Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Αγορα και τοποθετηση Υγραεριου στα ΙΧ μας
Ενδιαφερομαι αμεσα 41 37,61%
Δεν ενδιαφερομαι αμεσα 20 18,35%
Δηλωνω ενδιαφερον για αργοτερα 48 44,04%
Ψήφισαν: 109. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-06-08, 08:28
bmw330vasilis Ο χρήστης bmw330vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-10-2007
Μηνύματα: 2.452
bmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nice
ΥΓΡΑΕΡΙΟΚΙΝΗΣΗ LPG

Ψαχνοντας το forum μας,πριν αναρτησω καινουργιο θεμα,ειδα οτι καποιους εχει απασχολησει απο εμας αλλα οχι στο προσφατο παρελθον!Εκτοτε νομιζω οτι λόγω μεγαλης αυξησης τιμης του αργου,αρκετους απο εμας που δεν μας απασχολουν και τοσο τα αλογα,μας εχει περασει απο το μυαλο μια ψιλομετατροπουλα προς οφελος της τσεπης μας αυτη τη φορα.
Δεδομενου οτι τα αλογα δεν τα χανεις γιατι με ενα γυρισμα διακοπτη το εργαλειο ξαναγινεται βενζινοκινητο,θα ηθελα την γνωμη των πιο εμπειρων και την αποψη αυτων που μπορει να το εχουν επιχειρησει στο αυτοκινητο τους.
Τα αρνητικα και τα θετικα,λιγο ως πολυ ολοι τα γνωριζουμε....για μια τετοια μετατροπη:φιαλη στο πορτμπαγκαζ,λιγα πρατηρια ανεφοδιασμου κλπ αφορουν τα κυριοτερα μειον και φθηνοτερο και καθαροτερο καυσιμο καθως και αλλαγη σε βενζινη ανα πασα ωρα και στιγμη,λιγοτερα service,λιγοτερες καταπονησεις και ανταλλακτικα λογω καθαροτερου καυσιμου στα θετικα.
Ακουγοντας ολα αυτα νομιζω οτι καλο θα ταν να μας πει καποιος αν υπαρχει στο forum μας που το εχει δοκιμασει ή ξερει εταιρειες αξιοπιστες για την τοποθετηση καθως και το κοστος τοποθετησης.
Επισης για να προλαβω τους εχοντες αρνητικη γνωμη για τοποθετηση στις μπεμπες μας...λογω του οτι ρε ψωριαρη...μπεμβε εχεις σε ενδιαφερουν τα φραγκα...απαντω εκ των προτερων οτι δεν μου αρεσει να το παιζω ΑΝΕΤΟΣ και η τσεπη μου να ναι αδεια και να σκεφτομαι οτι σε καθε γεμισμα θα μου φυγουν 70-80 ευρα για να απολαυσω τις βολτες μου ή τις μετακινησεις μου καθως επισης οτι αν δεν συνεχιζω να ειμαι προθυμος να πειραξω τη μπεμπα μου με μια τετοια μετατροπη,υπαρχει και αλλο αμαξι στην οικογενεια που θα μπορουσε να μετατραπει για οικονομικοτερες μετακινησεις!Αν ημουν τοσο ανετος θα παιρνα ενα supercar και ασφαλως δεν θα σκεφτομουνα οχι τις βενζινες αλλα ουτε το που το παρκαρω οταν το βγαζω βολτα!
ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-06-08, 09:35
bmw330vasilis Ο χρήστης bmw330vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-10-2007
Μηνύματα: 2.452
bmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nice
να παραθεσω καποιες απαντησεις που πηρα απο τηλ. επικοινωνια με την shellgas:
ΚΟΣΤΟΣ περι τα 1500 ευρα, ποικιλει ανα τοποθετη και παιζει και παζαρι
ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ σε 2 ημερες
ΦΙΑΛΗ αναλογα τι θα επιλεξουμε απο 40Lt εως 120Lt
KΑΥΣΗ στα 100χλμ,καταναλωση 1lt παραπανω απο οτι με βενζινη
ΤΙΜΗ ΚΑΥΣΙΜΟΥ 0,68-0,70 Ευρα/Lt
AYTONOMIA αναλογα τον τυπο φιαλης
ΠΛΗΡΟΤΗΤΑ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ 85% λογω ασφαλειας σε σχεση με το ντεποζιτο βενζινης που γεμιζει πληρως
SERVICE αλλαγη βαλβιδων ασφαλειας ή σφιξιμο αυτης προληπτικα και αλλαγη φιλτρου υγραειριου προληπτικα....αλλαγη φιαλης ανα 10 χρονια.καμμια αλλη επεμβαση στο κινητηρα απο αυτους.
Στα συν οπως προαναφερα η οχι συχνη πλεον αλλαγη λαδιων και μπουζι πραγμα το οποιο ειναι υποκειμενικο λογω του οτι λαδια αλλαζω ανα 6μηνο ειτε κανω χλμ ειτε οχι
ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ περιπου ενα μηνα λογω φορτου εργασιας (το ριξανε ολοι στο υγραεριο...πολυ ζητηση πολλη δουλεια....αρα λιστα αναμονης!!!
Η SHELLGAS καθαυτη δεν τοποθετει...συνεργαζεται με τοποθετες οι οποιοι αναλαμβανουν εξ ολοκληρου την τοποθετηση με χαρτι για ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ και για ελεγχο ΚΤΕΟ και αναγραφεται πλεον και στην αδεια αυτοκινητου.Διδεται Εγγυηση 1 ετους.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-06-08, 11:10
Το avatar του χρήστη M3Convertible
M3Convertible Ο χρήστης M3Convertible δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Μηνύματα: 1.087
M3Convertible is on a distinguished road
Είμαι υπέρ της υγραεριοκίνησης.
Τα υπέρ είναι περισσότερα από τα κατά και μόνο ότι επιβαρύνουμε την ατμόσφαιρα με λιγότερους ρύπους εμένα αυτό μου φτάνει και μου περισσεύει.

Θα μπορούσε το κράτος να δώσει κίνητρα, δηλαδή λιγότερα τέλη κυκλοφορίας και μειωμένο ΦΠΑ εξοπλισμού…..αλλά δεν τους συμφέρει.

Βαρέθηκα να βλέπω και κατά προέκταση να αναπνέω τα δηλητήρια από ΟΛΕΣ τις μοτοσικλέτες που οι κάτοχοί τους τις ανεφοδιάζουν με ΑΜΟΛΥΒΔΗ χωρίς να υπάρχει καταλύτης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Θα μπορούσαμε να στείλουμε μία επιστολή στον βουλευτή κ. Άρη Σταθάκη να δούμε τι θα απαντούσε ή να έκανε μία ερώτηση στη Βουλή για το θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-06-08, 12:02
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M3Convertible Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορούσαμε να στείλουμε μία επιστολή στον βουλευτή κ. Άρη Σταθάκη να δούμε τι θα απαντούσε ή να έκανε μία ερώτηση στη Βουλή για το θέμα.
Όντως θα μπορούσαμε να στείλουμε επιστολές όχι μόνο σε ένα βουλευτή,αλλά σε περισσότερους ώστε να υπάρξει ευαισθητοποίηση για το ζήτημα αυτό...Είναι ωραία προοπτική και οικολογική η μετατροπή αυτή,χωρίς συνάμα να χάνεις και τα άλογα όταν τα θες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 12-06-08 στις 12:05
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-06-08, 13:01
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw318vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψαχνοντας το forum μας,πριν αναρτησω καινουργιο θεμα,ειδα οτι καποιους εχει απασχολησει απο εμας αλλα οχι στο προσφατο παρελθον!Εκτοτε νομιζω οτι λόγω μεγαλης αυξησης τιμης του αργου,αρκετους απο εμας που δεν μας απασχολουν και τοσο τα αλογα,μας εχει περασει απο το μυαλο μια ψιλομετατροπουλα προς οφελος της τσεπης μας αυτη τη φορα.
Δεδομενου οτι τα αλογα δεν τα χανεις γιατι με ενα γυρισμα διακοπτη το εργαλειο ξαναγινεται βενζινοκινητο,θα ηθελα την γνωμη των πιο εμπειρων και την αποψη αυτων που μπορει να το εχουν επιχειρησει στο αυτοκινητο τους.
Τα αρνητικα και τα θετικα,λιγο ως πολυ ολοι τα γνωριζουμε....για μια τετοια μετατροπη:φιαλη στο πορτμπαγκαζ,λιγα πρατηρια ανεφοδιασμου κλπ αφορουν τα κυριοτερα μειον και φθηνοτερο και καθαροτερο καυσιμο καθως και αλλαγη σε βενζινη ανα πασα ωρα και στιγμη,λιγοτερα service,λιγοτερες καταπονησεις και ανταλλακτικα λογω καθαροτερου καυσιμου στα θετικα.
Ακουγοντας ολα αυτα νομιζω οτι καλο θα ταν να μας πει καποιος αν υπαρχει στο forum μας που το εχει δοκιμασει ή ξερει εταιρειες αξιοπιστες για την τοποθετηση καθως και το κοστος τοποθετησης.
Επισης για να προλαβω τους εχοντες αρνητικη γνωμη για τοποθετηση στις μπεμπες μας...λογω του οτι ρε ψωριαρη...μπεμβε εχεις σε ενδιαφερουν τα φραγκα...απαντω εκ των προτερων οτι δεν μου αρεσει να το παιζω ΑΝΕΤΟΣ και η τσεπη μου να ναι αδεια και να σκεφτομαι οτι σε καθε γεμισμα θα μου φυγουν 70-80 ευρα για να απολαυσω τις βολτες μου ή τις μετακινησεις μου καθως επισης οτι αν δεν συνεχιζω να ειμαι προθυμος να πειραξω τη μπεμπα μου με μια τετοια μετατροπη,υπαρχει και αλλο αμαξι στην οικογενεια που θα μπορουσε να μετατραπει για οικονομικοτερες μετακινησεις!Αν ημουν τοσο ανετος θα παιρνα ενα supercar και ασφαλως δεν θα σκεφτομουνα οχι τις βενζινες αλλα ουτε το που το παρκαρω οταν το βγαζω βολτα!
ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!!
Σωστά σε όλα αλλά για να είναι αποδοτική η επένδυση πρέπει να περάσει αρκετός χρόνος, και στο μέλλον δε ξέρεις πως θα κυμανθούν οι τιμές.

Είδες τι έγινε με το πετρέλαιο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όντως θα μπορούσαμε να στείλουμε επιστολές όχι μόνο σε ένα βουλευτή,αλλά σε περισσότερους ώστε να υπάρξει ευαισθητοποίηση για το ζήτημα αυτό...Είναι ωραία προοπτική και οικολογική η μετατροπή αυτή,χωρίς συνάμα να χάνεις και τα άλογα όταν τα θες...
Ναι θα μπορούσαμε, σκέψου όμως ότι εδώ φάγαμε BAN από το Κιότο με ΔΙΕΘΝΗ αποπομπή της Ελλάδας από τη συνθήκη και ότι κυρώσεις - μειώσεις κονδυλίων συνεπάγεται αυτό, και την επομένη βγήκε ο Σουφλιάς (αυτός πο ξέχασε να πεθάνει γιατί έχει μικρό κομπόδεμα) και είπε ότι όλα είναι οκ, και δε τρέχει μια.

Αν γράφουν ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥΣ οργανισμούς στα τεφτέρια τους (γιατί @@ ΔΕΝ έχει κανένας τους) κάνε μια αναγωγή για το που θα καταλήξει ή όποια τοπική διαμαρτυρία.

[Λεβέντης Mode]Δε πρέπει να τους στείλουμε επιστολές αλλά καρκίνο σε αυτούς και όλα τους τα σόγια.[/Λεβέντης Mode]
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-06-08, 13:15
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Και λιγα μαθηματικα για να καταλαβουμε τι σημαινει ΥΓΡΑΕΡΙΟ στο αμαξι μας

________________________________βενζινη_______________υγραεριο
Μεση καταναλωση ανα 100 χλμ_______10____________________11
κοστος καυσιμου ανα λιτρο__________1,25 (και θα ανεβει)_______0,7 (επισης θα ανεβει αλλα πιο αργα)
κοστος καυσιμων ανα 100 χλμ________12,5 ευρω______________7,7 ευρω

ανα 100 χλμ σωζουμε περιπου 5 ευρω. Περιπου στα 30000χλμ ειναι η αποσβεση αν δεχτουμε οτι το ολο πραμμα θα κοστισει 1500ευρω

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 40% ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ για να μην αναφερουμε και τα οφελη απο καλυτερη καυση.....

παμε για ενα group buy (θελω να δω Μ3 με υγραεριο χαχαχα)


Να ρωτησω και κατι τωρα.

Ποσο βαρος προσθετει στο αυτοκινητο ολο το συστημα??
Χρειαζεται και προγραμματισμος του εγκεφαλου?? το αεριο με τον αερα προφανως δεν θα λειτουργει με τα ιδια μιγματα και χαρτες οπως αυτους με τη βενζινη. ισως γι αυτο χανει και σε αποδοση??
__________________
αλλαξα υπογραφη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimzan : 12-06-08 στις 13:26
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-06-08, 13:21
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστά σε όλα αλλά για να είναι αποδοτική η επένδυση πρέπει να περάσει αρκετός χρόνος, και στο μέλλον δε ξέρεις πως θα κυμανθούν οι τιμές.

Αν γράφουν ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥΣ οργανισμούς στα τεφτέρια τους (γιατί @@ ΔΕΝ έχει κανένας τους) κάνε μια αναγωγή για το που θα καταλήξει ή όποια τοπική διαμαρτυρία.
Φίλε Oldcar συμφωνώ με τα λεγόμενα σου αρχικά...Κανείς δεν ξέρει πόσο θα πάει και η τιμή του φυσικού αερίου αν υπάρξει μεγαλύτερη ζήτηση...

Όμως το ότι οι κυβερνόντες έχουν μια Α' κακή στάση δεν σημαίνει ότι εμείς πρέπει να γίνουμε χειρότεροι και να αδιαφορήσουμε περισσότερο...Άλλωστε αυτό είναι και το άλλοθι που τους δίνουμε...Αφου κανείς δεν νοιάζεται,κανείς δεν αντιδρά (με οποιοδήποτε τρόπο,ακόμα και στέλντοντας επιστολές) ευαγγελιζόμενος ότι ποιος είναι αυτός που θα αλλάξει τα πράγματα, θα συνεχίζει να υπάρχει αυτή η ζοφερή κατάσταση χωρίς να μπορεί να βελτιωθεί στον αιώνα τον άπαντα...

Γι αυτό υποστηρίζω τα δέοντα ότι οι πολίτες πλέον πρέπει να ζητούν και να διεκδικούν το επίπεδο ποιότητας ζωής που θέλουν και να μην στέκονται αδιαμαρτύρητοι παρατηρητές που το μόνο που θα κάνουν θα είνα να γκρινιάζουν ολη την ώρα για την κατάσταση που αυτοί επέλεξαν να ζουν...

Αυτά...Φιλικά Βασίλης...

Y.Γ είμαι νέος άνθρωπος και θέλω η χώρα μου να πάει μπροστά...Έχω βαρεθεί τη στασιμότητα και την μιζέρια που εκπίπτει κυρίως απο τη νοοτροπία μας ως "Έλληνες"...Έχω ζήσει 1 χρόνο της ζωής μου στο εξωτερικό και έχω καταλάβει τις διαφορές...Ελπίζω ολο και περισσότεροι πολίτες αυτού του κράτους να αλλάξουν νοοτροπία και να πάμε λιγάκι μπροστά ή και περισσότερο,δεν θα ήταν κακό...Σε καμία περίπτωση όμως δεν πρέπει να μείνουμε "στάσιμοι" ή ακόμα χειρότερα να γυρίσουμε πίσω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 12-06-08 στις 13:28
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-06-08, 13:48
nchatzi Ο χρήστης nchatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 16-03-2008
Μηνύματα: 26
nchatzi is on a distinguished road
Έχω μια 116. Το αυτοκίνητο είναι ήδη αρκέτα οικονομικό, αλλά με δεδομένο το ράλυ του πετρελαίου, σκέφτομαι σε ~2 χρόνια που θα λήξει η εγγύηση να κάνω μετατροπή.
Τα οικονομικά οφέλη είναι προφανή,και η ασφάλεια είναι αρκετά δοκιμασμένη, νομίζω αυτά που θα πρέπει να εξετάσουμε είναι:
α)Συμβατότητα με διάφορα είδη ψεκασμού(HPI?, 2πλο Vanos?)
β)Φθορές (ξηρή(?) καύση λόγω διαφοράς θερμοκρασίας)
γ)Πτώση απόδοσης (ποσοστιαία)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-06-08, 14:19
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Κατ'αρχην, πλην του χωρου που πιανει η φιαλη στο πορτ-μπαγκαζ, το υγραεριο με τα νεα συστηματα δεν εχει κανενα απολυτως μειονεκτημα. Τα μπεκ οδηγουνται απο τον εγκεφαλο του αυτοκινητου, δεν χρειαζεται δικο του αυτονομο συστημα ψεκασμου και η ιπποδυναμη δεν μειωνεται. Ισα ισα που σε αυτοκινητα με knock sensor που μπορουν και αυτο-ρυθμιζουν το αβανς του αυξανεται και λιγο.

Το μονο που θα πρεπει να σκεφτει κανεις ειναι αν χρειαζεται τον χωρο στο πορτ-μπαγκαζ και ποτε θα κανει αποσβεση με κατα μεσο ορο -40% οικονομια στα καυσιμα. Και εγω το σκεφτομαι σοβαρα αλλα σκεφτομαι οτι με -40% τα 1600 ευρω που κοστιζει η εγκατασταση στο δικο μου αυτοκινητο θα κανω περιπου 2,5-3 χρονια να τα αποσβεσω, οποτε δεν δειχνει να με συμφερει.


Τωρα, αν κανουν το νομοσχεδιο που ειπαν με τα τελη κυκλοφοριας αναλογα με τα καυσαερια του αυτοκινητου, συμφερει με τα 1000. Πεφτεις κατ'ευθειαν στις μηδενικες εκπομπες και θεωρειται οικολογικο αυτοκινητο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nchatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω μια 116. Το αυτοκίνητο είναι ήδη αρκέτα οικονομικό, αλλά με δεδομένο το ράλυ του πετρελαίου, σκέφτομαι σε ~2 χρόνια που θα λήξει η εγγύηση να κάνω μετατροπή.
Τα οικονομικά οφέλη είναι προφανή,και η ασφάλεια είναι αρκετά δοκιμασμένη, νομίζω αυτά που θα πρέπει να εξετάσουμε είναι:
α)Συμβατότητα με διάφορα είδη ψεκασμού(HPI?, 2πλο Vanos?)
β)Φθορές (ξηρή(?) καύση λόγω διαφοράς θερμοκρασίας)
γ)Πτώση απόδοσης (ποσοστιαία)
α) κανενα απολυτως προβλημα
β) το αμαξι δουλευει βενζινη το 1ο λεπτο της λειτουργιας του για αυτον τον λογο. Δεν υπαρχει ξηρη καυση, το υγραεριο απλως δεν εχει την θερμοαπαγωγιμοτητα της βενζινης και πραγματα που ψυχονται απο την βενζινη ετειναν να καταστρεφονται με τα παλαιοτερα συστηματα ξηρου ψεκασμου. Πλεον ολα ειναι υγρου ψεκασμου.
γ) καμια πτωση αποδοσης με τα νεα συστηματα, αυτο ειναι παλιο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτησω και κατι τωρα.

Ποσο βαρος προσθετει στο αυτοκινητο ολο το συστημα??
Χρειαζεται και προγραμματισμος του εγκεφαλου?? το αεριο με τον αερα προφανως δεν θα λειτουργει με τα ιδια μιγματα και χαρτες οπως αυτους με τη βενζινη. ισως γι αυτο χανει και σε αποδοση??
Αναλογα με την φιαλη (κυριο βαρος, αλλιως σωληνωσεις και μπεκ δεν ειναι και πολυ βαρια). Καμια 50αρια κιλα ομως θα'ναι στο συνολο μαλλον.

Δεν χρειαζεται τιποτα, δουλευει με τον εγκεφαλο του αυτοκινητου, απλως οδηγουνται τα νεα μπεκ με παραλληλο κυκλωματακι απο αυτον. Και αλλη μια φορα, τα νεα συστηματα δεν εχουν πτωση αποδοσης. Η πτωση αποδοσης ηταν με τα ξηρου τυπου συστηματα. Πλεον ακομα και την θερμογονο δυναμη του υγραεριο αντισταθμιζουν το +10% του ψεκασμου που θα γινεται, και ο βαθμος οκτανιου του υγραεριου βοηθαει ταμαλα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 12-06-08 στις 14:25
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-06-08, 14:39
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Τέλειο ακούγεται πάντως...Αν υπάρξει κάποια επιδότηση απο το κράτος είτε ως προς τον εξοπλισμό είτε ως προς μηδενικά ασφάλιστρα όπως δικαιούνται όλα τα αυτοκίνητα με "πράσινη" κατανάλωση(υβριδικά,υδρογόνου κλπ),νομίζω μιλάμε για τέλεια επένδυση!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
lpg, υγραεριοκίνηση


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.