Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 14-12-11, 21:34
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
Παράθεση:
Καταρχάς συμφωνώ με τον rapid fast (αν και το σχόλιο του εμπεριείχε και δόση χιούμορ στην αρχή, μετά που το εξήγησε, νομίζω θα συμφωνείς και εσύ).

Παρόλα αυτά.
Όταν αγοράζουμε αυτοκίνητο ''στοκ'' συνήθως επιτυγχάνουμε κάποια επιπλέον έκπτωση.
(άρα δεν υπάρχει δόλος).

Το ότι πρέπει να αλλάξεις λάδια και υγρά φρένων (και ΜΟΝΟ) είναι για σένα. Δεν είναι για κανέναν άλλο. Για τη δική σου ασφάλεια και καλή λειτουργία του οχήματος σου.

Μετά το πέρας ενός έτους τα συνθετικά λάδια δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους (ενώ μέσα στο χρόνο αντέχουν άνετα τα μεγάλα διαστήματα που προτείνουν όλες οι εταιρείες 25-30.000χλμ συνήθως).

Για να αξιώσεις έκπτωση φαντάζομαι (δεν είμαι νομικός), θα πρέπει να συνέβη αυτό και να στο έχουν αποκρύψει και φυσικά να έχεις αγοράσει το όχημα στο 100% της αξίας του (σαν να το είχες παραγγείλει). Δηλαδή να σε έχουν ''ξεγελάσει''.

Αν οι άνθρωποι σου είπαν ''έχουμε αυτό στοκ και το παίρνεις με -1500 ευρώ, τι να τους πείς, κόψτε μου 20 ευρώ από τα πρώτα λάδια?''.

Συμβαίνει σε όλες τις μάρκες τα τελευταία χρόνια που έκαναν στοκ οχημάτων και τους...έμειναν λόγω των γνωστών συνθηκών. Όλοι όμως κάνουν προσφορές (προφανώς για τα ''ετοιμοπαράδοτα''-στοκ οχήματα).

Το φαινόμενο των πολλαπλασιαστών παρατηρείται σε διάφορες μάρκες τα τελευταία χρόνια και υπάρχουν διαφορετικές αντιμετωπίσεις από τις αντιπροσωπείες με συνή
φιλε ντιμ καλα ειναι να ζηταμε πρωτα εξηγησεις για το υφος καποιου οτι λεει γιατι ο γραπτος λογος προκαλει παρεξηγησεις και δινει λαθος νοημα συατα που λεμε και πως τα λεμε.
μετα την εξηγηση πιο πανω που εδωσα θα καταλαβες και εσυ ποιος ειμαι και πως τα εννοουσα και οτι κανεις και εσυ λαθος στην κριση σου .
και να προσθεσω οτι δεν παραπονεθηκα ουτε διαμαρτυρηθηκα.αποριες εχω. δλδ τι υπαρχει πορτα στο ποιος πρεπει να εχει μπεμπα και πιος οχι?ολοι εδω εχουν αποριες,εδω και εσυ συμμετειχες μαζι μου στο ποστ για τελη και πετρελαια και οικονομια.δεν ειδα να σου λεει κανεις οτι " ρε φιλε αν θες οικονομια και μειωμενα τελη λαθος αμαξι πηρες". ετσι?
απλα δεν εχω αγορασει αυτοκινητο τα τελευταια 17 χρονια και ειμαι εξω απο την αγορα.εσεις ειμαι σιγουρος οτι ειναι το μερακι σας και εχετε αλλαξει πολλα ,συν τα μαστορεματα .εγω μονο τα οδηγουσα λογω δουλειας.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-12-11, 21:42
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
παιδιά 1000 σόρρυ για το off topic αλλά θα πάω αύριο πρωί συνεργίο και έχω αγχωθεί- το πρόβλημά μου 4-5 ποστ πιο πίσω είναι θεωρήτε πολ/στης?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-12-11, 21:45
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmerm Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε ντιμ καλα ειναι να ζηταμε πρωτα εξηγησεις για το υφος καποιου οτι λεει γιατι ο γραπτος λογος προκαλει παρεξηγησεις και δινει λαθος νοημα συατα που λεμε και πως τα λεμε.
μετα την εξηγηση πιο πανω που εδωσα θα καταλαβες και εσυ ποιος ειμαι και πως τα εννοουσα και οτι κανεις και εσυ λαθος στην κριση σου .
και να προσθεσω οτι δεν παραπονεθηκα ουτε διαμαρτυρηθηκα.αποριες εχω. δλδ τι υπαρχει πορτα στο ποιος πρεπει να εχει μπεμπα και πιος οχι?ολοι εδω εχουν αποριες,εδω και εσυ συμμετειχες μαζι μου στο ποστ για τελη και πετρελαια και οικονομια.δεν ειδα να σου λεει κανεις οτι " ρε φιλε αν θες οικονομια και μειωμενα τελη λαθος αμαξι πηρες". ετσι?
απλα δεν εχω αγορασει αυτοκινητο τα τελευταια 17 χρονια και ειμαι εξω απο την αγορα.εσεις ειμαι σιγουρος οτι ειναι το μερακι σας και εχετε αλλαξει πολλα ,συν τα μαστορεματα .εγω μονο τα οδηγουσα λογω δουλειας.
Αγαπητέ bimmerm, δεν κατάλαβα τι σχέση έχει αυτό που γράφεις με το ποστ μου που σου εξηγώ και εγώ γιατί δεν πρέπει να διαμαρτύρεσαι για το πρώορο σέρβις (λαδιών-υγρών φρένων).
Δεν καταλαβαίνω που ''έκρινα'' για να έχω κάνει λάθος.

Για τα υπόλοιπα.
Εννοείται ότι δε χρειάζεται να έχεις BMW για να είσαι μέλος του φόρουμ και να συμμετέχεις.
Δεν χρειάζεται καν να έχεις αυτοκίνητο.
Δεν χρειάζεται καν να έχεις δίπλωμα οδήγησης.
Δεν χρειάζεται να είναι όλοι ''έμπειροι'' (από κάθε άποψη).

Απλά με το καινούριο αυτοκίνητο δε σημαίνει ότι παίρνεις αγκαλιά την αντιπροσωπεία για να σε φροντίζουν (και ας το διαφημίζουν μερικοί)

Συνοψίζοντας τις απορίες.
Για το τιμόνι, δεν παθαίνει τίποτα, αλλά δεν το ζορίζεις στο τέρμα (δεν χρειάζεται άλλωστε).
Αν πήρες το στοκ όχημα με έκπτωση, τι να σου δικαιολογηθούν? Για το πρώορο σέρβις. Μπορείς να σβήσεις την ένδειξη και να πας του χρόνου (αλλά αυτό δε θα δώσει επιπλέον ζωή στα λάδια και τα υγρά φρένων).
Για την διάγνωση, ο καθένας βάζει την τιμή του για κάθε απασχόληση. Αν πας με βλάβη και αναμμένα λαμπάκια φαντάζομαι δεν θα στη χρεώσουν αφού βρουν τη βλάβη που καλύπτεται από την εγγύηση. Εκτός αν σου πούν από την αρχή διαφορετικά. Αν πας έτσι, ε λογικό είναι να στη χρεώσουν.
Για τους πολ/στες, ΑΝ σου συμβεί ρώτα. Συνήθως τους χρεώνουν από ότι κατάλαβα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-12-11, 21:47
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από advanced Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά 1000 σόρρυ για το off topic αλλά θα πάω αύριο πρωί συνεργίο και έχω αγχωθεί- το πρόβλημά μου 4-5 ποστ πιο πίσω είναι θεωρήτε πολ/στης?
μαλλον πολλαπλασιαστης μην ανησυχεις, σου το απαντησε και ο rapid.
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-12-11, 21:55
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmerm Εμφάνιση μηνυμάτων
οτι πεις.απλα πριν μπω στο φορουμ ειχα διαβασει πολλα ποστ και ειδα οτι εισαι προκλητικος και αιχμηρος σ'αυτα που λες αλλα τουλαχιστον ντομπρος.γιαυτο και δεν σε παρεξηγησα αμεσως και ζητησα πρωτα εξηγηση, αλλιως θα καταλαβαινες οπως ο αλλοι οτι και εγω δεν τα μασαω.
ομως οσα και αν εχω δεν ταχω για χασιμο και να με λενε κοροιδο.εσυ?
Είμαι ο μπαγάσας... και κατάλαβα οτι δεν παρεξήγησες..
Απλά σου εξέθεσα τον προβληματισμό μου, βασιζόμενος στο οτι επικοινώνησες με
διάφορες αντιπροσωπείες..
Στο ξαναλέω, δικός σου ο κόπος, σεβαστό αυτό που κάνεις..
Δεν είπα, ούτε υπονόησα, ούτε θα υπονοήσω, ότι το πήρες για μόστρα..
Οταν κάποιος το πήρε για μόστρα, (πρέπει να τον θυμούνται πολλοί εδώ μέσα τον κύριο
με τα μαρούλια) του τα έχωσα χοντρά..
Εγώ το έχω πει πολλές φορές.. Μια φορά πήγα στο Μητρούδη το 1984, η 1985 και έγινε
το έλα να δείς..
Απο τότε, το αυτοκίνητο πάει εκτός αντιπροσωπείας, και δεν πρόκειται ούτε σε 1000 ζωές
να πάω σε αντιπροσωπεία..
Οχι για τις χρεώσεις, αλλά για την ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ εργασία που προσφέρουν..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-12-11, 21:57
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλλον πολλαπλασιαστης μην ανησυχεις, σου το απαντησε και ο rapid.
Ευχαριστώ πολύ Dimzan & Rapid_Fast
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-12-11, 22:01
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων

Για τη χρέωση των 40 ευρώ για διάγνωση, εγώ προσωπικά τη θεωρώ λογική στην αντιπροσωπεία.
Δηλαδή έχουν δώσει κάποιο ποσό (διαστημικό πίστεψε με) για να πάρουν το τελευταίο διαγνωστικό της BMW (αναγκαστικά, για να έχουν τον τίτλο του ''εξουσιοδοτημένου'') και μπορώ εγώ (πχ.) που αγόρασα ένα αυτοκίνητο να πηγαίνω κάθε 3 μέρες για διάγνωση?
Διαφωνώ κάθετα μαζί σου..
Το διαγνωστικό των χχχ.χχχ ευρώ που αγοράζει το κάθε συνεργείο,
δεν πρέπει να το πληρώσω εγώ, αλλά να το αποσβέσει το
ίδιο το συνεργείο απο το χρόνο που κερδίζει το συνεργείο στην διάγνωση του προβλήματος.
Ενας έμπειρος και καλός διαγνώστης, πληρώνεται 3.500 ευρώ καθαρά, και κοστίζει στο μαγαζί συνολικά 7.000 το μήνα..
Το τσιράκι των 19 χρονών, που δεν ξέρει τι είναι καδένα, και τι κάνει ο λ, και κοστίζει στο
συνεργείο 780 ευρώ το μήνα, βάζει το καλώδιο, και ξέρει τι να αλλάξει..
Δεν ξέρει γιατί, δεν ξέρει πώς, δεν ξέρει τι το προκάλεσε, δεν ξέρει πως λειτουργεί,
δεν έχει ιδέα τι εξυπηρετεί..
Και στο παίζει και επιστήμονας..
Οχι Δημήτρη, δεν συμφωνώ..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-12-11, 22:32
kplc16 Ο χρήστης kplc16 δεν είναι συνδεδεμένος
Νίκος ο Όμορφος
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Μηνύματα: 979
kplc16 will become famous soon enoughkplc16 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων


bimmerm νομίζω ότι όσοι σου απάντησαν σοβαρά (με δόσεις χιούμορ ή χωρίς), μαζί και εγώ στο πιό πάνω ποστ, λύνουν τις απορίες σου.

Για τη χρέωση των 40 ευρώ για διάγνωση, εγώ προσωπικά τη θεωρώ λογική στην αντιπροσωπεία.
Δηλαδή έχουν δώσει κάποιο ποσό (διαστημικό πίστεψε με) για να πάρουν το τελευταίο διαγνωστικό της BMW (αναγκαστικά, για να έχουν τον τίτλο του ''εξουσιοδοτημένου'') και μπορώ εγώ (πχ.) που αγόρασα ένα αυτοκίνητο να πηγαίνω κάθε 3 μέρες για διάγνωση?

Απλά αν πας με πρόβλημα, μπορεί να μη στη χρεώσουν παντού (για καλόπιασμα). Αλλά είναι λογικό να σε χρεώνουν 5-10-50 ευρώ (αρκεί να στο πούν από την αρχή, ''η διάγνωση κάνει τόσο'').
ενδεικτικα για αλμερα: διαγνωστικο σε εξουσιωδοτημενο και reset σφαλματων εδωσα 30+φπα.Και το αμαξι παλι μαρσαρει παγωμενο.
__________________
Θα τουρμπιστω απο το παραθυρο!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-12-11, 22:52
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kplc16 Εμφάνιση μηνυμάτων
ενδεικτικα για αλμερα: διαγνωστικο σε εξουσιωδοτημενο και reset σφαλματων εδωσα 30+φπα.Και το αμαξι παλι μαρσαρει παγωμενο.
A χα χα χα χα χα χα χα χα χα....
idle air valve!!!!!! κάφροι, κάφροι, κάφροι...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-12-11, 23:16
kplc16 Ο χρήστης kplc16 δεν είναι συνδεδεμένος
Νίκος ο Όμορφος
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Μηνύματα: 979
kplc16 will become famous soon enoughkplc16 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
A χα χα χα χα χα χα χα χα χα....
idle air valve!!!!!! κάφροι, κάφροι, κάφροι...
λεπτομερειες.almera not bmw
__________________
Θα τουρμπιστω απο το παραθυρο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.