Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 04-10-04, 08:50
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antonio
Συμφωνώ απόλυτα! Κοίταξε μόνο μήπως είναι και τα ωστήρια, καθώς ειναι αυτορυθμιζόμενα, και ίσως να μην ανεβάζει πίεση και να είναι από εκεί το πρόβλημα!
Καλή δύναμη!!
Αντώνη, όλα τα Μ έχουν μηχανικά ωστήρια λόγω στροφαρίσματος και θέλουν ρύθμιση βαλβίδων όπως τα παλιότερα αμάξια. Η αλήθεια είναι ότι την επόμενη μέρα που το έβαλα μπροστά για να το ηχογραφήσω, το "τάκα-τάκα" σταματησε μετά από 2-3 δευτερόλεπτα! Αλλά είναι τόσο καλά καταγεγραμμένη αυτή η βλάβη από τα φόρουμ παγκοσμίως που δεν έχω αυταπάτες! Σύμφωνω λοιπόν με το "αρχείο" το "τάκα-τάκα" θα ακούγεται κυρίως στις 3500 στροφές!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-10-04, 09:21
Το avatar του χρήστη Panoz
Panoz Ο χρήστης Panoz δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 13-09-2004
Μηνύματα: 1.321
Panoz will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strax
Δυστυχώς, κατά 99% ο δρόμος είναι χωρίς επιστροφή! Είναι το γνωστό πρόβλημα και η λύση είναι ολοκληρωτική (νέο μοτέρ). Τα μέταλλα δεν έχουν πια νόημα γιατί έχει ήδη γίνει ζημιά στη μπιέλα και ίσως και στον στρόφαλο...
Φίλε Στράτο τα συλληπητηρια μου και δημοσίως....μια πληροφορία: όταν το δικό μου άρχισε το τακα-τακα, όπως σου έχω πει το πήγα επιτόπου στο συνεργείο...μια απόσταση απο Μαρούσι-Ψυχικό. Βέβαια τότε (12/2002) δεν υπήρχε ανάκληση στην Ελλάδα (μόνο στην Αμερική) και μου άλλαξαν όλο το μοτέρ. Μόλις ανοίξανε το παλιό για να δούν τη ζημιά, μού είπαν πως η ζημιά θα μπορούσε να είχε επιδιορθωθεί αλλάζοντας μόνο τα σπασμένα μέταλλα....δεν υπηρχε επέκταση της ζημιάς που θα δικαιολογούσε αλλαγή κινητήρα (το είδα και ο ίδιος όταν μού έδειξαν το μοτέρ μου ανοιγμένο...ήταν πεντακάθαρο). Βέβαια καλό ήταν που αλλάχτηκε όλο το μοτέρ...αλλά στο λέω αυτό για να μην αγχωθείς στη περίπτωση που σου πούν το ίδιο και δεν σου αλλάξουν το μοτέρ....έτσι κι αλλιώς, ότι και να κάνουν, θα υπάρχει εγγύηση για ένα χρόνο.
Όλα εξαρτώνται απότο πόση απόσταση έκανες μετά το "χτύπημα" και τι φορτίο ειχε ο κινητήρας εκείνη τη στιγμή. Έχω δεί μοτέρ να σπάει σε πίστα στην Αμερική και να ανοίγει σα γαρύφαλλο.....
Υπάρχει βέβαια και η προιστορία με αυτό το μοτέρ, οπότε δε νομίζω να βρεθείς "κρεμασμένος"...εγώ τουλάχιστον έτυχα της καλύτερης εξυπηρέτησης απο τη BMW και το συνεργείο του Κουλούρη στο Ψυχικό (ευχαριστώ θερμά όλα τα παιδιά που δουλεύουν εκεί και ειδικά τον Κώστα Σιαμπούλη και τον BMWfan).
Είμαι πάντα στη διάθεσή σου για οποιαδήποτε βοήθεια θελήσεις...είτε τεχνική είτε ψυχολογική
Και για να μην αισθάνεσαι μόνος, τη Κυριακή μου άναψε το check engine και το πήγα σήμερα στο Κουλούρη....Διαγνωση? Καταλύτες.....Θα ξέρω όμως περισσότερα το μεσημέρι.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-10-04, 10:15
Το avatar του χρήστη Daskalopoylos
Daskalopoylos Ο χρήστης Daskalopoylos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-06-2004
Μηνύματα: 54
Daskalopoylos is on a distinguished road
Exclamation φιλε στρατο...

νομιζω οτι το κουστουμακι θα σου θυμησει την μαρκα armani ......λοιπον.....
αν ειναι μπιελα... (που ειναι μπιελα) δημιουργιθηκε 'η απο ελειψη λαδιων (βασικα) η απο τρελα κατεβασματα.... αυτο που χρειαζεσε ειναι μονο μεταλα . καλο θα ειναι να μας πεις αν το κινησες.. και αυξιθηκε σταδικα ο θορυβος. (αν η διαγνωση ειναι σωστη... θα σου αυξηθει αλλα επειδι εχεις bmw και οχι σκοντα δεν θα σε αφισει και θα παρει καμια 3αρα χιλαδες χιλομετρακια να σπασει...)...
λοιπον μην αλαξεις μοτερ (υπερβολη...). το θεμα ειναι αν εχεις ακρες για φτηνα ανταλακτηκα. δηλαδη η ζημια αυτη στο τελευτεοτης σταδιο σε 316 κοστιζει στα 4 και κατι χιλιαρικακια.... ενω ο κινιτιρας ????? μην ξεχνας οτι σε αυτα τα λευτα θα τον βρεις μεταχειρησμενο και σκεψου την μεταπωλητικη αξεια,που ειναι το σημαντηκοτερο ......... εγω ειδα να συμβαινει σε 316 . μπηκαν εκει "μεταχειρισμενα οικολογικα ανταλακτηκα" (αυτα τα ανταλκτηκα ειναι>> απο εξουσιοδωτημενα που ερχονται απο το εργοστασιο bmw με εγκυηση και τα παντα... αρκει να βρεις καποιον να στα δωσει..) πιστεμε και δες και αυτη την εκδοχη.
__________________
ΜΕ ΣΗΜΑ ΤΟΝ ΓΑ'Ι'ΔΑΡΟ!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-10-04, 10:39
Το avatar του χρήστη Panoz
Panoz Ο χρήστης Panoz δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 13-09-2004
Μηνύματα: 1.321
Panoz will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Daskalopoylos
νομιζω οτι το κουστουμακι θα σου θυμησει την μαρκα armani ......λοιπον.....
αν ειναι μπιελα... (που ειναι μπιελα) δημιουργιθηκε 'η απο ελειψη λαδιων (βασικα) η απο τρελα κατεβασματα.... αυτο που χρειαζεσε ειναι μονο μεταλα . καλο θα ειναι να μας πεις αν το κινησες.. και αυξιθηκε σταδικα ο θορυβος. (αν η διαγνωση ειναι σωστη... θα σου αυξηθει αλλα επειδι εχεις bmw και οχι σκοντα δεν θα σε αφισει και θα παρει καμια 3αρα χιλαδες χιλομετρακια να σπασει...)...
λοιπον μην αλαξεις μοτερ (υπερβολη...). το θεμα ειναι αν εχεις ακρες για φτηνα ανταλακτηκα. δηλαδη η ζημια αυτη στο τελευτεοτης σταδιο σε 316 κοστιζει στα 4 και κατι χιλιαρικακια.... ενω ο κινιτιρας ????? μην ξεχνας οτι σε αυτα τα λευτα θα τον βρεις μεταχειρησμενο και σκεψου την μεταπωλητικη αξεια,που ειναι το σημαντηκοτερο ......... εγω ειδα να συμβαινει σε 316 . μπηκαν εκει "μεταχειρισμενα οικολογικα ανταλακτηκα" (αυτα τα ανταλκτηκα ειναι>> απο εξουσιοδωτημενα που ερχονται απο το εργοστασιο bmw με εγκυηση και τα παντα... αρκει να βρεις καποιον να στα δωσει..) πιστεμε και δες και αυτη την εκδοχη.
Ότι και να είναι, πιστεύω ότι θα το καλύψει η BMW....έχει γίνει μεγάλος ντόρος για το θέμα και δε νομίζω ότι θα γίνει διαφορετικά......
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-10-04, 13:14
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Αυτά παθαίνει όποιος τα βάζει με τα θηρία. . . . . . . . . Προσοχή στο 330 του χοντρού!!! Όποιο Μ3 τα βάζει μαζί του, απλά σπάει.

Τουλάχιστον ήταν μια όμορφη βραδιά. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα!!!
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-10-04, 14:35
Το avatar του χρήστη tasosbmwe30
tasosbmwe30 Ο χρήστης tasosbmwe30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Μηνύματα: 679
tasosbmwe30 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power
Αυτά παθαίνει όποιος τα βάζει με τα θηρία. . . . . . . . . Προσοχή στο 330 του χοντρού!!! Όποιο Μ3 τα βάζει μαζί του, απλά σπάει.

Τουλάχιστον ήταν μια όμορφη βραδιά. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα!!!



αυτο το "ΧΟΝΤΡΟΥ" πρεπει να το κοβεις σιγα-σιγα.....δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-10-04, 18:25
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Talking Ο Γλύκας

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasosbmwe30
αυτο το "ΧΟΝΤΡΟΥ" πρεπει να το κοβεις σιγα-σιγα.....δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα!!!!!!!
Όλο γλύκες μου είσαι σήμερα!!!!

Μήπως επειδή έφτιαξα Thread για εκδρομή στο Ναύπλιο??? :p

Ή απλά μου την πέφτεις?
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-10-04, 18:48
Το avatar του χρήστη tasosbmwe30
tasosbmwe30 Ο χρήστης tasosbmwe30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Μηνύματα: 679
tasosbmwe30 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power
Όλο γλύκες μου είσαι σήμερα!!!!

Μήπως επειδή έφτιαξα Thread για εκδρομή στο Ναύπλιο??? :p

Ή απλά μου την πέφτεις?


το δευτερο.....αλλα προσεξε μην "καρφωθουμε" και αρχισουν να μας κοροιδευουν!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-10-04, 18:51
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
λουλουδιαααααααααααααααα!!!!!!!!!!! :p
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-10-04, 01:00
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Παράθεση:
...Δεν είναι τρελή θερμοκρασία...

Εχχμμμμ, 110 βαθμοι θερμοκρασια λαδιου δεν ειναι πολυ?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.