Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-02-11, 13:41
Το avatar του χρήστη bmw318i
bmw318i Ο χρήστης bmw318i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2009
Μηνύματα: 150
bmw318i will become famous soon enoughbmw318i will become famous soon enough
Πρόβλημα με λαμπάκια ABS - DSC και χειρόφρενο.

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα σας θα ήθελα τη γνώμη σας στο τι μπορεί να φταίει και άναψαν ξαφνικά και εν κινήσει με κίτρινο χρώμα τα λαμπάκια abs dcs και χειρόφρενου.
Επειδή το αμάξι το έχει συγγενικό μου πρόσωπο και βρίσκεται εκτός αθηνών είναι ασφαλές να το οδηγήσει και να το φέρει Αθήνα? Να πω επίσης ότι πριν 3 μέρες το πρωί είχαν μηδενιστεί απο μόνες τους οι ενδείξεις των μετρητών (χιλιόμετρα μεσοι όροι κλπ, είχαν βγάλει παύλες).
Δεν ξέρω αν αυτό έχει καποια σχέση με το σημερινό.
Περιμένω τις γνώμες σας και σορυ για το μακρόσυρτο του μυνήματος. Ο κινητήρας μου είναι ο Ν42 ο δίλιτρος valvetronic.
__________________
Η γυναίκα θέλει πολλά από έναν άνδρα, ενώ ο άνδρας θέλει μόνο ένα, αλλά από πολλές γυναίκες... ...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-02-11, 14:27
PanosB Ο χρήστης PanosB δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Μηνύματα: 82
PanosB is on a distinguished road
Πρώτα από όλα έχεις δοκιμάσει αν δουλέυει το ABS αυτή τη στιγμή? Πήγαινε σε έναν άδειο δρόμο που να μην έχεις κανένα απο πίσω, η σε ενα μαγάλο άδειο χώρο, και πάτα απότομα φρένο, να δείς αν θα δουλέψει το ABS ή θα μπλοκάρουν οι τροχοί. Είχα αντιμετωπίσει παλιότερα τέτοιο θέμα με το παλιό μου αυτοκίνητο, όπου είχε ανάψει το λαμπάκι του ABS (το οποίο δεν δούλευε κιόλας εκείνη την περίοδο) και τελικά είχε καεί απλά μια ασφάλεια... Την άλλαξα και όλα ΟΚ. Βέβαια εσένα ίσως είναι πιο πολύπλοκο το θέμα, αφού ανάβουν όλα μαζί.
Καλού κακού πές σε όποιον το οδηγεί εκεί στην επαρχία να πάει σε μια κοντινή αντιπροσωπεία να το βάλουν σε διαγνωστικό. Εκεί θα το πούνε. Πιθανόν δε θα έχει πρόβλημα να το φέρει Αθήνα αρκεί βέβαια να γνωριζει οτι δεν θα έχει ABS και DCS και να προσαρμόσει την οδήγηση του ανάλογα. Αλλά καλό είναι να το δεί κάποιος πρώτα αν είναι δυνατόν. Ίσως είναι κάτι απλό σαν την καμμένη ασφάλεια που προανέφερα και του το φτιάξουν επι τόπου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-02-11, 15:08
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Σημαίνει επακριβώς όπως αναφέρει το manual:

Κόκκινο και κίτρινο (τα 3 σηματα αυτά αναμμένα):
Συνεχίστε την οδήγηση, αλλά πολύ προσεκτικά.
Ολόκληρο το σύστημα ABS, CBC και ASC+T/DSC είναι εκτός λειτουργίας. Συνεχίστε προσεκτικά και αποφεύγετε να πατάτε το πεντάλ του φρένου μέχρι τέρμα. Παρακαλούμε με την πρώτη ευκαιρία επισκεφθείτε το πλησιέστερο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της BMW.


Με λίγα λόγια ABS, CBC (Cornering Brake Control) και DSC ή ASC+T (όποιο έχεις) δεν λειτουργούν λόγω βλάβης. Συνεχίζεις και μπορείς να οδηγήσεις κανονικά όπως αν είχες ένα αυτοκίνητο χωρίς ηλεκτρονικά.
Φυσικά πρέπει να το επιδιορθώσεις.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-02-11, 21:59
Το avatar του χρήστη bmw318i
bmw318i Ο χρήστης bmw318i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2009
Μηνύματα: 150
bmw318i will become famous soon enoughbmw318i will become famous soon enough
Μετά από έλεγχο από ηλεκτρολόγο είπε οτι φταίει το δυναμό ή ίσως ο αυτόματος.
Εφόσον φταίει το δυναμό υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα και στο γκάζι εν κινήσει ? Καμμιά εκτίμηση για το κόστος αντικατάστασης δυναμό υπάρχει?
Ευχαριστώ.
__________________
Η γυναίκα θέλει πολλά από έναν άνδρα, ενώ ο άνδρας θέλει μόνο ένα, αλλά από πολλές γυναίκες... ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-02-11, 22:50
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
δυναμό κύριε bmw 318 πάει πολύ ψιλά δυστιχώς...ίσως και στα 500 ευρώ..κ δέν ξέρω άν είναι καινούριος ή ανακατασκευασμένος...ο αυτόματος μου είχαν πεί οτι πάει στα 310 ευρώ.valeo.εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα. αλλαξα δυναμό με ένα μεταχείρο απο Ε36 και ησύχασα. τον πήρα 60 ευρώ κ ο αυτόματος σε αυτόν τον δυναμό κάνει 25-30 ευρώ.στο δικό σου δέν κάνει αυτό το δυναμό. εγώ έχω τον Μ43ΤUB19. το πρόβλημα με τα λαμπάκια δέ σταμάτησε όμως. χρειάστηκε επισκευή έγγεφάλου abs απ ότι μου είπαν κόστος 600 ευρώ κ αντικατάσταση του πίσω αριστερού αισθητήρα. κόστος 160 ευρώ...8 μήνες δέν έχω πρόβλημα. αν και νομίζω οτι ήταν απλά ο αισθητήρας. κ μου φαίνεται οτι πλήρωσα 600 ευρώ τζάμπα...
αυτά απο μένα...
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-02-11, 12:43
Το avatar του χρήστη bmw318i
bmw318i Ο χρήστης bmw318i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2009
Μηνύματα: 150
bmw318i will become famous soon enoughbmw318i will become famous soon enough
Απ΄ ότι καταλαβαίνω την κάτσαμε δηλαδή τη βάρκα εν μέσω οικονομικής τρικυμίας...
__________________
Η γυναίκα θέλει πολλά από έναν άνδρα, ενώ ο άνδρας θέλει μόνο ένα, αλλά από πολλές γυναίκες... ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-02-11, 16:45
intasg Ο χρήστης intasg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Μηνύματα: 231
intasg will become famous soon enough
Οι ενδείξεις αυτές είναι βλάβη δυναμό. Δες αν επισκευάζεται. Δεν είναι ανάγκη να αλλαχτεί.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-02-11, 20:00
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
σωστά...υπάρχουν βέβαια περιπτώσεις και περιπτώσεις...!!!!!!!!
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-02-11, 17:14
Το avatar του χρήστη bmw318i
bmw318i Ο χρήστης bmw318i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2009
Μηνύματα: 150
bmw318i will become famous soon enoughbmw318i will become famous soon enough
Λοιπόν το πρόβλημα επιδιορθώθηκε με αλλαγή αυτόματου (καινούργιος valeo) και μπροστινού αισθητήρα abs (μεταχειρισμένος) σύνολο μετα των εργατικών 300 ευρά. Φίλε Θάνο ο εγκέφαλος δεν είχε πρόβλημα ούτε μου είπε πριν φτιαχτεί ο μάστορας οτι υπήρχε περίπτωση να θέλει διόρθωση ο εγκέφαλος abs απλά reset η ένδειξη του λάθους.
__________________
Η γυναίκα θέλει πολλά από έναν άνδρα, ενώ ο άνδρας θέλει μόνο ένα, αλλά από πολλές γυναίκες... ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-02-11, 15:39
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw318i Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν το πρόβλημα επιδιορθώθηκε με αλλαγή αυτόματου (καινούργιος valeo) και μπροστινού αισθητήρα abs (μεταχειρισμένος) σύνολο μετα των εργατικών 300 ευρά. Φίλε Θάνο ο εγκέφαλος δεν είχε πρόβλημα ούτε μου είπε πριν φτιαχτεί ο μάστορας οτι υπήρχε περίπτωση να θέλει διόρθωση ο εγκέφαλος abs απλά reset η ένδειξη του λάθους.
άρα καλά κάνω και συνεχίζω να πιστέυω πως άδικα πλήρωσα τα 600 για δήθεν επισκευή του εγγεφάλου.....ευχαριστώ πάντως για την πληροφορία... κάτι τελευταίο...πόσο έκανε αγορά ο αυτόματος του δυναμό?
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.