Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-12-09, 19:17
Το avatar του χρήστη nikolaspan
nikolaspan Ο χρήστης nikolaspan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-04-2009
Μηνύματα: 112
nikolaspan is on a distinguished road
προβλημα με πολλαπλασιαστή σε Ε90

Καλησπέρα. Εχω ένα Ε90 4ος/2008 πριν ένα μήνα ξεκινώντας το πρωί άναψε το γνωστό κίτρινο κινητηράκι και το αυτοκίνητο ρέταρε και αδυνατούσε να σηκώσει στροφές από 1000 έως 2000rpm. Μετά το πρόβλημα σταματούσε! Το πάω στον Σφακιανάκη στην Μεσογείων, το πόρισμα ήταν αλλαγή του πολλαπλασιαστή του 3ου κυλίνδρου! Την Τετάρτη που μας πέρασε ξανα το ίδιο σκηνικό (ακριβώς) την Πεμπτη το πήγα στον Σφακιανάκη στην Μεσογείων το πόρισμα ήταν αλλαγη του πολλαπλασιαστή του 4ου κυλίνδρου!! Σήμερα κατεβαίνοντας την Κηφισίας "ΝΤΙΝ" το κίτρινο κινητηράκι. Ξανα ρετάρισμα ξανα αδυναμία του κινητήρα απο 1000 εως 2000rpm δηλαδή ξανα ακριβώς το ίδιο σκηνικό!!! Τα πονταρίσματα για το ποιανού κυλίνδρου πολλαπλασιαστής έχει καεί (1ος ή 2ος) ξεκινουν από σήμερα και κλείνουν αυριο το πρωι που θα πάω στον Σφακιανάκη
Ευτυχώς που είναι μέσα στην εγγύηση
__________________
Όποιος γυρίζει... μυρίζει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-12-09, 19:23
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Ε, δε στους αλλαζουν και τους 2 για να μη ξανατρεχεις... Παντως με τοσα περιστατικα πολλαπλασιαστων θα πρεπε να χαν κανει ανακληση και να τους αλλαζαν προληπτικα σε ορισμενα οχηματα και οχι να ταλαιπωρουν τον κοσμο ετσι...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-12-09, 19:26
Το avatar του χρήστη NICK BMW LOVER
NICK BMW LOVER Ο χρήστης NICK BMW LOVER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Μηνύματα: 767
NICK BMW LOVER will become famous soon enoughNICK BMW LOVER will become famous soon enough
Πηγες εκει που πηγες και τι σου εκαναν?!Συνηθως το διαγνωστικο με τετοια προβληματα δειχνει σφαλμα τροφοδοσιας,κανε ενα update στο προγραμμα και αλλαξε βενζιναδικο!Αισθητηρες εκκεντροφορων εισαγωγης-εξαγωγης εχεις αλλαξει?
__________________
Οποιος ειναι αλαζονας
οδευει παντα κατα μονας...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-12-09, 19:28
Το avatar του χρήστη nikolaspan
nikolaspan Ο χρήστης nikolaspan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-04-2009
Μηνύματα: 112
nikolaspan is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε, δε στους αλλαζουν και τους 2 για να μη ξανατρεχεις... Παντως με τοσα περιστατικα πολλαπλασιαστων θα πρεπε να χαν κανει ανακληση και να τους αλλαζαν προληπτικα σε ορισμενα οχηματα και οχι να ταλαιπωρουν τον κοσμο ετσι...
Πήρα την Mobile Care και μου είπαν ότι ευθύνονται για αυτό (για την αστοχία των πολλαπλασιαστών δηλαδή) τα κακής ποιότητας ελληνικά καυσιμα και οτι BMW στην Γερμανία γι' αυτό τον λόγω δεν δικαιολογεί προληπτική αλλαγή όλων των πολλαπλασιαστών παρα μόνο όταν παρουσιάζουν βλάβη.
__________________
Όποιος γυρίζει... μυρίζει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-12-09, 19:31
Το avatar του χρήστη nikolaspan
nikolaspan Ο χρήστης nikolaspan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-04-2009
Μηνύματα: 112
nikolaspan is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NICK BMW LOVER Εμφάνιση μηνυμάτων
Πηγες εκει που πηγες και τι σου εκαναν?!Συνηθως το διαγνωστικο με τετοια προβληματα δειχνει σφαλμα τροφοδοσιας,κανε ενα update στο προγραμμα και αλλαξε βενζιναδικο!Αισθητηρες εκκεντροφορων εισαγωγης-εξαγωγης εχεις αλλαξει?
Την δευτερη φορά που πήγα δηλαδή την περασμένη πεμπτη μου άλλαξαν τον πολλαπλασιαστή όπως και την πρώτη φορά και μου πέρασαν το νέο update το όποιο λύνει αυτά τα προβλήματα!!! Αλλά δυστηχώς δεν λύθηκαν
__________________
Όποιος γυρίζει... μυρίζει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-12-09, 19:32
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Θα μπορουσαν να χαν κανει ανακληση τουλαχιστον για τα αυτοκινητα της Ελληνικης αγορας. Αν γινοταν κατι τετοιο σε καμια Αμερικη να δεις πως θα καναν ανακλησεις ή τελος παντων θα επαιρναν μετρα να διορθωσουν αυτο το θεμα. Αλλα με το Ellada ποιος ασχολειται;.. Απλα μας εχουν...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-12-09, 19:45
Το avatar του χρήστη NICK BMW LOVER
NICK BMW LOVER Ο χρήστης NICK BMW LOVER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Μηνύματα: 767
NICK BMW LOVER will become famous soon enoughNICK BMW LOVER will become famous soon enough
Εμενα παντως ΝΙΚΟ μια φορα που μου το εκανε,το αφησα μετα 45 λεπτα να δουλεψει να δω τι θα γινει και συνεχιζε να ρεταρει, το εσβησα ξαναεβαλα μπροστα κ δουλευε ρολοι αλλα καλου κακου το πηγα και το αφησα στην αντιπροσωπεια μια εβδομαδα να το περασουν απο εξονυχιστικο ελεγχο εκαναν update και με δοκιμες και ξανα στο διαγνωστικο κ.ο.κ,δεν ξαναπαρουσιασε τπτ!!!
__________________
Οποιος ειναι αλαζονας
οδευει παντα κατα μονας...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-12-09, 20:04
Το avatar του χρήστη nikolaspan
nikolaspan Ο χρήστης nikolaspan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-04-2009
Μηνύματα: 112
nikolaspan is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NICK BMW LOVER Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα παντως ΝΙΚΟ μια φορα που μου το εκανε,το αφησα μετα 45 λεπτα να δουλεψει να δω τι θα γινει και συνεχιζε να ρεταρει, το εσβησα ξαναεβαλα μπροστα κ δουλευε ρολοι αλλα καλου κακου το πηγα και το αφησα στην αντιπροσωπεια μια εβδομαδα να το περασουν απο εξονυχιστικο ελεγχο εκαναν update και με δοκιμες και ξανα στο διαγνωστικο κ.ο.κ,δεν ξαναπαρουσιασε τπτ!!!
Βρε συ και μενα μετα τις 2000rpm στρωνει θα τους το παω ξανα αυριο αλλα τι να τους πω κρατηστε το και αν δεν λυθει το προβλημα μια και καλη θα σας $%##%^$*&%&^
Σε ποιον το πας εσυ?
__________________
Όποιος γυρίζει... μυρίζει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-12-09, 20:07
Το avatar του χρήστη NICK BMW LOVER
NICK BMW LOVER Ο χρήστης NICK BMW LOVER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Μηνύματα: 767
NICK BMW LOVER will become famous soon enoughNICK BMW LOVER will become famous soon enough
Στα Τρικαλα το ειχα παει...
__________________
Οποιος ειναι αλαζονας
οδευει παντα κατα μονας...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-12-09, 20:29
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
παιδιά αν και δεν είμαι μηχανικός αλλά έχω ένα Ε-90fcl 2.0 με ημερομηνία κατασκευής 10/2008, και αντιμετωπίζω και εγώ ψιλοδιακοπές χωρίς ακόμη να έχει ανάψει λαμπάκι.
εκτίμώ ότι δεν φταίνε οι πολλάπλασιαστές. άλλαξα και εγώ και δεν άλλαξε τίποτα. όταν τελικά βρήκα κάποιους χριστιανούς να μου κάνουν update, πράγματι η κατάσταση βελτιώθηκε- μασκαρεύτηκε( δεν λύθηκε το πρόβλημα απλώς τα συμπτώματα μετριάστηκαν).
Νομίζω η αιτία του προβλήματος είναι κάποιο ελλατωματικό ποτενσιόμετρο( τώρα είναι της πεταλούδας έιναι του μαφ δεν ξέρω΄), αλλά πιο πιθανό θεωρώ αυτό της πεταλούδας....
οι πιο ειδικοί ας σχολιάσουν παρακαλώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.