Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 01-10-07, 09:35
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Continental Sport Contact 3 έχουμε στην 330xi και είναι εξαιρετικά. Στην 325ti είχα τα SC2...επίσης πολύ καλά. Τα Bridgestone που είχα παλαιότερα (RE71) ήταν πολύ καλά, αλλά μέχρι τα 10-15.000χλμ, μετά σκλήρυναν υπερβολικά και γλύστραγαν.

Τώρα το MINI φοραέι Dunlop SP Spor 01....ευχαριστημένος είμαι, αλλά έχω την άίσθηση ότι είναι ένα κλίκ κάτω από τα SC3.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 01-10-07, 19:13
Το avatar του χρήστη bagelhs
bagelhs Ο χρήστης bagelhs δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-06-2007
Μηνύματα: 137
bagelhs is on a distinguished road
Τώρα έχω τα Τoyo 235/40/18 δεν έχω παράπονο και φτηνό, απλά αργούνε λίγο να ζεσταθούνε πριν φορούσα Michelin pilot πολύ ωραίο λάστιχο και μαλακό
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 02-10-07, 01:10
Το avatar του χρήστη BMW^Z4
BMW^Z4 Ο χρήστης BMW^Z4 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-03-2006
Μηνύματα: 101
BMW^Z4 is on a distinguished road
Pilot Sport 2 ine ta anwtera!!!
__________________
http://www.freewebs.com/knb921/
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 04-10-07, 16:31
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Η αυτόματη 520 Ε39 μου φοράει 225/60-15 (σπάνιο μέγεθος). Φορούσε Michelin HX MXM του 2001 οπότε λόγω παλαιότητας (αν και δεν είχαν φθορές) και τα φοβόμουνα οπότε δεν τα πίεσα αλλά και ό,τι και να έλεγα για αυτά δεν θα είχε σημασία. Μου έδωσαν όμως την ευκαιρία να νιώσω πώς είναι να φεύγεις με τα 4 (με τη μάνα μου, την αδελφή και την τώρα γυναίκα μου μέσα οι οποίες δεν το πήραν χαμπάρι το ότι δεν ήθελα να βρεθώ στην απέναντι λωρίδα...) σε υγρή στροφή στη βόρειο Εύβοια. Μπόνους για το ζύγισμα του αυτοκινήτου λοιπόν αλλά και υπενθύμιση ότι ήθελα λάστιχα (όχι ότι περιμένω ότι άλλα ακόμα και καινούργια θα ήταν καλύτερα στις συγκεκριμένες συνθήκες αλλά είπαμε η ηλικία τους δεν μου ενέπνεε εμπιστοσύνη).
Μελέτη αγοράς. Συστάσεις διάφορες, κάθε μαγαζί και λάστιχο.... (από όπου βγάζουν περισσότερα). Μελέτη διαδικτύου για διαστάσεις (φαίνεται ότι μόνο αυτό το αυτοκίνητο φοράει τέτοια λάστιχα οπότε δεν υπάρχει και πληθώρα μοντέλων). Βρήκα σε Michelin ίδια και Primacy, Continental PremiumContact 2, Toyo CF1 και άλλα. Σκεφτόμουνα για ένα από τα 2 πρώτα αλλά με πείραζε που ήταν τα λιμουζινάτα ενώ θα προτιμούσα λάστιχο από την πιο σπορτίφ σειρά και ότι είχαν και αρκετά χρόνια στην αγορά. Το Toyo μου το απορρίψαν όλοι (πιθανόν επειδή είναι και φτηνά δεν βγάζουν αρκετό κέρδος). Έτσι μου προέκυψε το Avon ZZ3. Μου το σύστησε μετά από συζήτηση για τις απαιτήσεις μου λαστιχάς (έχω πάρει διάφορα από εκεί και μοιάζει συζητήσιμος.... όχι ότι θεωρώ ότι δεν θα προσπαθεί να πουλήσει όποιο του δίνει περισσότερα...). Το ότι το φόραγαν 2 από τους υπαλλήλους του σε κάτι πειραγμένα πράγματα με ρόδες γεμίζει τον πελάτη εμπιστοσύνη. Φαίνεται ότι δεν είμαι τυπικός καταναλωτής ελαστικών αφού πρέπει να είμαι από τους ελάχιστους που είναι ενθουσιασμένοι με κάτι Marangoni Trio 165/70-13 που είχα σε ένα προσθιοκίνητο.
Νέα μελέτη διαδικτύου μου γνώρισε τα χαρακτηριστικά του ελαστικού αλλά και τις απόψεις του κοινού. Ενδιαφέρον και όχι ανησυχητικό βρήκα ότι τα λάστιχα αυτά έχουν είτε φανατικούς φίλους είτε εχθρούς. Δείχνει κατά τη γνώμη μου ιδιαιτερότητα, λάστιχο που απευθύνεται σε συγκεκριμένο τρόπο οδήγησης και δεν κάνει για όλους. Μου άρεσαν τα λεγόμενα της εταιρείας και που ήταν φρέσκο μοντέλο και το πιο σπορ μοντέλο και αφού ήταν και περίπου 15-20% φτηνότερα από τα άλλα τα έβαλα. Σχεδιαστικά αυτό το στυλ V δεν μου αρέσει αλλά το συνήθισα!
Στο λαστιχάδικο παρατήρησα πόσο μαλακά ήταν τα τοιχώματα των Michelin και πόσο σκληρά είναι των Avon. Ο λαστιχάς μου σύστησε πίεση 32-32 που φαντάζομαι λαμβάνει υπόψη του τα τοιχώματα (με τα Michelin ήθελε περισσότερο). Το αποτέλεσμα των τοιχωμάτων είναι ένα πιο ζωντανό τιμόνι (με καλή πληροφόρηση που για μένα είναι σημαντικό) αλλά και λίγο χειρότερη άνεση που δεν με πειράζει.
Αυτό που υποτίθεται (τι έχω καταλάβει από το site της Avon και αλλού) χαρακτηρίζει τα ΖΖ3 είναι όχι η απόλυτη πρόσφυση αλλά η ευκολία ελέγχου και ρυθμισιμότητα στο όριο και πέρα από αυτό (παιχνιδιάρικο και driftαδόρικο, η εταιρεία θέλει ο οδηγός να μπορεί να το driftάρει και να το διατηρήσει έτσι στην πίστα με ευκολία). Δεν έχω φτάσει ακόμα εκεί αυτό όμως που είδα και μου αρέσει είναι ότι μπορώ να πετάω ωραίες κωλίτσες (σε γλυστερή στεγνή άσφαλτο) που δεν το πολυπερίμενα με καινούργιο ελαστικό τέτοιας διάστασης με μόνο 150 άλογα σε 1500 κιλά σε αυτόματο (που δεν μπορείς να αφήσεις απότομα συμπλέκτη). Πιθανόν να αργεί να ζεσταθεί... Στο ταξίδι (Αθήνα-Αλεξανδρούπολη) ήταν απαλό αν και όχι ιδιαίτερα ήσυχο και με γέμιζε εμπιστοσύνη στις στροφές του περιφερειακού της Καβάλας (από τις αγαπημένες μου "πίστες"). Μάλλον συνδυάζει τα σκληρά πλαινά με σχετικά μαλακό πέλμα.
Δεν το έχω πιέσει ιδιαίτερα, δεν το έχω στραμπουλήξει (απότομη διόρθωση με μεγάλη αλλαγή κατεύθυνσης), δεν το έχω δοκιμάσει σε βρεγμένο (περιμένοντας τη βροχή) και δεν έχω φρενάρει σοβαρά (φρέσκοι δίσκοι και τακάκια) οπότε περισσότερα σχόλια εν καιρώ (ελπίζω να το δοκιμάσω και στην πίστα).
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 04-10-07, 22:58
Το avatar του χρήστη bmw316turbo
bmw316turbo Ο χρήστης bmw316turbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2006
Μηνύματα: 430
bmw316turbo has a spectacular aura aboutbmw316turbo has a spectacular aura about
Εγω φοραω τα bridgestone s03 , το βρισκω πιο αξιοπιστο λαστιχο απο τα προηγουμενα που φορουσα good year eagle f1. H επομενη θα ειναι ΜΟΝΟ για τα fulda carat extremo!!!
__________________
A TO Z DEVELOPMENTS
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 04-10-07, 23:28
babisbabou Ο χρήστης babisbabou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 292
babisbabou is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw316turbo Εμφάνιση μηνυμάτων
H επομενη θα ειναι ΜΟΝΟ για τα fulda carat extremo!!!
Πολύ καλά και φτηνά ότι πρέπει για γρήγορη οδήγηση, το μόνο κακό είναι ότι αντέχουν 2 χρόνια, αλλά 2 πολύ γρήγορα χρόνια με κορυφαίες επιδόσεις
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 06-11-07, 01:04
SPYROS-MUSIC-CABRIO Ο χρήστης SPYROS-MUSIC-CABRIO δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-10-2006
Μηνύματα: 1.120
SPYROS-MUSIC-CABRIO is on a distinguished road
Arrow λαστοιχα

goodyear f1 η continental
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 06-11-07, 01:29
deepblue Ο χρήστης deepblue δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 1.605
deepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura about
εγω φοραω GoodYear εχω κανει 12.000χλμ μεχρι τωρα ολα καλα το αμαξι κραταει καλα και σε βροχη αλλα σιγουρα παιζει ρολο και η 4κινηση.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 06-11-07, 09:36
mixalhs Ο χρήστης mixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 07-03-2005
Μηνύματα: 1.263
mixalhs is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από babisbabou Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ καλά και φτηνά ότι πρέπει για γρήγορη οδήγηση, το μόνο κακό είναι ότι αντέχουν 2 χρόνια, αλλά 2 πολύ γρήγορα χρόνια με κορυφαίες επιδόσεις
Ετσι και αλλιως τα ελαστικα πανω απο 2 χρονια στους ελληνικους δρομους δεν αντεχουν.
Εκτος και αν θελεις να πηγαινεις ρισκαριστος.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 06-11-07, 11:45
Το avatar του χρήστη ARGYPAN
ARGYPAN Ο χρήστης ARGYPAN δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Μηνύματα: 158
ARGYPAN is on a distinguished road
Continetal πιστευω απο τα καλυτερα
__________________
BMW CABRIO
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.