Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-02-11, 21:10
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Ζυγοσταθμιση ευθυγραμμιση

Μεσα σε ενα μηνα 2η φορα που παω τ αμαξι για ζυγοσταθμιση ευθυγραμμιση αλλα και ισιωμα των εμπρος ζαντων!
Η πλακα ειναι πως κινηθηκα μεσα στον μηνα ακριβως στους δρομους που συνηθως κινουμαι και δεν πηγα σε τιποτα κατσικοδρομους ουτε ανεβηκα τιποτα πεζοδρομια ουτε χτυπησα πουθενα. Γινεται να στραβωσουν και οι δυο ζαντες και να χαθει η ευθυγραμμιση ετσι ευκολα;
Οκ εχουμε χαλια δρομους με λακουβες και σαμαρια αλλα μου φαινεται λιγο υποπτο οτι μαλλον το συγκεκριμενο αυνεργειο που παω για ευθυγραμμισεις ζυγοσταθμισεις με βλεπει σα πορτοφολι. Ολη αυτη η διαδικασια μου κοστισε 100€ και δεν ειμαι να δινω για τετοιες δουλειες 100ευρα! Ισως ομως να μαι κι εγω πολυ καχυποπτος και αρνητικα προκατηλειμενος με ολα τα συνεργεια οσο καλη φημη κι αν εχουν.
Δεν το εχω κυκλοφορησει το αυτοκινητο πολυ αλλα μετα την ευθυγραμμιση που εγινε να τονισω με υπερσυγχρονο μηχανημα με υπολογιστη και 'ματια', νομιζω πως το αυτοκινητο για να πηγαινει ευθεια πρεπει να εχω λιγο το τιμονι στραμενο δεξια!
Πρι την ευθυγραμμιση ενιωθα ενα πολυ ψιλο τρεμουλο σε χαμηλες ταχυτητες και να με τραβαει αριστερα.
Μηπως δεν εγινε σωστη δουλεια ουτε αυτη τη φορα; Μηπως να παω σε καναν αλλον;
Θα το δοκιμασω κι αλλο για να βγαλω σαφεστερα συμπερασματα.
Παρακαλω ομως επι του θεματος καθε γνωμη-αποψη δεκτη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-02-11, 12:06
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
χωρις να μπορω να γνωριζω πως ηταν το αμαξι σου πριν κ μετα την 1η ευθυγραμμιση, το πιο πιθανο ειναι να μην εκανε καλα-σωστα την δουλεια του την 1η φορα. την ειχα πατησει κ εγω ετσι που ειχα παει το προηγουμενο αμαξι μου (εμπρος κινηση) για ρυθμιση της συγκλισης των εμπρος τροχων και αμεσως μετα το εχανα παντου σε καθε στροφη. το αποτελεσμα; το ξαναπηγα για υθμιση στον ιδιο κ ειδαμε αποκλιση 10ο! τον κυνηγησα αλλα επεμενε οτι δεν εφταιγε αυτος χωρις ομως να μου πει-βρει την αιτια! παντως με την 2η ρυθμιση μετα ολα ηταν μια χαρα!

εσυ για να εχεις το τιμονι λιγο δεξια οπως λες (ωστε αν πηγαινει ευθεια) μαλλον κατι επαιξε με το κεντραρισμα του βολαν του τιμονιου σου. δεν το ειχε κεντραρει ορθα οταν το ευθυγραμμουσε με αποτελεσμα αυτο που λες...
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-02-11, 17:01
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Αν το τιμονι ειναι ευθεια το αμαξι παει αριστερα! Οποτε για να κινουμαι ευθεια εχω το τιμονι λιγο δεξια.
Μπορει καποιος να μου προτεινει ενα καλο συνεργειο για ευθυγραμμισεις;..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-02-11, 15:09
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
οπως ανεφερα και στο προηγουμενο μου ποστ, το ιδιο προβλημα συναντησα και εγω με τον ευθυγραμμισα μου στο παρελθον στο μπροσθιοκινητο αμαξι που ειχα (ειχα παει για -1ο , δλδ συγκλιση 1ο, και "πηρα" +10ο, αποκλιση 10ο!) οποτε δεν μπορω να τον προτεινω εδω....

γιαννη μακαρι να γινουν προτασεις απο αλλα μελη ωστε να παω και εγω την δικη μου που θελω.
αναμενουμε
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-02-11, 15:58
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το τιμονι ειναι ευθεια το αμαξι παει αριστερα! Οποτε για να κινουμαι ευθεια εχω το τιμονι λιγο δεξια.
Μπορει καποιος να μου προτεινει ενα καλο συνεργειο για ευθυγραμμισεις;..
Αν αφήσεις το τιμόνι, το όχημα πάει καρφί μπροστά, ή φευγει???
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-02-11, 16:59
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Μπορώ να προτείνω τον Ηλιόπουλο στο περιστέρι : http://www.4uthesite.com/store.php?t...attiki&id=2332

κάνει καλή ζυγοστάθμιση (ψιλοάσχετο για το θέμα- αλλά απ΄ότι ξέρω εκεί κάνει τις ζυγοσταθμίσεις του ο πολύ καλός Στέργιος που επισκευάζει ζάντες) και ευθυγράμμιση χρησιμοποιώντας αλφάδι στο τιμόνι, οπότε δεν γίνεται "με το μάτι- στο περίπου να είναι ευθεία".

Βέβαια έχω μείνει ικανοποιημένος από αυτόν, αλλά δεν θα ήθελα να κάνω διαφήμιση - ούτε τον ξέρω προσωπικά...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-03-11, 15:30
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Οταν εχω το τιμονι ακριβως ευθεια το αυτοκινητο αμεσως παιρνει προς τα αριστερα, σα να αλλαζει λωριδα μονο του! Το δοκιμασα σε ευθεια με καλη ασφαλτο και ευδιακριτη διαγραμμιση (Αττ Οδο) και πηγε να κανει προσπεραση και να σκασει σε τοιχειο μονο του αν δε ξαναστριβα δεξια το τιμονι!
Το πηγα σημερα σε εναν στους Αγ Αναργυρους αλλα δε μπορεσα να το δοκιμασω μετα καθως η βροχη και η κινηση μ εκαναν να κινουμαι με παρα πολυ χαμηλες ταχυτητες και να μαι συνεχεια σταματα ξενικα. Δε μπορω να βγαλω σαφη συμπερασματα, μου φανηκε καλο παντως σημερα.
Μετα απο καποιες δοκιμες θα σας ενημερωσω ξανα.
Ευχαριστω για το ενδιαφερον παντως!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-03-11, 18:06
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Δε θέλω να κρατάς τιμόνι..
Χωρίς να κρατάς τιμόνι, με ενδιαφέρει αν τραβάει δεξιά ή αριστερα...
Γιατί αν τραβάει, πρέπει να βάλεις σωστό αέρα στα λάστιχα και να ξαναδοκιμάσεις...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-03-11, 02:17
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Η δοκιμη εγινε με το τιμονι ευθεια, χωρις χερια στο τιμονι και λαστιχα τσεκαρισμενα στην πιεση που προβλεπει ο κατασκευαστης. Πριν λιγες ωρες που βγηκα μια μικρη βολτα και μια πολυ μικρη δοκιμη εδειξε να ειναι καλυτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-03-11, 10:31
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δοκιμη εγινε με το τιμονι ευθεια, χωρις χερια στο τιμονι και λαστιχα τσεκαρισμενα στην πιεση που προβλεπει ο κατασκευαστης. Πριν λιγες ωρες που βγηκα μια μικρη βολτα και μια πολυ μικρη δοκιμη εδειξε να ειναι καλυτερα.
ΟΚ..
γιατί πολλές φορές, το αυτοκίνητο τραβάει, και είναι απο τον αέρα στα λάστιχα..
(Κομμένος στο κτέο για ευθυγράμμιση γαρ, και μανουριασμένος αλλά δικαιωμένος
επι του θέματος!!!)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.