Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 29-08-09, 18:24
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παιδιά αν και πάνε πάνω κάτω μαζί, αξιοπιστία και ποιότητα κατασκευής δεν είναι το ίδιο πχ ένα αμάξι με καλή ποιότητα κατασκευής έχει καλά υλικά μέσα έξω και καλό φινίρισμα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο καλός στην αίσθηση διακόπτης του ηλεκτρικού παραθύρου δεν θα παραδώσει το πνεύμα επειδή τα ηλεκτρικά συστήματα δεν είναι καλά.
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-08-09, 15:50
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Φίλε bimmer, ποιότητα κατασκευής δε σημαίνει όσα βλέπει το μάτι, άσε που και εκεί υπάρχουν προβλήματα (μοκέτες, εσωτερικό θυρών κλπ.). Ποιότητα κατασκευής είναι οι διακόπτες όχι μόνο να φαίνονται ωραίοι, αλλά και να δουλεύουν ωραία. Και από χρυσό να ήταν, άμα τον πατάς και μένει στο χέρι έχει χαμηλή ποιότητα. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω, ότι ποιότητα και αξιοπιστία (πρέπει να) συμβαδίζουν. Και με τα λεφτά που κοστίζουν τα αυτοκίνητά μας, κάποια βασικά πράγματα (όπως το να μην βγάζει πρόβλημα το τιμόνι σε πάρα πολλά μοντέλα) θα έπρεπε να θεωρούνται δεδομένα. Εδώ ένα peugeot 207 που έχω 3 χρόνια και με πολύ χειρότερη μεταχείριση από την 3άρα, δεν έχει βγάλει το παραμικρό (άλλοι φαίνεται ότι έχουν το όνομα του προβληματικού και άλλοι τη χάρη). Στην τελική, αφού κάποια προβλήματα είναι γενικευμένα, γιατί δεν κάνει μια ανάκληση αυτοκινήτων η BMW, ώστε να ελεγχθούν όλα τα μοντέλα που ενδέχεται να έχουν πρόβλημα και να επισκευαστούν δωρεάν? Οι σοβαρές εταιρείες (όχι απαραίτητα ακριβές) έτσι κάνουν. Αλλά εδώ τα πληρώνουμε όλα από την τσέπη μας. Κρίμα πάντως γιατί τα όσα άκουγα κατά καιρούς για τα πολλά προβλήματα που βγάζουν οι BMW τα θεωρούσα υπερβολές. Τώρα όμως έχω πειστεί για τα καλά. Ελπίζω πραγματικά η κολώνα του τιμονιού να είναι το τελευταίο πρόβλημα που μου εμφανίζει, αλλιώς θα ξενερώσω πολύ άσχημα με το αμάξι μου. Η αξιοπιστία είναι το Α και το Ω για ένα αυτοκίνητο. Αν εκεί υστερεί, παύει να είναι καλό.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-08-09, 17:06
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Σωστά λες ότι πρέπει να πηγαίνουν μαζί αλλά...
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-08-09, 22:39
Το avatar του χρήστη themis78
themis78 Ο χρήστης themis78 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-12-2007
Μηνύματα: 258
themis78 is on a distinguished road
Πάντως έχουμε στην οικογένεια ιταλικό σούπερ μίνι 5 ετών που δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα(σε 75000 χλμ).Αντίθετα το 320 Ε90 1,5 έτους έχει παρουσιάσει προβλήματα, μικρά μεν αλλά υπαρκτά.Ευτυχώς είμαι ακόμα στην εγγύηση.Πάντως στο δρόμο το αυτοκίνητο είναι πολύ καλό,οικονομικό σε κατανάλωση και αρκετά γρήγορο για οικογενειακό.
__________________
There is no exception to the rule that everyone thinks they are an exception to the rule!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-08-09, 07:35
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
παιδία μην αρχίσουμε σε αυτό το thread για την αξιοπιστία των άλλων μας αυτοκινήτων γιατί δε θα βγάλουμε άκρη.
Και εγώ έχω στις επιχειρήσεις μου διάφορα αμάξια και πολλές φορές βγάζουν σοβαρά προβλήματα από το πρώτο μήνα αλλά αυτό δεν είναι του παρόντος
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-08-09, 14:34
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Σίγουρα το ζητούμενο σε αυτό το thread δεν είναι η αξιοπιστία των άλλων οχημάτων αλλά της bmw και μάλιστα της 3αρας. Όμως μια γενική αντιπαραβολή μας δείχνει ότι όλες οι εταιρείες, ακόμα και οι λεγόμενες προβληματικές, έχουν βελτιωθεί θεαματικά στον τομέα της αξιοπιστίας, ενώ η bmw από ότι φαίνεται χειροτέρεψε. Και αυτό είναι τόσο ανεξήγητο όσο και απαράδεκτο, ιδίως αν αναλογιστούμε το (πάνω κάτω) 50% των παραπάνω χρημάτων που κοστίζει μια bmw έναντι των μη premium ανταγωνιστών της (πχ. 316 με insignia,mondeo κλπ). Αυτά τα χρήματα, πέρα από την οδική συμπεριφορά πρέπει να φαίνονται και σε άλλους τομείς και κυρίως στην αξιοπιστία. Καλά τα κρατήματα, αλλά βασική προυπόθεση είναι να μην κλειδώνει το τιμόνι στα καλά του καθουμένου.

Σε αυτό το thread πάντως, καλό είναι να γράφει ο κάθε κάτοχος 3άρας Ε90,91,92,93 τα όποια προβλήματα του δημιουργήθηκαν, ώστε και να είμαστε υποψιασμένοι για ό,τι μπορεί να μας συμβεί στο μέλλον, αλλά και για να γνωρίζουμε πόσο περίπου κοστίζουν οι όποιες επισκευές. Παρόμοιο thread άλλωστε υπάρχει και για τη σειρά 1, όπου πραγματικά έχω φρίξει με τα προβλήματα που έχουν εμφανιστεί σε διάφορους κατόχους και ακόμα κι εγώ, παρά τα αρκετά προβλήματα που είχα ως τώρα, αισθάνομαι τυχερός. Μέχρι στιγμής τουλάχιστον...
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-08-09, 14:40
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
καλύτερα να ανοίξουμε ένα thread ''σειρά Ε9Χ γνωστά και άγνωστα προβλήματα'' αν θέλετε
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.