Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 19-02-08, 23:19
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Τι λετε ρε παιδια, αμα γινει κατι τετοιο οι μισοι απο μας θα αλλαξουν φορουμ χαχαχαχα!!!!
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-02-08, 00:20
Δημήτρης Ο χρήστης Δημήτρης δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2007
Μηνύματα: 312
Δημήτρης is on a distinguished road
Εχω την εντύπωση πως οι Μ40 με τριοδικό καταλύτη πληρούν προδιαγραφές Euro 1 και οι Μ43 Euro2. Αν κάνω λάθος διορθώστε με!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-02-08, 11:53
Το avatar του χρήστη s318is
s318is Ο χρήστης s318is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-07-2005
Μηνύματα: 157
s318is is on a distinguished road
Αν δηλαδή βάλω τον κινητηρα της 335 και πετάξω τον
"ρυπογόνο" Μ42 και καλύπτω τις προδιαγραφές
ρύπων τι θα μου πουν?
__________________
Θέλω τον Ν54 στο Ε36.Ζητάω πολλά??!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-02-08, 12:15
Το avatar του χρήστη petros
petros Ο χρήστης petros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-10-2007
Μηνύματα: 108
petros is on a distinguished road
Η αποσυρση σαν μετρο ειναι καλο απλα ο κοσμακης θεωροντας οτι ειναι "ευκαιρια" θα προσθεσει ενα ακομη "αγγουρακι" στον μηνιαιο του προυπολογισμο.
Και φυσικα το κρατος ειναι το μονο που δε θα χασει.
πχ απο την αγορα μιας καινουργιας 320ι βαζει στο ταμειο 7,000 περιπου
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-06-08, 11:33
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
Χάζευα σήμερα στη Χρυσή Ευκαιρία και μοιραία είδα και τις τιμές που παίζουν για τα E36 coupe του 96' / 97'... περί τις 9000€ - 10000€...

Παρά το γεγονός ότι το αμάξι μου δεν έχει τίποτα μηχανικά και απ'ότι μου είπε ο μάστορας που το πήγα για κάρτα καυσαερίων, είναι μια χαρά εντός ορίων... θεωρώ ότι αν το κράτος μου έδινε σοβαρό κίνητρο για να το αποσύρω, θα το έκανα κι ας είναι "μόνο" 10ετίας το αμάξι. Γιατί να το πουλούσα σε κάποιον ο οποίος θα το κράταγε τουλάχιστον 5 χρόνια ακόμη και θα επιβάρρυνε το περιβάλλον; Κακά τα ψέματα και τα αμάξια είναι προϊόντα με ημερομηνία λήξεως και κανονικά ώς τέτοια θα έπρεπε να τα αντιμετωπίζουμε όμως με την οικονομική κατάσταση που επικρατεί αυτό είναι αδύνατο.

Κυκλοφορούν αυτοκίνητα 20+ ετών που οι ιδιοκτήτες τους προτιμούν να κάνουν τη βασική συντήρηση αντί να τα αντικαταστήσουν με κάτι νεότερο. Νομίζω πώς ένα αμάξι 20 -ετίας είναι μάλλον αδύνατο να μεταπουληθεί... απ'τη δική μου οπτική, δεν αξίζει καν τον κόπο...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-06-08, 11:42
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gsova Εμφάνιση μηνυμάτων
Χάζευα σήμερα στη Χρυσή Ευκαιρία και μοιραία είδα και τις τιμές που παίζουν για τα E36 coupe του 96' / 97'... περί τις 9000¤ - 10000¤...

Παρά το γεγονός ότι το αμάξι μου δεν έχει τίποτα μηχανικά και απ'ότι μου είπε ο μάστορας που το πήγα για κάρτα καυσαερίων, είναι μια χαρά εντός ορίων... θεωρώ ότι αν το κράτος μου έδινε σοβαρό κίνητρο για να το αποσύρω, θα το έκανα κι ας είναι "μόνο" 10ετίας το αμάξι. Γιατί να το πουλούσα σε κάποιον ο οποίος θα το κράταγε τουλάχιστον 5 χρόνια ακόμη και θα επιβάρρυνε το περιβάλλον; Κακά τα ψέματα και τα αμάξια είναι προϊόντα με ημερομηνία λήξεως και κανονικά ώς τέτοια θα έπρεπε να τα αντιμετωπίζουμε όμως με την οικονομική κατάσταση που επικρατεί αυτό είναι αδύνατο.

Κυκλοφορούν αυτοκίνητα 20+ ετών που οι ιδιοκτήτες τους προτιμούν να κάνουν τη βασική συντήρηση αντί να τα αντικαταστήσουν με κάτι νεότερο. Νομίζω πώς ένα αμάξι 20 -ετίας είναι μάλλον αδύνατο να μεταπουληθεί... απ'τη δική μου οπτική, δεν αξίζει καν τον κόπο...
Σωστά τα λες.

Οι κάτοχοι όμως των παλιών όπως λες με τα λεφτά της απόσυρσης ή μεταπώλησης δε μπορούν να πάρουν ούτε μοτοσακό για να καλύψουν τις μεταφορές τους.

Και μη πει κανείς ναι αλλά τώρα με το ΜΕΤΡΟ, γιατί δε μένουν όλοι δίπλα στο ΜΕΤΡΟ.

Πριν κάποια χρόνια η απόσταση Γλυκά Νερά με Σεβαστουπόλεως ήταν από μία ώρα - στα καλά της μέχρι δύο παρά - με τα ΜΜΕ, ώσπου πήρα το ποδήλατο και η απόσταση ήταν 45 - 55 λεπτά.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-06-08, 11:44
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s318is Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δηλαδή βάλω τον κινητηρα της 335 και πετάξω τον
"ρυπογόνο" Μ42 και καλύπτω τις προδιαγραφές
ρύπων τι θα μου πουν?
Αυτό λέμε, μάλλον τίποτα δε θα γίνει γιατί το όχημα σου χαρακτηρίζεται σαν Εuro X ανάλογα με τον αρχικό κινητήρα.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-06-08, 12:05
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
Και όμως υπάρχει παράθυρο να χαρακτηριστεί euro X ανάλογα με τον κινητήρα που φοράει, απλά έχει πολύ τρέξιμο στο Ελληνικό...θέλει μελέτες κλπ, και έχει γίνει.
Ενα άουντι 100 του 1973 από Θεσσαλονίκη (το γνωστό πορτοκαλι 4κινητο κουπέ) με μοτέρ 16βαλβιδο από μοντέλο της δεκαετίας του 90, και με καταλύτη πέρασε τελικά ως euro 3, oριακά μεν αλλά πέρασε. Οπότε υπάρχει τρόπος.
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-06-08, 12:12
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστά τα λες.

Οι κάτοχοι όμως των παλιών όπως λες με τα λεφτά της απόσυρσης ή μεταπώλησης δε μπορούν να πάρουν ούτε μοτοσακό για να καλύψουν τις μεταφορές τους.

Και μη πει κανείς ναι αλλά τώρα με το ΜΕΤΡΟ, γιατί δε μένουν όλοι δίπλα στο ΜΕΤΡΟ.
Νομίζω ότι το νόημα της απόσυρσης δεν είναι να σου αποπληρώσει το νέο σου αυτοκίνητο, ούτε καν να σου πληρώσει ένα μεγάλο ποσοστό της νέας σου επένδυσης. Ειδικά όσοι χρησιμοποιούμε το αυτοκίνητο καθημερινά στην Αθήνα, θεωρώ ότι δεν μπορούμε να προσβλέπουμε στο ότι θα διατηρήσουμε το αυτοκίνητο μας για παραπάνω από 10 χρόνια με τις σημερινές συνθήκες κίνησης. Στην επαρχία ίσως τα πράγματα να είναι αλλιώς αλλά στην Αθήνα όσο συντήρηση και να κάνεις στο αμάξι μετά από 10+ έτη συνεχούς χρήσης στην πόλη θα έχει επιβαρυνθεί τόσο πολύ, ώστε δε θα συμφέρει να το διατηρήσεις.

Τι νόημα έχει τέλος να συντηρείς ένα παλιό αμάξι που έχει μηδενική αξία μεταπώλησης; (δεν βάζω μέσα το "συναισθηματικό" δέσιμο) Το αγοράζεις καινούριο, του κάνεις την πολύ βασική συντήρηση (λάδια-φίλτρα-λάστιχα, άντε και κανένα λουρί το πολύ πολύ) και στη 10-ετία το πετάς αφού έτσι κι αλλιώς έχει κάνει απόσβεση από την καθημερινή χρήση. Σε αυτό το πολύ κρίσιμο σημείο θα βοηθούσε (ώς κίνητρο) η απόσυρση.

Για το θέμα του Μετρό, δεν μπορώ παρα να συμφωνήσω. Είναι επιτακτική ανάγκη το Μετρό να φθάσει παντού, και στο τελευταίο προάστειο της Αττικής. Μόνο τότε ίσως η πόλη να γίνει πιό ανθρώπινη (αν και αμφιβάλλω για το πόσο εύκολα ο Αθηναίος θα αφήσει το ΙΧ του σπίτι).
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-06-08, 12:13
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannis2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και όμως υπάρχει παράθυρο να χαρακτηριστεί euro X ανάλογα με τον κινητήρα που φοράει, απλά έχει πολύ τρέξιμο στο Ελληνικό...θέλει μελέτες κλπ, και έχει γίνει.
Ενα άουντι 100 του 1973 από Θεσσαλονίκη (το γνωστό πορτοκαλι 4κινητο κουπέ) με μοτέρ 16βαλβιδο από μοντέλο της δεκαετίας του 90, και με καταλύτη πέρασε τελικά ως euro 3, oριακά μεν αλλά πέρασε. Οπότε υπάρχει τρόπος.
χμ... κάπου το είχε πάρει το μάτι μου στο ίντερνετ αυτό το ¶ουντι που λές...

Αλήθεια πέρασε ώς euro 3;

(φαντάζομαι την ταλαιπωρία του ιδιοκτήτη και με πιάνει ίλιγγος)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.