Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 23-01-10, 16:59
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην κανονική διάσταση τί πίεση χρησιμοποιούσες??
Την ίδια θα βάλεις και στην διάσταση που επέλεξες τώρα...
Συγνώμη προκαταβολικά για το απόλυτο της έκφρασής μου, αλλά αυτό είναι λάθος. Οι πιέσεις αλλάζουν ανάλογα με το λάστιχο (προφίλ-πέλμα-κατασκευαστής). Αν αλλάξεις τα 15άρια με 17άρια και βάλεις 25 πίεση αέρα, θα πηγαίνεις σαν να είναι κλαταρισμένο το λάστιχο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-01-10, 17:27
leyteris Ο χρήστης leyteris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Μηνύματα: 366
leyteris is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panhassiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
ΦΙΛΕ RAPID ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΕ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΖΑΝΤΟΛΑΣΤΙΧΑ, ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΠΡΙΝ! Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ.
εγω σε 225/40/18 που φοραω,επειδη το προφιλ ειναι χαμηλο βαζω 32-33 περιπου, και ειναι μια χαρα.Αυτο με υποδειξη απο το καταστημα που εβαλα τα λαστιχα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-01-10, 00:41
panhassiotis Ο χρήστης panhassiotis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 09-03-2009
Μηνύματα: 12
panhassiotis is on a distinguished road
ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΕΔΩ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΙΚΙΛΟΥΝ!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-01-10, 03:14
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη προκαταβολικά για το απόλυτο της έκφρασής μου, αλλά αυτό είναι λάθος. Οι πιέσεις αλλάζουν ανάλογα με το λάστιχο (προφίλ-πέλμα-κατασκευαστής). Αν αλλάξεις τα 15άρια με 17άρια και βάλεις 25 πίεση αέρα, θα πηγαίνεις σαν να είναι κλαταρισμένο το λάστιχο.
Τι είναι λάθος? Ξέρεις πώς επιλέγουμε διάσταση ελαστικού και πίεση αέρα?
Με βάση το φορτίο βάρους που δέχεται ο κάθε τροχός.
Αν αλλάξεις απο 15 ζάντα σε 17, και κρατήσεις σωστά το ύψος του προφίλ, όσο θα κάτσει το αυτοκίνητο με 25 πίεση στην 15αρα, θα κάτσει και στην 17. Ασχετα τι κόβει το μάτι σου, την ίδια ακριβώς απόσταση σε χιλιοστά θα κάτσουν..
Τα λάστιχα πάνε απο πίεση τάδε, μέχρι πίεση δήνα.. Αν δεν καλύπτουν την απαίτηση πίεσης του κατασκευαστή του οχήματος, απλά δεν σου ταιριάζουν. Τόσο απλά..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-01-10, 12:09
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Θα προσπαθήσω να το πω με απλά νύμερα τα οποία είναι τυχαία, μην σταθείς σε αυτά.
Αρχική κατάσταση: Έχεις ένα αυτοκίνητο που από τη μάνα του φοράει 15άρια πχ 175/60/15 και έχει ταμπελάκι πίεσης στην πόρτα πχ 26.
Αλλάζεις ζαντολάστιχα και βάζεις 17άρια με πχ 225/45/17. Αν υποθέσουμε ότι η αλλαγή είναι σωστή (δεν έχεις μεταβάλει σημαντικά την συνολική διάμετρο της ρόδας) μου λες ότι θα πρέπει να συνεχίσουμε να βάζουμε 26? Αν ναι, συγνώμη αλλά δεν είναι σωστό. Αυτό το λάστιχο θα πρέπει να δουλεύει με εντελώς διαφορετική πίεση για να είναι σωστά τα πράγματα, πχ 32.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-01-10, 13:10
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα προσπαθήσω να το πω με απλά νύμερα τα οποία είναι τυχαία, μην σταθείς σε αυτά.
Αρχική κατάσταση: Έχεις ένα αυτοκίνητο που από τη μάνα του φοράει 15άρια πχ 175/60/15 και έχει ταμπελάκι πίεσης στην πόρτα πχ 26.
Αλλάζεις ζαντολάστιχα και βάζεις 17άρια με πχ 225/45/17. Αν υποθέσουμε ότι η αλλαγή είναι σωστή (δεν έχεις μεταβάλει σημαντικά την συνολική διάμετρο της ρόδας) μου λες ότι θα πρέπει να συνεχίσουμε να βάζουμε 26? Αν ναι, συγνώμη αλλά δεν είναι σωστό. Αυτό το λάστιχο θα πρέπει να δουλεύει με εντελώς διαφορετική πίεση για να είναι σωστά τα πράγματα, πχ 32.
Να δούμε τα νούμερα επι του πρακτέου και της πραγματικότητας?
BMW E28 αυτοκίνητο που μου λέει πίεση ελαστικών μπροστά 32..
Και το 175 λάστιχο το έχω 32...
Αλλάζω και βάζω 225... τι πίεση να βάλω??
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-01-10, 13:55
Το avatar του χρήστη gant
gant Ο χρήστης gant δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Μηνύματα: 300
gant is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panhassiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΩΣ! ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΕΝΑ Ε46 318ci. ΑΝ ΑΥΤΟ ΒΟΗΘΑΕΙ, ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ. ΚΙ ΙΣΩΣ ΦΙΛΕ SP!RO ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΜΠΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ UPLOAD ΚΑΜΙΑ ΦΩΤΟ??
Αυτές είναι οι πιέσεις απ το αυτοκόλλητο του αμαξώματος στο δικό μου.



Είναι σε bar. Για μετατροπή σε λίμπρες, 1 bar = 14,5037738 pci ( libres)

Προφανώς σε ενδιαφέρουν οι τιμές κάτω δεξιά που αναφέρονται σε καλοκαιρινά ελαστικά, σειράς Ζ.

Επομένως μέχρι 4 άτομα, μπροστά : 2,0 bar = 29 λίμπρες
πίσω : 2,2 bar = 32 λίμπρες

Γιά 5 άτομα + αποσκευές, μπροστά: 2,2 bar = 32 λίμπρες
πίσω : 2.7 bar = 39 λίμπρες

Προσωπικά πάντως το 39 μου φαίνεται υπερβολικό, αλλά αυτό δίνει ο κατασκευαστής.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-01-10, 15:14
Το avatar του χρήστη Sp!ros G
Sp!ros G Ο χρήστης Sp!ros G δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2006
Μηνύματα: 1.153
Sp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of light
Απ`οτι φαινεται στο πινακακι 39 λιμπρες δινει για ελαστικα 255/35/18 ,οποτε για το φιλο που εχει 225/40/18 παντου δεν ειναι σωστη.

Φανταζομαι πως 2~3 λιμπρες παραπανω απο μπροστα θα ειναι μια χαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-01-10, 17:24
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Ο κατασκευαστής δίνει 200 διαφορετικές επιλογές.
Οτι λέει ο κατασκευαστής. Οτιδήποτε άλλο είναι εκτός προδιαγραφών..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-01-10, 17:31
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Να δούμε τα νούμερα επι του πρακτέου και της πραγματικότητας?
BMW E28 αυτοκίνητο που μου λέει πίεση ελαστικών μπροστά 32..
Και το 175 λάστιχο το έχω 32...
Αλλάζω και βάζω 225... τι πίεση να βάλω??
Δεν μπορώ να σου δώσω συγκεκριμένη απάντηση καθώς... δεν υπάρχει. Ο γενικός κανόνας λέει ότι όσο μικραίνει το προφίλ τόσο αυξάνει η πίεση, οπότε στο συγκεκριμένο παράδειγμα που δίνεις το σίγουρο είναι πως θα βάλεις κάτι παραπάνω από αυτό που έχεις τώρα στο μεγάλο προφίλ.
πχ λάστιχο 175/60 δουλεύει σε πολλά αυτοκίνητα με πίεση 28. Λάστιχο 245/40 αν του βάλεις επίσης 28, θα συμπεριφέρεται σαν κλαταρισμένο, θα το καταλαβαίνεις στο δρόμο ότι κάτι δεν πάει καλά και θα το χαλάσεις καθώς δεν είναι αυτή η πίεση που πρέπει να δουλεύει.
Γενικά υπάρχει μεγάλη άγνοια στο θέμα "ελαστικά", ακόμα και από υποτίθεται επαγγελματίες. Αν κάνεις την αλλαγή που λες στο παράδειγμά σου και ρωτήσεις χ λαστιχάδες, θα πάρεις χ διαφορετικές απαντήσεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.