Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιά 26-04-11, 10:52
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
My 0.02

Στα μάτια μου μια σύγκριση 911 και Μ3 είναι ανούσια. Μιλάμε για εντελώς διαφορετικά αυτοκίνητα, από εντελώς διαφορετικές σχολές, με διαφορετικό προσανατολισμό και κυρίως διαφορετική κατηγορία (= κιλά).

Οι Porsche πάντα ήταν πιο hardcore αυτοκίνητα. Η BMW από την άλλη ποτέ δεν είχε σαν στόχο να ανταγωνιστεί τη Porsche. Ο στόχος της ήταν και είναι η Audi.

Η δε Porsche, λόγω του VAG, πετυχαίνει καλύτερες οικονομίες κλίμακος όσον αφορά lightweight κατασκευές, R & D budget, μεγαλύτερη εμπειρία σε διευρυμένες αγωνιστικές συμμετοχές κλπ.

Τα 6δευτ στο ring είναι το 1% του συνολικού χρόνου των πχ 8λεπτών. Δηλαδή πίνατς. Είναι πρακτικά η διαφορά του 1ου από τα 2ου στα quail της Κίνας…δηλαδή 9 δέκατα δευτερολέπτου στο γρήγορο γύρο του Vettel (1:33.7).

Στο ring αυτό ΠΟΛΥ απλά μπορεί να σημαίνει διαφορετικές συνθήκες οδοστρώματος (περισσότερα αυτοκίνητα, περισσότερη γόμα?), διαφορετικές καιρικές συνθήκες (υγρασία? Άρα γλίστρα), διαφορετικοί οδηγοί, διαφορετικά (πιο φρέσκα?) ελαστικά και άλλα πολλά. Έξι δευτερόλεπτα στο ring μπορεί να είναι μια στιγμιαία καθυστέρηση του γκαζιού σε 12 στροφές (μισό δευτ στη στροφή) από τις 154 που έχει.

Οι χρόνοι μερικές φορές μπορεί να είναι παραπλανητικοί αν δε γίνονται από τον ΙΔΙΟ οδηγό σε ΙΔΙΕΣ συνθήκες.

Το M-Division έχει γίνει πάντως λίγο soft κατά την άποψή μου, αλλά η Μ3 Ε90 CSL που έρχεται, ίσως αλλάξει λίγο την άποψη που έχουν οι hardcore M-fans και κυρίως ιδιοκτήτες, που ζούνε καθημερινά το όχημά τους.

Η τελευταία Μ που οδήγησα (Ε60 Μ5) μου έδωσε την αίσθηση ενός πολύ βαρύ sedan απέναντι στη Cayman S που οδήγησα στο Thruxton. Αλλά πως είναι δυνατόν να συγκρίνω τα δύο οχήματα, όταν το ένα έχει 4 πόρτες και πορτ-μπαγκάζ που χωράει και η πεθερά σου…και το άλλο χώρο μόνο για τη DSLR?

Αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 26-04-11, 12:35
FcknE30 Ο χρήστης FcknE30 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-04-2011
Μηνύματα: 38
FcknE30 is on a distinguished road
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Action Man Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπογραφή:
To Ε30,που σε έκλεινε στις Σέρρες.(έτσι είπες)

Αυτά,και πολλά είπαμε.
Ωραια υπογραφη!

Παντως ναι,μιλουσατε για σπορ αυτοκινητα 1.700 κιλων;

Για μενα ολα αυτα πολυ φιλολογικη συζητηση χωρις ουσια.

FcknE30
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 26-04-11, 14:26
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i Εμφάνιση μηνυμάτων
Το M-Division έχει γίνει πάντως λίγο soft κατά την άποψή μου, αλλά η Μ3 Ε90 CSL που έρχεται, ίσως αλλάξει λίγο την άποψη που έχουν οι hardcore M-fans και κυρίως ιδιοκτήτες, που ζούνε καθημερινά το όχημά τους.
Για την Ε90 gts μάλλον μιλάς.
Προσωπικά, αν κυκλοφορήσει το μοντέλο αυτό που δεν το βλέπω και πολύ πιθανό, μου φαίνεται αδύνατο να είναι καλύτερο από την Ε92 gts, αφού και πιο βαρύ λογικά θα είναι και λιγότερο hardcore (τετράπορτο με rollcage πίσω δεν έχει νόημα αφού χάνονται οι πίσω θέσεις).
Άρα, μάλλον ακόμα μεγαλύτερη απογοήτευση θα είναι για τους σκληροπυρηνικούς του division.

Γενικά, παρότι μου άρεσε πολύ η Μ3 Ε90 τόσο σαν ιδέα όσο και σαν υλοποίηση, η δημιουργία μιας Ε90 gts μου φαίνεται χωρίς λόγο ύπαρξης.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 27-04-11, 11:29
Administrator Ο χρήστης Administrator δεν είναι συνδεδεμένος
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 97
Administrator has a reputation beyond reputeAdministrator has a reputation beyond reputeAdministrator has a reputation beyond reputeAdministrator has a reputation beyond reputeAdministrator has a reputation beyond reputeAdministrator has a reputation beyond reputeAdministrator has a reputation beyond reputeAdministrator has a reputation beyond reputeAdministrator has a reputation beyond reputeAdministrator has a reputation beyond reputeAdministrator has a reputation beyond repute
Το thread καθαρίστηκε από τα off topic.

Το έχω γράψει πολλές φορές αλλά κάποιοι δεν το καταλαβαίνουν.

Όποιος έχει πρόβλημα με τους κανόνες απλά δεν θα συμμετέχει σε αυτό το forum.

Όποιος δεν τους τηρεί θα γίνεται BAN
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 27-04-11, 11:58
BILL VUZAS Ο χρήστης BILL VUZAS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-03-2009
Μηνύματα: 371
BILL VUZAS will become famous soon enoughBILL VUZAS will become famous soon enough
1.Porsche Cayman R PDK – 1:12.4
2.BMW E46 M3 CSL – 1:13.5
3.Porsche 987.5 Cayman S PDK – 1:13.9
4.Porsche 987.5 Cayman S MT – 1:14.0
5.BMW 1M Coupe – 1:14.1
6.BMW E92 M3 ZCP DCT – 1:14.2
7.Audi TT-RS Coupe – 1:14.3
8.BMW E92 M3 6MT (Cup+ Tires) – 1:14.3
9.Audi RS5 Coupe – 1:15.3
10.BMW Z4 35iS – 1:16.1
11.BMW 135i Coupe – 1:17.4

Στο Hockenheim.
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 27-04-11, 12:02
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greekm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα με αυτα που γραφεις βλεπω να ανοιγεται καινουργιο thread και να γινεται το ελα να δεις
Κανονικά όμως...
Προβλέπονται αρκετά BAN...
Το σίγουρο είναι πάντως αυτό που λέει ο Ευάγγελος
Το Μ3 Ε46 ήταν πολύ κοντά στο 996!
Μπορεί το Μ3 Ε92 να είναι πολύ πιο ολοκληρωμένο από το 46άρι, αλλά η ψαλίδα μεταξύ 92άρι και 997 έχει ανοίξει πολύ υπέρ του δεύτερου....
Απλά παιδιά η άνθρωποι στο Zuffenhausen ξέρουν να φτιάχνουν αυτοκίνητα για το Πραγματικό Οδηγό που τα φοράς και τα πάς εσύ και δεν σε πάνε εκείνα.
Ό,τι και να λέμε, ότι και να κάνει η BMW, δεν πρόκειται να γίνει ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ Porsche κακά τα ψέματα...
Απλά πρέπει να καταλάβουμε ότι η Porsche δεν είναι απλά ένα σκάλι πάνω από BMW-Audi (την Mercedes δεν την αναφέρω καν...), αλλά 3-4 σκαλιά πάνω από την δεύτερη γερμανική εταιριά που για εμένα είναι η BMW !
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 27-04-11, 12:03
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BILL VUZAS Εμφάνιση μηνυμάτων
1.Porsche Cayman R PDK – 1:12.4
2.BMW E46 M3 CSL – 1:13.5
3.Porsche 987.5 Cayman S PDK – 1:13.9
4.Porsche 987.5 Cayman S MT – 1:14.0
5.BMW 1M Coupe – 1:14.1
6.BMW E92 M3 ZCP DCT – 1:14.2
7.Audi TT-RS Coupe – 1:14.3
8.BMW E92 M3 6MT (Cup+ Tires) – 1:14.3
9.Audi RS5 Coupe – 1:15.3
10.BMW Z4 35iS – 1:16.1
11.BMW 135i Coupe – 1:17.4

Στο Hockenheim.
Το 996 & 997 "ξέχασες".....
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 28-04-11, 15:25
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την Ε90 gts μάλλον μιλάς.
Προσωπικά, αν κυκλοφορήσει το μοντέλο αυτό που δεν το βλέπω και πολύ πιθανό, μου φαίνεται αδύνατο να είναι καλύτερο από την Ε92 gts, αφού και πιο βαρύ λογικά θα είναι και λιγότερο hardcore (τετράπορτο με rollcage πίσω δεν έχει νόημα αφού χάνονται οι πίσω θέσεις).
Άρα, μάλλον ακόμα μεγαλύτερη απογοήτευση θα είναι για τους σκληροπυρηνικούς του division.

Γενικά, παρότι μου άρεσε πολύ η Μ3 Ε90 τόσο σαν ιδέα όσο και σαν υλοποίηση, η δημιουργία μιας Ε90 gts μου φαίνεται χωρίς λόγο ύπαρξης.
Δε θα λέγεται ούτε CSL ούτε GTS βασικά. Θα χρησιμοποιήσει άλλο όνομα που έχει χρησιμοποιηθεί στο παρελθόν.

Τον Ιούνιο θα παρουσιαστεί.
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 28-04-11, 18:09
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of


K A Π Ο Ι Ο Σ Ν Α Τ Ο Κ Λ Ε Ι Δ Ω Σ Ε Ι ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 28-04-11, 21:35
FcknE30 Ο χρήστης FcknE30 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-04-2011
Μηνύματα: 38
FcknE30 is on a distinguished road
Χαχαχα ΟΝΤΩΣ!

FcnE30
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.