Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #141  
Παλιά 18-11-14, 18:05
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
ας μιλησει καλυτερα ο γιαννης που το αγορασε κ το αλλαξε, εγω δεν γνωριζω.
παντως απο το realoem βλεπω οτι ο κωδικος ειναι ο 16117170090 (για Ε90 320ι)
και στο ebay βρηκα αυτο:
http://www.ebay.co.uk/itm/POMPE-CARB...item19eb97d2b2
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 19-11-14, 17:39
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
A, τωρα, δε θυμαμαι καθολου καθως αλλαχτηκε πριν 2-3 χρονια τουλαχιστον! Θυμαμαι παντως οτι δεν ηταν και 'τζαμπα', γιατι παει με τον ρυθμιστη πιεσης και χρεωνεται παραπανω απο αντιστοιχο αλλο νορμαλ-μόνο φιλτρο, οπως ηταν τα φιλτρα καυσιμου σε παλιοτερα αμαξια ή τα φιλτρα πετρελαιο. Ρωτηστε σε καποιο ανταλλακτικατζηδικο ή σε αντιπροσωπεια να παρετε καμμια τιμη.
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 10-12-14, 01:01
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Ένα προβληματάκι που διαγνώστηκε ψιλοτυχαία..

Εδώ και λίγες βδομάδες το αμάξι ανέβαζε κατανάλωση.. Καλοκαίρι που ήμουν αποκλειστικά εθνική και επαρχιακούς δρόμους χωρίς φανάρια ήμουν στα 7-8λίτρα αλλά με τρέξιμο.. Μπαίνει φθινόπωρο και λίγο πόλη και σταδιακά η κατανάλωση ανέβαινε.. Τελικά πριν 2-3 βδομάδες η κατανάλωση εκτινάχτηκε στα 11λίτρα χωρίς καθόλου τρέξιμο αλλά με πόλη.. Λέω ίσως θερμοκρασίες, ίσως σκατοβενζίνες και το ξεχνάω.. Συνδέω τυχαία ένα Autocom φίλου και μας βγάζει MAF.. Έλεγε κάτι για 7 διακοπές και είχε κάτι χιλιόμετρα γραμμένα που ήταν πολύ κοντά σε αυτά που γράφει το κοντέρ..

Ψάχνω λίγο για maf και απότι κατάλαβα είναι πολύ πιθανό αυτό να φταίει για την κατανάλωση μου.. Προφανώς και θα γίνει κανονική διάγνωση σε συνεργείο BMW για επιβεβαίωση.. Ερώτηση τώρα.. Ο καινούριο έχει 400-500Ευρώ.. Bosch γνήσιος 90-100Ευρώ.. Λέω να βάλω τον bosch αν χρειαστεί.. Εσείς θα τον προτιμούσατε? Ξέρουμε ο μαμά από ποιά εταιρεία είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 12-12-14, 17:46
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα προβληματάκι που διαγνώστηκε ψιλοτυχαία..

Εδώ και λίγες βδομάδες το αμάξι ανέβαζε κατανάλωση.. Καλοκαίρι που ήμουν αποκλειστικά εθνική και επαρχιακούς δρόμους χωρίς φανάρια ήμουν στα 7-8λίτρα αλλά με τρέξιμο.. Μπαίνει φθινόπωρο και λίγο πόλη και σταδιακά η κατανάλωση ανέβαινε.. Τελικά πριν 2-3 βδομάδες η κατανάλωση εκτινάχτηκε στα 11λίτρα χωρίς καθόλου τρέξιμο αλλά με πόλη.. Λέω ίσως θερμοκρασίες, ίσως σκατοβενζίνες και το ξεχνάω.. Συνδέω τυχαία ένα Autocom φίλου και μας βγάζει MAF.. Έλεγε κάτι για 7 διακοπές και είχε κάτι χιλιόμετρα γραμμένα που ήταν πολύ κοντά σε αυτά που γράφει το κοντέρ..

Ψάχνω λίγο για maf και απότι κατάλαβα είναι πολύ πιθανό αυτό να φταίει για την κατανάλωση μου.. Προφανώς και θα γίνει κανονική διάγνωση σε συνεργείο BMW για επιβεβαίωση.. Ερώτηση τώρα.. Ο καινούριο έχει 400-500Ευρώ.. Bosch γνήσιος 90-100Ευρώ.. Λέω να βάλω τον bosch αν χρειαστεί.. Εσείς θα τον προτιμούσατε? Ξέρουμε ο μαμά από ποιά εταιρεία είναι?
είναι σχεδόν σίγουρο πως ο MAF ευθύνεται για αυτή την αύξηση κατανάλωσης.Λογικά το διαγνωστικό ίσως σου βγάζει βλάβη και στον Λ.Ο bosch για ε46 που τον άλλαξα το καλοκαίρι κόστιζε 210 ευρώ.100 κόστιζε ο magneti marelli.Τον δοκίμασα αλλά δεν έστρωνε στο ρελαντί.Ο εργοστασιακός MAF για το δικό μου(316 m43) ήταν petersburg αν θυμάμαι καλά...
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 13-12-14, 11:56
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Ο λ είχε αλλαχτεί το 2010 αν θυμάμαι καλά.. Ήταν κλασσικό θέμα στα πρώτα πρώτα ε87 (κατασκευής 2004)..

Δευτέρα θα μάθουμε..

Πάντως έχει 2 μέρες που πήγαινα υπερβολικά αργά, με αλλαγές ολόσωστες χωρίς απότομες επιταχύνχσεις κτλ και η κατανάλωση όντως πήγε ξανά στα 11+.. Δηλαδή αποδεδειγμένα υπάρχει θέμα..
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 13-12-14, 14:27
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Ο maf δεν καθαριζεται?
Μονο αλλαγη παιρνει?
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 13-12-14, 23:02
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
νομιζω οτι ο maf καθαριζεται, αλλα αυτο αξιζει να γινει πριν την βλαβη του, μετα εαν χαλασει δεν νομιζω οτι ο καθαρισμος μπορει να βοηθησει το συγκεκριμενο ανταλλακτικο, τουλαχιστον μακροπροθεσμα.
εβλεπα βιντεακια περι καθαρισμου στο γιουτιουμπ κ ολοι κρατουσαν κατι maf μεσα στην μπιχλα κ το χωμα ετσι αποφασισα κ εγω να το βγαλω να τον καθαρισω κ βασικα αστραφτε μετα απο 6+ χρονια...ο μονος λογος που το εκανα ηταν γτ καποια στιγμη μου επεσε παραπανω λαδι στο ελευθερο φιλτρο μου κ οπως ειχα ανοιξει το φιλτροκουτι να το πλυνω το ειδα μεσα στα λαδια κ λεω παει ο maf τον επνιξα, αλλα τελικα ηταν μπομπα
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 15-12-14, 11:04
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Τι να καθαρίσω? Το άνοιξα να το δω και λάμπει μέσα.. Χνουδάκι ελαφρύ είχε, αλλά χωματίλα ή λαδίλα δεν είχε.. Φεύγω για συνεργείο να δούμε τι θα πουν κι εκεί..
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 15-12-14, 11:32
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Τον MAF τον καθαρίζουν μόνο αυτοί που δεν αλλάζουν φίλτρο αέρα,
ή αυτοί που δεν έχουν συμπίεση και τους επιστρέφουν λάδια στην εισαγωγή..
Κατά τα άλλα, το ΜΑΦ δεν λερώνει...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 16-12-14, 11:01
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Έγινε διάγνωση χθες με GT1 αλλά δεν έβγαζε maf.. Είχε μόνο ένα σφάλμα cas a122 βραχυκύκλωμα hall.. Τα σβήσαμε και πήγα βόλτα με βενζίνη από άλλο βενζινάδικο.. Εδώ και 1 χρόνο έβαζα αποκλειστικά στο ίδιο βενζινάδικο που άνοιξε πριν 1 χρόνο.. Το καλοκαίρι επειδή ήμουν αλλού έβαζα αλλού και δεν είχα θέμα..

Μετά από χθεσινή βόλτα και κατανάλωση στην πόλη 9 λίτρα πιστεύω ότι είναι όντως η βενζίνη.. Θα το παρακολουθώ και ενημερώνω.. Αύριο έτσι κι αλλιώς έχω ΚΤΕΟ οπότε θα δω και τι καυσαέρια θα έχει..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.