Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #231  
Παλιά 20-10-15, 09:20
dk365 Ο χρήστης dk365 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Μηνύματα: 3
dk365 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου ανάβει κάποιο λαμπάκι όταν στο κάνει αυτό???
Όχι, κανένα λαμπάκι δυστυχώς.
Απάντηση με παράθεση
  #232  
Παλιά 24-12-15, 10:43
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Επιστροφή με άλλο ένα θεματάκι. Χθες κατα την εκκινηση και μετα απο παραπανω απο μια μερα ακινησιας, εκανε ρεταρισμα, αναψε για λιγο το check engine, μετα εσβησε και εστρωσε και το ρεταρισμα. Το πηγα απ ευθειας στο μηχανικο. Η διαγνωση εδειξε αφλογιστια στον 2ο κυλινδρο για 1 φορά. Αλλάχτηκε ο πολλαπλασιαστής του για να μην εχουμε τιποτα απροοπτα μεσα στις γιορτες. Κοστος 40 ευρω.
Απάντηση με παράθεση
  #233  
Παλιά 06-02-16, 22:29
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Και μια τελευταια 'καταχωρηση' στο μεγαλο αυτο θρεντ, για τα προβληματα της σειρας 1.

Σημερα τ αμαξι μου πουληθηκε, λιγες μερες ομως πριν, μου εκανε κατι 'κολπα'.
Μετα απο καμια μερα ακινησιας εκτος γκαραζ και με λιγο κρυο κι υγρασια, δεν ξεκιναγε. Εδινε μιζαρισμα, αλλα δεν ειχα αναφλεξη. Μετα απο καποιες προσπαθειες, καταλαβαινα πως εδιναν αναφλεξη στην αρχη ενας, μετα δυο και τελος 3 κυλινδροι και ξεκινησε με 3 το μοτερ. Το πηγα ρεταροντας συνεργειο κι τα μηνυματα στο διαγνωστικο εγραφαν αφλογιστια σε πανω απο εναν κυλινδρους και αφλογιστια στον Νο2 κυλινδρο. Οχι οτι επρεπε να το πει το διαγνωστικο για να το καταλαβω βεβαια! Αφου σβηστηκαν τα μηνυματα, μολις ξαναβαλαμε μπροστα, ολα καλα.
Η εκτιμηση ηταν οτι ισως κολλανε τα μπεκ, εφοσον εχει αλλαχτει προσφατα ο πολλαπλασιαστης του 2ου κυλινδρου μετα απο παρομοιο συμπτωμα, στον συγκεκριμενο ομως κυλινδρο. Ισως μετα απο καθαρισμο με υπερηχους να μην ξανακανε αυτο το προβλημα. Αν ομως μετα απο ελεγχο για σωστο ψεκασμο βγαιναν off, θα ηθελαν αλλαγη.

Οπως και να χει, οπως εγραψα και πριν, εφυγε απο μενα. Ευχομαι να ναι απροβληματιστο στο νεο του ιδιοκτητη.

Εδω κλεινει για μενα κι ενα μεγαλο κεφαλαιο, πολυετους συμμετοχης με ανταλλαγη αποψεων, ιδεων, πληροφοριας και λυσεων, σχετικα με προβληματα της σειρας 1.
Σιγουρα θα μπαινω στο φορουμ να παρακολουθω. Αν καποιον μπορω να βοηθησω σε οτιδηποτε σχετικα με τ αμαξι του, θα ναι χαρα μου. Βεβαια ευχομαι απροβληματιστοι να ναι ολοι και τα μονα ποστ να ναι για βελτιωσεις, προσθηκες, αισθητικες και λειτουργικες και βολτες!
Επειδη ομως μηχανηματα ειναι και χαλανε και παλι ευχομαι οτι βγει, αν βγει, να ναι οσο γινεται λιγοτερο 'οδυνηρο' απο ολες τις αποψεις!

Θα συνεχισουμε να τα λεμε σιγουρα. Καλη συνεχεια να χετε κυριοι!
Απάντηση με παράθεση
  #234  
Παλιά 07-02-16, 03:42
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μια τελευταια 'καταχωρηση' στο μεγαλο αυτο θρεντ, για τα προβληματα της σειρας 1.
Σημερα τ αμαξι μου πουληθηκε. .
Θα συνεχισουμε να τα λεμε σιγουρα. Καλη συνεχεια να χετε κυριοι!
Σε ευχαριστούμε για όλα όσα έχεις γράψει και σε όσα έχει βοηθήσει, και θα εξακολουθείς
να βοηθάς με το αρχείο που έχεις αφήσει παρακαταθήκη...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #235  
Παλιά 07-02-16, 16:02
Το avatar του χρήστη fourna7
fourna7 Ο χρήστης fourna7 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-12-2014
Μηνύματα: 81
fourna7 is on a distinguished road
Φιλε Γιάννη σε ευχαριστώ κι εγώ προσωπικά για τη συμβολή σου ως τώρα τόσο στην αγορά όσο και σε διάφορα θέματα που με έχουν απασχολήσει όσο συνυπάρχω με τον άσσο μου. Καλή συνέχεια εύχομαι και ελπίζω να συνεχίσεις να βοηθάς με τις γνώσεις σου.
Απάντηση με παράθεση
  #236  
Παλιά 08-02-16, 02:12
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Φυσικα θα εξακοκουθω να παρακολουθω και να βοηθαω οπου κι οσο μπορω μετα την εμπειρια που απεκτησα με αυτο το αμαξι. Κατι σαν...Long term test οχημα, σε ολες πραγματικα τις συνθηκες, με το μονο κακο, να πληρωνω εγω απ την τσεπη μου ολο το λογαριασμο! Καλα θα ηταν να το εκανα για καποια εταιρια πχ, αλλα αυτα μονο σε ονειρα!
Απάντηση με παράθεση
  #237  
Παλιά 08-02-16, 04:33
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Έτυχε να μπώ μετά από καιρό, και είδα το μήνυμα σου Γιάννη. Ευχαριστώ για όλα, οι συμβουλές σου ήταν πάντα υπερπολύτιμες. Μεγάλο κεφάλαιο έκλεισες (και καλά έκανες γιατί ταλαιπωρήθηκες)!

Όσο για τον άσσο μου σκέφτομαι επίσης να τον πουλήσω, μιας και μένω μόνιμα πιά στην Αγγλία, το αριστεροτίμονο είναι no-go και έχω κάνει lease για εδώ ένα Lexus CT200h το οποίο είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητικό.
__________________
Κι όπως θα παίρνω τις στροφές, κάτσε στο VAG και κοίταζε με
Απάντηση με παράθεση
  #238  
Παλιά 08-02-16, 07:38
nikosdov116i Ο χρήστης nikosdov116i δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Μηνύματα: 96
nikosdov116i is on a distinguished road
Βλέπω σιγά σιγά να αποσύρονται πολλοί απο τον άσσο(και εγώ πριν ένα χρόνο το έδωσα)και αυτό δεν είναι καλό.Να δούμε αν μπορέσουμε ποτέ να ξαναπάρουμε ένα καλό αυτοκίνητο.
Απάντηση με παράθεση
  #239  
Παλιά 08-02-16, 17:21
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
ευχαριστουμε γιαννη. θα τα λεμε ελπιζω κι απο εδω.
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #240  
Παλιά 08-02-16, 19:00
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikosdov116i Εμφάνιση μηνυμάτων
Βλέπω σιγά σιγά να αποσύρονται πολλοί απο τον άσσο(και εγώ πριν ένα χρόνο το έδωσα)και αυτό δεν είναι καλό.Να δούμε αν μπορέσουμε ποτέ να ξαναπάρουμε ένα καλό αυτοκίνητο.
Θα βγω λιγο εκτος θεματος, αλλα θα μου επιτρεψετε. Ο φιλος εχει πολυ μεγαλο δικιο που το λεει αυτο. Οντως δεν ειναι καλό και επισης για να ειμαι ρεαλιστης, δε νομιζω στην Ελλαδα με αυτες τις συνθηκες και αυτες τις προοπτικες να καταφερω ξανα κατι τετοιο. Η αληθεια ειναι πως ουτε τοτε το ειχα καταφερει στην Ελλαδα, αλλα στη Γερμανία! Τις καλες δηλαδη εποχες και παλι, επρεπε να βγω εξωτερικο να δουλεψω και τελικα πηρα ενα καλο, για τα δεδομενα μου, αμαξι! Ομοιως κι ακομα πιο πολυ με τις σημερινες συνθηκες και τις αυριανες προοπτικες που δεν τις βλεπω και καθολου ευχαριστες, για να γινει το ιδιο, μαλλον θα πρεπει να ξανα-ξενιτευτω, που η ιδεα, ασχετως του αυτοκινητου, γυριζει στο μυαλο μου εδω και καιρο ολο και πιο εντονη. Φυσικα αν ειναι να φυγω, δεν θα το κανω για να ξαναγορασω ενα καλο αμαξι! Αλλα αν γινει και εχω τη δυνατοτητα δεν θα πω και οχι! Θα ημουν βλακας αν ελεγα οχι!

Και για να το κλεισω εδω, θυμαμαι σε ενα παλιοτερο ποστ, αλλης σειρας, ο Rapid ειχε γραψει κι αυτος σοφες κουβεντες που τις θυμαμαι. Συνοψιζοντας ειχε γραψει πως οι χρυσες εποχες εκει απο 1998-2009, τελειωσαν και πολλοι καταφεραμε και πηραμε μεσα σ εκεινη την περιοδο μπεμβε, ή οποιοδηποτε αλλο 'πρημιουμ' οχημα, τωρα που ζορισε η κατασταση, οπως και να το κανουμε, για πολλους, τα κουκια δε βγαινουν. Ποσο δικιο!
Επειδη λοιπον τα δικα μου κουκια ζορισαν πολυ, για να μην κανω αυτο που κοροιδευω καποιους που εχουν φεσια, εξοδα, οικονομικο στριμωξιδι γενικα, αλλα εχουν κουρσα, ε εγω την κουρσα την αφησα. Προτιμω να μαι με καρουλι και να παρω μια ανασα, παρα με κουρσα και να πνιγομαι!

Το ξερω, ξεφυγα και να με συγχωρειτε. Εχω σκοπο να ανοιξω ενα ξεχωριστο νημα που μπορουμε να το συζητησουμε ολο αυτο, γιατι ομολογουμενως, ειναι μεγαλη κουβεντα!

Καλο σας βραδυ !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.