Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-10-11, 17:50
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 30-08-2011
Μηνύματα: 17
kotsos83 is on a distinguished road
Λαδια διαφορικου κ σασμαν

Μηπως γνωριζει καποιος αν τα αλλαζουμε και ποτε?Εχω ενα Ε46 316 compact 2004 με 150000 χλμ και δεν εχω αντικαταστησει ακομα κατι περα απο φιλτρα,λαδια,μπουζι.Σκεφτηκα το διαφορικο-σασμαν αλλα μου ειπαν πως δεν τα αλλαζεις ποτε.Οποιος γνωριζει ας μου πει τι αλλο να προσεξω.
__________________
Κώστας-Ξάνθη
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-10-11, 00:06
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
εγω αλλαξα στο σασμαν εχθες κοτσο. Εβαλα (ΟΕΜ)τις δικες του δηλαδη. Ειδα σημαντικη διαφορα. Μαλακωσε. Κακο δεν του κανεις σε καμια περιπτωση... Στο διαφορικο θα τις αλλαξω την αλλη εβδομαδα μαζι με το σινεμπλοκ του διαφορικου. Δεν εχει να προσεξεις τιποτα. Ειναι πολυ ευκολο για τον οποιοδηποτε μαστορα αρκει να βαλεις τις σωστες βαλβολινες που γραφει το ταμπελακι ....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-10-11, 00:11
M8CSI Ο χρήστης M8CSI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 20-11-2009
Μηνύματα: 133
M8CSI is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kotsos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως γνωριζει καποιος αν τα αλλαζουμε και ποτε?Εχω ενα Ε46 316 compact 2004 με 150000 χλμ και δεν εχω αντικαταστησει ακομα κατι περα απο φιλτρα,λαδια,μπουζι.Σκεφτηκα το διαφορικο-σασμαν αλλα μου ειπαν πως δεν τα αλλαζεις ποτε.Οποιος γνωριζει ας μου πει τι αλλο να προσεξω.
Καλα Πλακα Κανεις????? ΑΝ περπαταει ΑΚΟΜΑ το αμαξι σου εισαι τυχερακιας!!!!!
Πανω σ'αυτο:
Σκεφτηκα το διαφορικο-σασμαν αλλα μου ειπαν πως δεν τα αλλαζεις ποτε.Οποιος γνωριζει ας μου πει τι αλλο να προσεξω
Ηθελα να μου στειλης ΑΥΤΟΝ που σου το'πε
ΑΝ ειναι Δυνατον. ΟΤΙ και του Θεου το λιπαντικο να βαλεις μεσα μετα απο χρονια και καιρους απο θερμοκρασιες και βαλε μονο τα λιπαντικα σε διαφορικο - σασμαν, θα χουν γινει (κουρκουτι) εκει μεσα ΤΙ!!!!! να λιπανουν μετα.
ΥΣ.Αγαπας τ'αμαξακι σου φιλε μου ? αν θες να μ'ακουσης :
Λαδι μοτερ 7.400 χιλ.
Μπουζια 20.000χιλ.(εκτος αν βαλεις τ'ακριβα Bosch Platinum τετρακιδα και 1τον αν συνηστουνται στο μοτερ σου ειναι για 50.000χλμ).
Λιπαντικα σασμαν-Διαφορικο 55.000χιλ. ΑΛΛΑΓΗ....................
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-10-11, 00:42
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M8CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα Πλακα Κανεις????? ΑΝ περπαταει ΑΚΟΜΑ το αμαξι σου εισαι τυχερακιας!!!!!
Πανω σ'αυτο:
Σκεφτηκα το διαφορικο-σασμαν αλλα μου ειπαν πως δεν τα αλλαζεις ποτε.Οποιος γνωριζει ας μου πει τι αλλο να προσεξω
Ηθελα να μου στειλης ΑΥΤΟΝ που σου το'πε
ΑΝ ειναι Δυνατον. ΟΤΙ και του Θεου το λιπαντικο να βαλεις μεσα μετα απο χρονια και καιρους απο θερμοκρασιες και βαλε μονο τα λιπαντικα σε διαφορικο - σασμαν, θα χουν γινει (κουρκουτι) εκει μεσα ΤΙ!!!!! να λιπανουν μετα.
ΥΣ.Αγαπας τ'αμαξακι σου φιλε μου ? αν θες να μ'ακουσης :
Λαδι μοτερ 7.400 χιλ.
Μπουζια 20.000χιλ.(εκτος αν βαλεις τ'ακριβα Bosch Platinum τετρακιδα και 1τον αν συνηστουνται στο μοτερ σου ειναι για 50.000χλμ).
Λιπαντικα σασμαν-Διαφορικο 55.000χιλ. ΑΛΛΑΓΗ....................
εισαι λιγο υπερβολικος νομιζω. Ε και τι εγινε που δεν ελλαξε βαλβολινες? Κανονικα δεν αλλαζονται Ποτε λεει η μαμα. Εεεε... Θα τις αλλαξει στις 150χιλιαδες....δε νομιζω πια να παρει και το σασμαν στο χερι...ελλαδα ειναι εδψ. Δεν ειναι γερμανια να κανει τοσο κρυο που να μη μπορει το πρωι να αλλαξει ταχυτητα....φιλικα παντα....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-10-11, 07:33
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
εισαι λιγο υπερβολικος νομιζω. Ε και τι εγινε που δεν ελλαξε βαλβολινες? Κανονικα δεν αλλαζονται Ποτε λεει η μαμα. Εεεε... Θα τις αλλαξει στις 150χιλιαδες....δε νομιζω πια να παρει και το σασμαν στο χερι...ελλαδα ειναι εδψ. Δεν ειναι γερμανια να κανει τοσο κρυο που να μη μπορει το πρωι να αλλαξει ταχυτητα....φιλικα παντα....
Συμφωνω!! Αν ηταν αυτοματο, να ανησυχουσε.. Αλλα τα χειροκινητα ειναι σκυλια.. Ενταξει η BMW δινει lifetime τις βαλβολινες και τα λαδια για διαφορικο & σασμαν, αλλα μια (προληπτικη) αλλαγη στις 150.000χλμ δεν νομιζω οτι ειναι κακο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-10-11, 08:13
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M8CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα Πλακα Κανεις????? ΑΝ περπαταει ΑΚΟΜΑ το αμαξι σου εισαι τυχερακιας!!!!!
Πανω σ'αυτο:
Σκεφτηκα το διαφορικο-σασμαν αλλα μου ειπαν πως δεν τα αλλαζεις ποτε.Οποιος γνωριζει ας μου πει τι αλλο να προσεξω
Ηθελα να μου στειλης ΑΥΤΟΝ που σου το'πε
ΑΝ ειναι Δυνατον. ΟΤΙ και του Θεου το λιπαντικο να βαλεις μεσα μετα απο χρονια και καιρους απο θερμοκρασιες και βαλε μονο τα λιπαντικα σε διαφορικο - σασμαν, θα χουν γινει (κουρκουτι) εκει μεσα ΤΙ!!!!! να λιπανουν μετα.
ΥΣ.Αγαπας τ'αμαξακι σου φιλε μου ? αν θες να μ'ακουσης :
Λαδι μοτερ 7.400 χιλ.
Μπουζια 20.000χιλ.(εκτος αν βαλεις τ'ακριβα Bosch Platinum τετρακιδα και 1τον αν συνηστουνται στο μοτερ σου ειναι για 50.000χλμ).
Λιπαντικα σασμαν-Διαφορικο 55.000χιλ. ΑΛΛΑΓΗ....................
συμφωνω σε ολα φιλε μου μονο στο σασμαν-διαφορικο και γω θα διαφωνησω.
εγω οταν το πηρα ειχε 90.000 (τοσα εγραφε χεχε και καλα) χωρις να ξερω το ιστορικο του.
βαλβολινες σασμαν-διαορικου αλλαξα στις 140.000 οταν αλλαξα και διαφορικο μαζι.(επι της ευκαιριας).το 55.000 που λες ειναι υπερβολη.και καθε 100.000-150.000 χλμ να αλλαξεις δεν παθαινει μια.και αυτα δεν τα λεω εγω.τα λεει μηχανικος που φτιαχνει bmw 30 χρονια τωρα.
φιλικα παντα.....
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-10-11, 12:06
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M8CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα Πλακα Κανεις????? ΑΝ περπαταει ΑΚΟΜΑ το αμαξι σου εισαι τυχερακιας!!!!!
Πανω σ'αυτο:
Σκεφτηκα το διαφορικο-σασμαν αλλα μου ειπαν πως δεν τα αλλαζεις ποτε.Οποιος γνωριζει ας μου πει τι αλλο να προσεξω
Ηθελα να μου στειλης ΑΥΤΟΝ που σου το'πε
ΑΝ ειναι Δυνατον. ΟΤΙ και του Θεου το λιπαντικο να βαλεις μεσα μετα απο χρονια και καιρους απο θερμοκρασιες και βαλε μονο τα λιπαντικα σε διαφορικο - σασμαν, θα χουν γινει (κουρκουτι) εκει μεσα ΤΙ!!!!! να λιπανουν μετα.
ΥΣ.Αγαπας τ'αμαξακι σου φιλε μου ? αν θες να μ'ακουσης :
Λαδι μοτερ 7.400 χιλ.
Μπουζια 20.000χιλ.(εκτος αν βαλεις τ'ακριβα Bosch Platinum τετρακιδα και 1τον αν συνηστουνται στο μοτερ σου ειναι για 50.000χλμ).
Λιπαντικα σασμαν-Διαφορικο 55.000χιλ. ΑΛΛΑΓΗ....................
Να σε ρωτήσω ρε μόρτη, χωρίς παρεξήγηση..
Τι επίπτωση έχει η μη αλλαγή βαλβολίνων σε διαφορικό που ΔΕΝ ΕΧΕΙ βαλβίδα ανακούφισης??
Ομοίως να σε ρωτήσω, τι ζημιά κάνουμε στο κιβώτιο, αν ΔΕΝ αλλάξουμε ποτέ βαλβολίνες??
επειδή η φρέσκια βαλβολίνη κρύβει τα κενά των γραναζιών, σημαινει οτι τα κενά δεν θα υπάρχουν?
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-10-11, 19:57
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 30-08-2011
Μηνύματα: 17
kotsos83 is on a distinguished road
M8CSI ευχαριστω για τις συμβουλες σου αλλα εισαι πραγματι πολυ υπερβολικος.Το σασμαν μου δουλευει μια χαρα,οι ταχυτητες κουμπωνουν αψογα και τα 150000χλμ τα εκανα Αθηνα-Ξανθη ταξιδια.Παιδια περα απο τις βαλβολινες αυτες τι αλλο χρειαζεται αλλαγη η εστω καθαρισμα-συντηρηρη.Το αμαξι ειναι 7 χρονων.Τα λουρια δυναμου και ερκοντισιον καθε ποτε τα αλλαζουμε?Τα νερα του ψυγειου?Τιποτα συνεμπλοκ η ρουλεμανακια?Για πειτε να τα κανω ολα μαζι αν ειναι.
__________________
Κώστας-Ξάνθη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kotsos83 : 15-10-11 στις 20:02
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-10-11, 22:40
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kotsos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
M8CSI ευχαριστω για τις συμβουλες σου αλλα εισαι πραγματι πολυ υπερβολικος.Το σασμαν μου δουλευει μια χαρα,οι ταχυτητες κουμπωνουν αψογα και τα 150000χλμ τα εκανα Αθηνα-Ξανθη ταξιδια.Παιδια περα απο τις βαλβολινες αυτες τι αλλο χρειαζεται αλλαγη η εστω καθαρισμα-συντηρηρη.Το αμαξι ειναι 7 χρονων.Τα λουρια δυναμου και ερκοντισιον καθε ποτε τα αλλαζουμε?Τα νερα του ψυγειου?Τιποτα συνεμπλοκ η ρουλεμανακια?Για πειτε να τα κανω ολα μαζι αν ειναι.
Στη 2ετια καλο ειναι να αλλαζεις υγρα (φρενων, ψυγειου κτλ)... Τα λουρια καλο ειναι να τα τσεκαρεις αν εχουν σκισιματα και αν χρειαζεται να τα αντικαταστησεις.. Συνεμπλοκ κτλ αν δεν εχεις τζογους ή θορυβους περιεργους, δεν υπαρχει λογος να τα αλλαξεις..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-10-11, 11:20
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σε ρωτήσω ρε μόρτη, χωρίς παρεξήγηση..
Τι επίπτωση έχει η μη αλλαγή βαλβολίνων σε διαφορικό που ΔΕΝ ΕΧΕΙ βαλβίδα ανακούφισης??
Ομοίως να σε ρωτήσω, τι ζημιά κάνουμε στο κιβώτιο, αν ΔΕΝ αλλάξουμε ποτέ βαλβολίνες??
επειδή η φρέσκια βαλβολίνη κρύβει τα κενά των γραναζιών, σημαινει οτι τα κενά δεν θα υπάρχουν?
Παναγιωτη δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα,χωρις ομως να'χεις και αδικο.Σιγουρα η βαλβολινη σ'ενα αμαξι που χρησιμοποιειται αποκλειστικα σε δρομο αντεχουν πολυ περισσοτερο απ'οσο θ'αντεξει το ιδιο το αυτοκινητο.Αλλα το φιλμ τους και οι ιδιοτητες φθινουν με τη χρηση+τα οποια γρεζακια θα δημιουργηθουν απο ακυρες αλλαγες(ολοι κανουμε τετοιες) μεσα 5-10 χρονια.Δεν ειναι κακο ν'αλλαξουμε λοιπον βαλβολινες σε σασμαν-διαφορικο στα 100-150.000 χλμ αλλα ουτε και επιτακτικο.
Τα πραγματα αλλαζουν αρδην οταν τ'αμαξι χρησιμοποιειται συνεχεια σε κοντρες,drift ή αγωνες....Δεν μπορεις να φανταστεις πως γινονται οι δικιες μου βαλβολινες σε σασμαν και διαφορικο μεσα σε 10.000χλμ!!
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.