Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-02-16, 09:23
dimis_gr Ο χρήστης dimis_gr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 280
dimis_gr is on a distinguished road
Βοήθεια για αγορά 46κομπακτ

Παιδιά καλησπέρα. Χρόνια είχα να γράψω αλλά ίσως να ξαναήρθε η ώρα. Το συγκεκριμένο φόρουμ ήταν αυτό που με βοήθησε τότε…. Ήμουν κάτοχος 2 bmw πρώτα ενός ε46 318ci mpack 1.9(μ43) και αφού το έδωσα αγόρασα ένα ζ3 1,8 . Αμαξάρες και τα 2 για αυτά που προσφέρανε.
Μετά λίγο οι δουλειές λίγο πολύ οι μηχανές κάτι τα οικογενειακά αμάξια που είχαμε βολευόμουνα και δεν κοίταξα για αμάξι, από το 2011 οπότε χωρίς του-του... Και φτάνει λοιπόν η ώρα, θα μου πεις ρε φίλε τώρα βρήκες?, έτσι είναι κάποια πράγματα. Χωρίς να με βρίσετε θα σας αναφέρω τι σκεφτόμουνα alfa gt 1,8, astra 1,6T....και κάπου είδα compact e46. Και άρχισα να το γλυκοκοιτάζω γιατί τα βρίσκω και σε καλά χρήματα.
Οπότε εδώ θέλω και την βοήθεια σας, πάντα μιλάμε για 1.6/1.8 τι διαφορές έχουνε? Από συντήρηση που βρίσκονται. Το EML τι είναι που βλέπω σε αρκετά? Να προσέξω κάτι συγκεκριμένο στο compact?Δεν έχω οδηγήσει 1.6 και φοβάμαι μην δεν πάει βήμα. Στον δρόμο πως πάει κρατήματα κλπ? Συγκριτικά και με το 46 coupe.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-02-16, 10:15
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Σε γενικές γραμμές τα 46 άρια είναι όλα τα ίδια οπότε έχουν και την ίδια συμπεριφορά στο δρόμο.
Δεν είναι όπως τα 36 compact που μοιραζόντουσαν στοιχεία από το Ε30.
Το βασικό είναι (όπως σε κάθε 46) ότι είναι αυτοκίνητα 12+ ετών οπότε θέλει πολύ προσοχή για να βρείς ένα σχετικά καλό. Το EML δείχνει κάποιο πρόβλημα το οποίο μπορεί να είναι πολύ απλό αλλά και σοβαρό. Το σίγουρο όμως είναι ότι δείχνει παρατημένο αυτοκίνητο με ότι αυτό συνεπάγεται.

Καλή επιτυχία στην προσπάθεια ανεύρεσης.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-02-16, 10:44
dimis_gr Ο χρήστης dimis_gr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 280
dimis_gr is on a distinguished road
Για το 46άρι που είχα μου χε βγάλει αισθητήρα στρ, κάτι ιστορίες με το παγούρι, και κάτι τσιμούχες ψιλοπράγματα γενικά. Δεν άλλαξα κάτι φοβερό. Απλά το EML το έχω δει μόνο σε κομπακτ αλλά μόνο εκεί. Επιδόσεων δεν το λες αλλά από κρατήματα ήξερα ότι είναι αρκετά καλό. Έχω σταμπάρει ένα και λέω να πάω να το δω μια βόλτα έστω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-02-16, 11:33
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Προσφατα εδω κ καποιους μηνες εχω παρει κ εγω ενα 46 compact(πριν ειχα 36 compact)το αμαξι το βρισκεις πλεον σε πολυ καλα λεφτα!δεν μου βγαλει τπτ μεχρι στιγμης..βεβαια θελει τα μαζεματακια του κ λογικο ειναι 13 χρονων να θελει!γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος!για μενα αν θες να παρεις καλυτερα να επιλεξεις 1.8(n42b18 valvetronic)παρα 1.6..που δεν εχω ακουσει κ καλα σχολια για τον κινητηρα..εχε στα υποψιν σου οτι ειναι βαρυ σαν αμαξι κ δεν εχει κ τα τρελα γκαζια..
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-02-16, 11:58
dimis_gr Ο χρήστης dimis_gr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 280
dimis_gr is on a distinguished road
Αυτά που μου αρέσουνε και έχω κοιτάξει είναι 8-10 ετών οκ το κομπακτ λίγο παλαιότερο …οκ. Αλλά στα χρήματα είναι πολύ καλύτερο και σε καλύτερη κατάσταση. Όσο για θέματα τι να βγάλει 4άδα πολ/τες? Κανένα σινεμπλόκ και δεν μιλάω για φθορές αλλά για ζημιές μαφ, αισθητήρες κλπ αυτά σε οποιοδήποτε μεταχειρισμένο πιστεύω ότι μπορούνε να σου βγούνε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-02-16, 17:28
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
μολης εβαλα αγγελια το δικο μου ακομα δεν εχω βαλει φωτο
απλα εγω ειμαι κρητη αν σε πειραζει η αποσταση στειλε μυνημα να συζητησουμε

κατα τα αλλα που ρωτας θα βρεις σχετικο θρεντ που εκανε και καποιος αλλος προσφατα με τις ιδιες αποριες

οτι αλλο θελεις εδω ειμαστε σε γενικες γραμμες ειναι αξιοπιστο αμαξη αν το παρελθον του ειναι σε λογικα πλαισια δουλεμενο
εχει μερικα φυσιολογικα θεματακια με τα χρονια του (ψιλοδιαροες) αλλα οι περισσοτεροι που το προσεχουν τα εχουν φτιαξει
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-03-16, 10:32
dimis_gr Ο χρήστης dimis_gr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 280
dimis_gr is on a distinguished road
Ξέρει κανείς τίποτα για τα παρακάτω αυτοκίνητα?

1) http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7565269/

2) http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7123961/

3) http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7514506/
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-03-16, 17:22
Το avatar του χρήστη andreas e46
andreas e46 Ο χρήστης andreas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2014
Μηνύματα: 241
andreas e46 is on a distinguished road
το μόνο σίγουρο είναι ότι το πρώτο δεν έχει τα άλογα που αναφέρει
__________________
bmw e93 325i
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-03-16, 19:51
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
το τελευταίο εχω παρει τηλ γιατι με ενδιαφερη η ενναλαγη σε αυτοματο και ειναι μετατροπη και 2.5λιτρο δεν θυμαμαι τι ελεγε γιατι εβαλα ενα φιλο μου να παρει τηλέφωνο


το μεσαίο σιγουρα δεν ειναι του 2004 αφου δεν ειναι facelift
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-03-16, 00:34
dimis_gr Ο χρήστης dimis_gr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 280
dimis_gr is on a distinguished road
Είχα ξεχάσει να βάλω ακόμα ένα το βάζω τώρα

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7226660/

όπου θα μιλήσω εντός των ημερών γιατί είναι όλα από Αθήνα οπότε αν κάποιος ξέρει πληροφορίες θα το εκτιμούσα από τα 4 που χω ρωτήσει με ενδιαφέρουνε τα 2 μαύρα και αναλογα πως θα πάνε ίσωςκ αι το ασημί
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.