και λεπτος ωστε να χωραει στη σχισμη χωρις να κινδυνευει το σημειο στη ζαντα για γρατζουνια/σημαδι.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_0175-1.JPG (81,3 KB, 20 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Photo on 24-10-14 at 9.35 AM.jpg (217,6 KB, 27 εμφανίσεις)
__________________
Love my Mini

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 24-10-14 στις 09:39
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-10-14, 09:43
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Έψαξα πρώτα την ζάντα σου και δεν δίνει διαφορετικό εργαλείο.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-10-14, 10:11
Το avatar του χρήστη drmdtsap
drmdtsap Ο χρήστης drmdtsap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Μηνύματα: 188
drmdtsap is on a distinguished road
αυτοι κατι τετοιο ειχαν. απλα φοβαμαι μη γινει ζημια με αυτο που εχω. σκεψου οτι και αυτοι δε το προτιμησαν. το ξερω οτι δεν δινει αλλο εργαλειο αλλα πχ Η BMW-MINI ελεγαν οτι τα Mini χρειαζονται αλλαγη λαδιων καθε 30000χλμ και μεχρι αυτα τα χιλιομετρα παιζει να μην υπαρχει ιχνος λαδιου στον κινητηρα.

κοιτα τι εννοω στη δευτερη και τριτη φωτο. το ξερω σε πρηζω....
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg !BnP+vIwBmk~$(KGrHqUH-CsEtr30UFklBLiuWDuWEw~~_35.JPG (8,6 KB, 18 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg $_12.JPG (35,3 KB, 19 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg $_12-2.JPG (31,3 KB, 16 εμφανίσεις)
__________________
Love my Mini

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drmdtsap : 24-10-14 στις 10:15
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-10-14, 10:33
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Κατ αρχάς δεν είναι καθόλου πρήξιμο, ίσα ίσα που είναι ενδιαφέρον να μαθαίνουμε.

Για παράδειγμα στο δικό μου Ζ4 είχε ειδικό εργαλείο για το hub και με προβληματίζει που δεν έχει για την δική σου ζάντα.

Είναι το #10
__________________


www.bmw-motorsport.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 24-10-14 στις 10:37
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-10-14, 10:41
Το avatar του χρήστη drmdtsap
drmdtsap Ο χρήστης drmdtsap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Μηνύματα: 188
drmdtsap is on a distinguished road
Το αυτοκινητο το εχω παρει μεταχειρισμενο και λειπουν 2-3 πραγματα απο το kit που εχει στο πορτμπαγκαζ. ισως το ενα απο αυτο να ειναι και το εργαλειο απο το hub μου. Βεβαια παραδοξως οσο και να εχω ψαξει δεν εχω βρει αλλο εργαλειο εκτος απο αυτο που και εγω εχω. Ομως δεν κανει στο καπακι μου. Δεν χωραει θελει να το φορτσαρω και δεν λεει να χαλασω τα καπακια μου. Μπηκα στα ανταλλακτικα για μινι και σαν central cap hup puller/removal tool υπαρχει μονο αυτο που μου ειπες και αυτο που εχω και εγω αλλα δεν κανει στην spoke crown 104. Πηγα μολις στο παρκινγκ μου να το δοκιμασω και δεν χωραει στη σχισμη. Ή αυτοι εναι βλακες ή εγω... δεν εξηγειται αλλιως. Και απο οτι ξερω δεν υπαρχει αλλο ενεργο μελος με Mini Cooper r56... τι στο καλο που πηγαν ολοι τους; τα πουλησαν; χα χα χα.. περα απο την πλακα με εχει αγχωσει αυτο γιατι αν χρειαστει να βγαλω ζαντα για καποιο λογο χωρις το σωστο hub remover/puller θα κανω ζημια στη ζαντα και μολις τις εβαψα... εκτος αν βρω οπως αυτο της ford που παρεθεσα φωτογραφια πιο πανω. Επισης με προβληματιζει γιατι πολλοι ζαντολαστιχαδες ειναι αμπαλοι και κοιτανε μονο πως θα κανουν τη δουλεια τους και στανταρ θα μου πουνε ''ενταξει μωρε που θελει και ειδικο εργαλειο'' και θα σκασουν με κανα κατσαβιδονι και θα κανουν χαλια το σημειο εκεινο και θα πει μετα ''ελα μωρε ζαντα ειναι, θα τη φας ουτως ή αλλως καποια στιγμη''. Το λεω αυτο γιατι ειμαι παθων. Ειχα ενα σκασμενο λαστιχο σε μια alfa 147 με ζαντα απο το gta και παω σε ενα βουλκανιζατερ και ο πανηλιθιος υπαλληλος την παταει κατω με την εξωτερικη μερια και βρεθηκα με σουβενιρ στη ζαντα στο κεντρο κοντα... σκοτωθηκαμε, το αφεντικο ηρθε με αλλον εναν και μου λεει ''ρε φιλε και που ξερω εγω αν η ζαντα σου δεν ηταν ετσι... βρωμικη ηταν μπορει το σημαδι να υπηρχε''... ακρη δεν εβγαλα. απλα πηρα το ζαντολαστιχο ξανα και εφυγα γιατι δεν ηθελα ουτε να μου το φτιαξουν.
__________________
Love my Mini

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drmdtsap : 24-10-14 στις 10:50
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-10-14, 10:52
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Δλδ αν πας σε αντιπροσωπεια δεν μπορουν να στο βρουν??
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-10-14, 10:53
Το avatar του χρήστη drmdtsap
drmdtsap Ο χρήστης drmdtsap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Μηνύματα: 188
drmdtsap is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ αρχάς δεν είναι καθόλου πρήξιμο, ίσα ίσα που είναι ενδιαφέρον να μαθαίνουμε.

Για παράδειγμα στο δικό μου Ζ4 είχε ειδικό εργαλείο για το hub και με προβληματίζει που δεν έχει για την δική σου ζάντα.

Είναι το #10
α μπραβο τετοιο εργαλειο χρειαζεται το καπακι μου. το καπακι μου μοιαζει με αυτο της bmw, εχοντας την ιδια σχισμη μεταξι καπακιου και ζαντας.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg full_20130617_135133_1483394750.png.jpg (287,8 KB, 12 εμφανίσεις)
__________________
Love my Mini

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drmdtsap : 24-10-14 στις 10:56
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-10-14, 11:11
Το avatar του χρήστη drmdtsap
drmdtsap Ο χρήστης drmdtsap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Μηνύματα: 188
drmdtsap is on a distinguished road
αυτο εκανα και μου εδιναν παλι το ιδιο. αυτη τη φορα θα παω ξανα και θα πω σε καποιον να βγει εξω να δει το καπακι και να μου δωσει σαν το δικο σου
__________________
Love my Mini
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.