Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά X > Σειρά X - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #111  
Παλιά 21-02-12, 10:32
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παιδιά...αναφέρετε πόσο είναι η μεγάλη κατανάλωση.

Αν είναι μισό λιτρο ή 1 λίτρο κάθε 8-10.000 χλμ, απλά αλλάζεις λάδια στα 8-10.000χλμ.

Αν είναι 1 λίτρο κάθε 1000 χλμ τότε πας για επισκευη κινητήρα...
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 22-02-12, 12:24
Το avatar του χρήστη BMWF1POWER
BMWF1POWER Ο χρήστης BMWF1POWER δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 01-10-2007
Μηνύματα: 81
BMWF1POWER is on a distinguished road
2L 10-40 valvoline max-life/5000km
Με castrol 5-30 και BMW 5-40 εκαψε 3 με 3,5L/5000km
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 22-02-12, 19:37
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Άμα τα διάκενα του κινητήρα σου έχουν ανοίξει κι έχουν γίνει σαν τη χαράδρα του Βίκου δεν φταίνε τα λάδια που κάιγονται.
Σιγά μη βάλει και 10w60 στο βαλβετρόνικ!
Δεν έχω καταλάβει τι παίζει, αλήθεια..
Εγώ στο δικό μου βαλβτρόνικ, 10-40 βάζω.. Κάνω λάθος στο λάδι??
Αν όχι, όλα καλά..
Αν ναι, πάλι όλα καλά, γιατί δεν καίει πολυ καύσιμο, και έχει
ήδη ξεπεράσει το προσδόκιμο ζωής κινητήρα δίχως πρόβλημα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 22-02-12, 20:23
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παναγιώτη, δεν υπάρχει λάδι 10W-40 που να καλύπτει την προδιαγραφή LL-01 (και την 04) το οποίο και ''απαιτεί'' η BMW να χρησιμοποιείται στο Ν40-42-45-46.
Είναι 0-30, 0-40, 5-30, 5-40 (και όχι απαραίτητα επειδή έχουν αυτό το ιξώδες ότι καλύπτουν και την προδιαγραφή LL-01 ή 04).

Απλά για τα παιδιά που τους καίει λάδι το μοτέρ (πολύ), δεν λύνουν κανένα πρόβλημα βάζοντας 10-40, 10-60, 15-50,20-50 (εντάξει υπερβολή)... Έχουν πρόβλημα στο μοτέρ και το κάνουν χειρότερο...
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 22-02-12, 20:30
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παναγιώτη, δεν υπάρχει λάδι 10W-40 που να καλύπτει την προδιαγραφή LL-01 (και την 04) το οποίο και ''απαιτεί'' η BMW να χρησιμοποιείται στο Ν40-42-45-46.
Είναι 0-30, 0-40, 5-30, 5-40 (και όχι απαραίτητα επειδή έχουν αυτό το ιξώδες ότι καλύπτουν και την προδιαγραφή LL-01 ή 04).

Απλά για τα παιδιά που τους καίει λάδι το μοτέρ (πολύ), δεν λύνουν κανένα πρόβλημα βάζοντας 10-40, 10-60, 15-50,20-50 (εντάξει υπερβολή)... Έχουν πρόβλημα στο μοτέρ και το κάνουν χειρότερο...
Πω, πω.. Λάθος λάδι βάζω..
Long life δε βάζω ούτε σε 1000 χρόνια.. Κάθε 8000 αλλαγή!!
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 22-02-12, 20:33
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Πω, πω.. Λάθος λάδι βάζω..
Long life δε βάζω ούτε σε 1000 χρόνια.. Κάθε 8000 αλλαγή!!
Eγώ τα αλλάζω κάθε 11-12000χλμ περίπου (ενδιάμεσα από τα ''επίσημα'' oil service-inspection που έρχονται κάθε 23-24000χλμ).
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 22-02-12, 20:57
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω καταλάβει τι παίζει, αλήθεια..
Εγώ στο δικό μου βαλβτρόνικ, 10-40 βάζω.. Κάνω λάθος στο λάδι??
Αν όχι, όλα καλά..
Αν ναι, πάλι όλα καλά, γιατί δεν καίει πολυ καύσιμο, και έχει
ήδη ξεπεράσει το προσδόκιμο ζωής κινητήρα δίχως πρόβλημα..
Ποιο είναι το προσδόκιμο ζωής του κινητήρα?
Δε γνωρίζω τι ορίζει η bmw, αλλά όταν το φίατ τέμπρα που είχε παλιά ο πατέρας μου έβγαλε 400.000+ χλμ σχεδόν χωρίς σέρβις από τα 300.000 κ μετά (μόνο λάδια άλλαζε και τελικά έκοψε ιμάντα που είχε 150.000χλμ να αλλαχτεί, ειδάλλως ακόμα θα λειτουργούσε), οτιδήποτε κάτω από 300-400.000 μου φαίνεται ανεπαρκές για ένα σωστά συντηρημένο αμάξι.
Και δε νομίζω να έχεις κάνει τόσα.
Ούτε σημαίνει απαραίτητα ότι δεν θα τα βγάλεις αν δεν βάζεις τα λάδια που πρέπει.
Ο κινητήρας σου όμως δεν θα έχει την απόδοση ούτε την εύρυθμη λειτουργία που θα έπρεπε να έχει.

Επίσης, εκτός από λάθος ιξώδες, τα 10-40 αν δεν κάνω λάθος δεν είναι ούτε συνθετικά.
Οι κινητήρες είναι αρκετά ευπαθείς στο θέμα λάδι και καλό είναι να βάζουμε το κατάλληλο ιξώδες αλλά και τα προτεινόμενα από κάθε εταιρεία λάδια.
Το να βάζεις σε valvetronic μη συνθετικό λάδι και χωρίς έγκριση LL01-04 το θεωρώ μεγάλο λάθος.
Ίσως το ότι αλλάζεις νωρίς λάδια να σώζει κάπως την κατάσταση, στη θέση σου πάντως θα έβαζα κάποιο προτεινόμενο λάδι κι ας το κρατούσα και 3-4000 χλμ παραπάνω.
Με 11-12000 χλμ τα longlife λάδια δεν παθαίνουν τίποτα, αν μιλάμε για ένα απλό ατμοσφαιρικό μοντέλο σαν το δικό σου και το δικό μου πχ, αρκεί να μην τρώνε τρελό σκίσιμο.

Αυτά φυσικά φίλε Παναγιώτη τα ξέρεις, αφού είσαι από τους πλέον έμπειρους στα μηχανολογικά, δεν θα στα πω εγώ που δεν ξέρω ούτε το 1/3.
Απλά τα γράφω επειδή με ρώτησες.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 22-02-12 στις 21:01
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 23-02-12, 05:33
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιο είναι το προσδόκιμο ζωής του κινητήρα?
Δε γνωρίζω τι ορίζει η bmw, αλλά όταν το φίατ τέμπρα που είχε παλιά ο πατέρας μου έβγαλε 400.000+ χλμ σχεδόν χωρίς σέρβις από τα 300.000 κ μετά (μόνο λάδια άλλαζε και τελικά έκοψε ιμάντα που είχε 150.000χλμ να αλλαχτεί, ειδάλλως ακόμα θα λειτουργούσε), οτιδήποτε κάτω από 300-400.000 μου φαίνεται ανεπαρκές για ένα σωστά συντηρημένο αμάξι.
Και δε νομίζω να έχεις κάνει τόσα.
Ούτε σημαίνει απαραίτητα ότι δεν θα τα βγάλεις αν δεν βάζεις τα λάδια που πρέπει.
Ο κινητήρας σου όμως δεν θα έχει την απόδοση ούτε την εύρυθμη λειτουργία που θα έπρεπε να έχει.

Επίσης, εκτός από λάθος ιξώδες, τα 10-40 αν δεν κάνω λάθος δεν είναι ούτε συνθετικά.
Οι κινητήρες είναι αρκετά ευπαθείς στο θέμα λάδι και καλό είναι να βάζουμε το κατάλληλο ιξώδες αλλά και τα προτεινόμενα από κάθε εταιρεία λάδια.
Το να βάζεις σε valvetronic μη συνθετικό λάδι και χωρίς έγκριση LL01-04 το θεωρώ μεγάλο λάθος.
Ίσως το ότι αλλάζεις νωρίς λάδια να σώζει κάπως την κατάσταση, στη θέση σου πάντως θα έβαζα κάποιο προτεινόμενο λάδι κι ας το κρατούσα και 3-4000 χλμ παραπάνω.
Με 11-12000 χλμ τα longlife λάδια δεν παθαίνουν τίποτα, αν μιλάμε για ένα απλό ατμοσφαιρικό μοντέλο σαν το δικό σου και το δικό μου πχ, αρκεί να μην τρώνε τρελό σκίσιμο.

Αυτά φυσικά φίλε Παναγιώτη τα ξέρεις, αφού είσαι από τους πλέον έμπειρους στα μηχανολογικά, δεν θα στα πω εγώ που δεν ξέρω ούτε το 1/3.
Απλά τα γράφω επειδή με ρώτησες.
Θα το πώ ψυχρά..
Ο κόσμος έχει απόλυτη άγνοια για τα λάδια, και τί σημαίνει το ιξώδες τους..
Ένα λάδι συνθετικό, έχει απλά μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. (τίποτε άλλο)
Δηλαδή, έχει την ικανότητα να λιπαίνει σωστά για περισσότερο χρονικό διάστημα.
Δε σημαίνει οτι απο την αρχή θα λιπαίνει καλύτερα..
Για τα νούμερα...
Σε βενζινοκινητήρα το 0 ή 5 w έχει σωστή λίπανση σε κρύα εκκίνηση σε θερμοκρασία
περιβάλλοντος -30..
Το 10w ομοίως σε θερμοκρασία -20..
Αυτή είναι η μόνη διαφορά..
Στη Θεσσαλονίκη, -20 δεν θα κάνει ούτε την εποχή των παγετώνων, πόσο μάλλον -30...
Αρα?? υπάρχει λόγος για 0w ή 5w??
Πρόσεχε τώρα, το 0W και το 10 W στους -20, ή -10 ή 0 ή 10 ή 20 ή 30
ΛΙΠΑΙΝΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ δεν αλλάζει αυτό, δέν είναι δηλαδή το 0W ανώτερο σαν
λιπαντικό σε καμία άλλη συνθήκη πέρα απο το φάσμα -30/-21
Τα Long lige.. Έχουν να κάνουν αποκλειστικά με το χρόνο ζωής του λαδιού..
Βάζουμε ένα ορυκτέλαιο. Κάθε 6 μήνες θέλει αλλαγή, άσχετα με τα χιλιόμετρα.
Τα long life παρατείνουν αυτό το διάστημα..
Τα λέω χοντρικά τώρα...
Το ορυκτέλαιο, έχει διάρκεια ζωής 6.000 χιλιόμετρα.
Αν προσθέσουμε στο ορυκτέλαιο συνθετικό λάδι (ορυκτέλαιο με εστέρες) σε ποσοστό
1-29% έχουμε ημισυνθετικό λάδι.. Αυτό έχει διάρκεια 12.000 χλμ ή 1 έτος..
Αν προσθέσουμε στο ορυκτέλαιο συνθετικό λάδι (ορυκτέλαιο με εστέρες) σε ποσοστό
30% και άνω, έχουμε συνθετικό λάδι.. Αυτό έχει διάρκεια 24.000 χλμ ή 2 έτη..

Το προσδόκιμο του κινητήρα νομίζω 100.000 χλμ το έχει η BMW..
300.000 χιλιόμετρα δηλαδή.. Εκτός αν νομίζει κάποιος ότι κάπου εκεί γύρω δε θα χρειαστεί
εκκεντροφόρους και τρεχαγύρευε.. ή οτι επειδή ανάβει η μηχανή και τσουλάει το αυτοκίνητο
είναι jet και δε θέλει ανακατασκευή..
Έκανα τελευταία αλλαγή λαδιών, στην επόμενη θα το αφήσω για κεφαλάρι..
(Στο προηγούμενο μοτέρ (Μ10) είχα γράψει 371.000 πριν φτιάξω κεφαλάρι προληπτικά,
και είχε κάτι δόντια ο εκκεντροφόρος ίδια με τα δικά μου.. Αργά το είχα πάει..
Το μοτέρ έχει τώρα 500.000+ και εξακολουθεί να μην καίει σταγόνα λάδι..)
Αυτά τα ολίγα απο εμένα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 23-02-12, 06:24
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Δεν είναι ακριβώς έτσι Παναγιώτη.

Τα συνθετικά λιπαντικά δεν έχουν μόνο μεγαλύτερο χρόνο ζωής. Έχουν γενικώς πολύ καλύτερες ιδιότητες και ειδικά ως βάση για φορείς άλλων ουσιών (π.χ. καθαριστικά, σταθεροποιητές), ενώ έχουν και πολύ υψηλότερη αντοχή (shear loss κτλ). Αυτές οι ιδιότητες είναι που τους δίνουν και μεγαλύτερους χρόνους ζωής, καθώς ένα ορυκτέλαιο δεν πρόκειται να γίνει νερό σε 6 μήνες, αλλά θα γεμίσει κατάλοιπα, θα καταστραφεί από σπηλαιώσεις/υπερπιέσεις, θα χάσει την μοριακή συνοχή του κτλ, στις οποίες συνθήκες ένα καλύτερο λιπαντικό αντιστέκεται.

To ιξώδες μεταξύ της ψυχρής και της θερμής μέτρησης παρουσιάζει ευθεία που κινείται με συγκεκριμένη κλίση, παρόμοια για κάθε τύπο (π.χ. τα 5W40 έχουν παρόμοια συμπεριφορά σε όλο το εύρος θερμοκρασιών) αλλά διαφορετική για κάθε λιπαντικό και εντελώς ανόμοια για τον κάθε τύπο. Αυτό σημαίνει ότι ένα 5W40 και ένα 10W40 έχουν το ίδιο ιξώδες μόνο στους 100 βαθμούς που γίνεται η θερμή μέτρηση, ενώ ένα 10W60 έχει το ίδιο ιξώδες με το 10W40 στους -18 βαθμούς αλλά η διαφορά γίνεται τεράστια μετά τους +30 βαθμούς. Αυτό επίσης σημαίνει ότι από τους 100 βαθμούς και κάτω πάντα το 10W40 θα έχει μεγαλύτερο ιξώδες από το 5W40. Και για την ακρίβεια η διαφορά του ιξώδους στους 40 βαθμούς Κελσίου μεταξύ 5W40 και 10W40 κυμαίνεται περίπου στο 15%, που δεν είναι και λίγο.

Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι αν βάλει κανείς λιπαντικό που κοστίζει 50€ το λίτρο θα κερδίσει τίποτα σε κινητήρα που εγκρίνεται χρήση λιπαντικών που κάνουν 4-5€ το λίτρο, αλλά όχι και το ότι μπορούμε να κάνουμε του κεφαλιού μας...
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 28-02-12, 12:26
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
φιλικα παντα, θα συμφωνησω με τον god. το ιξωδες ειναι διαφορετικο στους 40ο.
δειτε κ τα συνημμενα που αφορουν στα προιοντα της elf , ημισυνθετικο 10-40 & συνθετικο 5-30, 5-40 (με μια γρηγορη αναζητηση που εκανα, δεν μπορεσα να βρω κατι αντιστοιχο για την castrol)
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf 5-30.pdf (48,2 KB, 11 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: pdf 5-40.pdf (48,5 KB, 10 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: pdf 10-40.pdf (47,8 KB, 7 εμφανίσεις)
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LefterisK : 28-02-12 στις 12:32
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.