Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #111  
Παλιά 10-01-08, 09:53
Το avatar του χρήστη kouk
kouk Ο χρήστης kouk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-09-2004
Μηνύματα: 310
kouk is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε τι αυτοκίνητο αναφερεσαι και τι κιβώτιο? Μετά από πόσο καιρό (χλμ.) λες οτι σου "έσφιξε"...? Πάντως εμένα μετά από κοντά 3.000 χλμ ολα είναι μία χαρά...Θες να μου πεις λίγο πιο αναλυτικά τι διαφορές είδες?
Σε Ε36, με κιβώτιο Getrag. Οι προδιαγραφές της BMW αναφέρουν ATF Dexron II.

Με το D4, μετά από ένα διάστημα 2 μηνών, οι αλλαγές έγιναν πολύ σφιχτές. Όχι μόνο το πρωί αλλά συνέχεια.

Με το ATF που έβαλα τώρα, το κιβώτιο μαλάκωσε σε βαθμό που μπερδεύομαι στις αλλαγές από 2α σε 3η.

Ίσως στις Ε46 να μην είναι τόσο εμφανές το αποτέλεσμα. Από όσο ξέρω, μετά το 1999, η BMW ανέφερε και Dexron III λιπαντικά στα κιβώτια.
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 10-01-08, 10:46
Το avatar του χρήστη bill987
bill987 Ο χρήστης bill987 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.573
bill987 will become famous soon enoughbill987 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bill987 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά βοήθεια!!!!
Θα πάω για σερβις την επόμενη εβδομάδα στα 65.000χλμ και με αυτά που διάβασα με πείσατε να αλλάξω βαλβολίνες!!!!!
Το αυτοκινητό μου είναι Ε46 318 CI με τον Ν42!
Τι βαλβολίνες ή ATF (δεν ξέρω τι παίρνει) να βάλω????????
Στο διαφορικό πρέπει να αλλάξω κάτι???????



Επειδή το έχω πάρει απο μάντρα και έχω ακόμα εγγύηση πηγαίνω σε δικό του συνεργείο (boshservice) για την εγγύηση! Δεν τον κόβω να ξέρει πολλά απο BMW!
Βοήθειαααααααααα!
Βοηθήστε τον κακόμοιρο, να έχει και χρόνο να αγοράσει αυτά που θα του πείτε!!
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 10-01-08, 12:44
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Βασικά αν διαβάσεις όλο το thread θα δείς τουλάχιστον 3 προϊόντα που αναφέρθηκαν.

Εαν δεν έχεις προβλήματα δεν είναι απαραίτητο να τα αλλάξεις. Η BMW θεωρεί ότι ΔΕΝ χρειάζονται αλλαγή. (Εμείς δεν την πιστέψαμε ).

Μπορείς να δείς τι προϊόντα χρησιμοποιούν στο συνεργείο εκείνο και να δείς αν καλύπτουν τις προδιαγραφές της BMW και να βάλεις αυτά.

Τουλάχιστον μέχρι να λήξει η εγγύηση που σου δίνει ο μαντράς και να αποδεσμευθείς από το συνεργείο αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 02-04-08, 21:23
Το avatar του χρήστη BmWakIaS
BmWakIaS Ο χρήστης BmWakIaS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 183
BmWakIaS is on a distinguished road
Για την απορία που είχα με της ταχύτητες και αυτό λύθηκε αφού διάβασα τις σελίδα που μου έδωσε ο φίλος μας πιο πάνω. σκέφτομαι τώρα να αλλάξω και το λάδι του διαφορικού αν και δεν ξέρω αν έχω πρόβλημα για να το αλλάξω. Δεν ξέρω τα συμπτώματα δηλαδή του ποτε θέλει άλλαγμα !!!!! Nα τα αφήσω όπως είναι μήπως ??
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 02-04-08, 21:50
Το avatar του χρήστη nik_exa
nik_exa Ο χρήστης nik_exa δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-12-2007
Μηνύματα: 207
nik_exa is on a distinguished road
atf redline d4 ειναι κορυφαια και προς ενημερωση ειναι η μοναδικη βαλβολινη που οι πραδιαγραφες τις ειναι τυπου dextron 5.

υπαρχει ομως και μια ακομα της redline με κωδικο ΜΤ90 η οποια εχει καλλιτερη ακομα συμπεριφορα στις χαμηλες θερμοκρασιες αλλα και παρα πολλυ υψηλες,γνωμη μου συμφωνα με το τρελο μας κλιμα ειναι οτι αν τις αλλαξετε στο σασμαν βαλτε μια και καλη την ΜΤ90.

και για την ιστορια.....
εγω φοραω στο σασμαν 6αρι 1 μπουκαλι ολοκληρο απο redline 75w140NS οπου ΝS σημαινει οτι ειναι σαν του διαφορικου την αντιστοιχη μειον καποια προσθετα που χρειαζονται μονο στο διαφορικο και το υπολοιπο γεμισμα με ΜΤ90.
__________________
"ΕΦΙΑΛΤΗΣ"
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 02-04-08, 21:52
Το avatar του χρήστη rigas
rigas Ο χρήστης rigas δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 27-02-2008
Μηνύματα: 306
rigas is on a distinguished road
Να ρωτησω τι να βαλω για το Μ3 μου ειναι 36αρι.

Εχει short shifter και συμπλεκτη βαρυ......
__________________
Μυθος και μαγεια μια ζωη Μ3....!!!!

Τα 295 στροφαλο ειναι λιγα, ψαχνω για 400 ροδα......
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 02-04-08, 21:57
Το avatar του χρήστη nik_exa
nik_exa Ο χρήστης nik_exa δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-12-2007
Μηνύματα: 207
nik_exa is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rigas Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτησω τι να βαλω για το Μ3 μου ειναι 36αρι.

Εχει short shifter και συμπλεκτη βαρυ......
φορας oem δικο πλατω και βολαν?
__________________
"ΕΦΙΑΛΤΗΣ"
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 02-04-08, 23:13
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nik_exa Εμφάνιση μηνυμάτων
atf redline d4 ειναι κορυφαια και προς ενημερωση ειναι η μοναδικη βαλβολινη που οι πραδιαγραφες τις ειναι τυπου dextron 5.
Η D4 καλυπτει μονο τις Dextron 3 και 2. Tην 4 η και την 5 δεν τις καλυπτει καθως κατι τετοιο θα ηταν αδυνατον αφου...δεν υπαρχει. Dexron 4 και 5 δεν υπαρχει και ουτε υπηρξε ποτε στην αγορα, μονο Dexron 6 που βγαζουν επισης πολλοι κατασκευαστες. Επισης δεν εχει καμια απολυτως σημασια το τι Dexron ειναι το ATF, αρκει να καλυπτει αυτο που οριζει ο κατασκευαστης του οχηματος.

Επισης ποτε δεν αναμιγνυουμε διαφορετικα ιξωδη, ειδικα δε απο προιοντα που δεν αναμιγνυονται. Οι δυο βαλβολινες που αναφερεις εκτος απο διαφορετικα προιοντα που ειναι εχουν εντελως διαφορετικη βαση, δεν σπαει η μια μεσα στην αλλη. Επισης δε, αν δεν κανω λαθος το σασμαν σου παιρνει ATF και του εβαλες λιπαντικο 15απλασιου τουλαχιστον ιξωδους. Αν αυτο που λεω ισχυει, οτι εκανες ειναι ενας σκετος καννιβαλισμος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BmWakIaS Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την απορία που είχα με της ταχύτητες και αυτό λύθηκε αφού διάβασα τις σελίδα που μου έδωσε ο φίλος μας πιο πάνω. σκέφτομαι τώρα να αλλάξω και το λάδι του διαφορικού αν και δεν ξέρω αν έχω πρόβλημα για να το αλλάξω. Δεν ξέρω τα συμπτώματα δηλαδή του ποτε θέλει άλλαγμα !!!!! Nα τα αφήσω όπως είναι μήπως ??
Αν αρχισουν τα συμπτωματα, θα την αλλαξεις μαζι με το διαφορικο...

Καλο ειναι να ειναι φρεσκιες, ουτε κοστιζουν πολυ (στα 14-15 ευρω το λιτρο οι ακριβοτερες και 1.5 λιτρο θες ολο και ολο) οποτε κακο δεν του κανεις να βαζεις φρεσκιες βαλβολινες καθε 3-4η αλλαγη λαδιων περιπου.
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 03-04-08, 01:11
Το avatar του χρήστη BmWakIaS
BmWakIaS Ο χρήστης BmWakIaS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 183
BmWakIaS is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Η D4 καλυπτει μονο τις Dextron 3 και 2. Tην 4 η και την 5 δεν τις καλυπτει καθως κατι τετοιο θα ηταν αδυνατον αφου...δεν υπαρχει. Dexron 4 και 5 δεν υπαρχει και ουτε υπηρξε ποτε στην αγορα, μονο Dexron 6 που βγαζουν επισης πολλοι κατασκευαστες. Επισης δεν εχει καμια απολυτως σημασια το τι Dexron ειναι το ATF, αρκει να καλυπτει αυτο που οριζει ο κατασκευαστης του οχηματος.

Επισης ποτε δεν αναμιγνυουμε διαφορετικα ιξωδη, ειδικα δε απο προιοντα που δεν αναμιγνυονται. Οι δυο βαλβολινες που αναφερεις εκτος απο διαφορετικα προιοντα που ειναι εχουν εντελως διαφορετικη βαση, δεν σπαει η μια μεσα στην αλλη. Επισης δε, αν δεν κανω λαθος το σασμαν σου παιρνει ATF και του εβαλες λιπαντικο 15απλασιου τουλαχιστον ιξωδους. Αν αυτο που λεω ισχυει, οτι εκανες ειναι ενας σκετος καννιβαλισμος.



Αν αρχισουν τα συμπτωματα, θα την αλλαξεις μαζι με το διαφορικο...

Καλο ειναι να ειναι φρεσκιες, ουτε κοστιζουν πολυ (στα 14-15 ευρω το λιτρο οι ακριβοτερες και 1.5 λιτρο θες ολο και ολο) οποτε κακο δεν του κανεις να βαζεις φρεσκιες βαλβολινες καθε 3-4η αλλαγη λαδιων περιπου.
ok φιλε μου ευχαριστο για την απαντιση
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 03-04-08, 02:02
Το avatar του χρήστη nik_exa
nik_exa Ο χρήστης nik_exa δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-12-2007
Μηνύματα: 207
nik_exa is on a distinguished road
Thumbs up

αγαπητε god το μονο λαθος που εκανα ειναι οτι αντι για dextron 4 εγραψα 5.Οσον αφορα το(atf redline d4 ειναι κορυφαια και προς ενημερωση ειναι η μοναδικη βαλβολινη που οι πραδιαγραφες τις ειναι τυπου dextron 5)..λεει τυπου dextron 4 και εξηγουμε αμεσως,δεν υπαρχει στο εμποριο σαν βαλβολινη ακομα αλλα η atf redline d4 καλυπτει τις προδιαγραφες του dextron 4(αυτες υπαρχουν)

οσο για το 2 κομματι(εγω φοραω στο σασμαν 6αρι 1 μπουκαλι ολοκληρο απο redline 75w140NS οπου ΝS σημαινει οτι ειναι σαν του διαφορικου την αντιστοιχη μειον καποια προσθετα που χρειαζονται μονο στο διαφορικο και το υπολοιπο γεμισμα με ΜΤ90) επειδη φοραω κιτακι απο uuc ultra ceramettalic+flywheel ΣΥΣΤΗΝΕΙ αυτα ακριβως που προανεφερα.

η ΜΤ90 ειναι 75w90 αρα το ιξωδες ειναι ιδιο με την 75w140 NS

για ενημερωση σου παραθετω και τα παρακατω αρχεια
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf pdf_3115_1.pdf (13,4 KB, 35 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: doc bmw transmission sound.doc (36,5 KB, 36 εμφανίσεις)
__________________
"ΕΦΙΑΛΤΗΣ"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.