Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά X > Σειρά X - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-12-09, 02:42
sotiris_1 Ο χρήστης sotiris_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 28-12-2009
Μηνύματα: 3
sotiris_1 is on a distinguished road
αγορα bmw x6

Πρωτα απο ολα χρονια πολλα σε ολους. Αποφσισα χριστουγεννιατικα να κανω ενα δωρο στον ευατο μου . Συγκεκριμενα μια bmw x6 35i. Φυσικα θα προσθεσω προαιρετικο εξοπλισμο για τον οποιο εχω καποιες αποριες:
1) Συναγερμος (ο απλος συναγερμος που χτυπαει) η προσφερεται και κατι αλλο?
2) Αυτόματο σύστημα Soft-Close για τις πόρτες (τι ειναι αυτο ακριβως)?
3) Σύστημα πλοήγησης Professional με έγχρωμη οθόνη 8,8”, προβολή βελών και χαρτών, CD-Player και DVD-Player για τα DVD πλοήγησης (οι χαρτες για ποια μερη ειναι ενημερωμενοι, ποτε ανανεωνονται και αφορουν την ελλαδα μονο η και την ευρωπη?)

Επισης διαβασα οτι λογω του σχεδιασμου στο πισω μερος , ενας ανθρωπος 1,80 ακουμπαει ταβανι, ισχυει? Και αμα ειναι πανω απο 1,80 και καθεται στο πισω μερος του βγαζω το κεφαλι απο το παραθυρο?

Υ.Γ. τιποτα αλλο που θα επρεπε να ξερω για το συγκεκριμενο αμαξι ?(ιδιοκτητες bmw x6)

Ευχαριστω εκ των προτερων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-12-09, 08:56
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sotiris_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρωτα απο ολα χρονια πολλα σε ολους. Αποφσισα χριστουγεννιατικα να κανω ενα δωρο στον ευατο μου . Συγκεκριμενα μια bmw x6 35i. Φυσικα θα προσθεσω προαιρετικο εξοπλισμο για τον οποιο εχω καποιες αποριες:
Χρόνια πολλά και σε εσένα! Και καλοτάξιδο να είναι...κορυφαία επιλογή. Να σου απαντήσω σε ότι ξέρω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sotiris_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Συναγερμος (ο απλος συναγερμος που χτυπαει) η προσφερεται και κατι αλλο?
Ο εργοστασιακός συναγερμός ένας είναι...πέρα από του να χτυπάει, μπλοκάρει πόρτες, καπό και κινητήρα. τον θεωρώ πολύ καλό και σίγουρα σε ένα τέτοιο αυτοκίνητο θα σου συνηστούσα να αποφύγεις aftermarket λύσεις. Δεν θέλεις να μπλέξουν ηλεκτρολόγοι αμφιβόλου ποιότητας με τα ηλεκτρικά του X6!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sotiris_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
2) Αυτόματο σύστημα Soft-Close για τις πόρτες (τι ειναι αυτο ακριβως)?
Άν μιλάς για την 5η πόρτα (πορτ-μπαγκάζ), τότε είναι το σύστημα που κλείνει την πόρτα ηλεκτρικά. Εάν μιλάς για τις κανονικές πόρτες είναι ένα σύστημα (με αέρα) που κλείνει την πόρτα εάν δεν την κλείσεις καλά (ουσιαστικά την ''ρουφάει'' για να κλείσει).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sotiris_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
3) Σύστημα πλοήγησης Professional με έγχρωμη οθόνη 8,8”, προβολή βελών και χαρτών, CD-Player και DVD-Player για τα DVD πλοήγησης (οι χαρτες για ποια μερη ειναι ενημερωμενοι, ποτε ανανεωνονται και αφορουν την ελλαδα μονο η και την ευρωπη?)
Οι χάρτες είναι Ευρώπης, για την Ελλάδα καλύπτουν μόνο μεγάλες πόλεις και ανανεώνονται κάθε 6 μήνες (συνήθως), αλλά πρέπει κάθε φορά να αγοράζεις το ανανεωμένο DVD με τους χάρτες.

για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω να σου απαντήσω.
__________________
Alpina....πέφτει πείνα!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-12-09, 09:08
BILL VUZAS Ο χρήστης BILL VUZAS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-03-2009
Μηνύματα: 371
BILL VUZAS will become famous soon enoughBILL VUZAS will become famous soon enough
Καλημέρα και χρόνια πολλά.
Η BMW κάνει στο Χ6 τρομερές προσφορές.
Πολύ καλή αγορά.
Μην ρωτάς αν χωράει κάποιος πίσω,πάνε να το δεις-οδηγήσεις από κοντά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-12-09, 09:09
Το avatar του χρήστη strof
strof Ο χρήστης strof δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2007
Μηνύματα: 309
strof will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sotiris_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρωτα απο ολα χρονια πολλα σε ολους. Αποφσισα χριστουγεννιατικα να κανω ενα δωρο στον ευατο μου . Συγκεκριμενα μια bmw x6 35i. Φυσικα θα προσθεσω προαιρετικο εξοπλισμο για τον οποιο εχω καποιες αποριες:
1) Συναγερμος (ο απλος συναγερμος που χτυπαει) η προσφερεται και κατι αλλο?
2) Αυτόματο σύστημα Soft-Close για τις πόρτες (τι ειναι αυτο ακριβως)?
3) Σύστημα πλοήγησης Professional με έγχρωμη οθόνη 8,8”, προβολή βελών και χαρτών, CD-Player και DVD-Player για τα DVD πλοήγησης (οι χαρτες για ποια μερη ειναι ενημερωμενοι, ποτε ανανεωνονται και αφορουν την ελλαδα μονο η και την ευρωπη?)

Επισης διαβασα οτι λογω του σχεδιασμου στο πισω μερος , ενας ανθρωπος 1,80 ακουμπαει ταβανι, ισχυει? Και αμα ειναι πανω απο 1,80 και καθεται στο πισω μερος του βγαζω το κεφαλι απο το παραθυρο?

Υ.Γ. τιποτα αλλο που θα επρεπε να ξερω για το συγκεκριμενο αμαξι ?(ιδιοκτητες bmw x6)

Ευχαριστω εκ των προτερων
Χρόνια πολλά και καλοτάξιδο με πολλά και ασφαλείς χλμ το νέο σου θηρίο και από εμένα!!
από όσα γνωρίζω:
1) ο συναγερμός είναι ογκομετρικός, όχι απλά με αισθητήρες κίνησης, αλλά ναι, δεν κάνει τίποτα άλλο από το να χτυπάει και να μπλοκάρει το immobilazer. δεν έχει δορυφορικό εντοπισμό αν εννοείς αυτό.
3) Έχει πλήρης χαρτογράφηση της Ελλάδας με πάρα πολλά pois, ενώ τα dvd μπορείς να τα κατεβάσεις από τα γνωστα ιντερνετικά 'μαγαζάκια' γιατι στην bmw νομίζουν πως είναι από χρυσό και τα δίνουν περί τα 300 ευρώ. Χάρτες μέχρι και φέτος έβγαζαν 2 φορές τον χρόνο. Από το 2010 και μετά όμως θα βγάζουν μόνο έναν. Τώρα πριν λίγες ημέρες κυκλοφορησε ο 2010 professional και δεν προβλέπεται να βγει άλλος εντός του 2010.

Όσο για τα υπόλοιπα, συγνώμη αλλά πήγες και έδωσες έναν σκασμό λεφτά και ούτε που έχεις το αμάξι από κοντά;;; ούτε μέσα δεν έχεις μπει;;; Εγώ ένα ταπεινό 320 πήρα και πριν το αγοράσω από τις πολλές φορές που είχα μπει μέσα ήξερα που ήταν μέχρι και η τελευταία βίδα που λέει ο λόγος!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-12-09, 03:33
sotiris_1 Ο χρήστης sotiris_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 28-12-2009
Μηνύματα: 3
sotiris_1 is on a distinguished road
Παιδια παρεξηγησατε....
Το αμαξι δεν το εχω αγορασει ακομα (εχω κανονισει test drive για τις 4 του μηνα και αμα ολα πανε κατ ευχην θα το αγορασω). Απλα θα ηθελα να εχω μια πρωτη εντυπωση (να ενημερωθω για τα προσθετα που ρωτησα) .
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-12-09, 04:21
Το avatar του χρήστη Tasos
Tasos Ο χρήστης Tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-10-2004
Μηνύματα: 15
Tasos is on a distinguished road
Σε περιπτωση που εχεις μικρα παιδακια στην οικογενεια υπαρχει κινδυνος με το soft-close να πιαστει καποιο δαχτυλο. Οσο χαζο και αν ακουγεται, ειναι ενα ατυχημα που συμβαινει και περιλαμβανει αρκετο πονο αν σου κλεισει η πορτα στο δαχτυλο, ποσο μαλλον αν η πορτα κλεινει και με δυναμη απο μονη της.
Βεβαιωσου αν το test drive εχει sport πακετο και προσπαθησε να υπολογισεις πως θα ειναι η ανεση και η αισθηση του χωρις αυτο.
Αν το test εχει adaptive drive ή active steering, παιρνεις αλλο αυτοκινητο.
Σε καθισματα με πλευρικη στηριξη ειναι δυσκολο να μπεις χωρις να το ζορισεις εκτος αν φυσικα εισαι 1,90.
Με 1,80 δεν ακουμπαει ταβανι αλλα δεν εχει και τρελλο head room.
Το πισω του παραθυρο ειναι αχρηστο και το σχημα του παρα τους μεγαλους καθρεφτες ειναι δυσκολο στην οπισθεν. Ειναι σχεδον αδυνατο να κανεις μανουβρα χωρις δευτερο ανθρωπο.
Εχει αρκετο αεροδυναμικο θορυβο για αυτοκινητο της κλασης του.
Καιει αρκετα λογω του σασμαν και της τετρακινησης. Εννοω παντα σε σχεση με το ποσο οικονομικο μπορει να ειναι το συγκεκριμενο μοτερ.
Υποκειμενικη αποψη τωρα, για την τιμη του και την χρονολογια κυκλοφοριας του δεν παιρνεις ο,τι καλυτερο εχει να προσφερει η BMW ουτε σε ποιοτητα ουτε σε τεχνολογια. Σε καμια περιπτωση δεν λεω οτι δεν ειναι καλο, για να μην παρεξηγηθω. Σιγουρα θα αξιζε να κοιταξεις ενα "καλο" σπορτιφ καινουριο 5αρι στα ιδια χρηματα. Εχει να σου προσφερει τα καλυτερα της BMW αυτη τη στιγμη.

Φιλικα
__________________
Engineered for emotions
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-12-09, 11:35
sotiris_1 Ο χρήστης sotiris_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 28-12-2009
Μηνύματα: 3
sotiris_1 is on a distinguished road
φίλε τάσο με κάλυψες ΑΠΟΛΥΤΑ

χίλια ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-12-09, 12:14
Το avatar του χρήστη 745power
745power Ο χρήστης 745power δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-05-2006
Μηνύματα: 59
745power is on a distinguished road
Καλησπέρα και απο εμένα!! Σαν κάτοχος του αυτοκινήτου θεωρώ οτι μπορώ να σε βοηθήσω σε κάποια πράγματα!!
1ον Να βάλεις τον εργοστασιακό συναγερμό καθώς αν τον χρειαστείς μετά θα ανοίγουν θα ξηλώνουν κλπ πράγμα που εμένα σε ένα τέτοιο αμάξι δεν μου αρέσει καθόλου!!
2ον Το σύστημα Soft Close δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο ειδικά όπως είπε ο φίλος πιο πάνω αν έχεις μικρά παιδιά! Μπορείς όμως να βάλεις το ηλεκτρικό πορτ-παγκαζ!
3ον Θεωρώ οτι το Navi Professional είναι ένα απο τα βασικά extras και συστήνω να το βάλεις καθώς έχει κάλυψη για όλες τις πόλεις τις Ελλάδος, ακόμη και τις πιο μικρές! Τώρα αν δεν έχει κανένα χωριό με 500 κατοίκους, ε δεν είναι και πρόβλημα!!
Η κατανάλωση με μικτή οδήγηση μετά απο 33000km στο δικό μου κινείται στο 15.2! Με μεγάλες ταχύτητες στην Εθνική Οδό δηλαδή 180-200+ θα δείς και 19! Αλλά νομίζω είναι απόλυτα φυσιολογικό για ένα αμάξι 2 τόνων!

Οδήγησε το πρώτα και θα καταλάβεις ότι είναι υπέροχο αμάξι!! Δεν ξέρω πως ο φίλος πιο πάνω έκρινε ότι εχει μεγαλύτερο αεροδυναμικό θόρυβο απο τα άλλα τις κατηγορίας και πια εννοεί!! Αλλά πίστεψε με έχει λιγότερο θόρυβο και απο το Χ5 που βουίζει στα 190 αλλα και απο το Cayenne και το Range Rover! Το επιπέδο όμως του θορύβου θα το κρίνεις και μόνος σου στο Test Drive!! Για ότι άλλο χρειαστείς με χαρά να σε βοηθήσω.
__________________
There are two kinds of people: Those who like me, and those who can go to Hell

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 745power : 29-12-09 στις 12:17
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-12-09, 12:28
Το avatar του χρήστη MAD-13
MAD-13 Ο χρήστης MAD-13 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Μηνύματα: 54
MAD-13 is on a distinguished road
Δεν ξερω για τα υπολοιπα καθως δεν εχω μπει/οδηγησει Χ6 αν και μου αρεσει παρα πολυ εξωτερικα σαν εμφανιση καθως ειναι πολυ ιδιαιτερο αμαξι, αλλα ο συναγερμος να προσεξεις να ειναι απο τη μαμα BMW (εργοστασιακος) και οχι απο την αντιπροσωπεια στην Ελλαδα ή τον εξουσιοδοτημενο επισημο αντιπροσωπο που ειναι τραγικοι και τα βαζουν παντελως ασχετοι!

Υποθετω οτι εχει στανταρ αισθητηρες PDC για το παρκαρισμα και μπροστα και πισω!! Απαραιτητος εξοπλισμος ακομα και για τον ικανοτερο οδηγο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAD-13 : 29-12-09 στις 12:36
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-12-09, 17:39
Το avatar του χρήστη konstadas
konstadas Ο χρήστης konstadas δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 29-08-2008
Μηνύματα: 60
konstadas is an unknown quantity at this point
Θα συμφωνήσω με το 745power μιας και είμαι και εγώ κάτοχος του ίδιου αυτοκινήτου από τον 7/2008

Σε καμία περίπτωση δεν έχω εντοπίσει τα μειονεκτήματα που γράφει ο Τasos.

Το μόνο που θα σου πω ( μιας και την έχω πατήσει άσχημα εγώ ) είναι αν έχεις σκοπό να κάνεις βελτιώσεις στον κινητήρα μετά πάρε από τώρα το μεγαλύτερο ( i50 ) γιατί θα μπλέξεις και θα τρέχεις με τους διάφορους δήθεν επιστήμονες.

Αυτά που πρέπει να βάλεις απαραίτητα είναι οι πλαϊνές κάμερες τα adaptive drive και active steering και την αεραναρτηση.

Από θέμα χώρων δεν είχα πρόβλημα με 1,84 ύψος εγώ κάθομαι άνετα πίσω.

Συναγερμό φυσικά μόνο εργοστασιακό.

Το Soft-Close άστο καλύτερα γιατί μόνο εσύ θα το δουλεύεις για τι οι άλλοι θα την κοπανάμε όπως εμένα και θα είσαι μόνιμα στα πρόθυρα του εγκεφαλικού.

Τώρα για τους χάρτες είναι πάρα πολύ καλοί και θα εκπλαγείς.

Δεν ξέρω αν μπορούν να σου βάλουν πάνω το νέο i-drive ;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.