Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-06-11, 15:03
gfoto Ο χρήστης gfoto δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-10-2007
Μηνύματα: 43
gfoto is on a distinguished road
Αυτοκίνητο μέχρι 1000 E

Ψαχνω να αγορασω ενα αυτοκινητο μεχρι 1000Ε (για ΒMW δινω κατι παραπανω) για καθημερινη μετακινηση.
Δεν με πειραζει να ειναι αρκετα παλιο (μεχρι 1990 περιπου - 1985 και λιγο πιο καινουργιο για BMW), δεν με πειραζει να ειναι μεχρι 1800cc (αλλα καλα ειναι να ειναι το πολυ 1600cc ειδικα στην αδεια) και θελω να ειναι αριστο με την εννοια οτι δεν θελω να παρω ενα χιλιοχτυπημενο γυρω γυρω αυτοκινητο. Θελω να ειναι οσο το δυνατον καλοσυντηρημενο και να εχει υδραυλικο τιμονι και A/C (φυσικα συζηταω οτιδηποτε ενδιαφερον ακομα και αν δεν ικανοποιει αυτα τα κριτηρια).
Ιδανικα θα με ενδιεφερε κατι σε Opel Tigra oμως δυστηχως οι τιμες τους ειναι αρκετα ψηλα... ενδιαφερομαι για αμεση αγορα (μεχρι τελος βδομαδας με πληρωμη μετρητα).

Οτιδηποτε πιστευεται θα με ενδιαφερει στειλτε μου ΠΜ και το συζηταμε. Εχω λιωσει το car.gr αλλα δυστηχως δεν εχω βρει κατι οπως το θελω...για αυτο ειπα να ρωτησω εδω και σε κανα δυο αλλα forum που μπαινω μπας και παρουσιαστει τιποτα.

Το μονο αυτοκινητο που εχω βρει ειναι ενα E28 που ομως το φοβαμαι για καθημερινο...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-06-11, 15:45
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
αντιλαμβανεσαι οτι ενα αμαξι 1600cc εχει παγιο κοστος 270τελη και καπου 400 ευρω το χρονο για ασφαλεια?

Με το καλημερα λοιπον εισαι στα 700 ευρω.

Σερβις αναλογως το αμαξι, αλλα πες ενα που δε χρειαζεται πολλα θες 150-200 το χρονο για λαδια φιλτρα μπουζι και τακακια.

Φτασαμε στα 900.

Αν εχει καταναλωση 10λ/100χλμ θες 17ευρω για καθε 100χλμ. Η αλλιως για 10.000χλμ το χρονο θες αλλα 1700 ευρω.

Φτασαμε τα 2600. Συν την αγορα 3600-4000. Ακριβο σπορ το αμαξι. Οχι η αγορα, η συντηρηση οπως βλεπεις

Το ενδεχομενο εντος πολης να καις παραπανω η να ανεβει η τιμη της βενζινης ανεβαζουν το ετησιο κοστος. Το ενδεχομενο το αμαξι να χρειαζεται παραπανω σερβις επειδη θα ειναι παλιο επισης. Και το σημα επισης ακουγεται οτι θα ανεβει. Για τα τεκμηρια ευτυχως στα 1600 δεν θα εχεις θεμα

Εκτος αν σκοπευεις να παρεις αμαξι για να το χεις να καθεται.
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-06-11, 16:23
gfoto Ο χρήστης gfoto δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-10-2007
Μηνύματα: 43
gfoto is on a distinguished road
Kακε...μου χαλας τα ονειρα...
Οπως και να εχει, τα service μου βγαινουν αρκετα φθηνοτερα για διαφορους λογους αρκει να μην προκυψει καποια ζημια. Επισης μεσα στην πολη δεν χρειαζομαι αυτοκινητο ειναι η αληθεια. Τα τελη ειναι δυστηχως παρα πολλα αλλα το μεχρι τωρα αυτοκινητο μου θα παψει να εχει πινακιδες απο τον επομενο χρονο οποτε θα γλυτωσω περιπου 120 ευρω (εξακολουθουν τα 270 ευρω αν ειναι νταβατζιλικη αλλα τελος παντων). Για βενζινη τωρα τι να σου πω..... Ασφαλεια μου βγαινει για 518 Ε28 350 ευρω το χρονο οποτε ουσιαστικα στα 400 ευρω ειμαστε.... Ναι πανακριβο σπορ το αμαξι αλλα και απαραιτητο το μεταφορικο μεσο. Τα τεκμηρια για 1800cc με παλαιοτητα πανω απο 10 ετη ειναι 2000 ευρω ετησιως ομως τι σημαινει αυτο για εμενα που δεν δηλωνω εισοδημα? ΟΚ μαλλον δεν θα πληρωσω τιποτα αλλα λενε οτι θα αλλαξει...

Τελικως, η διαφορα απο το να παρω ενα σαπιο αυτοκινητο με ενα που να με ικανοποιει ειναι μικρη σχετικα ωστε να μην κανω το δευτερο.... επισης σε γενικες γραμμες περισσοτερο θελω παρα χρειαζομαι αυτοκινητο ομως με την ιδια λογικη δεν χρειαζομαστε πολλα απλα τα θελουμε...

Το θεμα το ανοιξα κυριως για να δω μηπως προκυψει καποια πιο ενδιαφερουσα προταση ή καποια που να μου βγαινει σημαντικα οικονομικοτερη ( 1200cc ... )
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-06-11, 16:41
Lambros Ο χρήστης Lambros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Μηνύματα: 294
Lambros is on a distinguished road
Δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που να έχει αυτή τη στιγμή ένα καλοδιατηρημένο και όχι "μπαχατέλα" μικρό(μέχρι 1200-1400 κυβικά) και να το δώσει για 1000ευρώ...
__________________
Member of RAA (Rulesss Approved Association)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-06-11, 19:28
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Εγώ πήρα ένα Cinquecento 900cc του 1995 για να κάνω τις δουλειές μου, έχει τέλη 100 ευρώ, ασφάλεια 130 ευρω το εξάμηνο, και μέση κατανάλωση περίπου 5 λίτρα (μετρημένη). Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι μου έχει κάνει τη ζωή πολύ πιο εύκολη, και ότι πάγια παραπάνω έχω για ασφάλειες και τέλη, μου τα επιστρέφει και με το παραπάνω από την μικρότερη κατανάλωση που έχει σε σχέση με το MINI. (800 ευρώ το πήρα)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-06-11, 21:07
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
δεν χρειαζεται να λεμε για τα μακροπροθεσμα εξοδα του αμαξιου: Αν δωσεις 1000ε για αμαξι αυριο, θελεις την ιδια μερα αλλα 600 και με την προυποθεση οτι δε θα χρειαστεις επισκευες. 200 για μεταβιβαση,200 για ασφαλεια και καμια 150 για πλακα ενα σερβις...ασε που για να βρεις σοβαρο αμαξι με 1000ε πρεπει να εισαι πολυ τυχερος...μην σκεφτεσαι καν μπεμβε με αυτο το ποσο...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-06-11, 00:03
gfoto Ο χρήστης gfoto δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-10-2007
Μηνύματα: 43
gfoto is on a distinguished road
Δεν ζητησα αυτοκινητο+ασφαλεια+σερβις+την βενζινη+τα τελη στα 1000ευρω...ρωτησα να δω μηπως παιζει καποιο αυτοκινητο στα 1000ευρω που για καποιο λογο δεν εχω βρει σε αγγελιες κλπ...

Ε30/Ε28 εχω βρει και σε καλη κατασταση. Ε34/Ε36 εχω βρει σε κακη κατασταση ή σε μετρια αλλα 2,5λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-06-11, 02:44
Το avatar του χρήστη bmwnikolase36
bmwnikolase36 Ο χρήστης bmwnikolase36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Μηνύματα: 249
bmwnikolase36 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gfoto Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψαχνω να αγορασω ενα αυτοκινητο μεχρι 1000Ε (για ΒMW δινω κατι παραπανω) για καθημερινη μετακινηση.
Δεν με πειραζει να ειναι αρκετα παλιο (μεχρι 1990 περιπου - 1985 και λιγο πιο καινουργιο για BMW), δεν με πειραζει να ειναι μεχρι 1800cc (αλλα καλα ειναι να ειναι το πολυ 1600cc ειδικα στην αδεια) και θελω να ειναι αριστο με την εννοια οτι δεν θελω να παρω ενα χιλιοχτυπημενο γυρω γυρω αυτοκινητο. Θελω να ειναι οσο το δυνατον καλοσυντηρημενο και να εχει υδραυλικο τιμονι και A/C (φυσικα συζηταω οτιδηποτε ενδιαφερον ακομα και αν δεν ικανοποιει αυτα τα κριτηρια).
Ιδανικα θα με ενδιεφερε κατι σε Opel Tigra oμως δυστηχως οι τιμες τους ειναι αρκετα ψηλα... ενδιαφερομαι για αμεση αγορα (μεχρι τελος βδομαδας με πληρωμη μετρητα).

Οτιδηποτε πιστευεται θα με ενδιαφερει στειλτε μου ΠΜ και το συζηταμε. Εχω λιωσει το car.gr αλλα δυστηχως δεν εχω βρει κατι οπως το θελω...για αυτο ειπα να ρωτησω εδω και σε κανα δυο αλλα forum που μπαινω μπας και παρουσιαστει τιποτα.

Το μονο αυτοκινητο που εχω βρει ειναι ενα E28 που ομως το φοβαμαι για καθημερινο...
αφου φιλε μου θες ενα αμαξι για καθημερθνη μετακινηση παρε ενα cinquecento φιατακι
και θα εισαι πασας,οπως ειπε και ο φιλος ποιο πανω...δεν καιει πραγματικα τιποτα,τα ανταλακτικα του ειναι παμφθηνα,και γενικα συμφερει.εχει παρει ενας φιλος μου για
μετακινησεις στην πολη και σε κατι περιχωρα και πραγματικα δεν το μετανοιωσε ουτε στιγμη.αυτα στα λεω με κρητιριο οτι θελεις ενα αμαξι οικονομικο στις μετακινησεις και δεν σε ενδιαφερει τοσο η εμφανιση.ειναι πιστευω η καλυτερη επιλογη.οσο για bmw που αναφερες με τοσο λιγα χρηματα εστω και με 2000 ευρο σου λεω εγω,δεν θα βρεις,και σε καλη κατασταση κιολας.και αν παρεις σε τετοια τιμη,θα χωρτασεις συνεργειο!αυτα απο εμενα.
__________________
Θα ήθελα να ήσουνα στην μοίρα σμηναγός μου να σου βαραω προσοχή όταν περνάς εμπρός μου!




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-06-11, 09:34
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
Άν ψάξεις στο car.gr θα βρείς αυτοκίνητα μέχρι χιλιάρικο και με έρ-κοντίσιον. Τα πιό μικρά κυβικά τα ζητάνε κάτι παραπάνω (προφανώς λόγω κατανάλωσης) αλλά βρίσκεις αρκετά Νισσάν Σάνι ή και Ρόβερ 214/216 μέχρι 1.6 κυβικά σε λογική τιμή. Σαφέστατα ένα τέτοιο αμάξι θα θέλει μαζέματα (το ελάχιστο είναι τα λάστιχα/φρένα καθώς και αλλαγή λάδια φίλτρα). Δύσκολο να το δίνει κάποιος σε τέτοια τιμή και να μην είναι παρατημένο. Πάντως αν δε θές να επενδύσεις πολλά με ένα φτηνό σετ λάστιχα και απλά αλλάζοντας τα αναλώσιμα (αν υποθέσουμε ότι δεν θέλει καμμιά χοντρή επισκεύη) μπορείς να τη βγάλεις καθαρή με 1500 ευρώ μαζί με τη μεταβίβαση.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-06-11, 11:06
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Το αμάξι που πληρεί τα κριτήρια σου αν και με ίσως ελάχιστα ψηλότερη τιμή είναι ένα hyundai accent του 97-98.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.