Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 15-03-10, 09:25
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Για τις συγκεκριμένες που ρωτάς δεν μπορώ να εκφέρω άποψη μιας και δεν τις έχω χρησιμοποιήσει, ωστόσο έχω χρησιμοποιήσει αυτές τις "μπλε" που βγάζουν λευκό φωτισμό. Οι εντυπώσεις μου είναι οι χειρότερες αφού ένα βράδυ στον επαρχιακό με βροχή κόντεψα να βγω από το δρόμο, απλά επειδή δεν έβλεπα την μύτη μου. Από τότε τις αντικατέστησα με τις Philips Extreme power +80% και η διαφορά είναι παραπάνω από εντυπωσιακή. Δεν έχουν έντονα λευκό χρώμα αλλά ακόμα και στη μεσαία σκάλα βλέπεις σημαντικά πιο μακρυά, όσο για τους προβολείς κάνουν τη νύχτα-μέρα. Επίσης είναι απολύτως συμβατοί με το αυτοκίνητο, πράμα που σημαίνει ότι λειτουργούν με τα εργοστασιακά watt, χωρίς να "τραβάνε" περισσότερο ρεύμα, όπως επίσης δεν δημιουργουν κανένα απολύτως πρόβλημα στα πλαστικά ή στα φανάρια. Για εμένα εξαιρετική αγορά. Εξίσου καλές είναι και οι αντίστοιχες της Osram (δεν θυμαμαι την ονομασία αλλά είναι και αυτές +80%) οι οποιές έχουν και λίγο πιο λευκό φωτισμό.
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-03-10, 11:34
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george316 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν μου επιτραπει να πω την αποψη μου μακρια,πολυ μακρια απο τετοιες λαμπες.....
ακομα και αρκετα παλιοτερα οταν χρησημοποιουσα το αμαξι του πατερα μου,ειχα προμηθευτει τετοιες λαμπες και μαλιστα οχι μονο ενα ζευγαρι,και οχι μονο τις"φθηνες".
οχι μονο θα απογοητευσει.....αλλα ειναι ακρως επικυνδυνα.....
για να καταλαβετε παιδια....ανεβαινα στον χορτιατη θεσσαλονικης για ....τελος παντων.στο δρομο συναντησα ομιχλη(ψιλοχειμωνας..)θα σς πω μονο οτι σταματησα στη μεση του πουθενα(οι θεσσαλονικεις ξερουν το δρομο πανοραμα-χορτιατη)και αλλαξα αυτες τις λαμπες με τις κανονικες μαμα λαμπες........στη μεση του πουθενα...ουτε καν περιμενα την αλλη μερα....
οποτε γνωμη μου ειναι να κανεις ενα κλικ παραπανω υπομονη και να βαλεις τα ξενον!
Mαζι με εμενα θα βρεις τουλαχιστον 3-4 ακομα απο εδω που τις εχουμε βαλει και που εχουμε εκ διαμετρου αντιθετη αποψη
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-03-10, 14:42
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Πάντως το ίδιο ακριβώς θέμα είχε συζητηθεί πρόσφατα εδώ: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=361072#post361072
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-03-10, 14:48
Το avatar του χρήστη b-q
b-q Ο χρήστης b-q δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-01-2010
Μηνύματα: 77
b-q will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Mαζι με εμενα θα βρεις τουλαχιστον 3-4 ακομα απο εδω που τις εχουμε βαλει και που εχουμε εκ διαμετρου αντιθετη αποψη
Συμφωνώ.Το value for money των Τype-R είναι εξαιρετικό.Τις έχω βάλει στα πορείας (μεσαία-μεγάλη σκάλα στην ίδια λάμπα) σε Mini Cooper R56 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Εντάξει, δεν είναι σαν τα εργοστασιακά xenon, αλλά δεν είναι και σαν τα universal "τύπου xenon",που έχει γεμίσει ο κόσμος, τα οποία τοποθετούνται χωρίς προδιαγραφές σε κάθε αυτοκίνητο και τα οποία με το έντονο μπλε φως τους (στα όρια του κιτς), πέραν του ότι είναι ακαλαίσθητα, στραβώνουν και τον απέναντι.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-03-10, 15:32
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από b-q Εμφάνιση μηνυμάτων
...σαν τα universal "τύπου xenon",που έχει γεμίσει ο κόσμος, τα οποία τοποθετούνται χωρίς προδιαγραφές σε κάθε αυτοκίνητο και τα οποία με το έντονο μπλε φως τους (στα όρια του κιτς), πέραν του ότι είναι ακαλαίσθητα, στραβώνουν και τον απέναντι.
Φίλε b-q, τα φώτα που μας στραβώνουν (είμαι κι' εγώ απ' τους... απέναντι), δεν είναι οι συμβατικές λάμπες αλογόνου Η1 ή Η7 κ.λ.π. με ελαφρά ή και έντονη γαλάζια απόχρωση (xenon effect), αλλά οι... πραγματικές xenon λάμπες που εγκαθίστανται κατά συρροήν ως after market κιτ μετατροπής σε τιμή "ευκαιρίας", σε φανάρια / αυτοκίνητα που δεν έχουν τις απαραίτητες προδιαγραφές (προβολείς με συγκεκριμμένους φακούς εστίασης της φωτεινής δέσμης, αυτόματη ρύθμιση του ύψους της δέσμης με εντολές από την ανάρτηση του αυτοκινήτου και σύστημα πλύσης προβολέων). Γι' αυτό η εργοστασιακή "μετατροπή" (από Η σε xenon) κοστίζει 3.000 €...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-03-10, 16:07
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντών///is Εμφάνιση μηνυμάτων
[. Γι' αυτό η εργοστασιακή "μετατροπή" (από Η σε xenon) κοστίζει 3.000 €... [/FONT]
Και προσθέτω εαν τα αγοράσεις ως μεταχειρισμένα θα δώσεις πάνω κάτω 1Κ....
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-03-10, 18:10
Το avatar του χρήστη b-q
b-q Ο χρήστης b-q δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-01-2010
Μηνύματα: 77
b-q will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντών///is Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε b-q, τα φώτα που μας στραβώνουν (είμαι κι' εγώ απ' τους... απέναντι), δεν είναι οι συμβατικές λάμπες αλογόνου Η1 ή Η7 κ.λ.π. με ελαφρά ή και έντονη γαλάζια απόχρωση (xenon effect), αλλά οι... πραγματικές xenon λάμπες που εγκαθίστανται κατά συρροήν ως after market κιτ μετατροπής σε τιμή "ευκαιρίας", σε φανάρια / αυτοκίνητα που δεν έχουν τις απαραίτητες προδιαγραφές (προβολείς με συγκεκριμμένους φακούς εστίασης της φωτεινής δέσμης, αυτόματη ρύθμιση του ύψους της δέσμης με εντολές από την ανάρτηση του αυτοκινήτου και σύστημα πλύσης προβολέων). Γι' αυτό η εργοστασιακή "μετατροπή" (από Η σε xenon) κοστίζει 3.000 €...
Το ίδιο πράγμα λέμε και απ'ό,τι καταλαβαίνω συμφωνούμε απόλυτα.Διευκρινίζω ότι δεν τοποθέτησα τις λάμπες Type-R ως (φθηνό) υποκατάστατο των εργοστασιακών xenon.Αλίμονο. Απλά τις τοποθέτησα επειδή μου έκαναν πολύ παλιομοδίτικες οι εργοστασιακές λάμπες αλογόνου και παρεμπιπτόντως διαπιστώνω (χωρίς να αποκλείεται να είναι απλώς ιδέα μου) ότι προσφέρουν και καλύτερο (ευκρινέστερο) φωτισμό.Αν ήθελα xenon,δεν θα σκεφτόμουν καθόλου τα kit τύπου xenon,αλλά θα τοποθετούσα απευθείας τα εργοστασιακά xenon.Πάντως,ας μη γελιόμαστε,οι περισσότεροι τοποθετούν τα xenon μόνο για λόγους αισθητικής και όχι για λόγους ουσίας, γι'αυτο και έχουμε κατακλυστεί από τα kit τύπου xenon.Φιλικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 16-03-10 στις 09:32
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-03-10, 12:45
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Συμφωνούμε απόλυτα... εγώ δεν ερμήνευσα σωστά τον όρο "τύπου xenon" που χρησιμοποίησες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από b-q Εμφάνιση μηνυμάτων
...Διευκρινίζω ότι δεν τοποθέτησα τις λάμπες Type-R ως (φθηνό) υποκατάστατο των εργοστασιακών xenon.Αλίμονο. Απλά τις τοποθέτησα επειδή μου έκαναν πολύ παλιομοδίτικες οι εργοστασιακές λάμπες αλογόνου και παρεμπιπτόντως διαπιστώνω (χωρίς να αποκλείεται να είναι απλώς ιδέα μου) ότι προσφέρουν και καλύτερο (ευκρινέστερο) φωτισμό...
To ίδιο - και για τους ίδιους ακριβώς λόγους - έχω κάνει κι' εγώ, αντικαθιστώντας τις συμβατικές αρχικά με BMW (Osram) Polar Blue (σε ένα χρόνο ακριβώς με χαιρέτησαν και οι δύο) και στη συνέχεια με Philips Blue Vision (τις έχω 2 1/2 μήνες).
Όσον αφορά στην διαπίστωσή σου περί ελαφρώς δυνατότερου και σίγουρα ευκρινέστερου φωτισμού, έχω να σου πω πως ισχύει και δεν είναι καθόλου ιδέα σου!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντών///is : 16-03-10 στις 12:51 Αιτία: Πρόσθεση πρώτης παραγράφου.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-03-10, 14:03
ermis1975 Ο χρήστης ermis1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 773
ermis1975 will become famous soon enough
Πάντως τα Xenon σε χιόνι και ομίχλη δεν κάνουν! Γι αυτό άλλωστε και τα φώτα ομίχλης τα πραγματικά, είναι κίτρινα, για να διαπερνούν την ομίχλη και το χιόνι. Επίσης τα xenon όταν συναντήσουν χιόνι μπροστά διαχέουν το φως δεξιά κι αριστερά και χάνεται και δε βλέπεις τη μύτη σου!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-03-10, 19:33
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Απλά να σου θυμήσω μήπως ότι τα xenon είναι το μέλλον της αυτοκίνησης στο κομμάτι ορατότητας στο δρόμο...?
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.