Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-11-08, 01:04
Το avatar του χρήστη Sokrates E46
Sokrates E46 Ο χρήστης Sokrates E46 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Μηνύματα: 61
Sokrates E46 is on a distinguished road
Αντικατάσταση κινητήρα ή γενική επισκευή?

Αγαπητοί φίλοι.

Παρακολουθώ καιρό τις συζητήσεις στα forum. Το να είσαι κάτοχος μιας "κούκλας", σε κάνει πάντα αισθάνεσαι ότι έχεις κάτι ιδιαίτερο στα χέρια σου. Πέρα, λοιπόν, από την γνώμη του έμπορα, του μηχανικού, της μαστοράτζας και της τσέπης σου, χρειάζεσαι και μία γνώμη από ανθρώπους που έχουν περάσει από την θέση σου και ανθρώπους που έχουν άποψη για το εργαλείο που οδηγούμε..
So, έχω ένα Ε46, 2001, 1900κ. Το απέκτησα το 2002, από την Γερμανία, ο ΙΔΙΟΣ.
Το πήρα μωρό (50.000χλμ) και στα χρόνια που πέρασαν διένυσε συνολικά 320.000χλμ χωρίς ιδιαίτερες βλάβες (σινεμπλοκ Χ 2, δίσκο Χ 2, αμορτισέρ Χ 2, διάφοροι αισθητήρες κλπ).
Το πιο βασικό από όλα είναι ότι (χτύπα ξύλο) ποτέ δεν είχα ατύχημα, εκτός από κάποια χτυπήματα από τις πόρτες ασυνείδητων οδηγων.
Τα 320.000 έγιναν κυρίως σε εθνικό δύκτιο και σε υψυλές στροφές και ταχύτητες.
Η συντήρηση γινόνταν πάντα στην ώρα της, με εξαίρεση την αλλαγή λαδιών, η οποία γινοταν πάντα νωρίτερα (5-6.000) και με συνθετικό λάδι, ακόμα και σήμερα.

Έφτασε η ώρα, λοιπόν που άρχισα να ακούω τις "πεταλούδες, βαλβίδες, διαφόρων ειδών ρουλεμανάκια μηχανής κλπ" να μου κελαηδούν!

Σε σχετική επίσκεψη και έρευνα αγοράς στα συνεργεία, οι μισοί επέμεναν για επισκευή κινητήρα, και οι υπόλοιποι για αντικατάσταη μοτέρ.
Οι τιμές έχουν μεγάλη απόκλειση! Σε κινητήρες 1.900κ από 800ευρώ εώς και 1.500 ευρώ ο κινητήρας κομπλέ, χωρίς σασμαν, + 400ευρώ η τοποθέτηση.
Σημαντικό!! Σκέπτομαι να βάλω ακριβώς τον ίδιο κινητήρα, αποφεύγοντας έξοδα αλλαγής αναρτήσεων, φρένων κλπ.
Βρήκα και έναν 2.800κ φουλ μετατροπή με 5.000 ευρώ (δεν υπάρχουν..).
Για την επισκευή του κινητήρα, δεν έχω πολλά στοιχεία όσο αφορά το οικονομικό μέρος, όπως επίσης και στο τι πρέπει να αντικαταστήσω παραπάνω.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1) Ποιό έχει τις περισσότερες πιθανότητες αποτυχίας. Επισκευή ή αντικατάσταση μοτέρ?
2) Τι πρέπει να προσέξω στην περίπτωση επισκευής ή στην περίπτωση αντικατάστασης?
3) Κοστολόγιο (είμαι μέσα στις τιμές, η επισκευή)

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-11-08, 01:25
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
και που ξερεις τι χλμ εχει αυτος που θα βαλεις επάνω;

φτιαξε τον δικο σου σε εναν καλό μηχανικό και θα βγαλεις αλλα 300.000 εκτός και αν μείνεις πια απο μπλοκ.

Τα πιο πολλά εισαγωγής χτυπάνε στην ελλάδα 300.000 χλμ για πλάκα απλά δεν το ξερουν οι ιδιοκτήτες τους επειδή εχουν γυρισμένα χιλιόμετρα όταν έρχονται.

Το χιλιάρικο ειναι η τιμή που πρέπει να κοιτας για μια ολοκληρωμένη επισκευή με εγγύηση.

το τι χρειάζεται να αλλάξει θα σου το πει ενας μηχανικός ανάλογα με το τι -βλέπει- και τι θα βρει στο δρόμο. Παντως μην αλλάξεις τον κινητήρα σου αν τον ξέρεις.

Απο συμπίεση πως πας;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-11-08, 01:27
Το avatar του χρήστη agrotis328
agrotis328 Ο χρήστης agrotis328 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-12-2006
Μηνύματα: 840
agrotis328 will become famous soon enoughagrotis328 will become famous soon enough
αυτο που ειναι πιο σιγουρο ειναι η επισκευη αρκει να την κανει καποιος που εχει επισκευασει αρκετα bmw και δεν θα χαλασει το δικο σου για να μαθει
αλλα για να γινει σωστη δουλεια θα ξεπερασει αρκετα το κοστος της αλλαγης του κινητηρα και υπαρχει και φοβος αν ο μηχανικος ειναι χαρτοπαιχτης να σου χρεωσει καινουργια ανταλακτικα αλλα να σκουπισει τα δικα σου με το στουπι και τα ξαναβαλει παλι μεσα

για αλλο κινητηρα δεν το συνιστω γιατι αν εισαι ατυχος και βαλεις πανω καποιον κινητηρα και κουδουνιζει την εφαγες εκτος και αν βρεις μοτερ απο καποιον γνωστο που εκανε μετατροπη

δηλαδη γνωμη μου ειναι επισκευη σε εμπειρο μηχανικο και μη λυπηθεις τα λεφτα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-11-08, 01:43
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Πριν πας σε ολική ανακατασκευή μέτρα συμπίεση, αν είναι έτσι όπως τα λες δε νομίζω να θες ΚΑΝ γενική επισκευή.


Αν η συμπίεση είναι οκ, κάνε απλά μια γενική επισκευή των περιφερειακών σου, δλδ αντλίες βενζίνης,αντλία λαδιού, ωστήρια, τεντωτήρες, ρουλεμάν, πιθανώς φλάτζα κεφαλής.

Από τη στιγμή που έκανε το μοτέρ 370.000 χιλ χλμ χωρίς ιδιαίτερα θέματα ΜΗΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ το μοτέρ σου από την στιγμή που σε καλύπτει.-
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-11-08, 02:47
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
σε γενικες γραμμες μιας και μιλαμε για μοντελο 01, και ο κινητηρας που θα βρεις στα μεταχειρισμενα θα εχει αρκετα χιλιομετρα στην πλατη του, εκτος αν βρεις καποια ευκαιρια ή απο ανθρωπο που τον ξερεις, οπως ειπαν οι προλαλησαντες. διαφορετικα θα ειναι καθαρη τυχη να βαλεις ενα μοτερ χωρις κανενα προβλημα. και δεν ξερεις ποτε τι θα προκυψει. ουτε τι θα κοστισει τελικα.
συμφωνω κι εγω οτι η επισκευη ειναι η ασφαλεστερη επιλογη. αυτο που προτεινω επιπροσθετα, ειναι να γινει σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο. ναι συμφωνω, ειναι ακριβοι, ναι μπορεις να κανεις τη δουλεια σου με λιγοτερα καπου αλλου, αλλα... αν κατι δεν παει καλα ή κατι στραβωσει στην πορεια θα εχεις καποια εγγυηση για την επισκευη και θα εχεις επισης και την bmw απο πισω να παραπονεθεις και να βρεις το δικιο σου. σε μη εξουσιοδοτημενο, τι ακρη να βρεις...? επισης εχε υπ' οψιν οτι ενας παλιος κινητηρας αλλα και ολο το αυτοκινητο γενικοτερα, θα αρχισει να "ζηταει" συνεχως... οσο παλιωνει κατι θα φτιαχνεις, θα χαλαει κατι αλλο. μπορεις λοιπον να υπολογισεις αυτο κοστος και να δεις μηπως σε συμφερει να το δωσεις ανταλλαγη, συν καποια μετρητα, συν καποιες δοσεις και να παρεις κατι πιο καινουργιο που δεν θα εχει απαιτησεις επισκευων, εκτος απο συντηρηση.
τα μελετας ολα προσεκτικα και αποφασιζεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-11-08, 11:31
Το avatar του χρήστη nikos_E34
nikos_E34 Ο χρήστης nikos_E34 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-07-2004
Μηνύματα: 613
nikos_E34 will become famous soon enough
γεια χαρα
θελω να ρωτησω 2 πραγματακια πριν εκφερω γνωμη για να καταλαβω περι τινος προκειται και θελω απαντηση οσο γινεται πιο σαφης
1) τι λαδια χρησιμοποιεις?καταλαβα οτι ειναι συνθετικα αλλα τι ιξωδες ?
2)πεταλουδα δεν υπαρχει περιπτωση να χτυπησει..μηπως ειναι κανα ωστηριο η κανα βανος που ψιλοχτυπαει??ποτε ακουγεται?ζεστο?κρυο?συνεχεια??
3)σου καιει λαδια??
4)το υπολοιπο σκαφος σε τι κατασταση βρισκεται?αναρτησεις κλπ?
φιλε σμ6 εδω καινουριο αμαξι πας στην αντιπροσωπεια για τυπικο σερβις και στο κανουν σαν τα μουτρα τους ενω ειναι αποδεδειγμενο οτι πολλες φορες ενας BMW -MANIAC μαστορας της γειτονιας θα κανει 100 φορες πιο καλη επισκευη στο τουτου σου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikos_E34 : 23-11-08 στις 11:33
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-11-08, 12:53
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos_E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια χαρα
θελω να ρωτησω 2 πραγματακια πριν εκφερω γνωμη για να καταλαβω περι τινος προκειται και θελω απαντηση οσο γινεται πιο σαφης
1) τι λαδια χρησιμοποιεις?καταλαβα οτι ειναι συνθετικα αλλα τι ιξωδες ?
2)πεταλουδα δεν υπαρχει περιπτωση να χτυπησει..μηπως ειναι κανα ωστηριο η κανα βανος που ψιλοχτυπαει??ποτε ακουγεται?ζεστο?κρυο?συνεχεια??
3)σου καιει λαδια??
4)το υπολοιπο σκαφος σε τι κατασταση βρισκεται?αναρτησεις κλπ?
φιλε σμ6 εδω καινουριο αμαξι πας στην αντιπροσωπεια για τυπικο σερβις και στο κανουν σαν τα μουτρα τους ενω ειναι αποδεδειγμενο οτι πολλες φορες ενας BMW -MANIAC μαστορας της γειτονιας θα κανει 100 φορες πιο καλη επισκευη στο τουτου σου...
σωστα, συμγωνω μαζι σου. απο οτι μου εχει πει φιλος μου, ειχε παει το Μ6 του στον παπαδοπουλο στη θεσσαλονικη για καποια επισκευη (υποτιθεται οτι θα το περναγαν "εγγυηση", αλλα δεν...) και μετα απο 10-20 χιλιομετρα εσπασε το μοτερ...!!! (ειχαν ξεχασει να βιδωσουν ενα μπουζι, συν κατι αλλες "λεπτομερειες"...). οπωσδηποτε προσοχη χρειαζεται στην επιλογη.
αν παει στο σπανο στη γλυφαδα στον τζουβελη, ή στον κουλουρη στα γλυκα νερα στο δημα, πιστευω θα εχει καλη δουλεια. εγω τουλαχιστον εχω τις καλυτερες εντυπωσεις. για μη εξουσιοδοτημενο, καλα λογια εχω να πω για τον καρλο στα βριλησσια. κυριος. αλλα οχι σημαντικα φθηνοτερος απο εξουσιοδοτημενο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-11-08, 14:01
Το avatar του χρήστη Sokrates E46
Sokrates E46 Ο χρήστης Sokrates E46 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Μηνύματα: 61
Sokrates E46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Snoopy Εμφάνιση μηνυμάτων
και που ξερεις τι χλμ εχει αυτος που θα βαλεις επάνω;

φτιαξε τον δικο σου σε εναν καλό μηχανικό και θα βγαλεις αλλα 300.000 εκτός και αν μείνεις πια απο μπλοκ.

Τα πιο πολλά εισαγωγής χτυπάνε στην ελλάδα 300.000 χλμ για πλάκα απλά δεν το ξερουν οι ιδιοκτήτες τους επειδή εχουν γυρισμένα χιλιόμετρα όταν έρχονται.

Το χιλιάρικο ειναι η τιμή που πρέπει να κοιτας για μια ολοκληρωμένη επισκευή με εγγύηση.

το τι χρειάζεται να αλλάξει θα σου το πει ενας μηχανικός ανάλογα με το τι -βλέπει- και τι θα βρει στο δρόμο. Παντως μην αλλάξεις τον κινητήρα σου αν τον ξέρεις.

Απο συμπίεση πως πας;
Αύριο την μετράω...
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-11-08, 14:02
Το avatar του χρήστη Sokrates E46
Sokrates E46 Ο χρήστης Sokrates E46 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Μηνύματα: 61
Sokrates E46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο που ειναι πιο σιγουρο ειναι η επισκευη αρκει να την κανει καποιος που εχει επισκευασει αρκετα bmw και δεν θα χαλασει το δικο σου για να μαθει
αλλα για να γινει σωστη δουλεια θα ξεπερασει αρκετα το κοστος της αλλαγης του κινητηρα και υπαρχει και φοβος αν ο μηχανικος ειναι χαρτοπαιχτης να σου χρεωσει καινουργια ανταλακτικα αλλα να σκουπισει τα δικα σου με το στουπι και τα ξαναβαλει παλι μεσα

για αλλο κινητηρα δεν το συνιστω γιατι αν εισαι ατυχος και βαλεις πανω καποιον κινητηρα και κουδουνιζει την εφαγες εκτος και αν βρεις μοτερ απο καποιον γνωστο που εκανε μετατροπη

δηλαδη γνωμη μου ειναι επισκευη σε εμπειρο μηχανικο και μη λυπηθεις τα λεφτα
Είναι σημαντικό να το αναθέσω σε εξοικιωμένο ΒΜW μηχανικό. Σε ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-11-08, 14:06
Το avatar του χρήστη Sokrates E46
Sokrates E46 Ο χρήστης Sokrates E46 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Μηνύματα: 61
Sokrates E46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
σε γενικες γραμμες μιας και μιλαμε για μοντελο 01, και ο κινητηρας που θα βρεις στα μεταχειρισμενα θα εχει αρκετα χιλιομετρα στην πλατη του, εκτος αν βρεις καποια ευκαιρια ή απο ανθρωπο που τον ξερεις, οπως ειπαν οι προλαλησαντες. διαφορετικα θα ειναι καθαρη τυχη να βαλεις ενα μοτερ χωρις κανενα προβλημα. και δεν ξερεις ποτε τι θα προκυψει. ουτε τι θα κοστισει τελικα.
συμφωνω κι εγω οτι η επισκευη ειναι η ασφαλεστερη επιλογη. αυτο που προτεινω επιπροσθετα, ειναι να γινει σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο. ναι συμφωνω, ειναι ακριβοι, ναι μπορεις να κανεις τη δουλεια σου με λιγοτερα καπου αλλου, αλλα... αν κατι δεν παει καλα ή κατι στραβωσει στην πορεια θα εχεις καποια εγγυηση για την επισκευη και θα εχεις επισης και την bmw απο πισω να παραπονεθεις και να βρεις το δικιο σου. σε μη εξουσιοδοτημενο, τι ακρη να βρεις...? επισης εχε υπ' οψιν οτι ενας παλιος κινητηρας αλλα και ολο το αυτοκινητο γενικοτερα, θα αρχισει να "ζηταει" συνεχως... οσο παλιωνει κατι θα φτιαχνεις, θα χαλαει κατι αλλο. μπορεις λοιπον να υπολογισεις αυτο κοστος και να δεις μηπως σε συμφερει να το δωσεις ανταλλαγη, συν καποια μετρητα, συν καποιες δοσεις και να παρεις κατι πιο καινουργιο που δεν θα εχει απαιτησεις επισκευων, εκτος απο συντηρηση.
τα μελετας ολα προσεκτικα και αποφασιζεις.
Για να είμαι ειληκρινής, μελέτησα τα περιθώρια αλλαγής με νεότερη Ε46 facelift, αλλά για να δώσω το δικό μου ας πουμε ανταλλαγη πρέπει 1) να το επισκευάσω και 2) έχω 320000χλμ, ούτε 10000 δεν θα πιάσει.
Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.