Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 20-01-09, 18:56
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spaka Εμφάνιση μηνυμάτων
Νασσο προφανως εχεις διαβασει τη δικια μου περιπτωση με το runflat και ολη τη διαδικασια αποζημειωσης.
Ειδα τη φωτογραφια που ανεβασες. Εγω ο βλακας δε το τραβηξα μια φωτογραφια πριν το παρει η εμπειρογνωμονας παντως το δικο μου ηταν τριςχειροτερο μιας και το τα λινα φαινοταν οχι μονο σε ενα σημειο αλλα σε ολη τη περιμετρο του ελαστικου.

Α και μιας και εχω να μπω καιρο να γραψω χρωσταω κατι που υποχρεουμε να πω. Αποζημειωθηκα για το
ελαστικο απο την Pirelli με 110€. Να πω μπραβο στη Pirelli που αναγνωρισε το λαθος της?

Συνεχιζω να αισθανομαι ατυχος που επαθα τη ζημια μονο στο ενα ελαστικο. Θα μπορουσα να αποζημειωθω για ολα.

Α επισης να πω πως χαριζω 2 ελαστικα runflat για τη σειρα 1 διασταση 195/55 r16 (αν δε κανω λαθος) για να τα εχει σε περιπτωση που παθει κατι παρομοιο. Μου πιανουν χωρο στο μαγαζι. Αν τα θελουν 2 ατομα θα παρουν απο ενα για να μη μαλωνουμε... Θα προηγηθουν κατοικοι Βορειου Ελλαδος (για να μη μπλεξω με τα κτελ.
Αδερφέ τη δική σου περίπτωση τη θυμαμαι...απλά δε περίμενα να αποδειχτούν τόσο τραγικό ψέμα...και άντε και σε αφήνει μες στην πόλη...στην Ε.Ο. τι κάνεις; απλά τίποτα...εγώ δεν ασχολήθηκα με εγγύηση διότι τα λάστιχα είχαν 40+χιλάδες χιλόμετρα οπότε θα ήταν μάλλον χάσιμο χρόνου να αναζητώ εγγυήσεις...(αν και σε όλη τη ζωή του το ελαστικό θα πρέπει να έχει την ίδια συμπεριφορά με το καινούργιο-ειδικά τα runflat...) και μέχρι να το λύσουν το θέμα,θααααα μείνω λίγο καιρό με τα συμβατικά...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 20-01-09, 20:09
Το avatar του χρήστη mcecl1
mcecl1 Ο χρήστης mcecl1 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-12-2008
Μηνύματα: 47
mcecl1 is on a distinguished road
Διαβάζωντας σε αυτο το thread για την αλλαγη ελασικων μπρος πισω εσεις τι γνωμη εχετε?Ως τωρα ξερω οτι καλο ειναι να το κανει καποιος αλλα με εντυπωσιασε η απαντηση απο τον ΣΠΑΝΟ οτι δεν πρεπει να το κανουμε. Εγω εχω ενα 116 SPORT και δεν μου εχει παρουσιασει προβλημα ανισης φθορας (15000 κμ) αλλα μου προτεινετε να τα βαλω τα πισω μπρος?
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 21-01-09, 09:32
Το avatar του χρήστη veliopou
veliopou Ο χρήστης veliopou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 243
veliopou is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mcecl1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβάζωντας σε αυτο το thread για την αλλαγη ελασικων μπρος πισω εσεις τι γνωμη εχετε?Ως τωρα ξερω οτι καλο ειναι να το κανει καποιος αλλα με εντυπωσιασε η απαντηση απο τον ΣΠΑΝΟ οτι δεν πρεπει να το κανουμε. Εγω εχω ενα 116 SPORT και δεν μου εχει παρουσιασει προβλημα ανισης φθορας (15000 κμ) αλλα μου προτεινετε να τα βαλω τα πισω μπρος?
αν τα κρατήσεις και άλλο χωρίς αλλαγή σε 10.000 χλμ θα δεις πίσω λάστιχα σίγουρα.
εγώ τα αλλάζω μπρος πίσω κάθε 10.000 χλμ για να προλάβω τέτοιες καταστάσεις. και ποτέ διαγωνίως
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 22-01-09, 20:44
Το avatar του χρήστη spaka
spaka Ο χρήστης spaka δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 314
spaka is on a distinguished road
Λογικα σκεπτομενος...

Σε ενα μπροστινοκινητο αλλαζουμε τα μπρος πισω σαφως γιατι τα μπροστινα λαστιχα δεχονται την περισσοτερη τριβη σε πολυ μεγαλυτερο ποσοστο απο οτι τα πισω λογω στροφης και εκκινησης (τα πισω μονο στο φρεναρισμα τρωγωνται σχεδον).

Τωρα σε ενα πισινοκινητο θεωρω περιττη την αλλαγη στα λαστιχα εντελως. δηλαδη βγαζεις τα πισω λαστιχα που ειναι φαγωμενα απο τα σπινιαρισματα της εκκινησης και τα βαζεις μπροστα στο τιμονι σου? Δε μου ακουγετε και οτι καλυτερο.

Αλλες σκεψεις...?
__________________

www.snowclub.gr
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-01-09, 21:13
Το avatar του χρήστη TAZ118!
TAZ118! Ο χρήστης TAZ118! δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Μηνύματα: 684
TAZ118! has a spectacular aura aboutTAZ118! has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spaka Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικα σκεπτομενος...

Σε ενα μπροστινοκινητο αλλαζουμε τα μπρος πισω σαφως γιατι τα μπροστινα λαστιχα δεχονται την περισσοτερη τριβη σε πολυ μεγαλυτερο ποσοστο απο οτι τα πισω λογω στροφης και εκκινησης (τα πισω μονο στο φρεναρισμα τρωγωνται σχεδον).

Τωρα σε ενα πισινοκινητο θεωρω περιττη την αλλαγη στα λαστιχα εντελως. δηλαδη βγαζεις τα πισω λαστιχα που ειναι φαγωμενα απο τα σπινιαρισματα της εκκινησης και τα βαζεις μπροστα στο τιμονι σου? Δε μου ακουγετε και οτι καλυτερο.

Αλλες σκεψεις...?
Συμφωνω.Αυξανεις την προσφυση πισω αλλα την μειωνεις μπροστα...Κακος συνδυασμος...
Νομιζα το ζητουμενο στις BMW ηταν να μειωνουμε την προσφυση πισω...
__________________
SIX TURNING,FOUR BURNING...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 23-01-09, 10:28
Το avatar του χρήστη veliopou
veliopou Ο χρήστης veliopou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 243
veliopou is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spaka Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικα σκεπτομενος...

Σε ενα μπροστινοκινητο αλλαζουμε τα μπρος πισω σαφως γιατι τα μπροστινα λαστιχα δεχονται την περισσοτερη τριβη σε πολυ μεγαλυτερο ποσοστο απο οτι τα πισω λογω στροφης και εκκινησης (τα πισω μονο στο φρεναρισμα τρωγωνται σχεδον).

Τωρα σε ενα πισινοκινητο θεωρω περιττη την αλλαγη στα λαστιχα εντελως. δηλαδη βγαζεις τα πισω λαστιχα που ειναι φαγωμενα απο τα σπινιαρισματα της εκκινησης και τα βαζεις μπροστα στο τιμονι σου? Δε μου ακουγετε και οτι καλυτερο.

Αλλες σκεψεις...?
αν το κάνεις κάθε 10.000 χλμ τα λάστιχα τρώγονται ομοιόμορφα και πάντα έχουν πέλμα μέχρι το τέλος ζωής τους.
αν τα αφήσεις 35.000 χλμ τα πίσω σίγουρα μετά δεν μπορείς να τα βάλεις μπροστά. οπότε πας για αλλαγή 2 ελαστικών για πίσω και μένεις με τα μπροστινά σε μια έτσι και έτσι κατάσταση.
εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει αυτό να έχω 2 καινούργια και 2 μεταχειρισμένα πάνω στο αμάξι.
κάνω την αλλαγή κάθε 10.000 για να έχω ομοιόμορφη φθορά και όταν φτάσουν σε σημείο να να θέλουν αλλαγή αλλάζω και τα 4 μαζί
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 23-01-09, 10:31
Το avatar του χρήστη TEO
TEO Ο χρήστης TEO δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Μηνύματα: 35
TEO is on a distinguished road
Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΘΕΣ RUNFLAT ΜΟΝΟ GOODYEAR
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 23-01-09, 13:29
nchatzi Ο χρήστης nchatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 16-03-2008
Μηνύματα: 26
nchatzi is on a distinguished road
Έχω το 116 με runflat και πραγματικά έχω κουραστεί από το "κοπάνημα" και σκάφτομαι να τα αλλάξω. Τα λάστιχα έχουν 11000km και με τον τρέχοντα ρυθμό που κάνω χιλιόμετρα θα χρειαστώ ακόμα 1-1,5 χρόνο μέχρι να τα αλλάξω. Το αμάξι το βλέπω να γίνεται κουδουνίστρα μέχρι τότε...

Ερώτηση: Παίζει να μου δώσει $$$ λαστιχάς για τα runflat που έχω ή με τίποτα???
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 25-01-09, 10:59
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
φίλε δε ξέρω αν οι λαστιχάδες δινουν λεφτά ή κάνουν καλύτερη τιμή σε καινούργια...ρωτάς και βλέπεις...αν αξίζουν (και έχεις χώρο) τα κρατάς...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 01-04-09, 00:57
M3 LOVER Ο χρήστης M3 LOVER δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 27-03-2009
Μηνύματα: 6
M3 LOVER is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spaka Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικα σκεπτομενος...

Σε ενα μπροστινοκινητο αλλαζουμε τα μπρος πισω σαφως γιατι τα μπροστινα λαστιχα δεχονται την περισσοτερη τριβη σε πολυ μεγαλυτερο ποσοστο απο οτι τα πισω λογω στροφης και εκκινησης (τα πισω μονο στο φρεναρισμα τρωγωνται σχεδον).

Τωρα σε ενα πισινοκινητο θεωρω περιττη την αλλαγη στα λαστιχα εντελως. δηλαδη βγαζεις τα πισω λαστιχα που ειναι φαγωμενα απο τα σπινιαρισματα της εκκινησης και τα βαζεις μπροστα στο τιμονι σου? Δε μου ακουγετε και οτι καλυτερο.

Αλλες σκεψεις...?
σωστός! εγώ πάντως δεν το κάνω. προτιμώ να φεύγει ο κώλος παρα τα μούτρα... εξάλλου πισωκίνητο έχεις, έχεις συνηθίσει να μαζεύεις τον κώλο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.