Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-10-13, 22:11
black alex Ο χρήστης black alex δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 02-10-2013
Μηνύματα: 3
black alex is on a distinguished road
Θεμα με ωστηρια!

Καλησπερα σε ολο το forum και καλως σας βρηκα!
Εδω και 4 μηνες ειμαι κατοχος ενος ε36 328 και επειδη κυριολεκτικα εχω μπλεξει σας ζητω να με βοηθησετε με τις γνωσεις σας.
Περαν τον προβληματων που μου παρουσιαστηκαν οπως συμπλετης που ειναι αναλωσιμος..αισθητηρας στροφαλου...και του μετρητη μαζας αερα τα οποια λυθηκαν...το προβλημα των ωστηριων συνεχιζει να με ταλανιζει.........
Η ιστορια ξεκιναει ως εξης αλλαζονται και τα 24 ωστηρια μαρκας meyle και ολα ειναι καλα....μετα απο 2000χλμ αλλαζω λαδια και κανω το λαθος που δεν γνωριζω αν ειναι λαθος εν τελει και βαζω 10w40 και τα ωστηρια αρχιζουν να κελαηδανε.....μετα απο 1000χλμ τα αλλαζω παλι βαζω σβαγκ 5w40 βελτιωνεται λιγο...τα ωστηρια μια χτυπαν μια οχι αναλογως με την διαθεση τους..μετα απο αλλα 1000χλμ λεω να τα ξαναλαξω οπου και συνεβη σημερα με 5w30 της bmw καμμια βελτιωση ομως....σε οποιο συνεργειο και αν πηγα μου ειπαν αλλαγη ωστηρια...και λεω μα ρε παιδια πριν 4000χλμ τα αλλαξα ποτε προλαβαν να ξαναχαλασουν??Επισης το προβλημα που εχει το αυτοκινητο ειναι διαρροη απο την βαση του φιλτρου λαδιου και απο τον καθρεφτη μηπως λεω μηπως σχετιζεται με τα ωστηρια?????Σημειωση το αμαξι κινειται μονο κυριακη και για βολτα....
Παρακαλω οσοι εχουν γνωση επι του θεματος ας με βοηθησουν και ας με συγχωρεσουν οι συμφορουμιτες για το μακροσκελεστατο αρθρο...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-10-13, 00:19
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Όταν τα έβαλες την πρώτη φορά, τα άφησαν τουλάχιστον ένα 24-ωρο ανοιχτά μέσα σε λάδι του κινητήρα σου;

Αν όχι, πήρες την απάντησή σου.

Το 10W40 δεν κάνει για τον κινητήρα σου, αλλά όχι, σε 4.000χλμ δεν θα σου διαλύσει την κεφαλή.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-10-13, 02:39
black alex Ο χρήστης black alex δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 02-10-2013
Μηνύματα: 3
black alex is on a distinguished road
δεν γνωριζω αν τα αφησαν ανοιχτα.......χλωμο μου φαινεται...και απο οτι καταλαβα αυτο σχετιζεται με τον αερα που μαλλον κρατησαν τα ωστηρια...σε αυτη την περιπτωση σωζεται καπως η κατασταση η παμε για αντικατασταση?????
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-10-13, 07:29
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
γιατί δε πας εκεί που σ τ άλλαξαν να τους ζητήσεις τα ρέστα επειδή έκαναν τ
μλκια θα τ πληρωσεις εσύ
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-10-13, 09:02
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από black alex Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ωστηρια μια χτυπαν μια οχι αναλογως με την διαθεση τους...
Αυτό δείχνει νομίζω έλλειψη πίεσης στο κύκλωμα λαδιού..
Υδραυλικά ρυθμιζόμενες είναι οι βαλβίδες?
Εκτός απο τα ωστήρια, τα ποτηράκια ρύθμισης κρύου ζεστού αλλάχτηκαν???
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-10-13, 09:56
black alex Ο χρήστης black alex δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 02-10-2013
Μηνύματα: 3
black alex is on a distinguished road
Τα ωστηρια αλλαχτηκαν αλεξανδρουπολη εγω μενω θεσ/νικη ειναι ασυμφορο να ανεβω να βρω τον μαστορα...δεν γνωριζω για τα ποτηρακια....Σκεφτηκα οτι ισως μπορει να εχει χαμηλη πιεση λαδιου και να μην τα σηκωνει στο καπακι αλλα το λαμπακι του λαδιου σβηνει αμεσως αμα ειχε θεμα θα καθυστερουσε λιγο εστι τουλαχιστον μου ειπαν............ποια ειναι η σωστη πιεση λαδιου???
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-10-13, 12:23
Το avatar του χρήστη Mike_gr
Mike_gr Ο χρήστης Mike_gr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2008
Μηνύματα: 500
Mike_gr is on a distinguished road
βρες απο το autodata την εργοστασιακη πιεση της αντλιας λαδιου, και μετρα την δικια σου.
το λαμπακι μπορει να σβηνει αλλα η πιεση να μην ειναι επαρκης.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-11-13, 16:24
Το avatar του χρήστη agrotis328
agrotis328 Ο χρήστης agrotis328 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-12-2006
Μηνύματα: 840
agrotis328 will become famous soon enoughagrotis328 will become famous soon enough
κριμα που δεν σε προλαβα πριν τα αλλαξεις,ειχα και εγω ντιζελαρισμα καπου στις 220.000 και ενω ημουν στο τσακ να παω για ωστηρια ειπα να δοκιμασω καστρολ 5-40
ε λοιπον το αμαξι μετα απο μια βδομαδα εστρωσε.!!
τωρα εχω 360.000 και το μοτερ πραγματικα δουλευει σαν καινουργιο,αλλαγη κανω στις 10.000 και ποτε δεν λειπει πανω απο 1-1,5 λιτρο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-01-15, 00:21
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα..εχω προβλημα με τα ωστηρια μου χτυπανε ειτε ειναι ζεστο η κρυο το μοτερ.αλλαξα χθες λαδια castrol 10w40 κ εριξα κ ενα καθαριστικο λαδιου της liqui moly(στα παλια λαδια)ΕΧΩ την εντυπωση οτι απο τοτε αρχισαν να χτυπανε.ΕΚΤΟΣ αν χτυπαγανε απο πριν κ δν το ειχα προσεξει..με τα καινουργια λαδια εχω κανει περιπου 7 -8 χιλ. μονο..επισης,μου ειπανε η να βαλω λαδια 5w40 η να ριξω ενα προσθετο ωστηριων κ θα σταματισουν.καθε βοηθεια δεκτη! e36 - m43b16
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-01-15, 07:41
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Πρώτον, αν τα καινούρια λάδια έχουν 8000χλμ τα παλιά που έριξες το καθαριστικό πόσο είχαν?

Δεύτερον, σε παλιά λάδια τι το έριξες το καθαριστικό?

Τρίτον, αν χτυπάνε τα ωστήρια, μην ρίξεις άλλα πρόσθετα ή λάδια...Θέλει επισκευή των ωστηρίων.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.