Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #531  
Παλιά 12-08-11, 23:34
Το avatar του χρήστη Herth
Herth Ο χρήστης Herth δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Μηνύματα: 107
Herth will become famous soon enoughHerth will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε αγόρι μου, καταλαβαίνω πως το εννοείς, αλλά για να μη νομίσει κάποιος που δεν ξέρει
σχετικά, το 3,8 που έκανα, δεν είναι κάτι επαναλαμβανόμενο, ουτε είναι η κατανάλωση που
εχω σταθερά ή θεωρώ φυσιολογική..
Ηταν στα πλαίσια πειράματος, με πολλές πολλές παραδοχές και μεγάλη υπομονή..
Εννοείται πως είναι κάτι που δεν επαναλαμβάνεται εύκολα, και πραγματικά δύσκολα πιστεύω θα είχα την υπομονή να δοκιμάσω κάτι αντίστοιχο.
Χρησιμοποίησα το παράδειγμα σου, για να στηρίξω ακόμα περισσότερο το πόσο "κουλά" θεωρώ τα νούμερα που παρέθεσε ο φίλος Δημήτρης.

Προσπαθώ να πείσω το Δημήτρη να ξαναδεί τι κατανάλωση "βλέπει" η τσέπη του,
όπως και αν το εννοεί αυτό, γιατί δεν το καταλαβαίνω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε άνθρωπε θα κάνεις ένα ταξίδι 1500χλμ συνεχόμενα σταθερά χωρίς να αλλάξεις ούτε στροφές ούτε ταχύτητα για να βγάλεις αυτή την κατανάλωση? Για όνομα!
Σαν να μου λες πάμε Βουλγαρία με σταθερό γκάζι χωρίς να σταματήσουμε ούτε για κατούρημα!
Όσο δύσκολο είναι να κάνεις αυτό το ιδανικό ταξίδι 1500 χλμ σταθερής ταχύτητας, χωρίς στάση, 10 φορές δυσκολότερο είναι να εκτιμήσεις την κατανάλωση που θα είχες σε ένα τέτοιο ιδανικό ταξίδι με βάση διαδρομές 200-250 χλμ όπως λες, αραιά και που, με διαφορετικό καιρό και συνθήκες οδοστρώματος.

Αυτή είναι η άποψη μου, σε φιλικά πλαίσια πάντα..γτ εύκολα παρεξηγείται ο γραπτός λόγος
Απάντηση με παράθεση
  #532  
Παλιά 13-08-11, 00:52
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
α πα πα πα πα...
θα συμφωνήσω, ούτε εγώ δεν μπορώ να βγάλω τέτοια νούμερα με αυτό το μοτερ..
Λίγα εώς πολύ λίγα λές..
Με 1-1,5 ακόμα μέσα στην πόλη, και 1 ακόμα έξω απο την πόλη, με
υπερβολικά συντηρητική οδήγηση θα συμφωνούσα..
Αλλά φυσιολογικά έπρεπε να εισαι κάπου το 8+

Κανω edit.. Εκτός και αν έχεις βουλωμένα μπέκ. Πότε τα καθάρισες τελευταία φορά..???
Εγω που βλεπω μεσα στην πολη με συντηρητική οδήγηση 12lt/10 περιπου με Μ40 1800, με βουλωμενα μπεκ θα καιω λιγοτερο? Εαν ναι..
Πως μπορω να βουλωσω μονος μου?? Μπας και σωθω...
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio
Απάντηση με παράθεση
  #533  
Παλιά 13-08-11, 03:15
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Και εγω θελω να τα βουλοσω τα μπεκ αμα παει ετσι :p
Εχω βαρεθει να βλεπω την καταναλωση λιτρα ανα 100 χιλιομετρα
Εχω ποσταρι και τιν καταναλωση αρκετες σελιδες πριν και εκει παραμενει
Απλα λογο κρησεις μετραω την καταναλωση λιτρο ανα χιλιομετρα και με τον μονοψηφιο αριθμο που βλεπω εχω μια ικανοποιηση οτι και καλα ειναι λιτρα ανα εκατο χιλιομετρα και πλεον κοιμαμε πιο ησυχοςτα βραδια :-P B-)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #534  
Παλιά 13-08-11, 14:29
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα το συνεχίσω..... Τόση κατανάλωση βλέπω στην τσέπη μου τόσο λέω.....
Δημήτρη,
αν κινείσαι μέσα στην πολη με 50 χλμ την ώρα σταθερά,
και με 5η στο κιβώτιο, θα κάνεις 2 ώρες διαδρομή.
Αρα μόνο για να ειναι αναμμένος ο κινητήρας, θα καταναλώσεις 4,2 λίτρα..
7 ευρώ πάνω κάτω..
Αν πας με 14 χλμ που κάνουμε εμείς στην πόλη σταμάτα ξεκίνα,
θα κάνεις 100 χιλιόμετρα σε 7 ωρες
και θα κάψεις 14 λίτρα, ή 24 ευρω..
Το νούμερο σου δείχνει βουλωμένα μπέκ, μιας και είσαι τόσο σιγουρος..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #535  
Παλιά 13-08-11, 14:31
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω που βλεπω μεσα στην πολη με συντηρητική οδήγηση 12lt/10 περιπου με Μ40 1800, με βουλωμενα μπεκ θα καιω λιγοτερο? Εαν ναι..
Πως μπορω να βουλωσω μονος μου?? Μπας και σωθω...
Είχα πέσει σε περίπτωση βουλωμένων μπέκ, και η κατανάλωση ήταν τραγικά μικρή..
Αλλά είχα και 0-100 σε 20 δευτερόλεπτα αντι για 12..
Τελική δεν έπιανα ούτε σε κατηφόρα...
Τρομερή διαφορά...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #536  
Παλιά 13-08-11, 14:42
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη,
αν κινείσαι μέσα στην πολη με 50 χλμ την ώρα σταθερά,
και με 5η στο κιβώτιο, θα κάνεις 2 ώρες διαδρομή.
Αρα μόνο για να ειναι αναμμένος ο κινητήρας, θα καταναλώσεις 4,2 λίτρα..
7 ευρώ πάνω κάτω..
Αν πας με 14 χλμ που κάνουμε εμείς στην πόλη σταμάτα ξεκίνα,
θα κάνεις 100 χιλιόμετρα σε 7 ωρες
και θα κάψεις 14 λίτρα, ή 24 ευρω..
Το νούμερο σου δείχνει βουλωμένα μπέκ, μιας και είσαι τόσο σιγουρος..
Όπως είπα σε προηγούμενο πόστ μπορεί να ναι βουλωμένα και κατάλαβε οτι δεν προσπαθώ να κάνω τον έξυπνο.... και πράγματι μέσα στην πόλη 50-60 πηγαίνω για να μην πλακώνομαι στα φρένα κάθε τρείς και λίγο αναγκαστικά με τα φανάρια που ανοιγοκλείνουν κάθε 1 λεπτό!

Τα μπέκ μπορώ να τα καθαρίσω μόνος μου με κάποιο σπρέι ή πρέπει να τα πάω σε υπέρηχο?
Είδα κάτι βίντεο πρίν καιρό που τους έδιναν ρεύμα και ψέκαζαν σπρέι καρμπυρατέρ στον αέρα....
Απάντηση με παράθεση
  #537  
Παλιά 15-08-11, 23:02
bmwz3m44 Ο χρήστης bmwz3m44 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 152
bmwz3m44 will become famous soon enough
Dimitris e34 χωρις παρεξηγησεις να ξερεις οτι με τα νουμερα που ανακοινωνεις απλα προσβαλεις την νοημοσυνη μας.δηλαδη οταν ανακοινωνεις οτι με αυτοκινητο παλιας τεχνολογιας,βενζινοκινητο σειρα 5 (βαρυ αυτοκινητο) καταναλωνεις απο 2,9-3,5 λιτρα στα 100 χλμ και μεσα στην πολη 6 λιτρα/100χλμ να ξερεις συναγωνιζεσαι το lupo 3L.βασικα θα σου ζητουσα αν γινεται να ξαναμετρησεις την καταναλωση σου για να μη γραφουμε ανακριβειες.το thread αυτο ειναι για να συγκρινουμε τι "καιμε" ειλικρινα
Απάντηση με παράθεση
  #538  
Παλιά 16-08-11, 00:39
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwz3m44 Εμφάνιση μηνυμάτων
Dimitris e34 χωρις παρεξηγησεις να ξερεις οτι με τα νουμερα που ανακοινωνεις απλα προσβαλεις την νοημοσυνη μας.δηλαδη οταν ανακοινωνεις οτι με αυτοκινητο παλιας τεχνολογιας,βενζινοκινητο σειρα 5 (βαρυ αυτοκινητο) καταναλωνεις απο 2,9-3,5 λιτρα στα 100 χλμ και μεσα στην πολη 6 λιτρα/100χλμ να ξερεις συναγωνιζεσαι το lupo 3L.βασικα θα σου ζητουσα αν γινεται να ξαναμετρησεις την καταναλωση σου για να μη γραφουμε ανακριβειες.το thread αυτο ειναι για να συγκρινουμε τι "καιμε" ειλικρινα
Βρε αρχοντά μου αυτό ρωτάω σε 2 post μου και απάντηση δεν παίρνω! Εκτός απο το πόση βενζίνη βάζω στο αυτοκίνητο και μετράω με το οδόμετρο τι χιλιόμετρα έχω διανύσει μέχρι να ξαναβάλω βενζίνη υπάρχει άλλος τρόπος?

Μου λέτε βουλωμένα μπέκ, οκ δεκτό πως να τα ξεβουλώσω? Πουθενά απάντηση.
Μου λέτε προσβάλω την νοημοσύνη σας, δεν είναι δεκτό γιατί δεν το κάνω.
Ρωτάτε και απαντώ, μην ρωτάτε να μην απαντώ. Εγώ ξέρω ένα τρόπο, παω βάζω 20Ε απλή αμόλυβδη και κοιτάω πόσα χιλιόμετρα έχω διανύσει μέχρι να χρειαστεί να ξαναβάλω 20Ε...

Για όνομα του Θεού και της Παναγίας δηλαδή!
Απάντηση με παράθεση
  #539  
Παλιά 16-08-11, 02:41
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
δημητρη απλα φουλαρισε το ρεζερβουαρ μεχρι να σκασει η αντλια. Κανε πχ 100χμ και μετα ξανα φουλαρισε στο ιδιο βενζιναδικο...δες ποσα λιτρα εβαλες της δευτρη φορα ,κανε τους πολλαπλασιασμους διαιρεσεις αφαιρεσεις ,και θα δεις ποσο λιτρα ,αρα και ποσα ευρω καις...η απλα βαλε ενα on board computer....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #540  
Παλιά 16-08-11, 07:30
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
ε36 328 μετατροπη με πολλαπλη εισαγωγης m50.
με γεματο τεποζιτο (55 λιτρα) εκανα 600 χλμ μικτα.(μισο τεποζιτο περιπου στο ταξιδι με 120-160 χλμ/ωρα και το αλλο μισο περιπου μεσα στην πολη με νευρικη οδηγηση καποιες φορες ).
αρα 600χλμ/55λιτρα=11 λιτρα περιπου ανα 100 χλμ μεση καταναλωση.(εαν εκανα λαθος σε καποιο υπολογισμο διορθωστε με...).
πως το βλεπετε για 28αρι?νορμαλ,λιγο η' πολυ ? εγω πιστευω ειναι νορμαλ απο αυτα που ξερω....
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.