Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-05-08, 17:57
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Λάστιχα για το 116...

κοντεύω τα 2 χρόνια και πέραν των "παιδικών ασθενειών" δεν με απασχόλησε ξανά με τίποτα παράξενο...πλησιάζει τα 28000κμ και λέω σιγά-σιγά να ετοιμάζομαι για λάστιχα,και επανέρχομαι στο παλιό θεμα:συμβατικά ή runflat again ; τι μάρκα; μόνον τα ιδια πιρέλλι μην προτείνετε,δεν θα με ψήσετε...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-05-08, 14:06
Το avatar του χρήστη spaka
spaka Ο χρήστης spaka δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 314
spaka is on a distinguished road
Νασσο εχω ρωτησει για τα συγκεκριμενα :
http://www.michelin.gr/greece/front/...20060215151339

Μου ειπαν 560€ η τετραδα. Σιγουρα ο καθενας εδω μεσα θα προτεινει διαφορετικη μαρκα οποτε η επιλογη ειναι σε σενα.

Οσο αναφορα την επιλογη runflat-συμβατικα οταν ερθει η ωρα μου θα διαλεξω τα runflat καθαρα και μονο γιατι ειμαι της αποψης να μην αλλαξω τη συμπεριφορα του αυτοκινητου μου.
Αυτα και περιμενουμε εντυπωσεις απο το αποτελεσμα.
__________________

www.snowclub.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-05-08, 14:34
mixalhs Ο χρήστης mixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 07-03-2005
Μηνύματα: 1.263
mixalhs is on a distinguished road
Και εγω michelin θα σου ελεγα να βαλεις με την σειρα μου!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-05-08, 13:50
sdrala Ο χρήστης sdrala δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-12-2006
Μηνύματα: 57
sdrala is on a distinguished road
Εγώ φίλε εκάνα 65.000 χμ με runflat και μέχρι τώρα άλλα 9.000 χμ με συμβατικά PZERO ROSSO 205/55/16 στα 500 ευρώ.
ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.
Σε όλα τα επίπεδα το αμάξι είναι αλλού. Δεν κοπανάει καταρχήν και από κράτημα ειδικά στο βρεγμένο δεν παίζεται.
Βάλε συμβατικά.!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-05-08, 16:53
Το avatar του χρήστη veliopou
veliopou Ο χρήστης veliopou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 243
veliopou is an unknown quantity at this point
στο παλιό αυτοκίνητο πριν το δώσω του φόρεσα τα michelen primacy HP, όχι run flat
το αποτέλεσμα απλά απίστευτο. καμία σχέση με τα σκληρά run flat.
βάλε συμβατικά και αγόρασε ένα κιτ επισκευής με αφρό
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-07-08, 21:16
Το avatar του χρήστη spaka
spaka Ο χρήστης spaka δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 314
spaka is on a distinguished road
Χαιρετω παιδια. Σημερα γυρνοντας απο Χαλκιδικη μετα απο το μπανακι και μολις εχω ξεκινησει περιπου σε μια στροφη αισθανομαι το κολο να φευγει και ακουω χαραχτηριστικο ηχο καθισμενου λαστιχου. Αναβει το λαμπακι πιεσης ελαστικων κανω 100μετρα και σταματαω. Το πισω αριστερα λαστιχο εχει κατσει. Καταρχιν να πω ειναι τα μανισια λαστιχα runflat 195/55/16 pirelli. Δεν πατησα κατι οπως αποδειχτηκε μετα (δλδ καρφι κτλ) αλλα στο σημειο ακριβως που ενωνετε το πελμα με τα πλαινα ειχε ανοιξει και εμφανηστηκαν τα λινα του ελαστικου. Και ξαναθυμηζω οτι εκανα μονο 100μετρα απο την ωρα που αναψε το λαμπακι και οχι 150χλμ που υποστηριζει οτι κατασκευαστης οτι θα επρεπε να ταξιδεψω. Μετα απο καποια ταλαιπωρια Κυριακη με την οδικη να ψαχνεις βουλκανιζατερ ανοιχτο βρηκα ενα και εβαλα ενα μεταχειρισμενο λαστιχο επανω να γυρισω Θεσσαλονικη. Ο μαστορας που το ειδε εκει (το καταστημα ηταν pirelli) ειπε οτι το λαστιχο ειχε εργαστασιακο προβλημα. Εμενα τωρα μου μπηκαν σκεψεις και για τα αλλα 3 ελαστικα οποτε ειμαι σε φαση αλλαγης (και ναι τελικα κλεινω προς τα συμβατικα¨) και εδω καπου θελω τη βοηθεια σας.

1ον Καταρχιν το λαστιχο αν δε κανω λαθος εχει εγγυηση και πρεπει να μου το αλλαξουν χωρις να πληρωσω δραχμη ετσι?
2ον ο μαστορας εκει μου ειπε οτι μπορει μαλλον και αυτος μεσω της Pirelli να μου καλυψει την εγγυηση και να το αλλαξω εκει το λαστιχο χωρις να μπλεχτω με bmw. (προτημω βεβαια αυτη τη λυση γιατι ετσι φυσικα δε θα βαλω runflat αλλα θα ζητησω να συμπληρωσω τη διαφορα και να φορεσω μια 4αδα συμβατικα να μου φυγουν και οι υποψιες. ΠΙστευω να ειναι εφικτο.

Και 3ον κοιταζω αυτα τα λαστιχα http://www.gr.pirelli.com/web/catalo...pe=CAR-SUV-VAN τα οποια μου τα προτηνε ενας ανθρωπος που εμπιστευομαι σε αυτα τα θεματα. Ειναι τα Pirelli PZero Nero. Βλεπω ομως οτι δε βγαινουν σε 195/55/16. Μπορω να φορεσω τα 205/55/16?

Κοιταζω προς το παρον μονο τα PIrelli μπας και μπορεσω εκει να εκμεταλευτω την οποια εγγυση απο τη βλαβη που επαθα . Αν δε γινει κατι τοτε κοιταζω και για αλλες μαρκες και μαλλον κλεινω προς Michelin. Χρηστοοοοοοοοο θα ερθω σε σενα μετα.

Συγνωμη για το μεγεθος του post. Τα Rubflat φταινε...


Y.Γ. μπορω να κοιταξω και για τα P7. γνωμες?. ευχαριστω
__________________

www.snowclub.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spaka : 27-07-08 στις 21:23
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-07-08, 21:27
Το avatar του χρήστη veliopou
veliopou Ο χρήστης veliopou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 243
veliopou is an unknown quantity at this point
φίλε spaka, πολύ περίεργο το συμβάν που είχες και αν όντως τα πρ'αγματα είναι έτσι, δεν πάτησες - χτύπησες πουθενά το λάστιχο, για μένα πρέπει να απευθυνθείς και στην bmw αλλά και στην pirelli ζητώντας εξηγήσεις. δεν μπορεί ένα λάστιχο που υποτίθεται σου παρέχει μια ασφάλεια να έχει αυτή τη συμπεριφορά.
Όσον αφορά τη διάσταση, αν φοράς 195/55/16 και θες να πας σε 205 βάλε 205/50/16
δεν είναι υποχρεωτικό πάντως μπορείς να βάλεις και τα 205/55/16. είναι εργοστασιακή διάσταση που φοράει η 116 dynamic
αφού μεγαλώνεις το πλάτος κατέβα ένα νούμερο στο προφίλ.
για μένα έχοντας δοκιμάσει πολλά λάστιχα, τα 2 καλύτερα που έχω οδηγήσει είναι τα michelin primacy HP kai ta continental sport contact 3. το δεύτερο λάστιχο δεν νομίζω να βγαίνει σε διάσταση ζάντας 16. μπορείς να βάλεις το 2.
αν πάντως σου καλύψει τη ζημία το βουλκανιζατέρ τότε οκ πάρτα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη veliopou : 27-07-08 στις 21:31
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-07-08, 22:18
Το avatar του χρήστη spaka
spaka Ο χρήστης spaka δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 314
spaka is on a distinguished road
Σιγουρα δε πατησα κατι γιατι το ψαξαμε οταν ξεζανταριστικε το λαστιχο. Εγω λεω μηπως επηρεαστηκε λογω ζεστης και βαρους(ηταν λιγο τιγκα ειναι η αληθεια) και σε συνδιασμο με τις πολλες στροφες εκει φθαρηκε το συγκεκριμενο σημειο. Σιγουρα παντως θα ειχε καποιο ελατωμμα και το λαστιχο.

υ.γ.Επισης να αναφερω οτι τα λαστιχα εχουν κανει 24.000χλμ.
__________________

www.snowclub.gr
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-07-08, 00:48
Το avatar του χρήστη antonis7_10
antonis7_10 Ο χρήστης antonis7_10 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2007
Μηνύματα: 143
antonis7_10 is an unknown quantity at this point
Μια ερωτηση προς τον velipou.Στα πόσα χλμ αλλαξες τα λαστιχα?Γιατι για μένα τα 25.000 μου φαίνονται λίγα για μαμα ελαστικά............
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-07-08, 10:36
Το avatar του χρήστη veliopou
veliopou Ο χρήστης veliopou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 243
veliopou is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antonis7_10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια ερωτηση προς τον velipou.Στα πόσα χλμ αλλαξες τα λαστιχα?Γιατι για μένα τα 25.000 μου φαίνονται λίγα για μαμα ελαστικά............
τα δικά μου τα οποία ηταν τα continental τα άλλαξα στα 55.000
το περίεργο με εμένα ήταν ότι ενώ όλα τα χλμ ήταν σε εθνική οδό, τα εξωτερικά μέρη του ελαστικού είχαν γίνει slic ενώ το μέσα μέρος ήταν σχεδόν καινούργιο.
και για να προλάβω ερωτήσεις το αυτοκίνητο ούτε ευθυγράμιση ήθελε, ούτε κάποιο πρόβλημα στην ανάρτηση είχε.
το συγκεκριμένο θέμα το είχαν παρουσιάσει αρκετοί άσσοι και είχαν πει ότι ήταν θέμα ρύθμισης της ανάρτησης από το εργοστάσιο.
μετά έβαλα τα michelin primacy HP από τα οποία ήμουν πολύ ευχαριστημένος. δεν τα δοκίμασα όμως πολύ γιατί μετά από 3 μήνες η bmw πήρε το αυτοκίνητο πίσω λόγω άλλων προβλημάτων που είχα και πήρα τον καινούργιο άσσο με τα 122 άλογα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.