Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-05-09, 12:30
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Ε36 -> M-pack, M-look, M-what?

Παιδιά έψαξα στο forum αλλά δεν βρήκα κάποιο ολοκληρωμένο thread, στις εξής ερωτήσεις:

- Τί είναι το M-pack ή M-packet ή όπως το λένε και το M-look και τι περιλαμβάνουν; Ποιές είναι οι διάφορες εκδόσεις τους και οι διαφορές τους;

- Πως θα ξεχωρίσω αν το δικό μου (ή του οποιουδήποτε), είναι γνήσιο pack ή look και τι πρέπει να έχει πάνω το αμάξι; Με το serial number γίνεται;

- Ρώτησα παραπάνω και τι περιλαμβάνει και δεν αναφερόμουν μόνο εξωτερικά, αλλά και στο αν υπάρχουν διαφορές σε ζανφόρ, φρένα, αναρτήσεις, μοτέρ και τα λοιπά.

Αν υπάρχει κάποιο επίσημο αρχείο στο ίντερνετ ή εδώ μέσα που να τα λέει αναλυτικά με χρονολογίες και τα λοιπά, παρακαλώ να το υποδείξετε.

Το thread αφορά κυρίως τα Ε36 (όχι Μ3) και τυχόν photo που θα μπορεί να ανεβάσει όποιος γνωρίζει περισσότερα επί του θέματος, φυσικά καλοδεχούμενες.

Υ.Γ. Ενδιαφέρομαι πρωτίστως για τα E36 318is όπως το δικό μου, αλλά και για όλα τα Ε36 μιας κι αν ενδιαφερθώ εγώ ή κάποιος άλλος για κάποιο κομμάτι να ξέρουμε πως να το ζητήσουμε, αν κάνει στο δικό μας αυτοκίνητο, αλλά και για να μην μας πουλάει ο καθένας τις π@π@ριές του.

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-05-09, 13:40
Το avatar του χρήστη kostas e46
kostas e46 Ο χρήστης kostas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 814
kostas e46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valantis544 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά έψαξα στο forum αλλά δεν βρήκα κάποιο ολοκληρωμένο thread, στις εξής ερωτήσεις:

- Τί είναι το M-pack ή M-packet ή όπως το λένε και το M-look και τι περιλαμβάνουν; Ποιές είναι οι διάφορες εκδόσεις τους και οι διαφορές τους;

- Πως θα ξεχωρίσω αν το δικό μου (ή του οποιουδήποτε), είναι γνήσιο pack ή look και τι πρέπει να έχει πάνω το αμάξι; Με το serial number γίνεται;

- Ρώτησα παραπάνω και τι περιλαμβάνει και δεν αναφερόμουν μόνο εξωτερικά, αλλά και στο αν υπάρχουν διαφορές σε ζανφόρ, φρένα, αναρτήσεις, μοτέρ και τα λοιπά.

Αν υπάρχει κάποιο επίσημο αρχείο στο ίντερνετ ή εδώ μέσα που να τα λέει αναλυτικά με χρονολογίες και τα λοιπά, παρακαλώ να το υποδείξετε.

Το thread αφορά κυρίως τα Ε36 (όχι Μ3) και τυχόν photo που θα μπορεί να ανεβάσει όποιος γνωρίζει περισσότερα επί του θέματος, φυσικά καλοδεχούμενες.

Υ.Γ. Ενδιαφέρομαι πρωτίστως για τα E36 318is όπως το δικό μου, αλλά και για όλα τα Ε36 μιας κι αν ενδιαφερθώ εγώ ή κάποιος άλλος για κάποιο κομμάτι να ξέρουμε πως να το ζητήσουμε, αν κάνει στο δικό μας αυτοκίνητο, αλλά και για να μην μας πουλάει ο καθένας τις π@π@ριές του.

Ευχαριστώ.

Βαλαντη το Μ-pack ειναι αυτο που φορουσε Στανταρ στο εξοπλισμο του αεροδυναμικο πακετο (προφυλακτηρες και μασπιεδες Μ) σαλονι bucket σπορ αναρτηση ποιο χοντρες αντιστρεπτηκες μαυρο ουρανο και οσο ητανε πανω απο 96 μοντελο Μ3 τιιμονι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-05-09, 00:22
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Ευχαριστώ για την απάντηση. Όταν λες μαύρο ουρανό τι εννοείς την ταπετσαρία από μέσα; Εμένα είναι γκρι.

Άσχετο αλλά μάλλον σε λάθος μέρος έκανα post. Ας μεταφερθεί στα γενικά θέματα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-05-09, 01:21
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Φίλε valantis544, το Μ-pack ή M-packing στην Ε36 περιλαμβάνει, απ' όσο θυμάμαι:
α) Πλήρες αεροδυναμικό πακέτο ///Μ (εμπρός + πίσω προφυλακτήρες, μαρσπιέ, πίσω σπόϊλερ και πλευρικές προστατευτικές λωρίδες).
β) Διακοσμητικά ///Μ στα κατώφλια των θυρών.
γ) Εξωτερικοί καθρέπτες ///Μ.
δ) Ζάντες ///Μ με ελαστικά 225/45 R 17, ή 225/45 R 17 εμπρός και 245/40 R 17 πίσω.
ε) Καθίσματα sports.
στ) Ενδεχομένως, 3άκτινο sport δερμάτινο τιμόνι και δερμάτινο μοχλό επιλογέα ///Μ.
ζ) Από μηχανικά μέρη, νομίζω μόνο αναρτήσεις (Μotorsport, ή M-sports).

Οι κάποιες επιφυλάξεις μου, έχουν να κάνουν με το ότι το δικό μου αυτοκίνητο, δεν ήταν Μ-pack όταν το είχα αγοράσει, αλλά το έφτιαξα έτσι σχετικά πρόσφατα, βασιζόμενος στο τι προβλέπει σχετικά ο κατάλογος ανταλλακτικών της BMW -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E3...tember/browse/
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-05-09, 01:23
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Η ανάρτηση της M-Technic και εφοδίαζε τα πακέτα Μ-Pack περιλαμβάνει για το αυτοκίνητό σου τα παρακάτω:
  • Ελατήρια ανάρτησης (ευθύγραμμα και όχι προοδευτικής σκληρότητας, όπως τα περισσότερα ελατήρια βελτίωσης) 1.5 πόντων πιο χαμηλά και 10% πιο σκληρά.
  • Ενισχυμένα αμορτισέρ διπλής ενέργειας (αερίου-λαδιού) των Boge/Sachs.
  • Παχύτερες αντιστρεπτικές ράβδους 26mm/ 18mm εμπρός και πίσω αντίστοιχα. Οι δικές σου είναι 23.5mm/ 15mm αντίστοιχα.
  • "Μασίφ" silent blocks μπροστινών ψαλιδιών (κατά τα πρότυπα των Μ3).

O εξοπλισμός περιλάμβανε:
  • Aεροδυναμικό πακέτο που έμοιαζε με του ///Μ3 (χωρίς όμως τους 2μπρατσους sport καθρέπτες).
  • Mαύρη ταπετσαρία σε ουρανό και κολωνάκια οροφής.
  • Σπορ καθίσματα με συνδυασμό υφάσματος/δέρματος και σπορ 3άκτινο τιμόνι.

Δεν έχω ακόμα ξεκαθαρίσει αν είχαν μπλοκέ διαφορικό όλα τους σε αυτήν την έκδοση. Έχω συναντήσει πολλά που είχαν, αλλά και κάποια που δεν είχαν.
Η ιπποδύναμη δεν είχε διαφορά.

Το thread μεταφέρθηκε
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-05-09, 01:40
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ανάρτηση της M-Technic και εφοδίαζε τα πακέτα Μ-Pack περιλαμβάνει για το αυτοκίνητό σου τα παρακάτω:
  • Ελατήρια ανάρτησης (ευθύγραμμα και όχι προοδευτικής σκληρότητας, όπως τα περισσότερα ελατήρια βελτίωσης) 1.5 πόντων πιο χαμηλά και 10% πιο σκληρά.
  • Ενισχυμένα αμορτισέρ διπλής ενέργειας (αερίου-λαδιού) των Boge/Sachs.
  • Παχύτερες αντιστρεπτικές ράβδους 26mm/ 18mm εμπρός και πίσω αντίστοιχα. Οι δικές σου είναι 23.5mm/ 15mm αντίστοιχα.
  • "Μασίφ" silent blocks μπροστινών ψαλιδιών (κατά τα πρότυπα των Μ3).
Νίκο, εκτός από την ανάρτηση Μ-Sports ή Μ-Technic (η οποία διατίθεται και ως kit μεταγενέστερης τοποθέτησης / retrofit), υπήρχε/υπάρχει και η παραλλαγή Motorsport (αυτήν έχω βάλει στο δικό μου), με μόνη διαφορά στα αμορτισέρ που είναι Bilstein κίτρινα (μάλλον sport), τα εμπρός "χοντρομπούκαλα" -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E3..._spring_strut/. Και πίσω -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E3..._spring_strut/
Τα υπόλοιπα μέρη της ανάρτησης (ελατήρια, αντιστρεπτικές και σινεμπλόκ), είναι κοινά με της Μ-Sports / Μ-Technic.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-05-09, 01:45
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω ακόμα ξεκαθαρίσει αν είχαν μπλοκέ διαφορικό όλα τους σε αυτήν την έκδοση. Έχω συναντήσει πολλά που είχαν, αλλά και κάποια που δεν είχαν.
Ο εξοπλισμός ή όχι με το γνωστό (25%) LSD της ZF, πρέπει να ήταν αντικείμενο χωριστής παραγγελίας και εντελώς ανεξάρτητος από το αν το αυτοκίνητο είχε ή όχι εξοπλισμό Μ-pack.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-05-09, 01:47
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Έμένα δηλαδή το δικό μου είναι m pack ή δεν είναι; Μαύρη ταπετσαρία δεν έχω στην οροφή, αλλά έχω τα σπορ καθίσματα με ύφασμα/δέρμα. Έχω το τετράκτινο τιμόνι λόγω χρονολογίας. Σίγουρα εμένα έχει 23.5mm/ 15mm αντιστρεπτικές; Θέλω σίγουρα πάντως παχύτερες γιατί ναι μεν η ανάρτηση είναι όσο σκληρή την θέλω, παίρνει όμως και λίγη κλίση στις απότομες μεταφορές βάρους μου με εκνευρίζουν αφάνταστα. Να βάλω photo από το εσωτερικό θα βοηθήσει;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-05-09, 01:53
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
To M-pack περιλαμβάνει όλα τα στοιχεία που γράψαμε παραπάνω. Κατά συνέπεια δεν μπορεί να κρίνει κάποιος μόνο από το γεγονός πως υπάρχουν τα sports καθίσματα. Αυτά μπαίνανε και κατά παραγγελία μόνα τους. Ή θα μπορούσε κάποια στιγμή ο ιδιοκτήτης να αντικαταστήσει τα αρχικά απλά καθίσματά του με τα sports...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-05-09, 02:03
Το avatar του χρήστη Sp!ros G
Sp!ros G Ο χρήστης Sp!ros G δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2006
Μηνύματα: 1.153
Sp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of light
Φιλε Βαλαντη αν το αυτοκινητο στο οποιο αναφερεσαι ειναι του γκαραζ σου

τοτε δεν ειναι M-Pack,ομως οπως αναφερει και ο Αντωνης πραγματα

που περιλαμβανονται στο Μ-Pack μπορουνε να τοποθετηθουνε και μετεπειτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.