Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 24-01-10, 21:47
Το avatar του χρήστη sierra
sierra Ο χρήστης sierra δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 699
sierra will become famous soon enough
Παιδιά εγώ φοράω 235/35/19 όλα και ο δικός μου,αφού κοίταξε κάποιο βιβλίο μου είπε και βάζω:36εμπρός και 42πίσω.Μου είπε ότι η πίεση είναι ανάλογα το μέγεθος του ελαστικού.
__________________
Ο χειρότερος αντρας η καλύτερη γυναίκα...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-01-10, 21:57
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορώ να σου δώσω συγκεκριμένη απάντηση καθώς... δεν υπάρχει. Ο γενικός κανόνας λέει ότι όσο μικραίνει το προφίλ τόσο αυξάνει η πίεση, οπότε στο συγκεκριμένο παράδειγμα που δίνεις το σίγουρο είναι πως θα βάλεις κάτι παραπάνω από αυτό που έχεις τώρα στο μεγάλο προφίλ.
πχ λάστιχο 175/60 δουλεύει σε πολλά αυτοκίνητα με πίεση 28. Λάστιχο 245/40 αν του βάλεις επίσης 28, θα συμπεριφέρεται σαν κλαταρισμένο, θα το καταλαβαίνεις στο δρόμο ότι κάτι δεν πάει καλά και θα το χαλάσεις καθώς δεν είναι αυτή η πίεση που πρέπει να δουλεύει.
Γενικά υπάρχει μεγάλη άγνοια στο θέμα "ελαστικά", ακόμα και από υποτίθεται επαγγελματίες. Αν κάνεις την αλλαγή που λες στο παράδειγμά σου και ρωτήσεις χ λαστιχάδες, θα πάρεις χ διαφορετικές απαντήσεις.
Μα, ο γενικός κανόνας δεν παει με το προφίλ. Που το διάβασες αυτό?
Ο γενικός κανόνας πάει με το πλάτος. Και για να τα βάλουμε σε μια αρχική βάση, στην ίδια ακριβώς ζάντα, αν φύγουμε από την διάσταση 175 και πάμε στην 225 δεχόμαστε το ίδιο βάρος σε μεγαλύτερη επιφάνεια. Αρα για να δουλέψει σωστά πρέπει να ρίξουμε την πίεση. Αν το λάστιχο είναι σαν κλαταρισμένο, σαφώς και η επιλογή της διάστασης του είναι λάθος.
Δεν ταιριάζουν όλα τα λάστιχα σε όλα τα αυτοκίνητα.
Δεν εχω δεί επαγγελματίες στα λάστιχα ακόμα.. Βιοπαλαιστές έχω δεί που θέλουν να σου πουλήσουν ένα λάστιχο, και θα σου πούν οτι π@π@ρι@ κατεβάζει το κεφάλι τους για να σε πείσουν...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-01-10, 04:02
Το avatar του χρήστη nickmpikakis
nickmpikakis Ο χρήστης nickmpikakis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-09-2008
Μηνύματα: 34
nickmpikakis is on a distinguished road
στο manual του M3 Ε46 με ελαστικα 225/45 18 εμπρος και 255/40 18 δινει για ελαφρυ φορτιο 33 εμπρος και 35 πισω και με φουλ φορτιο και αποσκευες 41 εμπρος και 48 πισω οταν λεω φορτιο εννοω επιβατες
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-01-10, 07:48
Το avatar του χρήστη panos 316T
panos 316T Ο χρήστης panos 316T δεν είναι συνδεδεμένος
Ε36 turbomaniac
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Μηνύματα: 667
panos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nice
φίλε μου σε αυτές τις διαστάσεις που φοράς πάνω κάτω οι πιέσεις παίζουν από 30 έως 34 κατά μέσο όρο.
Οπότε κάνε κάποες δοκιμές πχ 30-32 και 32 -34 να δεις που σου αρέσει και σε βολεύει.
__________________
τούρμπο και πράσινα άλογα...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-01-10, 09:06
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Rapid, δεν έχω κάτι συγκεκριμένο και επίσημο να σε παραπέμψω για "μελέτη".
Τα χαμηλού προφίλ λάστιχα λόγω κατασκευής και μόνο απαιτούν άλλες πιέσεις για να δουλέψουν σωστά, αλλά δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω με το ζόρι
Ας πούμε απλά να το κρατήσεις στο μυαλό σου σαν πιθανότητα να ισχύει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.