Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-12-09, 08:17
bmw_3.. Ο χρήστης bmw_3.. δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-04-2005
Μηνύματα: 63
bmw_3.. is on a distinguished road
Question Φωτα-κατι αλλο εκτος απο χενον??

Καλημερα σε ολους εδω μεσα. Οπως θα εχετε καταλαβει το ερωτημα μου ειναι ποιες ειναι οι λυσεις που εχω για να αλλαξω τα φωτα μου κ να αποφυγω το κιτρινο χρωματισμο....
κ να μην καταφυγω σε aftermarket λυσεις με χενον στα οποια οσο εχω διαβασει μεσα στο φορουμ σε αρκετα ποστ,ειναι σαν να παιζεις με τη φωτια με το αποτελεσμα!
Το μοντελο που αναφερομαι ειναι 316 Ε46 facelift μοντελο του 03.
Τα ερωτημα του λοιπον:
α) Τι τυπο λαμπας σε μικρη κ μεγαλη λαμπα φοραω?
β) Ειναι ευκολη η αλλαγη τους?
γ) Προτεινεται την αλλαγη τους με καποια αλλη του εμποριου,οπως PHILIPS που εχω διαβασει οτι ειναι αρκετα καλες και βγαζουν αυτον τον ασπρο φωτισμο? Αν ναι ποια συγκεκριμενα?

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας κ την βοηθεια σας για να αλλαξω το φωτισμο απο το τουτου μου!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-12-09, 09:12
Το avatar του χρήστη xalkidikiotis
xalkidikiotis Ο χρήστης xalkidikiotis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-05-2009
Μηνύματα: 61
xalkidikiotis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw_3.. Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα σε ολους εδω μεσα. Οπως θα εχετε καταλαβει το ερωτημα μου ειναι ποιες ειναι οι λυσεις που εχω για να αλλαξω τα φωτα μου κ να αποφυγω το κιτρινο χρωματισμο....
κ να μην καταφυγω σε aftermarket λυσεις με χενον στα οποια οσο εχω διαβασει μεσα στο φορουμ σε αρκετα ποστ,ειναι σαν να παιζεις με τη φωτια με το αποτελεσμα!
Το μοντελο που αναφερομαι ειναι 316 Ε46 facelift μοντελο του 03.
Τα ερωτημα του λοιπον:
α) Τι τυπο λαμπας σε μικρη κ μεγαλη λαμπα φοραω?
β) Ειναι ευκολη η αλλαγη τους?
γ) Προτεινεται την αλλαγη τους με καποια αλλη του εμποριου,οπως PHILIPS που εχω διαβασει οτι ειναι αρκετα καλες και βγαζουν αυτον τον ασπρο φωτισμο? Αν ναι ποια συγκεκριμενα?

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας κ την βοηθεια σας για να αλλαξω το φωτισμο απο το τουτου μου!!!!
Φιλέ μου σαν κάτοχος e46 και εγώ
σου προτείνω bhillips diamond vision 5000k λάμπα Η7 Απλά δεν παίζεται
είναι πολύ εύκολη η αντικατάσταση τις και κοστίζει περίπου στα 30ευρο.
http://www.autolamps-online.com/halo...sioncentre.htm
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-12-09, 10:07
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Δες κι εδω: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=22748
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-12-09, 13:02
bmw_3.. Ο χρήστης bmw_3.. δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-04-2005
Μηνύματα: 63
bmw_3.. is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xalkidikiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλέ μου σαν κάτοχος e46 και εγώ
σου προτείνω bhillips diamond vision 5000k λάμπα Η7 Απλά δεν παίζεται
είναι πολύ εύκολη η αντικατάσταση τις και κοστίζει περίπου στα 30ευρο.
http://www.autolamps-online.com/halo...sioncentre.htm
Η συγκεκριμενη που μου προτεινεις,"μπλεδιζει" οπως λένε?Θα μπουν και στη μικρη και στη μεγαλη σκαλα?
Για τις συγκεκριμενες υπαρχει καποια γνωμη??
OSRAM Nightbraker
Philips Blue Vision Xenon effect
Bosch Pure Light
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-12-09, 13:44
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Εγω χρησιμοποιω πλεον τις nightbraker της OSRAM και ειναι καλυτερες και απ τις μαμα OSRAM που φοραγε και πορτοκαλιζε το χρωμα τους. Τωρα το χρωμα ειναι πιο λευκο και λιγο πιο εντονο.
Παντως και για τις Philips που γραφεις εχω ακουσει καλα λογια και απο μελος του φορουμ που τις χρησιμοποιει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannis 116 : 10-12-09 στις 13:49
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-12-09, 14:29
Το avatar του χρήστη dafidack
dafidack Ο χρήστης dafidack δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Μηνύματα: 86
dafidack is on a distinguished road
Και μιας και μιλαμε για λαμπες να ρωτησω και 'γω κατι για λαμπακια.Πηγα λοπον σε ενα καταστημα με αξεσουαρ και πηρα δυο λαμπακια λευκα LED για την πινακιδα.Οταν τα φορεσα ομως και πηγα να βαλω μπρος μου εβγαλε ενδειξη στο ταμπλο τον πορτοκαλη γλομπο προειδοποιησης.Ξαναεβαλα τα παλια και το προβλημα λυθηκε.Τι να κανω?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-12-09, 14:44
Το avatar του χρήστη fanisk
fanisk Ο χρήστης fanisk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Μηνύματα: 650
fanisk has a spectacular aura aboutfanisk has a spectacular aura aboutfanisk has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dafidack Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μιας και μιλαμε για λαμπες να ρωτησω και 'γω κατι για λαμπακια.Πηγα λοπον σε ενα καταστημα με αξεσουαρ και πηρα δυο λαμπακια λευκα LED για την πινακιδα.Οταν τα φορεσα ομως και πηγα να βαλω μπρος μου εβγαλε ενδειξη στο ταμπλο τον πορτοκαλη γλομπο προειδοποιησης.Ξαναεβαλα τα παλια και το προβλημα λυθηκε.Τι να κανω?
Θα σου στειλω σε 3-4 ωρες ενα λινκ απο ebay με λευκα led πινακιδας τα οποια δεν βγαζουν σφαλμα. Ειναι απο ebay και το λινκ το εχω αποθηκευμενο στο pc του σπιτιου.

Κοστος περιπου 10-15€ ? Δεν θυμαμαι ακριβως..μαζι με τα μεταφορικα.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-12-09, 14:44
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Προφανως σου εβγαλε ενδειξη για καμμενη λαμπα γιατι τα LED εχουν αλλη αντισταση απ τα απλα λαμπακια πυρακτωσεως, τραβανε αλλο ρευμα, αυτα μπορει να αναβουν κανονικα αλλα το Board Computer την ωρα που εσυ βαζεις μπροστα κανει μια αυτοδιαγνωση σε πολλα συστηματα του αυτοκινητου και λαμβανει ως σφαλμα ή καμμενη λαμπα στην πινακιδα. Συμβαινει σε πολλα συγχρονα αυτοκινητα. Εχω αλλαξει κι εγω τα λαμπακια της πινακιδας με LED απο αντιπροσωπεια ομως και δε μου βγαλε κανενα σφαλμα. Ισως γιατι ειναι προ f/l μοντελο και δεν εχει τοσο εξελιγμενα-ευαισθητα ηλεκτρονικα.
Παντως αν θες να βαλεις LED στην πινακιδα σου χωρις να χεις σφαλματα και ενδειξεις στο BC ρωτα καλυτερα σε μια αντιπροσωπεια ή αν θες μπορω να σου στειλω πμ με στοιχεια μαγαζιου που ειδικευεται σε φωτα LED και Ξενον, αν θες να ρωτησεις κι εκει.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-12-09, 14:50
Το avatar του χρήστη Sp!ros G
Sp!ros G Ο χρήστης Sp!ros G δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2006
Μηνύματα: 1.153
Sp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of light
Χρειαζεται να παρεμβαλεις μια αντισταση αναμεσα στα led και το αυτοκινητο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-12-09, 15:17
Το avatar του χρήστη dafidack
dafidack Ο χρήστης dafidack δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Μηνύματα: 86
dafidack is on a distinguished road
Παιδια σας ευχαριστω ολους.Θα περιμενω λινκ και διευθυνσεις απο μαγαζια.Σπυρο,αν παρεμβαλω αντισταση εκει που λες το πιο πιθανο ειναι να καψω ολο το αυτοκινητο και να γινει ενα μεγααααααλο LED,μιας και δεν κατεχω απο τετοια πραγματα.Εκτος κι αν ασχοληθει καποιος επαγγελματιας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.