Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιά 22-05-17, 03:04
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Στο κομμάτι με την βέργα και τον χειμώνα το σίγουρο είναι ότι η αναθυμιάσεις δεν πάνε εκεί που πρέπει, κάτι πρέπει να είναι φραγμένο και το παρουσιάζουν και πολλά αυτοκίνητα στο εξωτερικό, το καλοκαίρι δεν παγώνει αυτή η μαγιονέζα και κάπως είναι καλύτερα τα πράγματα, φυσιολογικά τον χειμώνα όταν το βάζεις μπροστά πρέπει να έχεις και λίγο άσπρο καπνό που είναι τα λάδια που δεν έχουν πάει στον δείκτη αλλά με της αναθυμιάσεις ξαναανεβένουν στο καπάκι, εικάζω ότι εκεί έχεις ένα θεματάκι με το φίλτρο αναθυμιάσεων και προφανώς και φραγμένο το σωληνάκι μετά την αναθύμιαση που καταλήγει στον δείκτη λαδιού και μετά στο κάρτερ. Αν δεν δουλεύει όλο αυτό σωστά έχεις και απώλεια λαδιού, δεν νομίζω να έχεις θέμα με τα λαστιχάκια γιατί θα είχες παραπάνω απώλεια λαδιού.
Στο δικό μου πριν φτιάξω μερικές διαρροές εδώ και εκεί στο δείκτη δεν είχα καμία απώλεια τουλάχιστον τόσο όσο να χρειάζονταν να συμπληρώσω.

Το κακό είναι αυτό για την αναθύμιαση ότι πρέπει να βγει η εισαγωγή για να το φτιάξεις ή να καθαρίσεις την σήτα, ίσως με επιφύλαξη το λέω για να μην πάρω κανέναν στο λαιμό μου να βοηθήσει ένα καλό ξεκάπνισμα επι κάνα 20λεπτο να ζεσταθούν όλα καλά καλά να ξεφράξει η μπίχλα απο τα καφτά λάδια που θα στέλνει στην σίτα και ίσος ξεφράξουν ότι άλλο έχει θέμα και να μην χρειαστείς να κάνεις τίποτα. Εγώ έκανα το τελευταίο που είχα πρόβλημα με τον αισθητήρα βολάν και δεν μου ξαναέκανε κάτι απο τότε, βέβαια μια αισθάνομαι το αυτοκίνητο να πηγαίνει σωστά μια το αισθάνομαι να πηγαίνει λίιιγο ζορισμένο, οπότε και θα τον αλλάξω τον αισθητήρα με την πρώτη ευκαιρία.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 22-05-17, 10:57
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Ευχαριστω!οταν λες φιλτρο αναθυμιασεων?τον διαχωριστη λαδιου κ τις σωληνωσεις του εννοεις?
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 22-05-17, 12:57
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Ναι, αυτό ακριβώς, δεν κρατάει το λάδι εκεί στην σίτα και πάει μαζί με της αναθυμιάσεις στο καπάκι πάνω και καίγονται τα λάδια μαζί με τα αέρια γιαυτό και η κατανάλωση η παραπάνω που έχεις, σε όλο αυτό βοηθάει η κοντινές αποστάσεις που κάνει το αυτοκίνητο όπου δεν ζεσταίνεται επαρκώς και εγκλωβίζονται οι υδρατμοί στο μοτέρ γιαυτό και το καλοκαίρι δεν είναι τόσο αισθητό με την βέργα και ίσος και με την κατανάλωση να μην έχεις απώλεια όσο τον χειμώνα. Βάλε το και αυτό στο πρόγραμμα μαζί με τα άλλα χαχα, εγώ εχθές επειδή δεν δούλευε ο μύλος του καλοριφέρ έβγαλα ντουλαπάκι και μόλις κούνησα κάτι καλόδια στην μονάδα fsu κοινός τσουκγράνα πήρε μπρος, έσφιξα λίγο τα καλόδια τα ξανακούμπωσα και ελπίζω μην με ξανάαφήσει απο μύλο καλοριφέρ. Χαϊδεψα και λίγο το κάθισμα συνοδηγού το πασπάτεψα καλά και έσβησε και το λαμπάκι του αερόσακου, και ήμαστε σούπερ αλλά δεν ξέρω για πόσο πάλι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 22-05-17, 13:55
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Χαχα, κι εγώ που νόμιζα ότι τέτοια βουντού πιάνουν μόνο στο E30!
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 22-05-17, 20:54
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Παντως κ μακρινες αποστασεις που εκανα το χειμωνα,δεν αλλαξε κατι..μηπως φταινει που δεν λειτουργει η δευτερευον αντλια αερα?η δεν παιζει ρολο?
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 22-05-17, 20:56
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, αυτό ακριβώς, δεν κρατάει το λάδι εκεί στην σίτα και πάει μαζί με της αναθυμιάσεις στο καπάκι πάνω και καίγονται τα λάδια μαζί με τα αέρια γιαυτό και η κατανάλωση η παραπάνω που έχεις, σε όλο αυτό βοηθάει η κοντινές αποστάσεις που κάνει το αυτοκίνητο όπου δεν ζεσταίνεται επαρκώς και εγκλωβίζονται οι υδρατμοί στο μοτέρ γιαυτό και το καλοκαίρι δεν είναι τόσο αισθητό με την βέργα και ίσος και με την κατανάλωση να μην έχεις απώλεια όσο τον χειμώνα. Βάλε το και αυτό στο πρόγραμμα μαζί με τα άλλα χαχα, εγώ εχθές επειδή δεν δούλευε ο μύλος του καλοριφέρ έβγαλα ντουλαπάκι και μόλις κούνησα κάτι καλόδια στην μονάδα fsu κοινός τσουκγράνα πήρε μπρος, έσφιξα λίγο τα καλόδια τα ξανακούμπωσα και ελπίζω μην με ξανάαφήσει απο μύλο καλοριφέρ. Χαϊδεψα και λίγο το κάθισμα συνοδηγού το πασπάτεψα καλά και έσβησε και το λαμπάκι του αερόσακου, και ήμαστε σούπερ αλλά δεν ξέρω για πόσο πάλι...
Στο καδο πρεπει να το βαλω με ολα τα αλλα..αλλα εχε χαρη...που φιλος με σειρα 1,εχει τα διπλασια προβληματα απο το δικο μου.!!!
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dokimos e36 : 22-05-17 στις 20:59
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 22-05-17, 23:28
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Εγώ πιστεύω ότι παρόλαυτά τα προβλήματα είναι περισσότερο αξιόπιστο από κάτι πιο καινούρια που έχουν τρελάνει τους ιδιοκτήτες με τα μπεκ και τους πολλαπλασιαστές και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Εδώ ότι και να πάθεις τι βγάζεις σχετικά οικονομικά και αν μπορείς να πιάσεις και κανένα κατσαβιδάκι να κάνεις και κάτι μόνος σου έχεις ένα οικονομικό μέσω μεταφοράς με αποδεκτή κατανάλωση βενζίνης και με τιμόνι που αγγίζει το τέλειο + dcs που είναι αρκετά ασφαλές στην οδήγηση και γενικός στα 3-4 χιλιάρικα που παίζουν οι τιμές δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι ανώτερο οδηγικά και πιο ασφαλές και οικονομικό ταυτόχρονα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 22-05-17, 23:45
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Ή ντίζελ, που δεν έχει ούτε πολλαπλασιαστές, ούτε μπουζί για αλλαγή, καίει και λιγότερο και έχει πιο φτηνό καύσιμο. (Για E46 μιλάω πάντα)
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 22-05-17, 23:49
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Σωστά αν κάνεις πολλά πολλά χιλιόμετρα αξίζει και το ντίζελ αλλιώς άστο καλύτερα, μην αναφερθώ και στον κυβισμό που είναι δίλιτρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 09-06-17, 12:37
alex46 Ο χρήστης alex46 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-05-2017
Μηνύματα: 60
alex46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ παιδιά!
Μου κόστισε ~220€.
Φλάντζα στο ψευτοκάπακο άφησα την ίδια. Την είχα αλλάξει παλιότερα σε επίσημη αντιπροσωπεία, οπότε ήταν σε καλή κατάσταση. Μέχρι στιγμής δεν έχω εντοπίσει διαρροή λαδιού απ' αυτήν, αλλά αν προκύψει θα την αλλάξουμε κι αυτή...
Νομίζω ότι πήγε καλά η όλη "επέμβαση".
καλημερα αν επιτρεπεται που το εκανες?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.