Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-02-14, 13:54
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Question Κλιματισμός Ε36 - ανάβει πάντα στο ξεκίνημα

Σίγουρα είναι κάτι που εκνευρίζει πολλούς. Σκέφτηκα πώς θα μπορούσα να το φτιάξω. Έχω την εντύπωση ότι το πάνελ ανάβει συνέχεια, γιατί όπως θα δείτε στην επισυναπτόμενη φωτό, το καλώδιο χρώματος RED/YEL (που πάντα έχει να κάνει με την τροφοδοσία ρεύματος) πάει σε μία ασφάλεια 5Α με το χαρακτηριστικό "HOT AT ALL TIMES", σαν να εννοεί ότι είναι πάντα σε λειτουργία.

Σκέφτηκα πως αν αυτό το καλώδιο το συνέδεα με ένα καλώδιο που οδηγεί πάλι σε ασφάλεια 5Α, αλλά να μην έχει λειτουργία "HOT AT ALL TIMES", θα σταματούσε να ανάβει συνέχεια. Π.χ. στο καλώδιο GRN/BLU του OBC που πάει σε ασφάλεια 5Α με το χαρακτηριστικό "HOT ΙN RUN OR START". Tο συγκεκριμένο καλώδιο, για όσους έχουν OBC, πρέπει να ευθύνεται για το ότι η βασική οθόνη του OBC ανοίγει μόνο με το πάτημα του διακόπτη του φλας ή ενός οποιουδήποτε κουμπιού του.

Πώς το βλέπετε; Φοβάμαι μήπως δεν στέκει και καταστρέψω τίποτα...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg CLIMA.jpg (181,1 KB, 18 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg OBC.jpg (64,8 KB, 16 εμφανίσεις)
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-02-14, 14:18
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα είναι κάτι που εκνευρίζει πολλούς. Σκέφτηκα πώς θα μπορούσα να το φτιάξω. Έχω την εντύπωση ότι το πάνελ ανάβει συνέχεια, γιατί όπως θα δείτε στην επισυναπτόμενη φωτό, το καλώδιο χρώματος RED/YEL (που πάντα έχει να κάνει με την τροφοδοσία ρεύματος) πάει σε μία ασφάλεια 5Α με το χαρακτηριστικό "HOT AT ALL TIMES", σαν να εννοεί ότι είναι πάντα σε λειτουργία.

Σκέφτηκα πως αν αυτό το καλώδιο το συνέδεα με ένα καλώδιο που οδηγεί πάλι σε ασφάλεια 5Α, αλλά να μην έχει λειτουργία "HOT AT ALL TIMES", θα σταματούσε να ανάβει συνέχεια. Π.χ. στο καλώδιο GRN/BLU του OBC που πάει σε ασφάλεια 5Α με το χαρακτηριστικό "HOT ΙN RUN OR START". Tο συγκεκριμένο καλώδιο, για όσους έχουν OBC, πρέπει να ευθύνεται για το ότι η βασική οθόνη του OBC ανοίγει μόνο με το πάτημα του διακόπτη του φλας ή ενός οποιουδήποτε κουμπιού του.

Πώς το βλέπετε; Φοβάμαι μήπως δεν στέκει και καταστρέψω τίποτα...
Μήτσο, η ασφάλειά του είναι έτσι κι αλλιώς hot at start. Αν ενώ έχεις βγάλει το κλειδί από τη μίζα πατήσεις να ανοίξει δεν ανοίγει..άρα μέσω ασφάλειας δεν μπορείς να κάνεις τίποτα..

Παλαιότερα που το είχα ψάξει, είχα καταλήξει στο συμπέρασμα ότι μόνο με προγραμματισμό μέσω Progman/EDIABAS μπορείς να κάνεις κάτι..γιατί ούτε και στο INPA στο coding υπάρχει τέτοια δυνατότητα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-02-14, 14:36
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Δεν έχω καταλάβει τι εννοεί ALL TIMES. Ποιές άλλες περιπτώσεις εννοεί; Έχω δεi "hot at all times", hot in run or start", "hot in run and start", hot in accy, run and start" και δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλος τύπος. Αυτά λοιπόν τί ρόλο βαράνε;
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-02-14, 14:56
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω καταλάβει τι εννοεί ALL TIMES. Ποιές άλλες περιπτώσεις εννοεί; Έχω δεi "hot at all times", hot in run or start", "hot in run and start", hot in accy, run and start" και δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλος τύπος. Αυτά λοιπόν τί ρόλο βαράνε;
HOT ΑLL TIMES σημαίνει ότι δίνει ρεύμα χωρίς το κλειδί στη μίζα...π.χ. ο συναγερμός, ο αναπτήρας κτλ

HOT AT START/RUN σημαίνει ότι πρέπει το κλειδί να γυρίσει στο Accessories θέση 2 για να δώσει ρεύμα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-02-14, 15:02
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Έχει λογική αυτό που λες...αλλά έτσι δεν συμβαδίζουν αυτά που λέει το Bentley με την πραγματικότητα. Δλδ, η συνδεσμολογία της κόρνας πάντα καταλήγει σε ασφάλειες τύπου "hot at all times", αλλά οι κόρνες δεν δουλεύουν χωρίς το κλειδί στη θέση 1...
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-02-14, 17:04
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Θα καείτε ζωντανοί ρε...
Hot at all times θα πεί οτι έχει μόνιμα ρευμα..
Ο διακόπτης κλείνει σώμα και λειτουργεί η συσκευή..
Δεν δίνει ρεύμα ο διακόπτης, κλείνει σώμα. Αν έδινε ρευμα απο το arc θα καιγόταν το σύμπαν....
Μόνο με διακόπτη σώματος που θα οπλίζει ρελέ σώματος του καλοριφέρ θα κάνεις σωστή δουλειά...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-02-14, 20:54
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα καείτε ζωντανοί ρε...
Hot at all times θα πεί οτι έχει μόνιμα ρευμα..
Ο διακόπτης κλείνει σώμα και λειτουργεί η συσκευή..
Δεν δίνει ρεύμα ο διακόπτης, κλείνει σώμα. Αν έδινε ρευμα απο το arc θα καιγόταν το σύμπαν....
Μόνο με διακόπτη σώματος που θα οπλίζει ρελέ σώματος του καλοριφέρ θα κάνεις σωστή δουλειά...
Το ίδιο πράγμα λέμε...all times σημαίνει ALL TIMES...Νομίζω πάντως ότι με προγραμματισμό της μονάδας μπορείς να το φτιάξεις. Μάλιστα κάποιοι στο παρελθόν είχαν γράψει ότι το πήγαν στο συνεργείο τους και τους το έφτιαξαν..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-02-14, 16:00
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
εμενα δεν αναβει ο κλιματισμος στο ξεκινημα .παρα μονο αν τον ανοιξω εγω χειροκινητα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-02-14, 20:05
x318big Ο χρήστης x318big δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2010
Μηνύματα: 213
x318big is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregE36 Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα δεν αναβει ο κλιματισμος στο ξεκινημα .παρα μονο αν τον ανοιξω εγω χειροκινητα
εγω νομιζω ,αν το κλεισω με κλιματισμο ,ανοιγει με κλιματισμο,ετσι εχω καταλαβει δηλαδη τοσα χρονια
__________________
ειμαι ο 318big επειδη δεν μπορουσα να επανακτησω κωδικο ...ξαναγραφτηκα!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-02-14, 21:40
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Το δικό μου είναι εισαγωγής του 1997. Όταν βάζω μπροστά πάντα ανάβει το πάνελ του κλιματισμού. Αν σβήσω κλιματισμό πρωτα κ μετά κινητήρα, οταν βάλω μπρος κατευθείαν δεν ανάβει το πανελ. Αν περάσουν καποια λεπτά και βαλω μπρος ξαναναβει μόνο του. Πολύ σπάσιμο! Μπαίνω σε αλλο αμάξι κ μηχανικά παω να σβησω τον κλιματισμό από συνήθεια!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.