Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 31-01-14, 10:01
Bmw318ci Ο χρήστης Bmw318ci δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-03-2012
Μηνύματα: 270
Bmw318ci is on a distinguished road
μπειτε στο καρ ψαχτε τρακαρησμενα με Cruise control και πειτε του να σας τα δωσει μαζι με τα καλοδια .. ειχα ψαξει πριν κανα 3 μηνο και ειχα βρει ολο το σετ απο ιδιωτη 160 ευρο τα εδινε + 50 ευρο τιμονι χωρις αεροσακο και +20 το λεβιεδακι με τους υαλοκαθαριστηρες
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-01-14, 19:23
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violantos Εμφάνιση μηνυμάτων



Η φούσκα φρένων (p.n-->61316967601) αυτό το "part" δεν είναι ήδη εγκατεστημένο στο αυτοκίνητο? Νομίζω πως πρέπει να υπάρχει. Μήπως κάνω λάθος?

Το αυτοκίνητο μου είναι E46 318Ci M43TUB19 1895cc αυτόματο. Την φούσκα συμπλέκτη δεν θα την χρειαστώ .
Η φούσκα φρένων όντως δεν χρειαζεται αλλαγη. Η φούσκα συμπλέκτη χρειαζεται να τοποθετηθει μονο σε μη αυτομματο κιβωτιο αφου σε αυτοκινητα χωρις cruise control δεν υπάρχει! H ecu του cruise control σε ντιζατο Μ43 δεν μπαινει στο μερος οπως δειχνει το βιντεο...αλλα στην ασφαλειοθηκη. Η συνδεση δεν ειναι κ τοσο απλη οπως φαινεται στο σχεδιαγραμμα, χωρια που εσυ εχεις κ αυτομματο που μπερδευει το πραμα κ αλλο με το αν ταιραιζει η ecu που θα βρεις κτλ.....
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 02-02-14 στις 08:53
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-02-14, 14:12
violantos Ο χρήστης violantos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Μηνύματα: 48
violantos is on a distinguished road
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μου έχεις λύσει την απορία που συμφωνεί και με την λογική μου.

Έχω βρει τα ηλεκτρολογικά σχεδιαγράμματα του cruise control unit με το cruise control actuator όσο και με τα άλλα μέρη του αυτοκινήτου που έχει εκδώσει ο κατασκευαστής BMW. Θα τα επισυνάψω το συντομότερο σε pdf. Ελπίζω να μπορέσει κάποιος να μας τα τελειοποιήσει τόσο για το αυτόματο όσο και για το μηχανικό κιβώτιο.

Υπάρχουν μερικές διαφορές με το retrofitting guide του cruise control σε Ε46 M43 που έχω επισυνάψει (αλλού πάνε 3-4 σύρματα). Ελπίζω να υπάρχει κάποιος που θα μπορέσει να μας επανασχεδιάσει το ηλεκτρολογικό σχεδιάγραμμα του cruise control τόσο στο αυτόματο όσο και στο manual με τις επιμέρους πληροφορίες (pin numbers) όπως είναι και στο σχεδιάγραμμα του retrofitting guide. Πιστεύω είναι πολύ χρήσιμα τα σχεδιαγράμματα αυτά

Δεν γνωρίσω γιατί υπάρχου αυτές οι διαφορές. Θα δώσω όλες τις πληροφορίες στο επόμενο μου post.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη violantos : 03-02-14 στις 14:20
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-02-14, 18:31
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violantos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Η φούσκα φρένου παρόλο που στα 4κύλινδρα με τα 6κύλινδρα είναι άλλη(στα 6κύλινδρα είναι μαύρη η επισυναπτόμενη, ενω στα 4κυλινδρα ειναι λευκη) δουλευει σε Μ43 όποια κ νάχεις. Εγω π.χ έβαλα την μαυρη.Άλλαξε η bmw πολλές φορές αυτό το ανταλλακτικό
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_0494.jpg (299,2 KB, 9 εμφανίσεις)
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-02-14, 18:34
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
και κάποιες φωτος με τα ανταλλακτικα πουβαλα εγώ(πλην καλωδιωσης) σε χειροκινητο Μ43
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_0472.jpg (297,3 KB, 24 εμφανίσεις)
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-02-14, 07:17
violantos Ο χρήστης violantos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Μηνύματα: 48
violantos is on a distinguished road
Να και το διορθωμένο wiring του πιο κάτω pdf.

http://mariuszm.drl.pl/BMWE46cruisecontrol.pdf


To έχω ελέγξει με τo WDS cruise control wiring της ΒΜW και είναι σωστό. Στο WDS wiring υπήρχε ένα λάθος σε ένα αριθμό pin (από το 7 στο 14 και όχι στο 12) αλλά στiς επιπρόσθετες πληροφορίες ήταν το ορθό. O γερμανός το έχει διορθώσει. Επιπρόσθετα έχει προστεθεί μία γείωση στο actuator motor και πάλι σωστά ο γερμανός.

http://www.e46fanatics.de/attachment...se-control.jpg

Εδώ είναι και το WDS wiring της ΒΜW και τα μεγέθοι καλωδίων:

http://www.bmw-planet.com/diagrams/r.../e46/index.htm
1. components and signal information
2. A_control units, modules
3. A8 Cruise control module (GR cruise control)
Cruise control module with automatic transmission wiring diagram
Cruise control module without automatic transmission wiring diagram
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-02-14, 22:09
violantos Ο χρήστης violantos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Μηνύματα: 48
violantos is on a distinguished road
To cruise control actuator supporting plate 65718369061 έχει 3 τρύπες που στερεώνονται στο αυτοκίνητο.
http://bmwfans.info/parts-catalog/E4...cruise_control


Το σχέδιο με το cruise control δίνει τα εξής.
1. PRESTOL-CAGE 32411095443 quantity required 1
2. Self-locking hex nut 64509123157 quantity required 1 (M6)
3. Hex Bolt with washer 07119904524 quantity required 1 (M6X16-U1-8.8)


Oi 2 τρύπες που παραμένουν του actuator supporting plate πως στερεώνονται πάνω στο αυτοκίνητο? Δεν βρήκα πληροφορίες. Ευχαριστώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη violantos : 26-02-14 στις 22:12
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-02-14, 10:45
violantos Ο χρήστης violantos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Μηνύματα: 48
violantos is on a distinguished road
Makos η ερώτηση πιο πάνω απευθύνεται σε σένα πρώτα αφού κάνουμε και την ίδια προσθήκη του cruise control. Την επόμενη προσθήκη την έχεις σκεφτεί? Εγώ ναι. Paddle shifters στο τιμόνι. O κωδικός του τιμονιού είναι: 32 34 6 760 663 αλλά πρέπει να αγοράσουμε ολόκληρο το τιμόνι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη violantos : 27-02-14 στις 10:49
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-02-14, 08:38
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violantos Εμφάνιση μηνυμάτων

Oi 2 τρύπες που παραμένουν του actuator supporting plate πως στερεώνονται πάνω στο αυτοκίνητο? Δεν βρήκα πληροφορίες. Ευχαριστώ
Οι τρύπες υπάρχουν ήδη στο σασί.....
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-02-14, 11:59
violantos Ο χρήστης violantos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Μηνύματα: 48
violantos is on a distinguished road
Ευχαριστώ για την απάντηση. Μήπος ξέρεις τι βίδες μπαίνουν σε αυτές? Το σχεδιάγραμμα είναι ελλειπής όπως και στις λεπτομέριες/περιγραφές, ο αριθμός στο σχέδιο 3, 5, 6, και του 7 αναφέρει ότι χρειάζεται ένα 5 ένα 6 και ένα 7. Γιατί ένα αφού είναι 3 οι τρύπες.

http://bmwfans.info/parts-catalog/E4...cruise_control

Μπορείς να μου πεις τι τελικά χρειάζομαι για να πάρω για να συμπληρώσω και τις 3 τρύπες? Την μία την ξέχουμε από το σχεδιάγραμμα τις άλλες δύο? Μήπος χρειάζομαι ακόμα δύο 7 και ακόμα δύο 6?? ή υπάρχει άλλος τρόπος?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη violantos : 28-02-14 στις 12:03
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.