Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 21-05-12, 22:45
Lambros Ο χρήστης Lambros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Μηνύματα: 294
Lambros is on a distinguished road
Αισθητήρας εκκεντροφόρου ή αισθητήρας στροφάλου ίσως???
__________________
Member of RAA (Rulesss Approved Association)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-05-12, 23:05
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Αυτό Λάμπρο που λες, όταν το πήρα το αμάξι και το τσέκαρα σε διαγνωστικό, είχε καταγράψει ο εγκέφαλος πρόβλημα με τον αισθητήτρα εκκεντροφόρου. Λες τώρα να αρχίσει να έχει αρχίσει να τα φτήνει κ να κάνει κόλπα;
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-05-12, 23:11
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας ξαναεπαναφέρω το θέμα....
Σε Ε36 εδώ και καμιά εβδομάδα εμφανίζεται το εξής.

Όταν το αυτοκινήτο κινείται και βάζω νεκρά πέφτουν οι στροφές στις ~500σαλ και ανεβοκατεβαίνουν μεταξύ ~500-1200 με συνεχώς μειωμένο εύρος. Δηλ. 500-1200-550-1150-600-1100-650-1050 κλπ. αλλά ΠΟΤΕ δεν σταθεροποιείται, εκτός και αν σταματήσω.

Όταν σταματήσω λοιπόν σταθεροποιείται το ρελαντί. Πατώντας γκάζι στο ρελαντί και αφήνοντάς το δεν το κάνει.

Εάν είναι κατηφόρα, είμαι ακίνητος και το αφήσω να τσουλήσει αρχίζει και το ξανακάνει.

Αυτό λοιπόν δεν συμβαίνει συνέχεια, μπορεί και ποτέ μέσα στη μέρα. Όταν συμβαίνει διαρκεί κανά 10λεπτο και μετά εξαφανίζεται.

Από ό,τι έχω καταλάβει για όλα αυτά τα συμπτώματα συνήθως συνδυάζονται με MAF, λ και όχι με βαλβίδα ρελαντί, αφού όταν είναι ακίνητο ποτέ δεν έχει πρόβλημα.

Γνωρίζετε ίσως κάτι πιο συγκεκριμένο;
Δε γραφεις, αν δεν εχεις γραψει ηδη και στο αντιστοιχο section σειρας 3?..Μηπως εκει παρεις καλυτερες απαντησεις και να μπει και σε σωστο section το ερωτημα σου?..
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-05-12, 23:27
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Βασικά επειδή το πρόβλημά μου μοιάζει κάπως με του αρχικού φίλου στα thread το έβαλα εδώ, καθώς και για να μην ανοίγω νέο θέμα.
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-05-12, 00:14
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά επειδή το πρόβλημά μου μοιάζει κάπως με του αρχικού φίλου στα thread το έβαλα εδώ, καθώς και για να μην ανοίγω νέο θέμα.
φίλε σκισμένο σωληνάκι αέρα ή αναθυμιάσεων λαδιού....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-11-13, 23:55
george kimosabe Ο χρήστης george kimosabe δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-11-2013
Μηνύματα: 11
george kimosabe is on a distinguished road
καλησπέρα στην παρέα!!! παιδιά είμαι νέο μέλος εδώ και οχι μόνο εδώ αλλα και στην οικογένεια της bmw πριν μια βδομάδα πηρα την δική μου σειρα 1 με τα 122 ειναι του 2008 5θυρη..
εχω καποιες απορρίες και εαν καποιος γνωρίζει να με βοηθήσει.. οταν αναβω μηχανή νοιώθω σαν να τρέμει καπου παει να σταθεροποιηθει το ρελαντί της αλλα και παλι σαν να χανει μου δινει την εντύπωση πως πεφτουν ο στροφές αλλα δεν βλεπω στο στοφόμετρο να συμβα΄νει κατι τετοιο? μπορείται να μου πειτε τι γίνεται.. είδα παλλιες συζητήσεις για πολλαπλασιαστές αλλα το παλικαρι που την είχε οπως βλέπω στο χαρτί συντηρησης το 2011 και στα 60000 αλλαξε πολλαπλασιαστες.. τι φταίει?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-11-13, 08:49
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george kimosabe Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα στην παρέα!!! παιδιά είμαι νέο μέλος εδώ και οχι μόνο εδώ αλλα και στην οικογένεια της bmw πριν μια βδομάδα πηρα την δική μου σειρα 1 με τα 122 ειναι του 2008 5θυρη..
εχω καποιες απορρίες και εαν καποιος γνωρίζει να με βοηθήσει.. οταν αναβω μηχανή νοιώθω σαν να τρέμει καπου παει να σταθεροποιηθει το ρελαντί της αλλα και παλι σαν να χανει μου δινει την εντύπωση πως πεφτουν ο στροφές αλλα δεν βλεπω στο στοφόμετρο να συμβα΄νει κατι τετοιο? μπορείται να μου πειτε τι γίνεται.. είδα παλλιες συζητήσεις για πολλαπλασιαστές αλλα το παλικαρι που την είχε οπως βλέπω στο χαρτί συντηρησης το 2011 και στα 60000 αλλαξε πολλαπλασιαστες.. τι φταίει?
Μόνο κρύο στο κάνει, ή και ζεστό??
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.