Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-09-09, 10:44
lawland Ο χρήστης lawland δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-01-2008
Μηνύματα: 10
lawland is on a distinguished road
αισθητηρας λ

γεια και χαρα σε ολους. εχθες αλλαξα αισθητηρα λ αφου ο παλιος απ'οτι μου ειπε ο μαστορας ειχε χαλασει. για ενα μηνα περιπου μου ειχε αποσυνδεσει τον παλιο αισθητηρα οσπου χθες εβαλα καινουριο bosch. στο αυτοκινητο δεν εχει αλαξει τιποτα εκτος του οτι η τριτη ταχυτητα κραμαει λιγο. ο μαστορας μου ειπε οτι ο εγκεφαλος θελει καποιες ωρες λειτουργειας μεχρι να διαβασει και να ρυθμισει τον καινουριο αισθητηρα και οτι αυτο το κρεμασμα στην τριτη ειναι φυσιολογικο. ισχυει κατι τετοιο? εχει τυχει σε κανενα κατι παρομοιο? τελος να πω οτι το αυτοκινητο ειναι 318ις μ42 ε36 κουπε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-09-09, 10:59
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
τι συμπτωματα ειχε το αυτοκινητα και σου ειπαν να αλλαξεις λ..??

μαλλον για πατατα του μαστορα φαινεται...
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-09-09, 11:20
lawland Ο χρήστης lawland δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-01-2008
Μηνύματα: 10
lawland is on a distinguished road
δεν κραταγε στροφες, εσβηνε οταν ηταν κρυο και γενικα το αυτοκινητο πεταγε απο την εξατμιση οτι ηθελε. Γι'αυτο τον λογο τον αποσυνδεσαμε και το αυτοκινητο απλα δουλευε με λιγες περισοτερες στροφες στο ρελαντι. 900 ~ 1100 . τωρα που εβαλα καινουριο, δεν εχει αλαξει τιποτα. δεν το εχω περασει σε διαγνωστικο. πρεπει να το περασω?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-09-09, 11:35
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lawland Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν κραταγε στροφες, εσβηνε οταν ηταν κρυο και γενικα το αυτοκινητο πεταγε απο την εξατμιση οτι ηθελε. Γι'αυτο τον λογο τον αποσυνδεσαμε και το αυτοκινητο απλα δουλευε με λιγες περισοτερες στροφες στο ρελαντι. 900 ~ 1100 . τωρα που εβαλα καινουριο, δεν εχει αλαξει τιποτα. δεν το εχω περασει σε διαγνωστικο. πρεπει να το περασω?
Δε θα πρεπε να ηταν η 1η δουλεια πριν μπει χερι στ αμαξι και αλλαχτει οτιδηποτε;..Δεν ειμαι μηχανικος αυτοκινητων αλλα η απλη λογικη μου λεει πως πρωτα γινεται διαγνωση στ αμαξι, εκει φαινονται περισσοτερα πραγματα απ τα προφανη συμπτωματα και μετα βαζουμε χερι και αλλαζουμε εξαρτηματα. Δε νομιζω πως ο σωστος μηχανικος παταει την κοιλια του ή μυριζει τα νυχια του και βγαζει χρησμο, αλλαζει κατι και βλεπουμε.
Κι εμενα οπως γραφτηκε και πριν μου μυριζεται 'ματσολιά' του συνεργειου...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-09-09, 11:42
lawland Ο χρήστης lawland δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-01-2008
Μηνύματα: 10
lawland is on a distinguished road
μαλλον δεν τα ειπα καλα. το αμαξι εχει μπει στον εγκεφαλο πριν ενα μηνα περιπου οπου εγινε και διαγνωση για αισθητηρα λ. απο τοτε τον ειχαμε αποσυνδεσει γιατι εσβηνε. χθες βαλαμε εναν καινουριο bosch και ακομη δεν εχει ερθει στα φυσιολογικα του πλαισια το αυτοκινητο. και ρωταω. θελει καποια ωρα λειτουργιας του κινητηρα ωστε να ρυθμισει σωστα τον καινουριο αισθητηρα?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-09-09, 11:47
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Μηπως χρειαζεται καποιον επαναπρογραμματισμο, update ή κατι τετοιο ο εγκεφαλος;..Δεν το χω ξανακουσει αυτο αλλα νομιζω πως οταν αλλαζεις εναν οποιοδηποτε αισθητηρα στο μοτερ που δε δουλευε σωστα με εναν καινουριο, μετα το μοτερ δε θελει... χρονο προσαρμογης για να δουλεψει σωστα, απλα δουλευει!Μηπως δεν εχει μπει σωστα ή κανα καλωδιο δεν εχει συνδεθει καλα ή ειναι χαλαρο;.. Ο καταλυτης σου ειναι ενταξει;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-09-09, 12:02
lawland Ο χρήστης lawland δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-01-2008
Μηνύματα: 10
lawland is on a distinguished road
ο καταλυτης ειναι ενταξει. εξαλου ειναι μετα τον αισθητηρα. δεν νομιζω να ειναι προβλημα στην συνδεση. αν βγαλω την μπαταρια για κανα 10 λεπτο υπαρχει περιπτωση να αλαξει τιποτα?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-09-09, 13:30
Το avatar του χρήστη Harisp
Harisp Ο χρήστης Harisp δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-03-2009
Μηνύματα: 271
Harisp is on a distinguished road
Εγώ είχα τα ιδια προβλήματα. Μου είπε ο μηχανικός να αλλάξω λουφτ. Έκανε τα ίδια. Μέτά είπε έφταιγε ο συναγερμός. Τον αποσύνδεσε και πάλι τα ίδια. Το πήγα σε κάποιον που φημίζεται για τέλειες μετατροπές κ΄σέρβις ( δεν λέω όνομα) και ξεκούμπωσε τον αισθητήρα, τον φύσηξε από τα νερά, του έβαλε σιλικόνι ΚΑΙ ΟΛΑ ΟΚ!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-09-09, 14:48
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Βγάλσιμο του πόλου της μπαταρίας για 10 λεπτά για να κάνει καλού κακου reset o εγκέφαλος.

Υστερα κανονική οδήγηση σε όλες τις συνθήκες. Ο εγκέφαλος θα προσαρμώσει τις νέες τιμές στην μνήμη του γιατί αυτή την στιγμή θα ανιχνεύει περισσότερα καυσαέρια και πιο πλούσιο μείγμα μιας και ο λ δεν έχει καπνίλες πάνω του. Οπότε θέλει λίγο χρόνο να προσαρμωστεί...
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-09-09, 17:19
Το avatar του χρήστη tasosbmw316
tasosbmw316 Ο χρήστης tasosbmw316 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-12-2008
Μηνύματα: 44
tasosbmw316 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lawland Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν κραταγε στροφες, εσβηνε οταν ηταν κρυο και γενικα το αυτοκινητο πεταγε απο την εξατμιση οτι ηθελε. Γι'αυτο τον λογο τον αποσυνδεσαμε και το αυτοκινητο απλα δουλευε με λιγες περισοτερες στροφες στο ρελαντι. 900 ~ 1100 . τωρα που εβαλα καινουριο, δεν εχει αλαξει τιποτα. δεν το εχω περασει σε διαγνωστικο. πρεπει να το περασω?
Tο ίδιο πρόβλημα διόρθωσα σήμερα στο ε36 και έφταιγε το κολάρο που βρίσκεται πάνω απο τον κινητήρα.Ειχε σαπίσει ,στο διαγνωστικο έβγαζε σφάλμα στον αισθητήρα λ και προερχόταν απο αυτό.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αισθητηρας λ, λ. sensor, lamda probe


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.